Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 6 MAYIS 2021

KORONA GÜNLÜĞÜ 6 MAYIS 2021

KORONA GÜNLÜĞÜ  (06 MAYIS 2021)

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politikaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

ABD, koronavirüs pandemisinin bir an önce sonlanması için Covid-19 aşılarına fikri mülkiyet hakkı istisnası getirilmesini isteyen ülkeler arasına katıldı. Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) Güney Afrika ve Hindistan’ın başını çektiği ülkeler bir süredir dünya çapında aşı üretimini artırabilmek için fikri mülkiyet haklarına kısıtlama getirilmesini talep ediyordu.

***

Covid-19 pandemisi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 155 milyon 817 bine, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 255 bine yaklaştı.

Yeni vaka sayısı yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte 837 bin 731 kişiye Covid-19 tanısı kondu, 14 bin 278 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan’da yeni vaka sayısı 400 binin üzerine çıkarken günlük ölümler 4 bin sınırını aşmak üzere. Hindistan ile birlikte Brezilya, ABD ve Türkiye ilk dördü paylaşmaya devam ediyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Hindistan (412.6 bin), ABD (75.7 bin), Brezilya (46.1 bin), Türkiye (26.5 bin), Fransa (26 bin), Arjantin (24.1 bin), Almanya (21.3 bin), İran (15.9 bin), Kolombiya (14.8 bin) ve İtalya (10.6 bin).

Günlük ölümlerde Hindistan 3 bin 982 ve Brezilya 2 bin 791 can kaybı ile öne çıkıyor. Bu ülkeleri ABD (743 ölüm), Arjantin (663 ölüm), Meksika (395 ölüm),  Kolombiya (388 ölüm), Rusya (360 ölüm) ve Türkiye (356 ölüm) izliyor.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınabilmiş değil. Yeni vaka, ağır hasta, ve aktif hasta sayısı yüksek hızda seyrediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 26 bin 476 kişiye yükselirken, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 356  kişiye yükseldi. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 2,414 kişiye geriledi. Toplam vaka sayısı 5 milyona yaklaşırken toplam can kaybı 41 bin 83 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 230 binin altına indi. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de dün aktif hasta sayısı 324 bin 210 kişiye gerilemesine karşın, hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Aktif hasta sayısındaki dizginlenemeyen bu yükseliş, bulaş tehdidinin daha da artacağını gösteriyor. Ağır hasta sayımız ise hala 3 bin 418 kişi, oldukça yüksek seyrediyor. Aktif vakanın gerilemesi ile ağır hasta oranımız yeniden %1’e yükseldi, bu oran dünya ortalamasının bir buçuk katından fazla! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu, ölümlerin daha da artacağı uyarısı ısrarla vurguluyoruz. Resmi istatistiklerde yer alan günlük ölüm ve ağır hasta sayılarına göre salgının tüm hızıyla sürdüğü açıkça görülüyor.

***

Haftalık verilere göre İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Kocaeli 100 bin kişide en çok Covid-19 vakası görülen iller olarak sıralandı. 100 bin kişideki vaka sayısı Kırklareli’de 498.7, Tekirdağ’da 489.89, Çanakkale’de 439.11, Kocaeli’de 437.65 oldu. 7 günlük her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarına göre, Kırklareli ve Tekirdağ en çok vaka görülen iller arasında bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen haftanın verilerine göre 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısının en çok azaldığı illerin, İzmir, Sakarya, Adana, Kırşehir ve Kars olduğunu skandal bir açıklama yaptı. Vaka sayısının en çok azaldığı 10 ilden 9’u yanlış olduğu kısa sürede açığa çıktı. En çok azalma görülen il İzmir değil Çanakkale oldu. Koca’nın paylaştığı verilerde vaka düşüşü yaşanan diğer illerin de isimlerinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Verilere İstanbul yerine Sakarya’nın, Giresun’un yerine Adana’nın, Yalova yerine Kırşehir’in, Tekirdağ yerine Kars’ın, Bayburt yerine Tokat’ın, Kocaeli yerine Batman’ın, Sinop yerine Nevşehir’in, Kırklareli yerine Manisa’nın yazıldığı görülüyor.

***

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ‘tam kapanma’ sürecini eleştirdi. Bir vatandaşın “Yoksulları eve gönderdiler, zenginleri tatile gönderdiler” sözlerini aktaran Beştaş, aşı konusunda da “Aşı programlarını tamamlayan ülkeler bir bir açılıyor. Ancak Türkiye’de bir yıllık kötü yönetim daha doğrusu yönetimsizlik bizleri kapanma ile uğraştırıyor” şeklinde konuştu.

***

Samsun’da denetimler sırasında simitçi, çantacı, telefoncu gibi işyerlerinde satışı yapıldığı tespit edilen bakteri tutucu filtre bulunmayan maskelere karşı uyarı yapıldı. Samsun Ticaret Odası Medikal Sektör Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Alp Doğru, “İnsanların Coronavirus’ten korunmak için kullandığı maskelerin, içerisinde Meltblown denilen bir filtrenin olması gerekiyor. 3 katlı maskenin ortasında bu filtrenin olması lazım. Bu filtre yurtdışından geliyor ve herkesin ihtiyacını karşılayacak düzeyde üretimi yok. Bu nedenle vatandaşların dışarıdan aldığı maskelerin en azından özelliklerine bakması gerekiyor” dedi.

***

Suudi Arabistan, Covid-19 salgını nedeniyle yurt dışından gerçekleştirilecek hac ziyaretlerini bu sene de yasaklamayı değerlendiriyor.

***

İngiltere, korona virüsü önlemleri kapsamında 39 ülkeyi ‘kırmızı liste’ye aldı. Salgın konusunda dünyanın en kötü durumdaki ülkesi Hindistan’ın yanı sıra Pakistan, Bangladeş gibi ülkelerden İngiltere’ye gitmek isteyenler ise, otelde karantina uygulamasından kaçınmak için Türkiye üzerinden uçuş yapıyor. Bu ülkelerden İngiltere’ye gidecek yolcular, İngiltere’de otelde karantina için ödeyecekleri kişi başına 1.750 sterlin masraftan kaçınmak için önce İstanbul’daki bir otelde konaklıyor ve seyahate oradan devam ediyor. İstanbul’dan gelen yolcuların ise İngiltere’ye varışlarında evde karantinaya girmeleri gerekiyor.

***

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ülkeyi mayıs ortasından itibaren turizme açmaya ve belirli koşullarda karantina zorunluluğunu kaldırmaya hazırlandıklarını açıkladı. Avrupa Birliği’nin (AB) haziran ortasında korona virüsü salgınına karşı yeni seyahat izni kurallarını açıklayacağını ama kendilerinin bunu beklemeyeceklerini söyleyen Draghi, “İtalya dünyayı yeniden ağırlamaya hazır” dedi. Gazetecilere konuşan bir yetkili, AB onaylı bir Covid-19 aşısını yaptırmış, hastalığı geçirerek doğal yollardan bağışıklık kazanmış veya son 48 saatte korona virüsü testi negatif çıkmış herkesi ülkeye almayı planladıklarını söyledi. Buna göre, İtalya’da yeni kurallar, vaka sayıları nedeniyle ‘kara listede’ olmayan ülkelerden gelen turistler için geçerli olacak. 

***

İskandinavya’nın en büyük özel sağlık ve bakım şirketi Attendo, Covid-19 salgınının yaygınlaşmasını önlemek için devletten aldığı 130 milyon kronun bir kısmını şeflerine prim olarak dağıttı. Buna rağmen Attendo çalışanlarının ücretlerinin düşük olduğu belirtildi. Çalışanların ücretleri, sosyal giderlerinin kişi başına 414 bin kron olduğuna ve 2019 yılına kıyasla geçtiğimiz yıl şirketin giderlerinin yüzde 7 oranında azıldığına dikkat çekildi. Yine Attendo’nun yaşlılar bakımında ortaya çıkan koronavirüsün yaygınlaşmasını gizlemesi ve çalışanların medyayla konuşmalarını yasaklaması tepkilere neden olmuştu. Attendo’nun hizmet verdiği yaşlılar evinde yaşlılara yapılan insanlık dışı muameleler ile personel ile şirket arasındaki anlaşmazlıklar sık sık kamuoyunun gündemine gelmişti.

***

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, Hindistan’da görülen Covid-19’un “çifte mutasyon” türünün ülkede 13 kişide tespit edildiğini duyurdu.

***

ABD’de doğum oranlarının bir önceki yıla göre geçen yıl yüzde 4 gerileyerek 1979’dan bu yana en düşük seviyeye indiği bildirildi.

***

İki yılın ardından ilk kez Londra’da gerçekleşen üç günlük G7 zirvesinin ilk gününde Hindistan Dışişleri Bakanı’nı testinin pozitif çıktığını açıkladı. Hindistan’dan gelen tüm temsilciler karantinaya alınırken, bakan toplantıların kalanına video ile bağlanacağını açıkladı.

AŞI TARTIŞMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu anda Türkiye Sinovac’la 100, BioNTech’le 90, Sputnik’le 50 milyon doz için anlaşma imzalamıştır” dedi. Koca, ikinci dozdan 6 ay sonra tavsiye edilen “üçüncü doz” yani hatırlatma dozunun yerli aşıyla yapılacağını açıkladı.

***

Güney Kore, ülkede kullanılan Pfizer/BioNTech ve AstraZeneca aşılarının birer dozunun Covid-19’a karşı gerçek yaşam sonuçlarını açıkladı. Açıklamaya göre, Pfizer/BioNTech aşısının bir dozu iki hafta sonra yüzde 89.7, AstraZeneca aşısının da bir dozu yüzde 86 oranında etkili.

***

Katar’da 31 Mart 2021 itibariyle 265 binden fazla kişi BNT162b2 aşısının (BioNTech) her iki dozunu  aldı.  23 Şubat ile 18 Mart arasındaki enfeksiyonların % 50.0’ı B.1.351’den (Güney Afrika varyanatı) ve % 44.5’i B.1.1.7’den (İngiltere varyantı) kaynaklıydı. Aşı etkililiği, B.1.1.7 varyantına karşı % 89.5 ve B.1.351 varyantına karşı % 75.0 idi. Şiddetli, kritik veya ölümcül hastalığa karşı etkililiği ise % 97.4 idi. Katar’da, 31 Mart itibariyle, bir doz aşı alan 6 bin 689 kişide ve iki doz alan 1,616 kişide enfeksiyonlar kaydedildi. Aşılanan kişiler arasında da Covid-19’dan yedi ölüm kaydedildi. Bu ölümlerin beşi ilk dozdan sonra ve ikisi ikinci dozdan sonra gerçekleşti.

***

Nüfusu yaklaşık 328 milyon olan ABD’de, yetişkinlerin yüzde 44’üne en az bir doz Covid-19 aşısı yapıldığı açıklandı. ABD Hastalık Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada, yetişkin nüfusun yüzde 31’inin de iki dozla tamamen aşılandığı belirtildi. CDC Başkanı Rochelle Walensky, Federal İlaç Dairesi’nin (FDA) 12-15 yaş arasındaki çocukların da aşılanıp aşılanmayacağı konusundaki kararını kısa sürede açıklamasının beklendiğini söyledi

***

Kanada Sağlık Bakanlığına bağlı federal kurum olan Health Canada, Pfizer-BioNTech tarafından koronavirüse karşı geliştirilen aşının 12 yaş ve üzeri kişilerde kullanımına onay verdi.

***

Dünya Sağlık Örgütü’nün, Çin devlet şirketi Sinopharm’ın Covid-19 aşısına dair ‘kanıt değerlendirme’ belgesi Reuters’a sızdırıldı. İddiaya göre DSÖ, aşının yan etkilerine dair verileri yetersiz buldu. DSÖ’nün bu aşıya ilişkin ‘kanıt değerlendirmesi’ belgesinde, aşının koruma oranına güvenildiği ancak ‘olası ciddi yan etkilere dair yeterli veri bulunmadığı’ kanaatine varıldı. DSÖ’nün aşılarla ilgili verileri inceleyip tavsiyelerde bulunan Stratejik Aşı Uzmanlar Grubu (SAGE) tarafından hazırlandı. Belgede, Sinopharm aşısının Çin, Bahreyn, Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapılan klinik denemelerinin verileri ve DSÖ uzmanlarının bu sonuçlara dair kanaatleri yer alıyor. DSÖ uzmanları bu veriler üzerinden yaptıkları değerlendirmede, Sinopharm aşısının  iki dozunun 18-59 yaş arasındaki yetişkinlerde hastalığı önlemekte başarılı olduğuna ‘ciddi ölçüde güven duyulduğu’ ve aşının iki dozdan sonraki genel koruma oranının yüzde 78.1 olduğu belirtildi.

***

Halkın Aşı Birliği’nin (People’s Vaccine Alliance) yaptığı ankete göre G7 ülkelerinde halkın ortalama yüzde 70’i aşılarla ilgili teknik bilgilerin paylaşılmasını istiyor.

Oxfam Sağlık Politikaları Direktörü Anna Marriott da şu değerlendirmede bulundu: “Varlıklı ülkeler aşı kuyruğuna fırlarken düşük ve orta gelirli ülkelerde binlerce insan toplu halde ölüyor. G7 liderleri bu gerçekle yüzleşmeli. Herkese yetecek kadar aşı yok ve aşı arzını artırmanın önündeki en büyük engel kâr hırsıyla hareket eden birkaç ilaç şirketinin aşı üretim haklarını kilit altına almış olmasıdır. Fikri mülkiyet kurallarından feragat etmenin, üretimi hızlandırmanın ve insanların hayatını kârdan önde tutmanın zamanı geldi.”

***

“Yangını söndürmenin tek yolu aşı” diyen ABD Jackson Laboratuvarı Baş Araştırmacısı Prof. Dr. Unutmaz, Türkiye’nin yalnızca Sinovac’a güvenerek hata yaptığını, aşının çok önce çeşitlendirilmesi gerektiğini belirtti.

 

Yapacak işlerimiz ve kazanacağımız bir dünya var… – Metin Yeğin

Salgının başında hikaye pek böyle görünmüyordu. Size de çok yabancı gelmeyecek belki, Hindu Teoliberal iktidar, o günlerde, kendi kendine çok başarılı olduğunu açıklamıştı. Hatta bazı ‘muhalifler’ bile, hükümetin, bu coşkusuna katıldılar. Aslında bazılarını ve kendilerini ikna edebilme yeteneği Teoliberal iktidarların klasik karakteridir. O kadar boş konuşurlar ki bu inananlara denk gelir ve muhtemel kendi söylediklerini, mecburen kendileri dinlediklerinden olacak, kendileri de inanır ve hatta bazıları kitabını bile bastırır. Hindistan’da böyle oldu ve Hindistan kendi ürettikleri aşıları, bütün dünyaya dağıtmaya, pardon satmaya başladı. Salgına hem yakalanmıyor hem kazanıyorlardı. Ticarette her şey zaten mubahtı.

Kendilerine bile yetmeyecek aşıyı, yurt dışına satmaları sizi pek şaşırtmasın, bunu Hindistan zaten her zaman yapıyordu. Dünyada en fazla pirinç üreticilerinden ve en fazla pirinç ihraç eden ülkelerden biri olmasına rağmen, binlerce insanın bir avuç pirinci bulamadığı için öldüğü bir ülkeydi. Bu yüzden ha açlıktan, ha aşı yok diye ölmeleri pek garip gelmiyordu başta. Dedim ya ticarette her şey mubahtı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yapacak-islerimiz-ve-kazanacagimiz-bir-dunya-var-makale-1521437

***İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...