KORONA GÜNLÜĞÜ 29 MAYIS 2020

GÜNDEM

 • 28 mayıs 1980 de faşistlerin Çorum’da  “kanımız aksa da zafer İslam’ındır” sloganlarıyla sokağa dökülmesiyle    57 alevinin  katledilip 300 ü aşkın insanı yaralanmasının, binlercesinin yerlerinden edilmesinin 40. Yıldönümü..
 • Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu olarak HDK meclislerinin HDP ile ilişkisinin güçlendirilmesine yönelik HDP’li sağlık emekçisi milletvekili ve PM’de yer alan arkadaşlarımızla bir toplantı gerçekleştirdik.
 • DSÖ: Türkiye vaka sayısının kümülatif arttığı 5 Avrupa ülkesinden biri.
 • Türkiye CPT’nin 30 yıldır en sık ziyaret ettiği ülke durumunda.  Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi yayınladığı yıllık raporda Türkiye’deki karakol ve cezaevlerine şu ana kadar 31 ziyaret gerçekleştirdiğini ancak bunlardan 4’üne Türkiye’nin izin vermediğini açıkladı.
 • Akkuyu Nükleer Şirketi kendini aklmaya çalışıyor; şirket 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla yaşları 4-14 yaşlarındaki öğrencilerle düzenlediği “Hayalini çiz” resim yarışmasında dereceye giren resimler yayınladı, Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, şirketin yerelde kendisini aklamaya çalıştığını ifade ederek, “Seçilen resim doğanın güzelliklerini ortaya koyan bir resim. Böyle bir resme ödül vermeleri sanki çocuklara iyi bir gelecek sunuyorlarmış gibi bir algı yaratıyorlar“
 • Geçen yıl çıkarılan torba yasa ile meraların vasfının değiştirilme yetkisi valilere verilmişti. İlk müdahale örneği Kırklareli Valiliği’nden geldi; bir genelge ile köylünün ortak kullanım alanı olan mera, kışlak ve yaylaklarda hayvan otlatanlardan hayvan başına para alınacağını duyurdu.
 • Açlık Başkaldrısı ; Lübnan’da ekonomik kriz ve vergi yükünü protesto eden halk yine sokaklardaydı. Nisan ayında salgın kısıtlamalarına rağmen protesto gösterilerini  sürdüren eylemciler ‘açlıktan öleceğimize koronadan ölelim’ diyerek bir çok kentte sokağa çıkmış ve polisle çatışmışlardı.
 • Amerika’da ırkçı polis şiddetine karşı isyan büyüyor. George Floyd’un öldürüldüğü Minnesota’da, acil durum ilan edildi. Polisin elleri kelepçeli Floyd’u çevredekilerin uyarılarına rağmen boğarak öldürdüğü eyalette  Vali Göstericilerden  barışçıl protestolar yapmalarını istedi. İsyancılar kararlı : Adalet yoksa barış da yok! Eylemler salgın koşullarına rağmen  diğer eyaletlere de hızla yayılmakta.
 • Twitter’ı kapatma tahditleri savuran Trump, sosyal ağ firmalarının ve kullanıcıların paylaşımlardan sorumlu tutulmasını sağlayacak yasal bir fişleme cezalandırma  ve  sansür  düzenlemesi peşinde.
 • Salgının zarar vermediği yerlere de savaş zarar veriyor; Türkiye’nin Til Temir’in Um El-Kêf köyünü topçu atışlarıyla bombalaması sonucu halka ait ekili tarım arazilerinde yangın çıktı.  Atışlarının sürmesi nedeniyle müdahale edilemeyen yangın bölgede binlerce insan için tek geçim kaynağın olan tarımı olumsuz etkileyecek.
 •  
 • Pandemiyi bahanesiyle çeteler, katiller, tacizciler tahliye edilirken yüzde 98 engelli Serdar Yıldırım,  boynundan aşağısı felçli Abdullah Turan ve 2 kolu olmayan Engin Aktaş aynı koğuşta tutuluyor “kaçma şüphesi” ile tahliye edilmiyor.
 • Virüsün yeni merkezi haline gelen Güney Amerika için uyarı: Bölgede gıda güvensizliği artıyor. 14 milyon kişinin açlık kriziyle karşı karşıya kalabilir.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 5.910 binlerdeyken , 362 bin insan  yaşamını yitirdi.  Aktif hasta sayısı 3 milyon.
 • Türkiye Avrupa’da vaka sayısının arttığı beş ülke arasında. DSÖ Avrupa Bölge Müdürlüğü Direktörü Dr.Hans Kluge  son iki hafta içinde Avrupa bölgesinde vaka sayısı %15 arttığını bildirdi.
 • Dr.Hans Kluge Avrupa bölgesinde (53 ülke, 900 milyon nüfus) vaka sayısının 2 milyonunun üzerinde ve yaşamını yitirenlerin sayısının 175 binden fazla olduğunu bildirdi.
 • Türkiye’de Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 30 kişi öldü ve 1182 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 161 bine, ölüm sayısı da 4 bin 500’e yaklaştı. Üç gündür düşük seyreden test sayısı yeniden artış göstererek 33 bin 559’a yeni testle birlikte test sayısı 1 milyon 928 bin 209’a yükseldi.
 • İlçe sağlık müdürlüklerinin hummalı çalışmaları başladı, Halk sağlığı yönetim sisteminden hasta düşüşleri hızlandırıldı. Sağlık bakanlığı tarafından İyileşen vaka sayılarının yüksek olması için ,  yeni girişli vakalar dışında birçok kişinin iyileşmiş olarak sistemden düşürülmesi  isteniyor . Normalleşmeye geçişi meşrulaştırmanın perde arkası..
 • 12 Haziran’da TFF ligleri açma kararı almıştı. Futbol kulüplerinde Covid-19 vakaları birbirini izliyor. Son olarak Malatyaspor’da 6 kişide virüs saptandı.
 • 1 Haziran’da Pastaneler, kahveler ve restoranlar  yeniden faaliyete geçiyor. Şehirler arası seyahat sınırlaması da tamamen kalkacak!
 • 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasakları devam ediyor.
 • Salgın nedeniyle durdurulan terhisler 31 Mayıs’ta başlayacak. Terhis olacak askerler 18 Mayıs’tan itibaren tedbir olarak gözetim altına alındılar. Yeni celp kapsamında il ve ilçe sağlık müdürlükleri ile garnizon komutanlıklarının aldığı tedbirler kapsamında askere gelecek gençlere üç-dört gün öncesinde PCR testi yapılacak.
 • Japonya deneyimi: Japonya nüfusuna oranla Koronavirüs salgını ile başarılı bir mücadele veriyor. Ülkede salgının başlarında ilan edilen “Acil durum” tedbirleri iyi bir şekilde uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağı uygulanmasa da Japonlar virüse karşı dikkatli. Bu yaz düzenlenecek Tokyo Olimpiyatlarının bir yıl ertelenmesi ise ülkede düş kırıklığı yarattı. 1940’ta İkinci Dünya Savaşı nedeniyle yapılamayan Tokyo Olimpiyatları’ndan 80 yıl sonra oyunlar bu kez Koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Fakat çoktan hazırlanan promosyonların, afiş ve pankartların kullanılabilmesi için Tokyo’daki yaz oyunları seneye yine “2020 Olimpiyatları” adıyla yapılacak.
 • Save the Children ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yayınlanan yeni analize göre, acilen önlem alınmazsa, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki yoksul hanelerde yaşayan çocukların sayısı yüzde 15 artarak 672 milyona ulaşabilir.
 • Camiler ibadete yeniden açılırken Diyanet bu kez de eğlenmeye müdahale etti: Kadın-erkek el ele halay çekmesin, horon tepmesin, eğlenmesin!

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Sağlık Emekçileri Koordinasyonu çağrısıyla Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sultangazi Ek Hizmet Binası önünde bir araya gelen sağlık emekçileri taleplerini dile getirdi; Ödemelerdeki adaletsizliklerden vazgeçilsin, sağlık emekçileri arasında ayrım yapılmasın, güvenli çalışma ortamı sağlansın.
 • Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, “TTB olarak her şeyin serbest bırakılması kararlarının ekonomik kaygılarla alındığını düşünüyoruz. Kararların halk sağlığı temelinde olmadığını ve doğru olmadığını düşünüyoruz”
 • Genetik ve Nöroloji uzmanı Doç. Dr. Çağhan Kızıl, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün açıkladığı yeni normalleşme kararlarına yönelik “Eksik açıklandığı uzmanlarca belirtilen vaka sayılarına göre bile devam eden bir salgında bu tarz normalleşmeye gitmek salgını kontrol altına almak gibi bir kaygının olmadığına işaret ediyor”
 • Konya’da Acil tıp teknisyeni Abdullah Batı’ya yumruk atıp, burnunu kıran kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı ancak gelen tepkiler üzerine yeniden mahkemeye sevk edilerek tutuklandı.

TOPLUMSAL MÜCADELE

 • Mezarlık saldırıları ve Kilyos’ta kaldırıma gömülen cenazelere karşı sosyal medyada  İHD öncülüğünde #MezarlaKavgaOlmaz eylemi yapıldı.
 • HDP İzmir Kadın Meclisi’nin Cumartesi Anneleri için yapmak istediği açıklamaya polisin müdahale edince açıklama il binasında yapıldı: “Devlet kayıpların isimlerinin okunmasının korkusunu yaşıyor”
 • Eğitim Sen İzmir Şubeleri ,İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ nün  22 Mayıs 2020 tarihli yazısı gerekçe gösterilerek İl Müftülüğü ve İzmir Valiliği tarafından okulların, okul bahçelerinin cuma namazları için kullanıma açılması ve bu namazlara tüm erkek müdürlerin öğretmenlerin katılımı yönündeki mesajların Anayasa’nın “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile tepki gösterdi.
 • Örgütlü mücadadelenin gerekliliği ve gücünü  pandemi sürecinde yeniden gördük; HABER-SEN, PTT’de çalışan emekçilerin iş yerlerinde yaşanan sorunların çözümü ve talepler için imza kampanyası başlattı. Emekçilerin sorunlarını tespit için kapsamlı bir çalışma yürüten sendika çözüm önerilerini de sundu.
 • 21 film festivalinin bir araya gelerek hazırladığı online film festivali ‘We Are One: A Global Film Festivali yarın başlıyor. 29 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında, 10 gün boyunca YouTube üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilecek festivalde, yüzden fazla film sinema ile buluşacak: http://www.weareoneglobalfestival.com/

YENİ YAŞAM

 • Sibirya’da korona virüsü tedbirleri nedeniyle iki aydan uzun süredir ziyaretçilere kapalı olan hayvanat  bahçesinde ‘bebek patlaması’ yaşanıyor. Nadir görülen Mısır kazları, geyikler, lamalar ve başlıklı  maymunların ziyaretçi stresinden uzak kalmanın etkisiyle  normalden daha fazla doğum yaptılar.
 • Sekiz yıldır sürdürülen Belleğe ve tarihe sahip çıkma çalışması sonuçlandı; Erivan Radyosu arşivindeki klamların yer aldığı “Stranên Arşîva Radyoya Êrîvanê”  4 ciltlik kitap seti olarak yayımladı. Derlemesi ve tekst sözlerini sanatçı Cewad Merwanî’nin yaptığı kitapta, 915 şarkının sözü ve notaları bulunuyor.

JİN

 • HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran , DTK binası bahçesinde Rosa Kadın Derneği üyelerinin tutuklanmasına yönelik açıklamalar yaptı;  “İçişleri Bakanı sanki bir cins kıyımı yokmuş gibi her gün kadınlar katledilmiyormuş gibi geçen seneye göre kadına yönelik şiddet vakalarında azalma olduğunu söyledi. O zaman bir daha hatırlatalım siz Rosa Kadın Derneğini basarken, TJA’lı kadınlara saldırırken, bu ülkede neler oldu; Bir kadın İzmir’de öldürüldü, hala faili bulunamadı. İktidar o failleri arayacağına kadın mücadelesi yürüten ‘o failler nerede’ diyen kadınların peşine düştü.”
 • SKM ve ÖGK’li kadınlar İzmirde bir araya gelip yaptıkları basın açıklamasında “Şiddet, sömürü arttıkça kadınlar için hayat eve sığmaz oldu” diyerek katledilen kadınların hesabı sorulunca ve kadınların katledilmediği  yeni bir dünya yaratılıncaya kadar mücadelenin süreceği vurgulandı.
 • #AllWomanProtestViolence etiketiyle tüm dünyada şiddete karşı tepkiler dile getirildi.

SİYASAL SAĞLIK

Maria Mies İle ‘Ekofeminizm’: Sıkı Çalışma ve Büyük Sevinç Hakkında Bir Konuşma

Joris Leverink* (Çeviri: Özlem Dinçkal)

Bu biyolojizmi çoğu feminist reddediyordu. Sorumuza cevabı, cinsel iş bölümünün tarihini araştırarak bulmaya çalıştım. Bunu yaparken, çocuk doğururken kadının yaptığının bir iş olarak değil de kadın bedeninin ‘doğal’ bir işlevini yerine getirmesi ya da doğanın bir kanunu olarak kabul edildiğini keşfettim. Bunun anlamı, doğurma sürecinin bilinçsizce ve bu işle ilgili öncesinde bilgi sahibi olmadan -ki, bu bilgi tarihin başından beri “Bilge Kadınlar”ın, ebelerin elinde olmuştur- yapılıyor olduğudur. İngilizcede kadının doğum sancısına hala emek (labour) denir. Almancada acı (Wehen) dır.”

“Ataerkillikle kapitalizm arasındaki bağlantı hangisinin önce, hangisinin sonra geldiğiyle alakalı değil. İki sistemin de temelinde olan kadının erkek tarafından sömürülmesi ve baskılanması. Bugün iki farklı sistemden değil, tek bir ataerkil kapitalist sistemden bahsetmeyi tercih ederim. Ayrıca, bu iki sistemin ilişkisini ifade etmek için artık “Avcı Erkek” modelini de kullanmıyorum. Daha çok, kapitalizmin ataerkilliğin son avatarı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, ataerkillikle mücadele kapitalizmle mücadeleden ayrılamaz.

Kadınların üretken emeğinin takdir edilmesi mücadelesi kesinlikle gerekli. Ama, bu mücadele sadece kadınla erkek için aynı ücreti talep etmekle sınırlı kalırsa ataerkilliğin derin düzeylerine indiğimiz kesin değildir. Ataerkilliğin ortaya çıkma şekilleri günümüzde binlerce yıl öncekiyle aynı değil şüphesiz ama özü hala aynı: kadına karşı şiddet, kadının aşağılanması ve kadının sömürülmesi. Örneğin, iş yerinde kadının mobinge maruz kalması ataerkilliğin modern göstergelerinden sadece biri.”

http://www.toplumsol.org/index.php/maria-mies-ile-ekofeminizm-siki-calisma-ve-buyuk-sevinc-hakkinda-bir-konusma-joris-leverink/

 

Philadelphia’da Devrim ve Veba

Sinan BİRDAL

“Uzun ekonomik dalgalar arasındaki geçişler ve bunları takip eden dünya sisteminin mekânsal olarak yeniden örgütlendiği dönemlerde yarı-çevre artan bir küreselleşen duygu yapısının mahali olarak işlev görüyor; genelde sistemin her iki ucundaki [merkez ve çevredeki] öznelerin tecrübelerini somut olarak ifade etmelerinden daha önce tesirler ve eserler üretiyor.“

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/05/28/philadelphiada-devrim-ve-veba/

GÖRÜŞLER

Rojavada gelişen devrim sürecine IŞİD eliyle müdahalesinden sonuç alamayan iktidar Türkiye’de 7 Haziran 2015 seçimlerinde de büyük darbe alınca yeniden güvenlikçi politikalara dönüş yaptı ve muhalefete yönelik topyekün baskı politikalarının yanında Kürt özgürlük hareketine karşı ‘çökertme’ planını devreye soktu. 5 yıldır sonuç almak bir yana yürüttükleri politikalarının çöküşüne tanıklık etmekteyiz. HDP’ye karşı sürekli tutuklama baskı stratejisine karşı mutlak anlamda HDP fikriyatının ve etkisinin büyütülmesi dışında bir çıkış yolu kalmamıştır. Bir kongreler partisi olan HDP’nin güçlenmesinin en önemli ayağı da başta sağlık meclisleri olmak üzere HDK ve DTK meclislerinin örgütlenmesidir. Pandemi süreciyle yaşananlar bu ihtiyacı daha yakıcı bir şekilde hissettirmiştir. Emek,kadın, ekoloji vs meclisleri eliyle gerçekleşecek yeni yaşamı örme çabalarını stratejik hedef olarak belirlemeliyiz.