Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ (4 KASIM 2020)

KORONA GÜNLÜĞÜ (4 KASIM 2020)

 • Turhal Devlet Hastanesi’nde çalışan 53 yaşındaki Murat Öndeş Covid-19 nedeniyle; diş hekimleri Aslı Taner, Zarife Doğan ve Suat Seren Göğüs Hastanesinde çalışan sağlık teknisyeni Doğan Sert de deprem nedeniyle hayatını kaybetti.
 • Britanya’da yapılan bir araştırma, Covid-19’a karşı geliştirilen T hücre bağışıklığının yetişkinlerde altı aya kadar devam ettiğini ortaya koydu.
 • Pandemi her geçen gün daha da büyüyor. Toplam vaka sayısı da 47.8 milyonu geçti. Pandemide vaka sayısı hafta sonu 50 milyonun üzerine çıkacak. Yeni vaka sayısındaki yükseliş devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 484 bin 509 kişide Covid-19 pozitifliği saptandı.
 • Covid-19’a bağlı ölümler artıyor. Son 24 saatte dünya genelinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 201’e yükseldi. . ABD 1,199, Fransa 854, Hindistan 511, Arjantin 429, İran 422 kişi, İngiltere 397, Rusya 355, ve İtalya 353 can kaybı ile en fazla ölüm yaşanan ülkeler oldu.
 • Yeni vaka bildirimlerinde yükseliş Avrupa (239.4 bin) ve Kuzey Amerika (105.9 bin) kıtalarına ait. Asya (91.9 bin) ve Güney Amerika (36.1 bin) kıtalarında yeni vaka bildirimlerinde düşüş gözleniyor.
 • Yeni vaka bildiriminin yüksek olduğu ülkeler şunlar: ABD (94.5 bin), Hindistan (46 bin), Fransa (36.3 bin), İtalya (28.2 bin), İngiltere (20 bin), Polanya (19.4 bin), İspanya (18.7 bin), Rusya (18.6 bin), Almanya (16.5 bin), Brezilya (12.9 bin), Arjantin (12, 1 bin) ve Çekya (12.1 bin). İki binin üzerinde yeni vaka bildiren ülke sayısı 33’e, binin üzerinde bildirim yapan ülke sayısı ise 52’ye yükseldi.
 • Türkiye’de salgındaki tırmanış devam ediyor. Yeni hasta, ağır hasta ve can kaybı bildirimleri yükseldi. Son 24 saatte yeni hasta sayısı 2,343 kişi, can kaybı 79 kişi, aktif hasta sayısı 42 bin 813 kişi ve ağır hasta sayısı 2,386 kişi olarak bildirildi. Test sayısı 146 bini geçti.
 • Erdoğan yeni salgın önlemlerini açıkladı. Erdoğan “Paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecektir” dedi.
 • SES Ankara Şube: “Filyasyon ekipleri tükenme noktasına geldi, pandemi başından beri 450 bin vaka oldu.” 935 filyasyon ekibinin olduğu Eylül ayında ekip başına 21-25 hasta düştüğünü açıklayan SES Ankara Şube, filyasyon ekip sayısının 780’e düştüğünü belirterek ekiplerin yükünün arttığına dikkat çekti. Açıklamada Ankara’da pandeminin başından beri pozitif vaka sayısı 450 bin civarında olduğuna, günlük vaka sayısının 2 bin 100 ile 2 bin 500 arasında olduğuna dikkat çekilerek, “Vaka başına 3-4 temaslı takibi yapılmaktadır. İlimizde vaka sayıları, bakanın Ankara ilinde vaka sayısını düşürdük açıklaması, okulların açılması ve mevsim değişikliğiyle birlikte son bir haftalık süreçte bir önceki haftaya göre yüzde 20-25 aralığında artmıştır” denildi.
 • Diyarbakır Sağlık Platformu, pandeminin başlangıcından bugüne kadar bin 84 sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını açıkladı. Platformun paylaştığı tablodaki verilere göre, 388 vakayla virüse en çok yakalananların başında ebe/hemşire/hemşirler geldi. Onları, 261 vaka ile hekim ve diş hekimleri takip etti. Onları 138 vaka ile personel, 60 vakayla teknikerler, 47 vakayla sekreterler, 39 vakayla pandemik/ATT görevlileri, 34 vakayla memurlar, 22 vakayla otomasyon görevlileri, 19 vakayla güvenlik görevlileri, 14 vakayla laborantlar, 10 vakayla şoförler takip etti.
 • Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, İzmir’deki depremin şehir hastanelerinin yanlışlığını bir kez daha gösterdiğini belirterek, “İzmir’deki şehir hastanesi tamamlanmış ve merkezdeki hastaneler kapanmış olsaydı, panik halinde insanların hareket ettiğini düşündüğümüzde yaralıların oraya ulaşımı güç olacaktı” dedi. Ökten, şehir hastaneleri için “Şehir dışı hastaneler” tanımlamasını da yaptı.
 • Sağlık Bakanlığı’nın ithal ettiği 1 milyon 500 bin doz grip aşısı e-Nabız sistemi üzerinden belirlenen kriterler üzerinden sadece 5 ve üzeri puan olan kişilere yapılmaya başlandı. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, bu durumun sağlıkta şiddeti körükleyebileceği uyarısında bulundu.
 • Önlem alınmadığı için Covid-19’dan yaşanan doktor ölümlerinin sıradanlaştığını belirten Van-Hakkari Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Rıdvan Şin, “Bir günde 4 doktor yaşamını yitiriyorsa, çok ciddi ihmaller var” ded
 • Amedspor yaptığı yazılı açıklamayla, teknik ekipten 1, kulüp çalışanlarından 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.
 • Bursa’da Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzerine sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Bu yaş bandındaki Bursalılar 10.00-16.00 saatlerinde dışarıya çıkabilecek.
 • Koronavirüsü nedeniyle Denizli’de 1 mahalle, Kars’ta 2 köy, Gümüşhane’de 1 köy, Osmaniye’de 1 mahalle, 1 site ve 2 fabrika, Adıyaman’da da 100 evde karantina uygulanmasına karar verildi.
 • Koronavirüs vakalarının arttığı İstanbul’dan Kastamonu’nun Doğanyurt ilçesine gidenler 14 gün süreyle karantinada tutulacak.
 • Sinop’ta Corona virüsü salgınına ilişkin yapılan denetimlerde, karantina kurallarını ihlal ederek evden çıktıkları tespit edilen kişiler ile bir futbol kulübünün sporcularının da aralarında bulunduğu 48 kişi, karantina kapsamında KYK yurduna yerleştirildi.
 • İzmir Tabip Odası İzmir Depremi Değerlendirme Raporu’nu açıkladığı bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda sağlık emekçilerinin de depremzede olduğu vurgulanarak deprem bölgesine dışarıdan sağlık emekçisi takviyesi yapılması gerektiğine dikkat çekildi.
 • Cizre Bölgesi Kriz Masası, yayımladığı açıklamayla artan koronavirüs vakaları nedeniyle Dêrik’te 14 günlük sokağa çıkma yasağı ilan etti.
 • İngiltere’nin Liverpool kentinde bu hafta başlatılacak bir pilot uygulamayla şehrin tüm sakinlerine iki haftada bir koronavirüs testi yapılacak. Test sonuçları bir saatte alınacak. Başarılı olması halinde uygulamanın milyonlarca kişiyi kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanıyor.
 • Avusturya’da son haftalarda vaka sayılarının artışıyla birlikte, ülke genelinde bugünden (3 Kasım) itibaren akşam saat 20.00 ile sabah 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın kasım ayının sonuna kadar uygulanması bekleniyor.
 • Yunanistan’da hükümet yetkilileri, bugün itibariyle ülkenin en büyük ikinci şehri Selanik’te iki haftalık sokağa çıkma yasağının yürürlüğe gireceğini ve okullar dışındaki bütün yerlerin kapalı olacağını açıkladı.
 • Vaka sayılarının hızla arttığı Almanya’da ise Başbakan Angela Merkel, vatandaşları bu haftanın başından itibaren (2 Kasım) ay sonuna kadar sürecek yeni kısıtlamalara saygı göstermeye ve “geri dönüşe” yardımcı olmaya çağırdı
 • ABD’li bilim insanları ve halk sağlığı uzmanları, koronavirüs salgının en kötü aylarının henüz gelmediği konusunda yetkilileri uyarıyor.
 • Çin Ulusal Sağlık Örgütü tarafından bugün paylaşılan bilgiye göre, ülkede 49 yeni koronavirüs vakasına saptandığı belirtildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, yeni vakaların 44’ünün yurtdışından ithal edilen mallardan insanlara bulaşmış olabileceği belirtildi.
 • Kanada hükümeti, yolcuların ülkeye girerken yeni koronavirüs salgını kapsamında uyması gereken yeni düzenlemeleri açıkladı. Kanada hükümeti tarafından açıklanan düzenlemeler şu şekilde: Yolcular, iletişim ve seyahat bilgileri dahil olmak üzere Kanada’ya girişte ve sonrasında yetkilere gereken bilgileri sağlayacak. Uçağa binmeden önce dijital olarak bilgi göndermeyen yolcular, sözlü uyarı ve bin ABD Doları para cezası alacak. Ülkeye giren yolcular 48 saat içerisinde kendilerini karantinaya aldıkları yerleri yetkililere bildirecek.
 • Hollanda hükümeti, Covid-19 salgınında yeni vakalardaki yüksek artışı durdurmak için kamuya açık alanların ve binaların kapatılmasını da içeren bazı tedbirler aldı. Sinema, müze, tiyatro, kütüphane, eğlence parkı, havuz ve hayvanat bahçeleri kapatılacak. Cenaze törenlerinde en fazla 30, evlilik merasimlerinde en fazla 20 kişiye kadar katılıma izin verilecek. Evden çalışmaya devam edilecek, evlere en fazla 2 misafir kabul edilecek. Toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske kullanılmaya devam edilecek, seyahatler mümkün olduğunca ocak ortasına kadar ertelenecek. Market ve benzin istasyonları hariç perakende, eğlence ve turizm işletmeleri 20.00’den itibaren kapatılacak ve ihlal durumunda bu yerler kapanma riskiyle karşı karşıya kalacak.


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...