Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 7 HAZİRAN 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 7 HAZİRAN 2020

 

GÜNDEM

 • Pandemi döneminde öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin birçok yönüyle tepki gösterdiği uzaktan eğitim modelinin sürekli hale getirilmesi için yeni bir proje çalışması olduğu Milli Eğitim Bakanı tarafından açıklandı. Sık sık değiştirilen eğitim sisteminin asıl öznelerinin fikirleri hala görmezden geliniyor.
 • Ömerli kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren Serkan Tutak’ın defnedilirken kefenlenmesine izin verilmemesi üzerine, Tutak’ın cenazesi dini vecibeleri yerine getirilemeyerek ailesi tarafından ceset torbasında defnedilmek zorunda kaldı.
 • Türkiye’de işkenceye sıfır tolerans: Mardin Ömerli’de başlatılan askeri operasyonlarda JÖH timleri köylerde evlere baskın düzenledi. Baskın yapılan ev sakinleri ise kaba dayak, hakaret ve küfürlere maruz kaldı. Türk devlet güçleri bir cenazeyi otomobilin bagajında köylerde gezdirip, köylülere “Bunu tanıyor musunuz?”, “Sizin köyden mi?” şeklinde sorular yöneltti.
 • Korona günlerinde emekçileri risk altında durmaksızın çalıştırmanın sonuçları: milyoner sayısı %33 arttı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan yurtiçi ve yurtdışı sayısı, 2020 Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 arttı.
 • Floyd’un ardından başlayan eylemlerin etkisiyle California Valisi Floyd’un ölümüne neden olan, polisin gözaltına alırken boyuna ve boğaza basma yönteminin yasaklanmasını istedi. Seattle kentinde ise polisin biber gazı kullanması 30 gün yasaklandı.
 • Çocuk işçi sayısı oldukça fazla olan Pakistan’da evde işçi olarak çalıştırılan 8 yaşındaki Zöhre isimli kız çocuğu, çalıştığı ‘evdeki kuşun kafesini açıp kaçmasına neden olduğu’ bahanesiyle işvereni tarafından eziyet edilerek öldürüldü.
 • Ekolojik tahribatlar pandemi döneminde de devam ediyor. Van Sıhke Gölü’nde yaşanan toplu balık ölümlerine gölün yanında bulunan katı atık toplama merkezinin sebep olduğu düşünülüyor.
 • HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın Yeni Dönemde Türkiye Siyasetinde Muhalefet ve HDP’nin Tutumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda:
  • “HDP’nin yer almadığı bir yerde mevcut toplumsal ve yönetim krizinin çözülemeyeceğine, normalleşme isteniliyorsa bunun için HDP’nin önemli bir aktör olduğunu”,
  • “Kapsamlı bir sivil itaatsizlik önerilmedikçe parlamentoyu terk etmenin anlamsız olduğunu,
  • Seçimlerde ittifaklara açık olduklarını, tek şartlarının eşit bir muhataplık olduğunu” ifade etti.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Pandemide yeni vaka sayısı oldukça yüksek seyrediyor. Son bir haftanın ortalaması 100 binin üzerinde, son dört gün ise hep 125 binin üzerinde oldu, iki gün önce 130 bini geçti.
 • Libya, Irak, Uganda, Mozambik ve Haiti’de vaka sayısı her hafta ikiye katlanıyor. Brezilya, Hindistan, Şili, Kolombiya ve Güney Afrika’da ise 15 günde bir vaka sayısı ikiye katlanıyor.
 •  Türkiye’de toplam vaka sayısı 170 bine yaklaştı. Son 24 saatte 878 yeni vaka tespit edildi, 21 kişi vefat etti. Test sayısı belirgin şekilde düşerek 35 bine indi. Sağlık Bakanı Koca ilk kez toplamda iyileşenlerin oranını verdi, toplam vakaların %80’i iyileşmiş durumda, 4,669 hasta yaşamını yitirdi ve 29 bin 178 aktif hasta bulunuyor.
 • Yasaklarla mevcut durumun üstünü örtebileceğini sanan Brezilya hükümeti, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olarak gelen tepkiler üzerine resmi internet sitesi üzerindeki Covid-19 verilerine erişimi yasakladı.
 • Diyarbakır, Antep ve Manisa Tabip odaları ‘normalleşme’ söylemlerinin rehavet getirdiğini ve vaka sayısında artışa neden olduğunu bildirdi. Diyarbakır hastanelerinde yatan hasta sayısı 200’ün üzerinde… Antep’de şu ana kadar 49 işletmede pozitif vaka tespit edilmiş, vaka sayısında artış olup olmadığı bilinmiyor. OSB’lerde test üniteleri kurulmuş, ancak ne kadar test yapıldığı ve pozitif çıkanların sayısı hakkında bilgi yok. Temaslılarda tarama testi yapılmasından vazgeçilmiş. Manisa’da ise Akhisar, Saruhanlı ve Alaşehir ilçelerinde yeni vaka sayılarında ve Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nde yatan hasta sayısında artış var. Manisa’da vaka sayısı binin üzerine çıktı.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilim Kurulu toplu taşıma için önerilerini valiliğe bildirdi. Toplu taşıma için özel şerit düzenlemesi ve farklı mesai saatleri uygulamasına geçilmesi önerilerde yer aldı.
 • Tez Koop-İş AVM’ler ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada AVM’lerden vaka haberleri geldiği belirtildi. Mersin, Kayseri ve Konya’dan gelen bildirimlere dikkat çekti. Haziran ayının 15’i sonrası gevşemenin etkisinin görüleceğine dikkat çekildi. AVM girişinde yapılan ateş ölümü dışında diğer önlemlerdeki ciddi yetersizlikler olduğu ve maske kullanımında dahi sorunlar yaşandığı dile getirildi. 
 • Türkiye ile İngiltere arasındaki uçuşların 15 Temmuz’da başlaması bekleniyor.
 • Sokağa çıkma yasaklarının kalktığı İstanbul’da sokaklar doldu taştı.
 • Yeni Zelanda’da 15 gündür yeni vaka görülmüyor.

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Halkın iradesinin yok sayılmasına karşı HDP parti ve halk gücüyle direnecek. HDP darbeye karşı demokratik mücadele programı kapsamında “darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” ile Türkiye’nin her yerinden Ankara’ya yürüme kararı aldı.
 • Urfa’da “Patron yandaşı sendika istemiyoruz” diyerek Öz-İplik İş’ten ayrılıp DİSK-Tekstil’e üye olan Özak işçileri, fabrika müdürünün, şeflerinin ve amirlerinin DİSK-Tekstil’den istifa etmeleri yönündeki baskılarına karşı eylem yaptı.
 • Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu milletvekillerinin tutuklanmasını yaptığı açıklama ile kınadı. “Seçme ve seçilme hakkına, demokratik siyaset temsilcilerine yönelik bu müdahaleyi kınıyoruz. Meclisi tümden işlevsizleştirmeye, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik sistematik yönelim ve baskılara son vermeye çağırıyoruz.”
 • Türkiye’de yapılan siyasal darbeye karşı dünyadan tepkiler geliyor. FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid, Sinn Féin Partisi milletvekili Michelle Gildernew HDP ile dayanışma mesajları gönderirken, AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor durumu endişe verici olarak değerlendirdi.
 • Gençlik Meclisleri üyeleri, Trump AVM önünde “No justice, no peace. Adalet yoksa barış da yok” yazılı pankart açtı. AVM’nin güvenlik görevlileri eylemi engellemeye çalışmasına rağmen eylemciler “Nefes alamıyoruz” sloganları attı.

YENİ YAŞAM İNŞASI  

 • Erdoğan’ın George Floyd’un ölümü ardından yaptığı kınama mesajına “kapat çeneni faşist!” şeklinde cevap veren Black Socialists in America (Amerikalı Siyah Sosyalistler) kapitalizme karşı küresel anlamda mücadele için sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı.  http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/99291
  • “Birçok insan kapitalizm canavarının, beyazların üstünlüğünün, ataerkilliğin ve diğer sosyal tahakküm sistemlerinin hepsine birden bakınca gelip örgütümüzün üyelerine “Ne yapmalıyım?” diye soruyor. Cevap şu: Bulunduğunuz yerde ikili güç üretmeye başlayın.”
  • “Bulunduğunuz yerde ikili güç üretmeye başlayın’ derken kastettiğimiz, işyerinizde veya çalıştığınız endüstride sistemden aynı şekilde iğrenen diğerleriyle bir araya gelmeniz ve demokratik/kooperatif alternatifler oluşturmak için onlarla birlikte çalışmanız gerektiğidir.”
  • “Ekonomik açıdan bir şeyleri kendimiz düzenleme yoluna gidebilirsek, hükümetin içindeki politik güçlere rakip olabilecek yeni değerler, yeni kültürler ve hatta yeni özyönetim modellerine bağlı olmanın yanı sıra yeni bir politik gücü üretebileceğiz.”
  • “Anlık eylemleri uzun vadeli bir stratejiye bağlamak için şu anda üzerinde çalışmamız gereken en az yedi başlık var. Karşılıklı yardım,  Gıda Egemenliği, Kooperatif Ekonomisi, Toplumsal Üretim, Özsavunma, Halk Meclisleri, Genel Grev

JİN

 • Kadınlar iradelerine sahip çıktı ve Leyla Güven’i yalnız bırakmadılar. TJA, HDK ve HDP Kadın Meclisi yaptıkları eylemde “Güven’i tutuklayanlar bilsin ki kadın mücadelesi büyüyerek devam edecek.” dedi.
 • Kadın Meclisleri, katledilen sağlık çalışanı Ayşegül Aktürk’ün yaşadığı evin önünde eylem yaptı. Ayşegül Aktürk’ün komşularının ve iş arkadaşlarının katıldığı eylemde kadın cinayetlerini durduracağız dövizleri taşındı.
 • Kadınlar, kendileri için kullanılan cinsiyetçi ifadeleri erkeklere uyarlayarak sosyal medyada paylaşıyor. Bir kullanıcının “Kocam isterse çalışabilir” paylaşımıyla başlayan kampanya, #erkekyerinibilsin etiketiyle sürdürülüyor.
 • Pandemide kadın kadına tartışma buluşmaları gerçekleştiren kadın savunma ağı sunularını paylaşmaya devam ediyor. Pandemi öncesi dünyada çoklu krizler, Türkiye’de çoklu kriz ve yeni normale uzanan eğilimler başlıkları sonrası normaliniz batsın! başlığının yeni sunusu paylaşıldı.
  • “Pandemi ilan edilmeden hemen önce dünyada yine isyanlar dönemi patlak vermişti. Neo-liberal faşist iktidarlara karşı halklar ayaklanmış ve gelir adaletsizliği, ekonomik kriz, yoksulluk gibi sebeplerden isyan ediyordu. Bu isyanların 10 yıl geçmeden patlak vermesi, kapitalizmin varoluşsal krizi temelinde, yeniden yeniden halk isyanlarının ortaya çıkacağının göstergesi.” https://kadinsavunmasi.org/pandemi-oncesi-dunyada-halk-isyanlari-tugce-ozcelik/

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

Kapitalizm Çözüm Değil, Sorunun Ta Kendisidir.

David HARVEY/ BİR ARTI BİR

 

“Özellikle kentsel yaşamı yeniden kurmak ve sadece daha rasyonel –ve daha çevre dostu– ekonomik kalkınmayı teşvik etmekle kalmayıp, aynı zamanda günlük yaşamı daha kabul edilebilir şekillerde organize edecek kentsel süreçleri canlandırmak yolunda bir iradenin harekete geçtiğini görüyoruz. Virüs, New Yorkluların pek çoğunun günlük yaşam kalitesine henüz söze dökülmemiş hasarlar vermesinin yanı sıra, gösterişçi tüketimciliğin, hazcı bireyciliğin ve şatafatlı mimari müdahalelerin yüzeysel parıltısının altında yatan devasa çürümüşlüğü de ortaya çıkardı.”

“Şimdi karşı karşıya kaldığımız sorun ise– virüsün içler acısı, yürek burkan ayrıntılarıyla gözler önüne serdiği tabloda görüldüğü üzere– “bizim kentsel alanlarımızın, kuşatılmış varlık ve ayrıcalık bölgelerini, iş bulmanın neredeyse imkânsız olduğu, hayatın çok zor ve çoğu zaman da çok kısa olduğu; eskimiş, yıkıntıya dönüşmüş binalardan ve boş arsalardan ayıran görünmez [?] ancak artan oranda geçirimsiz sınırlarla örülmüş olduğudur.” Varlıklı banliyölerdeki yaşam beklentisi oranları ortalama 90 yıl iken, bu rakam yoksul mahallelerde sadece 60 yıl. Bu gerçekleri daha da güçlü vurgulamak için Times, izleyen günlerde, ABD kentlerindeki farklılaşan yaşam beklentilerinin ayrıntılı haritalarını yayınladı.”

“İhtiyaç duyduğumuz bütün kanıtları bize sunacak kadar bilgiye halihazırda sahibiz. Önümüzde duran acil görev yeni bir siyasi çerçevenin bilinçli inşasından başka bir şey değildir. İnsani bir toplumsal dönüşümü gerçekleştirmek için işe koşabileceğimiz kavramları ve kategorileri, kuramları ve iddiaları oluşturmak üzere hep birlikte düşünce güçlerimizi harekete geçirmeye ihtiyacımız var.”

“Farklı bir ekonomi-politik ve farklı bir toplumsal ilişkiler yapısının hayat verdiği daha demokratik ve toplumsal olarak adil kentleşme biçimlerini yaratmak üzere bir yol haritası çizmeliyiz.1960ların kent isyanlarına dayanak oluşturan eşitsizlikler hâlâ sürüyor. Hatta eskisinden daha da derinleşmiş biçimdeler. Birkaç ay daha sürecek bir karantina ve ardından yaşanacak kapitalist çöküş, kuşkuya hiç mahal yok ki ayaklanmaları beraberinde getirecek. Fakat unutmayın: “sermaye sorundur, çözüm değil.” https://birartibir.org/siyaset/744-kapitalizm-cozum-degil-sorunun-ta-kendisidir

Rüzgâr Ekip Virüs Biçmek

Nicholas BELL/ BİR ARTI BİR

Ormanların endüstriyel tarım adına yok edilişiyle zoonoz hastalıkların çığ gibi artışı arasındaki somut bağlar neler? Endüstriyel hayvancılık salgın hastalıkları hare hare nasıl yayıyor? Geleceğe dair asıl mücadele hangi taraflar arasında verilecek? Longo Maï Kooperatifi’nden Nicholas Bell’in kılavuzluğunda kapitalosen çağda ufuk turuna çıkıyoruz.

      Gerçek düşmanımız koronavirüs değil. İki alternatifin karşı karşıya geleceği bir savaş bu: Bir yanda büyüme takıntısının süregiden yıkımın derinleşmesine hizmet ettiği bir dünya; diğer yanda, halihazırda binlerce yerde filiz veren yeni varoluş yollarının icadı.

        Rob Wallace: “Virüslerin neden daha tehlikeli hale geldiğini anlamak isteyen herkes endüstriyel tarım modelini ve özelinde hayvancılığı incelemeli. Şu anda buna öncelik veren az sayıda hükümet ve bilim insanı var. Aksine, dünyanın dört bir yanındaki küçük üreticilerin elindeki son birincil ormanları ve tarım arazilerini ele geçirmek için sermaye öncü kuvvet rolü oynuyor. ABD halk sağlığı yetkilileri, H1N1 ve H5N2 salgınları sırasında tarım işletmelerinin ticari kayıplarını karşıladı. Hasar o kadar büyüktü ki, eğer maliyetler şirket bilançolarına yansıtılsaydı, tarım işletmeciliği devam ettirilemezdi…     https://birartibir.org/ekoloji/740-ruzgar-ekip-virus-bicmek

EKLER

 • Selahattin Demirtaş-7 Haziran 2015 Genel Seçimin 5’inci yıldönümüne dair değerlendirme

7 Haziran 2015 seçimlerinin sonucu gerçekten de büyük bir başarıydı. Şimdi hedefimiz, 7 Haziran başarısının tekrarı değil, onu kat be kat aşmak olmalıdır. Bu hedef için gerek ülkede gerekse de sürgünde mücadele yürüten tüm arkadaşlarımı bir kez daha, coşkuyla ve kararlılıkla HDP’de kenetlemeye çağırıyorum. Önceki dönemlerde ve bu dönemde görev yapan bütün arkadaşlarımız birbirinden kıymetlidir. Zaman, yıpratıcı tartışmalardan uzak durarak özgürlük mücadelesinde bütünleşme zamanıdır. Bunu başaracağımıza olan inancım tamdır. http://mezopotamyaajansi22.com/components/88122611/content/view/99233

 • Vecdi Erbay-Hevsel’den Diyarbakır: Sen ne görüyorsun?

Bana şu yeni yapılan evleri nasıl tarif edebilirsin?” dedi. Hevsel’den yukarı, Mardin Kapı’ya kadar dinlene dinlene çıkmıştık. Surların gölgesinde oturalım istemişti. Onu kalabalığa çıkarmak istemediğim için söylediği bana da uygun gelmişti. Surların serin taşlarına dayamıştık sırtımızı. Yeni binalar tam karşımızdaydı. Hevsel’den Diyarbakır’a bakmıştık. Sol kolumda ve omzumda onun elinin ağırlığını hissediyordum hâlâ. “Çirkin” dedim. Biraz düşünmüştüm ve “çirkin” demekten başka bir şey gelmemişti aklıma. “Belki çirkin değildir. Ama eski evlerin sahiplerinin akıbetini düşününce çirkin görünüyordur bana. Ya da adamın dediği gibi, zenginlere peşkeş çekileceği için çirkindir.” O bir şey demedi. Sessizlik uzun sürünce, “Sen ne görüyorsun?” diye sordum. Gülümsedi ve “Bu memleket beni kör etti oğlum, unuttun mu?” dedi. Sonra kahkahayla gülmeye başladı. https://www.gazeteduvar.com.tr/hayat/2020/06/07/hevselden-diyarbakir-sen-ne-goruyorsun/

GÖRÜŞLER

Vaka sayıları artış haberleri geliyorken birçok sağlıkçı arkadaşımız hastanelerde çalışmaya devam ediyor. Günlükleri hazırlarken karşımıza çıkan haftasonu sağlık muhalefetinin tatil hali dikkat çekiyor. Sağlık muhalefetinin söz üretme ve eylemsellik hali hafta içi mesai saatlerine daralması yürütülen mücadelenin ne kadar sistem içi kalındığının bir ölçütü müdür?İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...