KORONA GÜNLÜĞÜ 3 EKİM 2020

GÜNDEM

 

 • İki sağlık çalışanı daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti; Birsen Durgun (Diyasbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma, sağlık kurulu çalışanı), Hamza Atlı (Adıyaman İl Sağlık  Müdürlüğü çalışanı)
 • Altı yıl önceki Kobani eylemleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınan aralarında Ayhan Bilgen’in de bulunduğu 17 HDP’li siyasetçi tutuklandı.

Akabinde Bilgen görevden alındı ve Kars Belediyesi’ne kayyum atandı. HDP sözcüsü Günay “Ankara Adliyesi’nde suç işlendi” derken, CHP’den verilen ilk tepkide “Akıllarınca muhaliflere korku, Kürtlere kin ve nefret saçtılar” değerlendirmesinde bulunulurken, DEVA Partisi’nden “kayyum atanması demokrasiye darbedir” açıklaması geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “yargımız hesabını soruyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan DTK, TJA, DBP ve HDP, Diyarbakır’da yeni mücadele hattını açıkladı. Kesintisiz direniş ve ortak mücadele çağrısı yapıldı.

 • HDP’li Van, Mardin, Diyarbakır büyükşehir belediyeleri ile başlayan kayyım gasplarının sonuncusunun Kars Belediyesi’ne uygulanmasının ardından, HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı 65 belediyeden sadece 6’sı kaldı. HDP’li 19 belediye eşbaşkanı tutuklu, biri ise gözaltında.
 • Kars kayyumu belediye önünde namaz kıldı

HDP’li Ayhan Bilgen’in tutuklanarak görevden uzaklaştırılmasının ardından kayyum atanan Vali Türker Öksüz belediye koruma ordusuyla geldi. Öksüz belediye önünde namaz kıldı. Görüntüyü alıntılayan binlerce sosyal medya kullanıcısı “allah kabul etmesin” başlığıyla paylaşım yaptı..

 

 • Şehir hastaneleriyle ilgili 2019 Sayıştay raporu: Milyonlarca lira zarar

Sayıştay denetçileri, şehir hastaneleri ile kamunun milyonlarca lirasının çöpe atıldığını dikkat çeken tespitlerle anlattı. 2019 yılında toplam 33 milyon 507 bin TL ödenek üstü harcama gerçekleştirildiğine vurgu yapılan Sayıştay raporunda, “Yap – kirala – devret modeli” ile yaptırılan şehir hastanelerinde, şirket tarafından temin edilmesi gereken tıbbi malzemelerin temin edilmediği de belirtildi.

 

 • Ağbaba: AKP salgından OHAL yarattı.

“Türkiye korona salgınıyla mücadelede yeni bir çığır açtı. 100 binlik üye festivaline, yüzlerce kişinin katıldığı düğüne, çay dağıtım mitinglerine izin veren iktidar, pandemiyle mücadelede çözümü STK’ları, meslek örgütlerini susturarak bulmaya çalışıyor.”

 

 • ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs testinin pozitif çıkmasının üzerinden 24 saat geçmeden Marine One adlı özel Beyaz Saray helikopteriyle hastaneye kaldırıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın tedbir amaçlı olarak hastaneye götürüldüğü belirtildi.

 

 •    Meclis 42 fezleke ile açıldı

Meclis’in yeni yasama dönemi fezlekelerle açıldı. Meclis Başkanlığına, 26 milletvekili hakkında 42 fezleke sunuldu. Yasama dokunulmazlığının kaldırılması için gönderilen fezlekelerin büyük kısmı HDP’li milletvekilleri hakkında düzenlendi.

 •    Diyarbakır  ve Mardin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada tüm toplu etkinliklerin 2 ay süreyle ertelendiği duyuruldu.

 

 • Yargıtay’dan Soma davası kararı: 37 sanığın beraati onandı

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetiyle ilgili kararını verdi. 37 sanığın beraat kararı onanırken daha önce tahliye edilen Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın kararı bozuldu. Yargıtay, Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın “301 kez olası kastla adam öldürme” ve “162 kez olası kastla yaralama”  suçundan mahkum edilmesine karar verdi.

 

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 34.8 milyonu geçti, haftanın sonunda maalesef 35 milyonlu rakamları göreceğiz gibi. Bir hafta içinde yaklaşık 2 milyon yeni Covid-19 tanısı konulan kişi ile pandeminin henüz kontrol altına alınmaktan çok uzak olduğu gerçeği ile yüzleşeceğiz.

 

 • Küresel olarak günlük vaka sayısı 300 binin üzerinde devam ediyor. Son 24 saatte 316 bin 256 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Yeni vaka bildirimi yüksek olduğu 10 ülke sıralamasında çok değişiklik yok: Hindistan (80 bin), ABD (51.4 bin), Brezilya (33 bin), Arjantin (14.7 bin), Fransa (12.1 bin), Rusya (9.4 bin), İngiltere (7 bin), Kolombiya (6.2 bin), İsrail (5.4 bin) ve Meksika (5.1 bin).

 

 • Avrupa’da yeni vaka bildirimi 66 binin üzerinde devam ediyor. Yüksek bildirim yapan ülkelere Çekya, Hollanda, Almanya, İtalya, Belçika, Romanya, Polanya ve Macaristan’da eklendi.

 

 • Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 1,442 yeni hasta tespit edilirken 63 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 30 bin 530 ve ağır hasta sayısı 1,455 olup hala oldukça yüksek. Test sayısı 115 bin civarında….

 

 • Vaka sayısı, hasta sayısı tartışması gündeme oturdu. Koca tarafından yapılan bu ayrıma Bilim Kurulu üyeleri bile ikna değil. Meslek örgütleri, sendikalar, siyasal partiler, akademisyenler, hekimler, sağlık emekçileri bu sahte ayrım ile salgının kontrol edilmesinin zora sokulduğunu, on binlerce insanımızın yaşam hakkının ihlal edildiği, bu başarısız salgın yönetiminin sorumlusu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifa etmesi gerektiğini dile getiriyor. Sosyal medya bu ayrım ile çalkalanmaya devam ediyor.

 

 • Dünya Sağlık Örgütü de Sağlık Bakanlığından açıklama bekliyor. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Basın Sözcülüğü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamanın ardından Türkiye’deki verilerin doğruluğu konusunda BirGün’e yaptığı açıklamada ‘’Durumla ilgili ek açıklama için şu anda Türkiye Sağlık Bakanlığı ile iletişim halindeyiz ve daha fazla bilgi elde edildikçe sizi bilgilendireceğiz’’ ifadelerini kullandı

 

 • Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, vaka sayıları yerine hasta sayılarını paylaşmayı “bilimsel olarak” açıklamanın mümkün olmadığını ancak pandemiyle mücadelede her ülkenin böyle “yan yollar” seçtiğini söylüyor: “Yaşam sadece bilimsel değil politik kararlarla da şekilleniyor. Pozitif vakaların bildirilmesi noktasındaki endişeler ülkeleri böylesi sansürlere, yan yollara sevk ediyor. Bunu bütün ülkelerin yapıyor olması da çok incitici ve kabul edilemez bir durum.

 

 • Adana’da denim ve iplik üretimi yapan Atlas Denim fabrikasında ikinci kez toplu pozitif vakalara rastlandı. İşçiler, dokuma vardiyalarının birinde 19 işçide Kovid-19 tespit edildiğini ifade ederken fabrika içerisinde en az 25 vaka olduğu söyleniyor. Geçen ağustos ayında da fabrikada pozitif vakalara rastlandığını ifade eden işçiler, önlemlerin yetersizliğine dikkat çekti

 

 • Ankara Barosu: Hıfzıssıhha kurullarının genel kurul erteleme yetkisi bulunmamaktadır. Ankara Barosu genel kurul yasağı genelgesine karşı dava açıyor. Baro tarafından yapılan açıklamada pandemi döneminde geçmiş döneminde böylesi bir kararın alınmadığını hatırlatarak, “Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklandığı tarih olan 10 Mart’tan bu yana aradan geçen 206 günde; baroları parçalama kanunlarından düğünlere, siyasi partilerin kongrelerinden mitinglere ve açılışlara kadar hiçbir “etkinliğin” ertelenmediği ülkemizde baro seçimlerinin ertelenmesi; tüm ideolojik duruşlardan bağımsız olarak, seçimde oy verme hakkına sahip bütün avukatların iradelerine teker teker ipotek koyulması anlamına gelmektedir” denildi.

 

 • Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İçişleri Bakanlığı’nın bugün yayımladığı ek genelgeyle sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerin etkinliklerini 1 Aralık’a kadar yasaklaması sonrası siyasi parti kongrelerinin gerçekleştirilmesinde ise sakınca bulunmadığını belirtirken, baro seçimlerinin ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları’nın karar alması durumunda yapılamayacağını açıkladı.

 

 • İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine yeni genelge gönderdi. Genelgeye göre sivil toplum ve meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler bugünden itibaren 1 Aralık’a kadar ertelenecek. Karara tepki gösteren CHP Milletvekili Veli Ağbaba, “Pandemi bahane edilerek yeni bir OHAL yaratılıyor” dedi.

 

 • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Mesleki ve teknik nadolu liseleri, çok programlı nadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, güzel sanatlar lisesi ile spor lisesi öğrencileri, 5 Ekim Pazartesi gününden itibaren tüm sınıf seviyelerinde tüm alan ve dallarda yüz yüze uygulama eğitimlerine başlayacak” dedi.

 

 • İçişleri Bakanlığı’nın “Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Kullanımı“na yönelik genelge yayımlamasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşımda ‘HES kodu’ uygulaması için çalışmalara başlanıldığını açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanan yurttaşların HES kodu bulundurmalarının zorunlu hale getirildiğini duyurdu.

 

 • Kütahya’da bazı yerlerde sigara içmek yasaklandı; Sarıkamış’ta çay ocakları kapatıldı.

 

TOPLUMSAL MÜCADELE – SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, ilk toplantısında görev dağılımını belirledi. TBB Başkanı Rasime Şebnem Korur Fincancı oldu.
 • SES’ten güvencesiz çalışmaya karşı kanun teklifi

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubesi, sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde açıklama yaptı. “Can güvenliği yok iş yükü çok. Performans adaletsiz. Tükeniyoruz, ölüyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Güvenlikli çalışma alanı istiyoruz”, “Herkese eşit temel ücret” ve “Alkışlar balkonda nöbet ücretleri askıda kaldı” dövizleri taşındı. Açıklamada, sık sık “Yaşamak, yaşatmak istiyoruz” ve “Herkese sağlık, güvenlik, gelecek” sloganları atıldı.

 

 • Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği katliamın ardından yıllardır tazminatlarını alamayan madenciler sorun çözülmediği takdirde 12 Ekim’de Soma’dan Ankara’ya yürümeye hazırlanıyor.

Konya Ermenek’teki madenciler de benzer sorunu yaşadığı için direnişe geçtiler.

Soma ve Ermenek’te maaşını ve tazminatlarını alamayan binlerce maden işçisi,  Bağımsız Maden İş Sendikası öncülüğünde dün Soma’da yaptıkları kitlesel basın açıklamasıyla haklarının ödenmesi konusunda herhangi bir adım atılmaması halinde 12 Ekim’de yürüyüşe başlanacağını duyurdu.

 • Sadi Konuk asistan hekimleri covid polikliniğindeki ağır çalışma koşullarını teşhir eden bir bildiri yayınladılar.

 

YENİ YAŞAM

 • Bursa’da ”Atma’ Tamir olsun, çocuklara umut olsun” sloganıyla Türkiye’den ve yurtdışından gelen 10 binlerce oyunca onarılıp ihtiyaç sahibi çocuğa gönderiliyor. Silah dışında her türlü oyuncağı tamir edip çocuklara ulaştıran anne-oğul çocukların mutluluğunu amaçladıklarını dillendirdi.
 • Demokratik Alevi Derneği İzmir şubesinde bağlama eğitmenliği yapan Şevin Çiçek, Alevi kültürüne yönelik asimilasyona karşı bağlama ve deyişlerle direniyor. Kursa daha çok kadınların ilgi gösterdiğini belirten Çiçek, bağlamayı erkeklere daha iyi çalar algısını da yıkmayı amaçladıklarını söylüyor.

JİN

 • Şiddete karşı özsavunmasını kullanan kadın serbest bırakıldı.

Samsun’un Atakum ilçesinde 1 Ekim’de yaşanan olayda, Z.T. isimli kadın kendisine şiddet uygulayan, evli olduğu K.T.’ye karşı özsavunmasını kullanan Z.T., ifadesinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi ve çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 •   Kadın cinayetleri devam ediyor

Osmaniye’de yaşayan Gökmen Orhan evli olduğu Emel Orhan’ı ateşli silahla

Ameliyata alınan Emel, yaşamını yitirdi. Aydın’da yaşayan Sinem Kaya bir süre önce boşandığı Dinçer Özden tarafından öldürüldü. Mersin’de de Seher Özkurt, evinde silahlı bir kişi tarafından öldürüldü.

 

 •   Eylül ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü!

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ve Kadın Meclisleri toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonucunda Eylül ayında 16 kadın cinayeti, 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleştiğini açıkladı. Kadınların en yakınları tarafından ve evlerinde öldürüldüğüne dikkat çekildi. Yine Eylül ayı içinde intihar ya da kaza süsü verilmiş, intihara sürüklenmiş, faili henüz bulunmamış çok sayıda kadın ölümünün gerçekleştiğini ifade eden KCDP Genel Sekreteri Ataselim, kadınların kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldüğünü kaydetti.

 

 • Ağrı’da kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin davada, amcası Yusuf Aydemir cinayet suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve ‘cebir ve hileyle kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğer altı sanık ise beraat etti.

 

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 

·         37 bebeğin şüpheli ölümünün araştırılmasına valilik izin vermemiş

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 2018 yılında 2 ay içinde yeni doğan servisinde 37 bebek şüpheli şekilde yaşamını yitirmişti. Buna ilişkin yapılan suç duyurusu sonrası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülmek istenen soruşturmaya Diyarbakır eski Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun izin vermediği ortaya çıktı.

 • Çocuklara yardım örgütü Save the Children, pandemi döneminde çocuk yaşta zorla evliliklere ilişkin bir rapor hazırladı.

Corona virüsü salgını döneminde ailelerin işlerini kaybettiğini, okulların kapalı olduğunu ve sokağa çıkma yasakları sebebiyle aile içinde şiddet ve cinsel saldırıların arttığını vurgulayan Gabriele Szabo, “Burada şoke edici olan nokta, uzun vadeli sonuçlar üzerine değil, şu an yaşananlarla ilgili konuşuyor olmamız” dedi.

 • Sinop’taki nükleer santral projesi için ÇED olumlu raporunun alındığı ortaya çıktı.