Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / Korona Günlüğü 5 Temmuz 2020

Korona Günlüğü 5 Temmuz 2020

GÜNDEM

 • 7 işçi hayatını kaybetti, 118 işçi yaralandı ama onlar; MÜSİAD Genel Başkanı ve Şube Başkanları, Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası sahibi MÜSİAD Şube Başkanı Yaşar Coşkun’a destek vermek üzere Sakarya’ya moral desteğine geldi. Yiyin efendiler yiyin..
 • Urfa T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde hak ihlallerine süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan tutuklulardan Serhat Bulut’un annesi Aynete Bulut, “Cezaevi idaresi zindan içinde yeni bir zindan yaratmış” dedi. Cezaevi müdürüne taleplerin kabul edilmesi için seslenen Bulut, “Tek talepleri su, insan susuz yaşayamaz” dedi.
 • En kolay yol halkı suçlamak. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen ‘Kentte özellikle son 4 gün içerisinde kişisel dikkatsizlik nedeniyle vakalarda artış yaşandığını belirterek, “Bu artış oranı yüzde 15 civarındadır. Bu artışın tek sebebi maalesef yanlış maske kullanımıdır” dedi.
 • Sağlık Bakanlığı, 4 milletvekilinden sonra bir kameramanın da koronavirüs olduğu Meclis’i ‘yüksek riskli bölge’ ilan etti
 • AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla sunulan “çoklu baro” teklifinin Meclis Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri devam ediyor. Komisyonun ikinci gününde yaklaşık 12 saat süren görüşmelerin ardından 5 madde kabul edildi. Komisyonda “çoklu baro” ve Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu için barolara getirilen yeni delege sistemi çok sayıda tartışmaya neden oldu.
 • Komisyona alınmayan baro başkanları TBMM önünde bekleyişlerini sürdürüyor. 
 • Mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Sagrada Familia, aylar sonra sağlık görevlileri, polis yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu üyeleri için açıldı. Bazilikanın web sayfasında, ‘salgınla ön cephede mücadele eden çalışanları kutlamak için’ bu kararın alındığı ifade edildi.
 • Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul valisine salgın sürecinde asker uğurlaması yapanların ‘toplanıp götürülmesi’ talimatı verdiğini açıkladı.
 • Dünyadaki bütün stoklarını ABD’nin aldığı Remdesivir ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklama: Remdesivir’in test edildiği hastalarda hastaneye yatma oranının azaldığını ancak ölüm oranında bir etki kaydedilmediğini belirtti. DSÖ yetkilisi “Şimdilik araştırmalar, bu ilacı kullanan hastaların daha hızlı iyileştiğini gösteriyor. Remdesivir kullanan hastalar 11 günde iyileşirken ilacı almayan hastalarda bu süre 15 gün oldu” dedi.
 • Sakarya Hendek’teki iş cinayeti yaşanan havai fişek fabrikasında yaralanan işçiler mallarda ısınma olduğunu ve bu konuda 4 gündür uyarı yaptıklarını anlattı. İşçiler uyarılarına rağmen önlem alınmadığını söyledi. Bir işçinin anlatımına göre fabrika sahibi de ‘dikkat edin’ diye uyarılarda bulunmuş ancak durum değişmemiş.
 • TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sakarya Hendek’teki havai fişek fabrikasındaki patlamayı “bir denetimsizlik faciası” olarak değerlendirdi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Pandemi yeni vaka sayısında rekor artış haberlerini ne yazık ki daha sık yineliyoruz. Her gün yenilenen rekor çok daha fazla kişinin Covit-19’a yakalandığını ve pandeminin pikinin devam ettiğini gösteriyor. Yeni vaka sayısı Hindistan’da 24 bini, Güney Afrika’da 10 bin eşiğini geçerek 10,853 oldu. Pandeminin takibinde kullandığımız bir istatistik de aktif vaka sayısı, bulaştırma potansiyeli yüksek olan vakalar. Dünya genelinde aktif vaka sayısı da artarak 4 milyon 408 bini geçti. Toplam vaka sayısında ABD 3 milyona yaklaşırken, Brezilya 1.5 milyonu çoktan geçti. Rusya ve Hindistan 674 bin vaka ile bu ülkeleri izliyor. Peru’da 300 bin vaka sayısı ile salgından ciddi etkilenen İspanya’yı geçerek 5.liğe yerleşti. Türkiye’nin de içinde olduğu 14 ülkede toplam vaka sayısı 200 binin üzerinde. Dünya gelinde can kayıları 532 bini geçti. Bir günde yaşanan can kaybı sayısında da üç ülke öne çıktı. Son 24 saatte Brezilya’da 1,111, Hindistan’da 654 ve Meksika’da 610 kişi Covit-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 
 • Türkiye’de yeni vaka sayısı 1,154 kişi oldu. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 20 kişi. Yeni vaka sayısı ve ölümlerdeki yükseklik devam ediyor. Yoğun bakım hasta sayısındaki devam eden bir artış var (1,096 kişi). Test sayısı 48 binin üzerinde. Türkiye genelinde salgın ile daha geniş bilgiye sahip Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Son günlerde göstergelerimiz tedirginliğimizi artırmaktadır” dedi. Yeni normalleşme süreci ile birlikte vaka sayısında hedeflenen azalmanın çok gerisinde olunması, Kürdistan’da ve büyükşehirlerdeki artışlar salgın kontrolünde ciddi sorunlar yaşandığının göstergesi olabilir. 
 • Batman, Hakkari, Van ve Mardin tabip odası yöneticileri, yetkililerin bölgeye dair bilgi paylaşmamasının rehavet yarattığını ve artışların başlıca nedeninin 1 Haziran sonrası uygulanan kararlar olduğunu söyledi. Tabip Odası yöneticilerinin açıklamalarında Bölge illerinde salgının boyutu gözler önüne seriliyor.  
 • Van-Hakkari İl Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Yaviç: “Son valilik tarafından yapılan açıklamada Van’daki kovidli vaka sayısının 600’ü bulduğu ifade edilmişti. Hakkari’yle alakalı ise elimizde herhangi bir veri yok. Van’da özellikle daha önce İstanbul Hastanesi olarak bilinen kent merkezindeki bölge hastanesinin ek polikliniği olarak hizmet veren hastanenin tam kapasiteyle dolu olduğu duyumlarını alıyoruz. Aynı şekilde Askeri Hastanesi’nin pandemi hastanesi olarak kullanılan hastanenin doluluk oranının yüksek olduğunu biliyoruz. Van’da evlerinde takip altına alınan yurttaş sayısının 20 binlerde olduğu bilgisi var.’’.
 • Mardin Tabip Odası Eşbaşkanı Dr. Derya Etem: “Mardin, Nusaybin Midyat ve Kızıltepe’de çok yaygın. Midyat’tan 100 tane PCR testi gelmiş. Yarım günde. Yani Midyat kaç nüfusluk bir yer ki 100 tane şüpheli vaka olsun. Artış 1 Haziran öncesine göre 10 kat arttı. Mardin merkezde devlet hastanesinde yatan hasta sayısı 85, Midyat Devlet Hastanesi’nde yatan hasta sayısı 23, Nusaybin’de 20, Kızıltepe’de 36 yatan, 7 yoğun bakım 3 entübe hastası var. Özel İpekyolu Hastanesi’nde 20 yatan, Özel Mardinpark’ta 25 yatan hasta bulunuyor. Toplamda evde izolasyonlarla beraber yaklaşık 700 aktif vaka bulunuyor. olduğunu belirten Mardin Tabip Odası genel sekreteri OsmanSağlam: “Bizlerin ulaşabildiği bilgilere göre bugüne kadar toplam vaka tahmini 1600-1800 civarında. Son 1 haftada iki köy daha karantinaya alındı. Bu köylerin birinde 11 ölüm oldu. 2 kişi de farklı iki köyden hayatını kaybetti. PCR testi pozitif sağlık emekçileri sayısı 67” 
 • Batman Tabip Odası Başkanı Doktor Selahattin Oğuz: “Ramazan Bayramı öncesi ara ara da olsa genele dair veriler paylaşılıyordu. 26 Mayıs’ta resmi açıklama yapılmıştı. O zaman 534 vaka vardı. 4 günlük bayram tatili ve sokağa çıkma yasağı sonrası süreçte yavaş yavaş açıkçası vakalar artmaya başlamıştı. Batman’da son 15-20 günde günlük 100’ün üzerinde vakalar tespit edildi. Batman’da kovid poliklinikleri 2’den vaka artışından dolayı 5’e çıkarıldı.’’
 • Cizre, Silopi, Siirt, Diyarbakır, Urfa ve Antep illerindeki vaka artışı, hastane kapasitlerinin dolması ile ilgili son günlerdeki haberlerle birlikte değerlendirdiğimizde salgının Kürdistan’a yerleştiği tespitini yapabiliriz. Bölgede nüfusun yoğunlugu, mülteci nüfusunun fazlalığı, nüfus hareketliliğinin yüksek olması, yaşam koşullarının kötü olması, evlerde kalabalık nüfusun bulunması, yoksulluk, yerel yönetimlere kayyum atanması nedeniyle halk ile olan kopukluk salgının kontrolününde güçlükler olarak sıralanabilir. Bunun yanında sağlık hizmetlerinin yetersizligi, sağlık emek gücündeki ciddi yetersizlikler ve istikrarsızlıklar, salgın kontrolünde çok önemli olan birinci basamak sağlık hizmetlerinin oturmamış olmaması, halk sağlığı yöneticilerinin politik gerekçelerle atanmış olması ve sağlık-salgın yönetimindeki deneyimsizlikleri ciddi sorunlar olarak salgın döneminde varlığını devam ettiriyor. Bu olumsuzlukların yanında bölgede sağlık meclisi deneyimleri, sağlık örgütlerinin diri olması, siyasi partinin toplum nezdinde itibarı ile salgında toplumsal özsavunmanın güçlendirilmesi olanakları da dikkate alınmalıdır. Nitekin son Cizre örneğinde olduğu gibi esnafın kepenk kapatarak sosyal hareketliliği azaltmış olması, sağlık örgütleri ve siyasi partinin bilgi paylaşımları önlemler konusunda halkın katılımını artırmıştır. Sağlıkta toplumun özsavunmasını güçlendirmeye yönelik bu çalışmalarının daha kapsamlı, sistematik ve süreklilik kazanması önemli gündem olarak önümüzde duruyor. 
 • Maske takma konusundaki sorunları dilinden düşürmeyen Koca düğünler hakkında da konuştu. Sağlık bakanı, düğüne katılanların “meydanı çifte bırakmasını’’ isteyerek “maske takmak zorunda kalmadan eğlensinler” ifadelerini kullandı.
 • Salgın önlemleri kapsamında bir süredir kapalı olan lunapark ve tematik parklar 6 Temmuz’da açılıyor. İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliği’ne “Lunapark ve Tematik Parklarla İlgili Alınması Gereken Önlemler” konulu genelge gönderdi. Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde ise salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek tekrar faaliyete geçmeleri sağlandığı ifade edildi.
 • Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet yürüten İmbat Madeninde koronavirüs tespit edilen işçi sayısının 51’e ulaştığı bildirildi. Testleri pozitif çıkan işçiler ve temas ettikleri işçiler evlerinde karantinaya alındı. Normalleşme süreciyle birlikte bütün önlemlerin rafa kaldırıldığını anlatan işçiler tepkili. Yaklaşık 4 bin kişinin çalıştığı madende salgın döneminin başında 3 bin işçiye izin verilmiş, kalan işçiler işleyen ayaklarda 3 vardiya çalışmayı sürdürmüştü. İmbat Madeninde çalışan işçi, “Daha önce de ya koronavirüs ya da iş cinayeti kıskacında çalıştığımızı söylemiştik. Bugün pozitif vakaların artması bunu gösteriyor. Her türlü önlemi alıyoruz diyenler şimdi de bunu fıtrat olarak mı açıklayacaklar?” diye konuştu.
 • İran’da son 3 gün içerisinde 500’e yakın kişinin Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirmesi sonrası kamuya açık tüm alanlara yeniden maske zorunluluğu getirilirken, toplam beş farklı eyalette sıkı önlemler alındı. Tahran yönetimi artan can kayıpları sonrası bir hafta süreliğine “Korona şakaya gelmez” adlı bir farkındalık kampanyası başlatırken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani devlet memurlarının bundan sonra maske giymeyen vatandaşlara hizmet vermeyeceğini açıkladı. Bu arada İran’da Coronavirus ile mücadele konseyi üyesi Mesut Merdani ‘Bir bölgede Coronavirus’e yakalananların yüzdesini almak için antikor testlerini kullanıyoruz. Biz bunu ülke genelinde uyguladık. Şu ana kadar 18 milyon İranlı Coronavirus’e yakalandı” açıklamasını yaptı. Bu İran nüfusunun yüzde 20’sine denk geliyor. Hatırlanacağı gibi Sağlık Bakanı Koca ülke genelinde yapılan çalışma da büfusun sadece yüzde 0.24’ünün hastalığa geçirdiğini söylemişti. İki istatistik arasındaki oldukça büyük farklılık kafaları karıştırdı. 
 • Salgını kontrol altına alan Avrupa ülkelerinde ikinci dalga tehdidi ile ilgili haberler artmaya başladı. İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’daki Lleida ilinin 200 binden fazla kişinin yaşadığı Segria bölgesindeki Covid-19 vakalarında artış yaşanması nedeniyle bölge karantina altına alındı. 
 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüs kaynaklı Covid-19 hastalarının tedavisinde, sıtma hastalığına karşı etkili olan hidroksiklorokin ilacı ile HIV virüsüne karşı kullanılan lopinavir ve ritonavir ilaçlarının denemelerini durdurdu. Her iki tedavi yöntemi için şimdiye kadar yapılan denemelerde Covid-19 nedeniyle yaşanan can kayıplarını azaltmada etkili olmadığı ya da çok az etkili olduğu belirtildi ve “Solidarity Trial araştırmacıları denemelere derhal son verecek” dendi.
 • Fransa’da bir mahkeme geçtimiz gün istifa eden başbakan Edouard Philippe ve kabinede görevli iki bakan hakkında koronavirüs salgını süresince görevlerini ihmal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlattı.
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs pandemisinde sergiledikleri duruş ve anlayışları için yaşlı vatandaşlara teşekkür etti. Merkel haftalık video mesajında, tek başına yaşayan ya da huzurevlerinde kalanlar için haftalarca çocuklarını ve torunlarını görememenin ve onlara sarılamamanın “şüphesiz sürecin en acı tarafı olduğunu” dile getirdi.

SAĞLIK MUHALEFETİ-TOPLUMSAL MÜCADELE

 • Kayıhan Pala’ya, toplum sağlığını ilgilendiren bir konuda siyasi iktidarın uygulamalarını eleştirdi, bilimsel verileri açıkladı diye soruşturma açmak bilimin biat etmesi çabasının bir ürünüdür.

(https://www.evrensel.net/yazi/86681/bilim-biat-etmez)

 • Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şubesi Eş Başkanı Figen Pehlivan, 1 Haziran sonrası hayata geçirilen ‘Normalleşme’ adımlarıyla birlikte kentte Covid-19 vaka sayısında artış yaşandığını paylaştı. “Normalleşme” için koşulların da normalleşmesi gerektiğine dikkati çeken Pehlivan, “Kamusal bir engel yokken tedbiri insanlar sağlayamaz” dedi. Pehlivan, şu an Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Şehir Hastanesinde 1600 civarında tedavi gören hastanın olduğunu, Turgutlu Devlet Hastanesinde çalışan 25 sağlık emekçisinin ise enfekte olduğu bilgisini paylaştı. Hastanelerde dönüşümlü çalışma sisteminin bırakılmasından dolayı bu durumun ortaya çıktığını söyleyen Pehlivan, “Bu nedenle hastalarda da vaka arttı. Hükümet bizlerin, halkın sağlığını bir kenara bırakıp, sermayenin ve piyasaların normalleşmesini sağlamış oldu” diye konuştu. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan pek çok iş yerinin zorunlu olmamasına rağmen üretime devam ettiğine de değinen Pehlivan, çok sayıda işçinin salgına yakalandığını Klimasan’da çalışan 50 işçide koronavirüs tespit edildiğini söyledi. Pehlivan, sanayide çalışan ve salgına yakalanan kimi işçilerin de işsizlik korkusuyla çalıştıkları yerlere sağlık durumlarını bildirmekten kaçındıklarını ifade etti. Tarım işçilerinin de kayıtsız ve güvencesiz çalıştırıldıklarından dolayı salgın denetimi ve kontrollerinin yapılmadığını söyleyen Pehlivan, yaz aylarında tarım işçilerinde vaka artışının yaşanabileceğine işaret etti. Yetkililerin söylediği gibi birinci dalganın geçmediğini vurgulayan Pehlivan, kış aylarında daha zorlu bir sürecin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

YENİ YAŞAM

 • Kemalpaşa Halkevi, belediye ve halkın desteğiyle organik tarıma başladı. Kemalpaşa merkezinde bulunan 2 dönümlük alana biber, fasulye, salatalık, domates gibi ürünler ekildi. İlk senenin hasadı tamamen tohum olarak kullanılacakken, önümüzdeki seneden itibaren kooperatifleşme ve halka ucuz doğal ürünler ulaştırılmak hedefleniyor.

(http://yeniyasamgazetesi1.com/kemalpasada-kent-bostani-kuruldu/) 

JİN

 • Kadın Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclislerinin “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyası kapsamında bu hafta yapmayı planladıkları “Mor konvoy” eylemi, polisler tarafından engellendi. Engellemeye tepki gösteren kadınlar, HDP Muğla İl binasında açıklama yaptı 

(http://yeniyasamgazetesi1.com/kadinlarin-mor-konvoyu-engellendi-vazgecmeyecegiz/)

   Ravenna’dan Suriye halklarına, Kürt kadınlarına ve Rojava’ya dostluk köprüsü

İtalya’nın Ravenna kentinde uzun senelerdir yaz mevsiminde gerçekleşen “Ravenna Festivali”, opera ve klasik müzik üzerine insa edilmiş olması yanında dans, sinema gibi sanatlara da yer veren bir kültür etkinliği. 1990 yılında, orkestra şefi Riccardo Muti’nin eşi Cristina Mazzavilani Muti tarafından kurulan festival farklı mekanlarda gerçekleştiriliyor. 1997’den bu yana  halklar ve kültürler arasında müzik ve sanat yoluyla diyaloga adanmış bir proje olan “Dostluk yolları” konserlerini içeriyor. Bu yıl sanat aracılığı ile köprü kurulan bölge Suriye, ve özellikle Rojava’ya bir odaklanma söz konusu… Festival “Sanat ve kültürle kurulan bir köprü – Dostluk yolları, Suriye için konser” başlığı altında iki konseri seyirciye sunuyor. İlki 3 Temmuz’da, ikincisi ise 5 Temmuz tarihine programlanan konserlerde Ricardo Muti yönetiminde, Orchestra Giovanile Luigi Cherubini ve Syrian Expat Philharmonic Orchestra (SEPO,) Ludwig van Beethoven’in “Eroika” senfonisini çalıyor. Ayrıca konserde iki özel davetli var: sanatçı Aynur Doğan şarkılarıyla Kürt anadilini ve müziğini, sanatçı gazeteci Zehra Doğan ise bir performansla Kürt kadınların tanıklığını katıyor.

(https://ilerihaber.org/icerik/ravennadan-suriye-halklarina-kurt-kadinlarina-ve-rojavaya-dostluk-koprusu-114811.html)

 •  AKP’nin kuruluşundan buna en büyük destek Akp’li kadınlardan geldi. Tüm seçim ve parti çalışmalarında en çok emeği sarf eden kadınlara yapılan kenar süsü muamelesi Erdoğan’ın açıklamalarıyla bir kez daha gün yüzüne çıktı. Erdoğan Kartal’da şehir hastanesi açılışında platforma kadın vekilleri, ‘Evet şöyle sembolik de olsa bayan milletvekillerimizden hiç olmazsa iki tanesini alalım’ sözleri ile çağırdı

SİYASAL SAĞLIK-EKOLOJİK SAĞLIK            

 • FİKRET BAŞKAYA: ‘PATLAYAN ÇÜRÜMÜŞ DÜZENİNİZDİR!’

Kapitalist için işçi, üretimde kullandığı girdilerden sadece biridir. Kapitalist işçiyi saygıya, ilgiye lâyık bir canlı, bir insan olarak görmez. O üretim sürecinin işte, hammadde, ara-mallar, makinalar, enerji gibi bir şey, bir üretim girdisinden ibarettir… Bir makinanın arızalanması, onu bir işçinin ölümünden daha çok ilgilendirir, kaygılandırır… Zira, kırılan makinanın yerine para ödeyip yenisini alması gerekir.  Oysa, ölen işçinin yerini alacak birleri, binlercesi, on binlercesi her zaman vardır… Yani, yedek işsizler ordusu dediğimiz…

(http://ozguruniversite.org/2020/07/04/patlayan-curumus-duzeninizdir-fikret-baskaya/)

GÖRÜŞLER

 Her şeyden önce fabrikada üretilen havai fişekten bahsetmek gerekir. Anlık yarattığı heyecan dışında hiçbir gereksinimi karşılamayan, doğal dengeyi bozan, bir sürü kuşun yanmasına, hayatını kaybetmesine sebep olan bir metadan bahsediyoruz. (Hepimiz patlamasını duyduğumuzda gözlerimizi çevirdiğimiz bir olay olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğim) Kapitalist modernitenin üzerimde iz bırakan birçok ürün için en güzel örneği taşır havai fişek. Büyük Çoşkunlar fabrikasında çalışan ve patlamadan yaralı olarak kurtulan emekçilerin açıklamalarından da anlaşıldığı üzere fabrika pandemi döneminde bile üretimine ara vermiyor. Sadece kronik hastaların işe gelmediği patlamadan yaralı kurtulan emekçilerin söylediklerinden de anlaşılıyor. Yani havai fişek işçisi #evdekal çağrılarına uyamadan üretime devam etmeye mecbur bırakılıyor. Üretim fazlası ürünler (düğünlerin ertelenmesi, eğlence sektörünün bu dönemde faaliyetlerine ara vermesi düşünülünce çok normal) olmasına rağmen üretim tüm hızıyla devam ediyor. (Üretilen fazla ürünlerin depolanması koşulu patlamanın bir sebebi olabileceği iddiası da emekçilerce dile getiriliyor) Çünkü bu sistem bisiklet gibidir yürümediği takdirde yerle bir olacağını bilir. Riskli bir üretim alanı olmasına rağmen işçi sağlığı ile ilgili eğitime katılma belgeleri okuma yazma bilmeyen işçilerin de dahil olduğu emekçilere yemek molasında imzalatılıyor. İmza atmayı reddeden işçiler işini kaybetmekle tehdit ediliyor. İşçi denetiminin, işçi özyönetimin olmadığı fabrikalarda çok sayıda patlama ve iş cinayeti olasılığı böylelikle göz ardı ediliyor. Fabrikanın son 10 yıllık sicili, iktidarla ilişkileri, MÜSİAD’ın iş cinayeti sonrası patronlara verdiği moral yemeği beraber düşünüldüğünde tablo daha net anlaşılmakta. Bir tarafta ekolojik yıkıma neden olan hiç de zaruri olmayan bir meta üretim süreci, bir tarafta emeğini satmak zorunda kalan yüzlerce emekçi, çalışma alanın riskinin ölçülmesi mümkün olmayan fabrikalar. Yaralı ve ölü sayısı üstünden 2 gün geçmesine rağmen tespit edilmeyen işçiler. Sermaye için üretimin getirdiği yabancılaşmayı tanımlamak için soma cinayetine ne kadar da benziyor.

EKLER

Biz yürüdük, umut büyüdü!

 • HDP’nin hem tutum belgesi, hem de ondan sonra uygulamaya koyduğu ‘Darbeye karşı Demokrasi Yürüyüşü’ toplum katında ve iktidar katında geniş yankı yaptı. Yandaş medya konuk ettiği yorumcularla HDP’nin yürüyüşünün anlamını HDP’siz tartıştı. Ama bu aynı zamanda yürüyüşün ne kadar büyük bir etki yaptığının da bir göstergesiydi.

(http://yeniyasamgazetesi1.com/biz-yuruduk-umut-buyudu/)İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...