KORONA GÜNLÜĞÜ 6 HAZİRAN

GÜNDEM


⦁ HDP’li vekillerin tutuklanması eşzamanlı birçok ilde protesto edildi: “Berxwedan jiyan e!”


⦁ Adalette çifte standart devam ediyor: Tutuklanan milletvekillerinden CHP’ li Enis Berberoğlu Covid-19 gerekçesiyle tahliye edilirken HDP’ li vekillerin tutukluluğu sürüyor.


⦁ Vekillerin tutuklanmasının protestoları sürerken, Adıyaman’da yapılan operasyonda BDP, HDP, Eğitim-Sen ve İHD’ nin eski başkan ve yöneticileri gözaltına alındı.


⦁ Halkların Demokratik Partisi (HDP) muhalefete “Birlikte mücadele” çağrısında bulundu.


⦁ ABD’de ırkçılık karşıtı protestolar sürüyor: “Siyahilerin Hayatı Önemlidir”


⦁ Adil yargılanması talebiyle 156 gündür ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik’ in teyzesi Sultan Kaya, 75 kilodan 42 kiloya düşen yeğeni ve arkadaşlarının adalet çığlığının geç olmadan herkes tarafından duyulması gerektiğini söyledi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

⦁ Pandemide vaka sayısı yedi milyona, can kaybı 400 bine yaklaştı. Yeni vaka sayısı 130 bini geçti. 650 bine yaklaşan vaka sayısı, 30 bini geçen yeni vaka ve günde binden fazla can kaybı ile Brezilya’da salgının artışı kaygı yaratıyor.


⦁ Amerika kıtasında yeni vaka sayısı 75 bine yaklaştı. Asya kıtası da 32 bini geçen yeni vaka ile pandemiden ciddi etkilenen kıta oldu. Hindistan’da yeni vaka sayısı 10 bine yaklaştı.


⦁ Türkiye’de son 24 saatte 930 yeni vaka tespit edildi, 18 kişi vefat etti. Test sayısı 57 binin üzerine çıktı. Sağlık Bakanı Koca beş bine yaklaşan ölümlerin %93’ünün 65 yaş ve üzeri olduğunu açıkladı.


⦁ Gevşeme politikaları ve ‘normalleşme’ süreci sonrası sağlık emekçilerinin çalıştıkları hastane ve illerde artan yeni vaka ile ilgili paylaşımları Covid-19 vakalarının yeniden yükseleceği uyarısı taşıyor. İkinci dalga ya da birinci dalganın ikinci piki şeklinde yeni vakalar tartışılıyor.


⦁ Sokağa çıkma yasağında yap boz dönemi… On beş ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yasağı kaldırırım demişti. Tartışma yaratan bu karar için iki değerlendirme yapıldı. İlki Diyarbakır, Gaziantep ve birkaç Karadeniz ilinde (Samsun, Ordu, Artvin, Zonguldak) yeni vaka sayısının yükselişe geçmesi idi. İkinci değerlendirme ise daha politik oldu: HDP ve CHP’li üç milletvekilinin saray darbesi ile milletvekilliklerinin düşürülmesine karşı yapılacak protestoların önüne geçmek.


⦁ Yeni vaka sayısının arttığı ilerden biri olan Gaziantep’ te işçilerinde Covid-19 vakası tespit edilmesine rağmen tekstil fabrikalarında üretim devam ettiriliyor.


⦁ Madenlerde çalışanlarda Covid-19 tespit edilmesi ve arkadaşlarının karantinaya alınması haberleri devam ediyor. Son örnek TTK Armutçuk Müessesi oldu. DİSK salgının başından beri madenlerde üretimin durdurulması ve işçilerin ücretli izne çıkartılmasını talep ediyor.


⦁ Bir sağlık emekçisinde Covid-19 tespit edilmesi nedeniyle Amed il sağlık müdürlüğü çalışanları karantinaya alındı.


⦁ DSÖ gelişen yeni kanıtlara dayalı olarak koronavirüs salgınının engellemesine yönelik kılavuzu güncelledi. Halka açık yerlerde üç katlı kumaş maskelerin kullanılmasının hükümetlerce teşvik edilmesi tavsiye edildi. Yine Covid-19 tespit edilen kişilerin sağlık kurumlarında bakım görmesi ve yakınlarının karantina alınmasının altı çizildi.


⦁ Curiocity Araştırma şirketinin yaptığı araştırmaya göre halkın yarısı ‘normalleşmeye geçiş’ sürecini erken buluyor. AVM’ lere gitmeyi erken bulanlar ise daha da yüksek (%59).


⦁ SES tedbir alınmamasına bağlı 43 sağlık emekçisini Covid-19 nedeniyle kaybettiklerini açıkladı. Açıklamada bakanlığın sağlık kurumlarında normalleşme rehberinde somut sorunların gözardı edildiğini ve nasıl giderileceğinin değerlendirilmediğini dile getirildi. Sağlık Bakanlığı artık ben yaptım oldu bakanlığı oldu.


⦁ DİSK Genel-İş Covid-19’a yakalanan 320 üyesi olduğunu açıkladı. Covid-19’a yakalananların yarısı temizlik işçisi. Artan iş yükünün artışta etkili olduğunun altı çizildi.

TOPLUMSAL MÜCADELE

⦁ Adana’da katıldıkları grev ve eylemler nedeniyle idari para cezaları verilen yurttaşların başvurularını değerlendiren AİHM, Türkiye’nin tazminat ödemesine karar verdi.

⦁ İstanbul Tabip Odası: “Bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız”
“Bu yapılan, siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi anlamına gelen demokrasinin en temel kuralı olan seçme ve seçilme hakkını, seçmen iradesini yok saymaktır. Bu yapılanlar yaşanmakta olan büyük ekonomik çöküş nedeniyle işsizlik ve pahalılık cenderesine nefesi kesilen topluma korku salmayı, yıldırmayı, susturmayı amaçlayan gözdağı operasyonudur. Biz hekimler çağdaşlığın, laikliğin ve demokrasinin savunucularıyız.”

⦁ Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesi ve online sınavlar nedeniyle tıp öğrencileri yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için twitterda #tıpöğrencilericevapbekliyor hastag ile eylemdeydi.

⦁ Türk Tabipleri Birliği: Salgını Yönetmek de Ülkeyi Yönetmek de Ciddiyet İster! Sağlığımızla, Aklımızla, Demokrasi İle Oynamayın!

⦁ Yurtsever sağlık emekçilerine karşı saldırılar da arttı. Batman da sürgünlerle başlayan saldırılar Nusaybin de Sağlık Bakanlığının talimatıyla işten çıkarılan Yezdan Burak TEKDAL ile devam ediyor.

⦁ İSİG MECLİSİ: İş Cinayetlerine, İşsizliğe, Açlığa ve Salgına Karşı: Direniş ve Dayanışma Yaşatır!…Mayıs ayında en az 156 işçi yaşamını yitirdi!
⦁ Yüzde 79’unu ulusal basından; yüzde 21’ini ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Mayıs ayında en az 156 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.
⦁ Ölenlerin 6’sı kadın işçi, 150’si erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, gıda, tekstil ve metal işkollarında gerçekleşti…
⦁ Altı çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti…
⦁ Ölenlerin yaş ortalamasına baktığımızda: Kendi nam ve hesabına çalışanlar (çiftçi ve esnaf) 50 yaş, ücretliler (işçi ve memur) 41 yaş…
⦁ 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 59 emekçi bulunuyor: Çiftçi ve esnaflar ile tarım, tekstil, ticaret, metal, inşaat, taşımacılık, gemi/tersane, sağlık, güvenlik ve belediye işçileri…
⦁ 14 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi: 6’sı Afganistanlı, 5’i Suriyeli, 1’i Azerbaycanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i Iraklı…
⦁ Ölen işçilerin 2’si sendikalı. Sendikalı işçiler cam ve belediye işkollarında çalışıyordu.
⦁ http://isigmeclisi.org/20422-is-cinayetlerine-issizlige-acliga-ve-salgina-karsi-direnis-ve-day

YENİ YAŞAM

⦁ Korona virüsü sürecinde kurulan Hatay Dayanışma Ağı da korona sürecinde dayanışmayı halkla ortaklaşarak yapıyor. Unu olan unuyla, yağı olan yağıyla, kimisi erzağı kimisi emeğiyle katılıyor ama her iş umutla örülüyor. Dayanışma Ağı’nda yer alanlar asıl işsizliğin bu süreçte ortaya çıkacağını ve dayanışmayı da bu süreçte büyütmek gerektiğini belirterek, “Dayanışma ağlarını kalıcılaştırarak, Türkiye’nin her yanında umutsuzluğa panzehir olalım” diyorlar…
https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2020/06/06/hatayda-pandemi-dayanismasi-umutsuzluga-panzehir/

JİN

⦁ Salgın günlerinde kadın cinayetleri durmuyor: İstanbul’da sağlık çalışanı kadın reddettiği erkek tarafından yolu kesilerek öldürüldü.


⦁ Pandemide artan eşitsizlik ve şiddete karşı erkek devlet kurumlarında çözüm bulamayan kadınların, kadın örgütlerine başvuruları arttı. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Türkiye’nin 53 ilinden acil yardım hattına gelen kadına yönelik şiddet çağrılarının son 3 aylık verilerini paylaştı. Salgının ilk ayında kadınların devletin bünyesindeki acil yardım hatlara başvurduğu, ancak hiçbir şekilde cevap alamadıkları, bundan kaynaklı kadın örgütlerine başvuruların çoğaldığı ifade edildi.


⦁ Koronavirüs pandemisi koşullarında Meksika’da son üç ay içinde 1000 kadın ev içi şiddet nedeniyle hayatını kaybetti.

SİYASAL VE EKOLOJİK SAĞLIK

⦁ Halkların Demokratik Kongresi Ekoloji Meclisi: “Ekolojik Yıkımı Durdurmak İçin Daha Çok Örgütlenelim”


Birleşmiş Milletler tarafından 1972’de ilan edilen Dünya Çevre Günü’nü (31 Mayıs 5 Haziran Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası) bu yıl, tüm dünyada 381.175, ülkemizde de 4.609 kişinin canını kaybettiği, milyonlarca insanın eve hapsedilerek büyük kapatmaya maruz bırakıldığı, her yerde olağanüstü halin uygulanmasına neden olan korona salgının bir kez daha açığa çıkardığı uygarlık krizi ve ekolojik kriz gerçekliği altında karşılıyoruz. Küresel olarak yaşanan gelir adaletsizliği, işsizlik, adaletsizlik daha da artarken, kuraklık, 7. Kıta adlandırmasını hak edecek kadar büyük çöp kıtaları, sürekli artan karbon emisyonları, artan aşırı iklim olayları, ormansızlaşma, biyoçeşitlilik kaybı da büyümektedir…
Bütün bu veriler, kapitalizmin sadece kâr oranlarını düşündüğünü, insanlığın ve doğanın kurtuluşunun ekoloji mücadelesinin başarısına bağlı olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. Krize acil çözüm için, iktidarlara, şirketlere doğa ve toplum düşmanı projelerini yaptırmamak için direnmekten başka çaremiz yok. Yeni bir yaşam için ekolojik yıkımı durdurmamız, daha çok örgütlenmemiz, daha fazla meclisleşmemiz gerekiyor.
https://www.halklarindemokratikkongresi.net/haber/ekolojik-yikimi-durdurmak-icin-daha-cok-orgutlenelim/2826#.XtpAua0t82i.whatsapp

⦁ Kars Kent Konseyi, Dünya Çevre Günü nedeniyle zoom üzerinden “yerel yönetimler ve çevre” konulu söyleşi düzenledi.

GÖRÜŞLER

⦁ Bilim dünyasında kafalar karışık, Covid-19 tedavisinde kullanılan hidroksiklorokinin tedaviye bir katkısı olmadığı tartışmalarından sonra Lancet’te yayınlanan bir makalede ilacın ölüm riskini arttırdığı bildirilmişti. Gelen eleştiriler ve tepkiler üzerine makale geri çekildi. Bilimsel çalışmaların özel şirketler sponsorluğunda yapılıyor oluşu ve veri paylaşımında şeffaf olunmayışı gelen eleştiriler arasında. DSÖ binlerce insanda tedavi için ‘denenen’ ilaçla ilgili çalışmaları geçici olarak durdurdu. Türkiye ise mevcut ilacı salgın başlarında stoklayıp bolca kullanmasıyla övünürken yayına güvenmediğini belirtip ilaç kullanımına devam edileceğini açıklamıştı. Bunda ilaç üretiminde de arge çalışmalarında da kar amacı güdülmesinin etkisi büyük. Hem bu hem de başka çaresi olmadığı için milyonlarca hasta gönüllü denek oluyor bu çalışmalarda, müthiş bir özgüvenle kullandıkları ilacı çok da işe yaramıyormuş deyip geri çekiyorlar üç ay sonra…

Karer, Çağlan, Perişan / Ata SOYER SPO Öğrencileri

EKLER

⦁ Ev hapsi 65 yaşı korumuyor: Bilişsel yıkımları hızlandı
65 yaş ve üzeri vatandaşların 1 Haziran’da başlayan ‘normalleşme’ takvimine dâhil edilmemesi, hukuk ve sağlık açısından tartışma konusu oldu. Avukat Nazan Moroğlu, yasağın devam ettirilmesinin temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu ifade ederken, 67 yaşındaki avukat Senih Özay, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı. Özay, “Önemli olan davanın sonucundan çok toplumda bu konuya dair oluşan refleks” dedi. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Eylem Şahin Cankurtaran ise, 65 yaş üstü vatandaşların sosyal ve fiziksel aktivitelerden uzak kalmasından dolayı demans, yani bilişsel yıkımlarının hızlandığını söyledi.
https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/06/06/ev-hapsi-65-yasi-korumuyor-bilissel-yikimlari-hizlandi/

⦁ Salgınlar, İlaçlar ve Piyasalar:“Bilimsel”e İlişkin Coğrafî Bir İşkillenme Denemesi [II]

Salgının, bir sağlık mevzusu, dolayısıyla salt bilimsel alana ait bir mesele olarak özümsenip tüketilmesiyle, uçsuz bucaksız bir söylemsel oyun sahası, bilimi arkasına alarak siyaseti defeden bir iktidarın hizmetine girmiş oluyor. Burada bizatihi bir bilgi üretimi olduğunu hesaba katmamak, başımıza gelen şeyi nasıl algıladığımız ve deneyimlediğimizin bizzat iktidarın konusu olduğunu ıskalamaya yol açıyor. Olanaklar, potansiyeller, eğilimler, ilişkiler ve zorunluluklar birbirine karışıyor. Hepsi de “bilim” nâmına olmakta olanın “güncelci” telaşı içinde eritiliyor. Olan bitenin tekilliği eleniyor. Bizlere aşikâr, olağan ve hatta zorunlu görünen şeyleri, ait oldukları varsayılan neden-sonuç hattından çekerek bir etkiler ağına oturtmak imkânsızlaşıyor; aşikâr olduğu ölçüde kendini silen, görünmez olan bir bilme ve eyleme tarzı yumağını, yeniden görünürleştirmek mümkün olamıyor.
https://terrabayt.com/dusunce/salginlar-ilaclar-ve-piyasalar-bilimsele-iliskin-cografi-bir-iskillenme-denemesi-ii/