Home / GÜNCEL / ATA SOYER SAĞLIK VE POLİTİKA OKULU OLARAK 2023 YAZ KAMPINI GERÇEKLEŞTİRDİK.

ATA SOYER SAĞLIK VE POLİTİKA OKULU OLARAK 2023 YAZ KAMPINI GERÇEKLEŞTİRDİK.

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu olarak 13.sünü yaptığımız yaz kampını (26 Ağustos-30 ağustos) Kuşadası Güzelçamlı’da gerçekleştirdik.

26 Ağustos interaktif tanışma etkinliği ile başlayan kampımızın ilk günü YSP İstanbul milletvekili ve HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ile YSP Kadın Meclisi Sözcüsü ve okulumuzun öğrencisi Canan Çalağan’ın “yerel demokrasi perspektifi ile siyasal süreç” değerlendirmelerini dinleyerek birlikte tartışma yürüttük.

Kampın ikinci gününde kadın hareketi tarihçesi gündemi ile yapılan oturumlarda Kürt kadın hareketinin çıkışı, gelişimi, özgünlüğü, diğer kadın hareketleri ile olan ilişkisi, feminizmle olan benzerlik ve farklılıkları ile ele alındı. İlk iki oturumda Jineoloji Dergisi’nden konuklarımız Hacer Özdemir’in online katılımı ve sonrasında Ayşe Berktay’ın sunumları ile devam etti.

Üçüncü gün ilk oturumda, deprem bölgesinde toplumsal sağlık hareketi deneyimleri ve gündemi ile toplanıldı. Hatay, Adıyaman, Pazarcık deneyimlerinin aktarıldığı sunumlar deprem bölgesinde çalışma yürütmüş arkadaşların katkıları ile devam etti. Oturum Menderes Tutuş’un “Dünden bugüne toplumsal sağlık hareketleri ve bugün ne yapmalıyız” sunumu ve katılan arkadaşların değerlendirmeleri ile sona erdi. Aynı günün akşamında Recep Oruç’un kolaylaştırıcılığında yürütülen “sağlıkta iktidar” gündemini ise açık hava forumu olarak gerçekleştirdik.

Dördüncü gün şimdiye kadar uluslararası sağlık hareketleri ile yürüttüğümüz ortak çalışmaları katılım sağlayan arkadaşlarımızın deneyimlerinin aktarımıyla değerlendirdik. Dünyadan benzer sağlık hareketleri ile tanışma ve deneyimleri ve yöntemleri birlikte tartışmak üzere uluslararası katılımlı bir sağlık konferansına yönelik hazırlık yapma kararı aldık.İLİŞKİLİ İÇERİK

Sağlık ve Politika Okulu yürüyüşüne devam ediyor!

[su_button url=”https://atasoyersaglikpolitikaokulu.org/basvuru/view.php?id=10110″ target=”blank” style=”flat” background=”#a80b0c” color=”#ffffff” size=”9″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: users” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px ...