KORONA GÜNLÜĞÜ 5 HAZİRAN 2020

GÜNDEM

 • ‘Doktor asayiş büroya getirildi, polis nezaretinde muayene yapıldı‘. Diyarbakır’da bir polis memurunun öldürülmesiyle suçlanıp tutuklanan M.E.C. karakolda cinsel istismara uğradı, darp edildi. M.E.C. nin muayenesi büroya getirilen doktor tarafından yapıldı.
 • Ata SOYER Sağlık ve Politika Okulu sosyal medya üzerinden buluşmalarına devam ediyor. Siyasal ve ekolojik sağlık üzerine tartışmalar yürütülürken, demokratik siyasete yönelik tecrit ve soykırımlar değerlendirildi.
 • Dokunulmazlıkları kaldırılan TBMM milletvekillerinden Leyla GÜVEN ve Musa FARİSOĞULLARI göz altına alınarak tutuklandı. AKP, MHP ve Ergenekon cephesinin ittifakıyla Türkiye muhalefeti ve demokratikleşme siyasetine karşı komplolar devam ediyor. Toplumsal özgürlük felsefesini benimseyen sol sosyalist tüm yapısallıklara sistematik soykırım haline gelen darbe mekaniği işletiliyor. Bu saldırılara karşı DTK Eşbaşkanı Leyla GÜVEN ”Berxwedan jiyan e!” dedi.
 • Kürdistan illerinde artan covid-19 vakaları halkı tedirgin ediyor. Sürü bağışıklığına tam gaz devam ediliyor.
 • Amerika’dan başlayıp birçok ülkeye sıçrayan ırkçılığa karşı protesto ve isyanlar devam ediyor. Tıbbi iyi olma halindense sokaklarda özgür olmayı; mevcut kapitalist, ırkçı ve faşist politikalara karşı tercih eden kitleler artmakta. Bazı yerlerde sağlıkçılarla çatışan bu isyan birçok yerde de sağlıkçılarında desteğini aldı. Yine isyanın başladığı Amerika’da birçok kamu yetkilisi ve savunma bakanı da Trump’a karşı durarak, sürecin başından beri takındığı tavrı terk etmesi gerektiğine değiniyorlar.
 • Cezaevlerinde hak ihlallerine karşı seslerini duyurmak için tutuklular açlık grevinde. Kırşehir Cezaevi’nde askeri nizamda sayım dayatmasını kabul etmeyen 8 tutuklunun açlık grevine başladığını aktaran İHD, tutukluların çıplak arama ve benzeri kötü muamelelere maruz kaldığını kaydetti.
 • İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, pandemi sürecinde halka kesilen cezalar için “Bu cezaların yasal düzenlemeyle geri alınması, affedilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
 • Meclis protestolar nedeniyle kapatıldı. İki HDP’li ve bir CHP’li vekilin milletvekilliğinin düşürülmesi nedeniyle Meclis’te CHP ve HDP’lililerin başlattığı protestolar nedeniyle yasa tasarısı görüşmeleri yarına bırakıldı.
 • ‘Pandemi herkesi eşit etkiliyor mu? Yoksulluk, eşitsizlik coronavirüsten daa öldürücü.’Hindistan’da salgın nedeniyle başlatılan uzaktan eğitime erişemeyen 14 yaşındaki bir kız çocuğu intihar etti. Yoksulluk nedeniyle binlerce öğrenci bu eğitime ulaşamazken, yaşanan olay öğrenci sendikalarını sokağa döktü.
 • Ekoloji Birliği Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen ekolojik yıkımları ve mücadeleleri bölge, il, tarih ve konu bazında listeleyerek duyurusunu yaptı. Mayıs ayında toplam 83 ayrı ekolojik tahribat gerçekleştiği belirtilirken; Marmara Bölgesi 17, Ege Bölgesi 11, Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleri 9’ar, Doğu Anadolu’da 6, Güneydoğu’da 5, İç Anadolu’da ise 4 tahribat yaşanırken, birden fazla bölgeyi etkileyen tahribat sayısının ise 1 olduğu belirtildi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Pandemi can almaya devam ediyor. Ocak 2020’den bu yana 393 bin kişi hayatını kaybetti. ABD en fazla can kaybının yaşandığı ülke, bunu Brezilya, İtalya, Fransa ve İspanya izliyor.
 • Afrika’da toplam vaka sayısı 172 bini geçti. Güney Afrika ve Mısır en çok vakanın görüldüğü ülkeler.
 • Son 24 saatte Türkiye’de yeni vaka sayısı yeniden bine yaklaştı. Test sayısı 54 binin üzerine çıktı.
 • DSÖ uyardı, ikinci dalga Eylül ayında çıkabilir. Sonbahara hazırlık yapmalıyız.
 • İstanbul’da her 100 kişiden biri Covid-19 pozitif. 300 bin kişi virüsü taşıyor. 160-170 bin civarında aktif vaka var (Prof.Dr.Mehmet Ceylan).
 • Batman Sason’da bir mahalle karantinaya alınırken Diyarbakır toplam vaka sayısı 150’e yükseldi. Siirt Veysel Karani’de ise karantina kaldırıldı.
 • Pandemi sürecinde kısıtlamaların azaltılması için DSÖ kriteri: En az 14 gün yeni vaka sayısının değişmemesi ya da azalması ve ölüm sayısının düzenli olarak azalması.
 • Haziran ayında yapılacak sınavlar konusunda ailelerin, eğitimciler ve öğrencilerin kafası karışık. Bulaş riskinin yüksekliği kaygısı ile ertelenme durumunun getireceği psikolojik gerginlik arasında tercih zorlanma söz konusu.
 • Mevsimlik tarım işçileri Covid-19 pandemisi ile yeni sorunlarla yüzyüze.
  • On dört günlük karantina dönemi
  • Çadır içinde kalan kişi sayısının azaltılmasına bağlı artan çadırlar ve getirdiği ekonomik maliyet
  • Ateş ölçümü yapıldığı gün çalışılmaması, ücret alınmaması
 • On beş ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Türkiyenin pandemi ile mücadelesi şaşırtmaya devam ediyor. Haftaiçi herşey serbest, haftasonu yasak. Erdoğan’ın canı sıkıldı, sabah saatlerinde yaptığı açıklama ile yasağı kaldırdı.
 • DSÖ: Koronavirüs daha tehlikeli hal alacak mutasyon göstermedi. Koronavirüsün 40 bini aşkın genom dizilimi var. Bunlardan binlercesi incelendi, ağır hastalığa yol açacak bir mutasyona rastlanmadı. Mutasyon olmasa da insanların kayıtsızlığı virüsü daha tehlikeli hale getirebilir.
 • Salgın sırasında gıdalar daha tehlikeli hale geldi. Gıda üretiminde taklit ve tağşiş sorunu arttı. Merdiven altı işletmeler halk sağlığı için tehdit haline geldi. Bala şekerli su, salam-sosis ve sucuklarda at eti eşek eti, kaşara patates, yoğurda jelatin, zeytinyağına diğer ucuz bitkisel yağları katma, zeytine boya katma en sık rastlanan hileler. Para cezası ise oldukça cüzi olup caydırıcı değil. (İzmir Gıda Mühendisleri Odası)

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • TCDD’de yaşanan sürgünlere karşı dört farklı ilden başlattıkları yürüyüşle Ankara’ya gelen Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi demiryolcular Ankara’ya ulaştı. Toplu bir şekilde yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirten polise tepki gösteren BTS Başkanı Hasan Bektaş, “Demiryollarında memursunuz. Devlette yükselmenin şartları vardır. Bu sürgünlerin sorumlularına seslenmek istiyoruz.Yarın öbür gün demiryollarında kaza olunca siz sorumlu olacaksınız. Kazaların sorumlusu liyakatsız atamadır. Genel müdüre bu sürgünleri neden yapıyorsunuz diye sormaya benim hakkım yok mu? Bu suç mu? Bu suçsa beni alın buradayım. Sendika olarak üyelerimin hakkını sormak suçsa alın beni” dedi.
 • TTB’den ‘sınav’ uyarısı: Milyonlarca kişi sokağa çıkacak, bulaş riski çok yüksek. TTB sınav günü dışarı çıkacak olan 20 yaş altı nüfus ve ailelerini de beraberinde düşünecek olursak bulaş ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve alınan tedbirlerin yetersiz kalacağını belirtti.,
 • TTB’den 5 Haziran Dünya Çevre Günü açıklaması: Sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar Dünya Çevre Günlerinde yürütülen kampanyaların gerek dünyada gerekse ülkemizde olumlu sonuçlar verdiğini söylemenin zor olduğuna yer verilen açıklamada, pandemi günlerinde bile sermaye çevrelerince para uğruna doğal ve tarihi kaynaklara yönelik, anayasadan kaynaklanan “herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı”na sistemli saldırının sürdüğüne dikkat çekildi.
 • SES, ”İdari izin düzenlemesinde sağlık emekçilerine ayrımcılık yapan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Sağlık Bakanlığı genel yazısına karşı dava açtık”.

YENİ YAŞAM

İlerici Enternasyonal’den Floyd bildirisi : Floyd cinayetinin ardından sistematik ırkçılığa ve devlet şiddetine karşı uluslararası dayanışma çağrısı yaptı. Bildiride, “Devlet şiddetine karşı birbirimizin mücadelelerinden öğrenmeliyiz. Irkçı polis sisteminin altyapısı halihazırda uluslararasıdır” denildi.

Bir fırsat, yalnızca bir fırsattır bir teminat değildir. Bu uluslararası protestolardan ortaya çıkan sahne, kırılma noktasına gelmiş bir sistemin görüntüleridir. Ancak bu kırılmanın hangi yönde gerçekleşeceğine ilişkin kesin bir cevap yok. Bu yüzden, karşı güçleri ve onların bu mevcut fırsatı, Trump’ın şu kısa Twitter paylaşımında tarif ettiği, baskıcı “HUKUK & DÜZEN!” vizyonlarını güçlendirme yönünde çevirebilme kapasitelerini hafife almak, bizim açımızdan hayati bir hata olacaktır. Şu an karşımızda duran zorlu görev, her zaman olduğu gibi, örgütlenmek dayanışmanın bu kendiliğinden ortaya çıkan ifadelerini, ırkçı devlet şiddetinin kaynaklarını kesecek ve onu ortadan kaldıracak kalıcı bir uluslararası harekete dönüştürmek için örgütlenmek. https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/06/04/duvar-ozel-ilerici-enternasyonelden-floyd-bildirisi-dayanisma-bu-sisteme-her-yerde-son-vermek-demektir/

JİN

 • Hdp Kadın Meclisi: ”Leyla Güven irademizdir, irademizi gasp etmenize sessiz kalmayacağız!”

            Öncelikle bunu böyle bilin ki, Leyla Güven, Biz Kadınların iradesidir. Onun gösterdiği direniş ve mücadele dünya kadınlarına ilham olmuştur. Hiçbir faşist iktidar, onu ve biz kadınları mücadelemizden alıkoyamamış, geri adım attıramamıştır. AKP-MHP erkek egemen faşist iktidarının bu saldırıları, Leyla Güven’in mücadele etmesine engel olamayacak.

            HDP Kadın Meclisi olarak; Leyla Güven’in irademiz olduğunu ve irademizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağımızı belirtiyoruz. Biz Kadınlar; Leyla’nın yoldaşları olarak AKP-MHP faşist blokuna sesleniyoruz; Leyla Güven biziz, Leyla Güven halktır. Onun mücadelesi bizim de mücadelemizdir. Leyla Güven’in dediği gibi Berxwedan Jiyan e!

SİYASAL VE EKOLOJİK SAĞLIK

Salgınlar, İlaçlar ve Piyasalar: “Bilimsel”e İlişkin Coğrafî Bir İşkillenme Denemesi [I]

Özen BEltan DEMİR / TERRABAYT

İlacın şu veya bu biçimde sürekli gündemde tutulması ve yasal dayanaklarla bütünleştirilmesi, firmanın marka değerinin ne boyutlara ulaştığının bir göstergesine dönüşüyor ve aynı zamanda onu tahkim ediyor. Bunun bir tür kendiliğinden ideoloji formunda, yaşam ve sağlık adına yapılması ise onu sorgulanamaz kılıyor. Üçüncü Dünya için hayatî kıymette olabilecek formülün kamuoyuyla paylaşılmaması da hâlihazırda bir “epistemik değer”i olan bilgiyi metalaştırarak bu meseleyi teknokratik ve ezoterik bir çemberde dolaştırıyor, fikrî mülkiyet tekeline yapıştırıyor. Yukarıdan aşağıya süregiden her akış gibi, öncelikli erişim problemini gündeme getirerek ölüm-kalım gergefinde dokunan bir “biyomeşruiyet”i palazlandırıyor. https://terrabayt.com/dusunce/salginlar-ilaclar-ve-piyasalar-bilimsele-iliskin-cografi-bir-iskillenme-denemesi-i/

Yaban hayvanlarının karşılaşılan salgınların suçlusu ilan edilmesi, insanın yaşamını tehdit ediyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi ve Yaban Hayatı Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Tarkan Yorulmaz

Biyolog olarak yaklaşık 20 yıldır yarasalar üzerine çalışmalar yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi ve Yaban Hayatı Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Tarkan Yorulmaz: Bunun sonucu olarak tahrip olan ekosistemler, parçalanan habitatlar, yok olma eşiğine gelen yaban hayvanları, ekosistemdeki dengeleri bozmuş ve insanoğlunun öngöremeyeceği yeni salgınların oluşmasına yol açılmıştır. Salgının suçunun yaban hayvanlarına, covid-19’dan dolayı yarasalara yüklenmesi, halkın doğaya ve yarasalara düşman ya da suçlu gözüyle bakması, karşımıza yeni bir tehlike olarak çıkmaktadırhttp://yeniyasamgazetesi1.com/yarasalari-oldurmeyin/

GÖRÜŞLER

Kara Panter Partisi sonunda 1982’de dağılmış olsa da, sağlığı Siyahlar için bir sosyal adalet sorunu olarak tanımlayan ve günümüze kadar halk sağlığını etkileyen bir dizi inancı popülerleştirdi. Bilimi toplum katılımı ile harmanlayan militanlığı bugün #BlackLivesMatter bayrağı altında yankılanıyor. Sağlık bir ayrıcalık değil, bir haktır. Birçokları tarafından inşa edilmiş, hala ulaşılmamış ve bugün için savaşmaya değer gururlu bir miras. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5024403/

Beyond Berets: The Black Panthers as Health Activists ÇEVİRİ:İSTANBUL SPO
 • Toplum denetim aracı olarak ‘sokağa çıkma yasağı ‘ dün meclisteki darbe sonrası bu yasağın pandemiyle ilişkisi olmadığı aşikar .

EKLER

Agamben’in “Budalalığı”: Bir Salgın Nasıl İcat Edilir?

Hakan YÜCEFER / e-skop

Agamben’in salgın üzerine kaleme aldığı bu kısa notlar, hem başka yazarlar hem de genel okuyucu kitlesi tarafından, yobazlığa denk bir bilim karşıtlığından komplo teorisyenliğine, teori tüccarlığından düpedüz bir akıl zafiyetine kadar pek çok ithamla açık veya örtük şekilde suçlanmasına sebep oldu. Daha ilk yazısında kullandığı “icat” kavramı, ‘apaçık bir bilimsel olgu’ addedilen salgının icat edildiğini öne sürmesiyle, tüm bu ithamlara zemin oluşturan gerekçeleri yoğunlaşmış biçimde kendinde topluyordu. Oysa Agamben’inkine çok benzeyen bir iddia, onunkine çok benzeyen bir kavramla, kuş gribi ve domuz gribi sırasında bizzat tıp çevrelerinde ortaya atılmıştı: “Faked Pandemics” – “Sahte Pandemiler”. Dünya Sağlık Örgütü’nü bu iki vakada pandemi ilan etmeye sevk eden sürecin ve ilaç/aşı sanayiinin bu süreçteki etkisinin soruşturulması için Avrupa Konseyi bünyesinde önerge verilmişti.[5] Önergenin imzacıları arasında bulunan göğüs hastalıkları uzmanı Wolfgang Wodarg’ın yeni tip koronavirüsü hakkında baştan beri söylediği ve yazdığı şeyler de, Agamben’in bunca tepki toplamasına sebep olan “salgının icadı” tezinden hiç de uzak değildi aslında.

http://www.e-skop.com/skopbulten/agambenin-%E2%80%9Cbudalaligi%E2%80%9D-bir-salgin-nasil-icat-edilir/5785

ABD’deki gençler sosyalizmi tartışıyor

Söyleşi : Peter HUDİS/ Sevgi DOĞAN /GAZETE DUVAR

Covid-19’un toplumda bir değişim yaratacağını düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız nasıl bir değişim beklentiniz var?

Zaman bize söyleyecektir: Raya Dunayevskaya’nın son yazılarından birinde dediği gibi, “bu ya şafaktan önceki karanlık ya mutlak karanlığa dalıştır; ancak her iki durumda da görev, şu soruya cevap verebilecek bir kurtuluş felsefesini derinlemesine incelemek ve geliştirmektir. Nereden ve nasıl yeniden başlamalı?” https://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2020/06/05/peter-hudis-abddeki-gencler-sosyalizmi-tartisiyor/