Korona Günlüğü 29 Haziran 2020

GÜNDEM

 • DTK (Demokratik Toplum Kongresi) legal ve en önemlisi meşru bir örgütlenmedir. Gücünü de bu meşrululuğundan alır marjinalize edilemez. 26 Haziran Cuma günü gözaltına alınan DTK delegelerinden 8 kişi tutuklandı, 8 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltında bulunanların sorgusu devam ediyor. Gözaltına alınanlar arasında; sendikacı, kadın aktivist, hukukçu, mimar, sanatçı, belediye eşbaşkanı, meclis üyesi var. AKP-MHP faşist iktidarı tüm toplumsal muhalefete saldırmaya devam ediyor. 
 • 31 Mart 2014 yerel seçimlerinde Edremit Belediye Eşbaşkanı olarak seçilen 17 eylül 2015’te kayyum atanarak görevinden alınan Sevil Rojbin Çetin Diyarbakır’da evinde gözaltına alındı. Gözaltı sırasında 3.5 saat boyunca işkenceye mağruz kaldı. Köpeklerin de kullanıldığı işkence uygulamasına karşı gelen tepkiler üzerine Diyarbakır valiliği işkenceyi meşrulaştıran açıklamalar yaptı. 12 eylül darbesi sonrasında işkence merkezine dönüşmüş olan Diyarbakır Cezaevinde Esat Oktay YILDIRAN’ın köpeği Co ile yaptığı işkenceleri akla getirdi. Kürt kadın siyasetçileri teslim almak adına her türlü yolu deneyen iktidar, kadın direnişiyle karşılacaktır.
 • Pandemi ve sonrası işsizliğin artacağı sektörler bir bir açığa çıkmaya devam ediyor. Mali yılın son çeyreğinde 790 milyar dolar zarar ettiğini açıklayan NİKE şirketi zararını emekçileri işten çıkarıp önümüzdeki süreçte personel çıkarmaya hazırlanıyor.
 • Fransa’da yerel seçimin kazananı Yeşiller; Fransa’da, korona virüsü salgını nedeniyle daha önce ertelenen yerel seçimlerin ikinci turunda, Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi’nin adayları Paris, Marsilya ve Lyon gibi büyük kentlerde seçimi kaybetti. Yeşiller oylarını artırarak çok sayıda büyük kentte belediye başkanlığını kazandı.
 • Hükümetin; emekçilerin kırmızı çizgisi olan kıdem tazminatını üçte birini keserek, fona dönüştürme girişimine karşı Türk-İş ve DİSK üyesi işçiler, 81 ilde açıklama yapacak belli eylemler yapacaklar.
 • Sendikalar zayıfladıkça emekçilere saldırı artıyor: Taşeronluk sistemi, sendikal hareketi bölmek ve dağıtmak kadar, kıdem tazminatını da işlevsiz bıraktı. AKP döneminde sendikal hareket yüzde 10’un altına, toplu sözleşmeden yararlanan örgütlü işçi oranı da yüzde 5’in altına düştü. 2013 ve 2014’e dair orta vadeli programlar, hükümetin kıdem tazminatına bakışı ile kimden yana olduğunu çok net ortaya koyan bir tutum belgesi niteliğinde. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın grevleri engellemek için OHAL ilan ettiklerine ilişkin sözleri ise bunun açık ilanı oldu. Süreç içerisinde siyasal iktidar ile işveren örgütlerinin kıdem tazminatı konusunda birbirleriyle örtüşen yaklaşımlar içine girmesi sonrası, işçilerin örgütlü gücüne bağlı olarak kıdem tazminatını değiştirme girişimleri de gündeme gelmiştir. http://yeniyasamgazetesi1.com/sendikalar-zayifladikca-saldiri-artiyor/

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısında artış devam ediyor, şu ana kadar 10 milyon 238 bin kişi Covid-19’a yakalandı. Yeni vaka artışı 2 binin üzerinde olan 15 ülke var, çoğunluğu Amerika, Güney Asya ve Ortadoğu ülkeleri. ABD’de yeni vaka sayısı halen 40 binin üzerinde iken Brezilya’da 30 bine ve Hindistan’da 20 bine yakın seyrediyor.
 • Ortadoğu’da tırmanış devam ediyor. Toplam vaka sayısında İran 223 bin, Türkiye 197 bin ve Suudi Arabistan 182 bin ile salgından en çok etkilenen ülkeler oldu. Suudi Arabistan 4 bine yaklaşan yeni vaka sayısı ile bölgeyi tehdit ediyor. İran’da yeni vaka sayısı ancak 2 bin 500’lere düştü, hala bulaş potansiyeli çok yüksek. Irak’ta son bir haftada yeni vaka sayısı 2 binin üzerinde seyretti. Toplam vaka sayısı 45 bini geçti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından uygulanan ambargo ve Covid-19 salgını nedeniyle en zorlu yılını geçirdiğini söyledi.
 • Türkiye’de son 24 saatte yeni vaka sayısı (1,356 kişi) hala düşmedi. Can kaybı 15’e indi. Toplam vaka sayısı 197 bini geçti. Test sayısı 48 binin üzerinde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sonunda bulaşı azaltmada yeterince hızlı olunmadığını kabul etti: Vaka sayılarını azaltmada yeterince hızlı, mücadelede tam tedbirli değiliz. Yaz, rehavete neden olmamalı”
 • Bilim Kurulu salgının yayılmasının üç nedene bağladı: 1. Gelenek ve göreneklerle bağlantılı söz kesme, düğün, nişan gibi törenler, 2. Taziyeler, 3. Gençlerin vurdumduymazlığı. Bilim Kurulu özeleştiriden oldukça uzak. Tek adam rejimin gevşeme politikalarını erken alması ve neredeyse tüm kısıtlamaların bir anda kaldırılması masaya yatırılmamış görünüyor. Salgın yönetiminin toplumdan uzak ve antidemokratikliği nesnel değerlendirmelere de engel teşkil ediyor.
 • Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’de toplam koronavirüs vaka sayısı bin 237’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 25’e ulaştı. 716 kişi virüsü yenerek taburcu oldu. Erbil Kriz Masası tarafından yapılan açıklamada, artan koronavirüs vakalarının ileride bir felakete yol açacağı uyarısında bulunularak, yarın saat 24.00’ten 4 Temmuz saat 06.00’ya kadar kapsamlı sokağa çıkma yasağı uygulanacağı duyuruldu.
 • Korona virüsü vakalarının sayısının 2.6 milyonu geçtiği ABD’de, rekor düzeyde yeni vaka rapor eden güney eyaletlerinden Florida ve Teksas’ta sokağa çıkma kısıtlamalarına geri dönülüyor. İki eyalette de hastalığın yayılmasını engellemek için yeniden sıkı önlemler alınırken, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Florida ve Arizona’daki başkanlık seçimi kampanyası için planlanan programını askıya aldı. ABD’nin güney eyaletlerindeki vaka artışı, işyerlerinin geçtiğimiz haftalarda yeniden açılmasına izin verilmesinin ardından geldi. ABD’nin salgınla mücadeledeki en yetkili ismi olan Dr. Anthony Fauci, geçtiğimiz hafta ülkenin tedbirlerin gevşetilmesi sonrası ‘ciddi bir sorun yaşamakta olduğunu’ söylemişti. Beyaz Saray’ın korona virüsüyle mücadele için kurulan özel görev gücünün iki ay aradan sonra cuma günü yaptığı basın toplantısında konuşan Fauci, mevcut artışı ‘çok erken açılmaya ve insanların kurallara uymamasına bağladı.
 • ABD Başkanı Donald Trump, ‘Peki dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz.’ demişti. ABD’de el dezenfektanı içen 3 kişinin hayatını kaybettiği, 1 kişinin kalıcı olarak kör olduğu ve 3 kişinin ise yoğun bakımda olduğu belirtildi.
 • İspanya’da kanalizasyon suları üzerinden yapılan araştırmaya göre ülkede virüs 1 yıl önce de varmış. Yapılan çalışmanın sonucuna göre virüs Çin’den önce ülkede mevcutmuş. Barselona Üniversitesi bilim insanları 12 Mart 2019 tarihinde kanalizasyon örneklerinde virüs tespit ettiklerini açıkladı. Ocak-2018 ve Aralık-2019 arasında dokuz farklı tarihe ait donmuş atık su örneklerini analiz etti. 12 Mart 2019 örneğinde bulunan düşük seviyeler hariç, tüm örnekler SARS-CoV-2 genetik materyalinin varlığını ortaya çıkardı.  Barcelona Üniversitesi araştırmacıları “Bazı tanımlanmamış grip vakaları, 2019-2020 sezonunda Covid-19 vakalarını maskelemiş olabilir. Covid-19 ile enfekte olanlara, halk sağlığı tedbirleri alınmadan önce yanlışlıkla grip teşhisi konulmuş olabilir”
 • Yeni vaka sayısında istenen azalmayı sağlayamayan İran maske takma zorunluluğu getirme kararı aldı.

SAĞLIK MUHALEFETİ-TOPLUMSAL MÜCADELE

 • Siyasi partilerden DTK tepkisi: DTK’ye dönük operasyon ve gözaltındaki Rojbin Çetin’e dönük işkenceye tepki gösteren siyasi parti temsilcileri(Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Yeşiller ve Sol Gelecek Parti Eş Sözcüsü Sinan Tutal, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan) operasyonları “çöktürme harekatı”nın devamı olarak, tek adam rejiminin sonun korku rejimine yansıması, ‘Kürdüm’ diyenin kollektif haklarının yok sayılması, kadın kazanımlarının geriletilemsi olarak yorumlayarak  “ortak dayanışma hattı” çağrısı yaptı.http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/101992
 • Birçok sendikanın çağrısıyla İspanya’nın birçok kentinde binlerce kişi korona krizinin ardından toplumsal yeni bir başlangıç talebiyle sokağa çıktı. Ülkenin yeniden inşasını talep ediyoruz. Pandeminin siyasi anlamda istismar edilmeyeceği toplumsal bir uzlaşıya ihtiyaç olduğu, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi gerektiğini ve krizin faturasını vatandaşlara kesilmemsi gerektiğini dile getirdiler.

YENİ YAŞAM

 • İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında açılan soruşturmaya tepki gösteren Fındıklı Belediyesi Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Lazca dayanışma anlamına gelen “Meci” Manifestosu ile yürüttükleri çalışmadan rahatsız olanların böyle bir soruşturma başlattığını söyledi. Fındıklı’nın kültüründe olan Lazca “Meci (Dayanışma)” denilen dayanışma kültürünü esas alarak Meci Manifestosu oluşturduklarını ifade eden Çervatoğlu, “Bu manifestoda ötekileştirme yok. Kimse diline, dinine, ırkına göre ayırılmaz. Bütün farklılıklar zenginlik olarak kabul edilir. Komşusu yardıma ihtiyacı olduğu zaman bu yardıma karşılık beklemeden koşabilmeyi esas alır bu manifesto” dedi.                                              http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/101958
 • HDP’nin Corona virüsü salgını kapsamında başlattığı ve 3 ay boyunca sürdürdüğü ‘Kardeş Aile Kampanyası’ kapsamında destekçi kardeş aile olmak isteyen 13.180 aileyi doğrudan ihtiyaç sahibi ailelerimizle ilişkilendirdik. 62.094 ihtiyaç sahibi ailemize, kampanyamıza destek sunan yurtiçinden ve yurtdışından insanlarımızın katkılarıyla hazırlanan temel ihtiyaç malzemelerini içeren kolilerin 3 ay boyunca ulaştırılmasına destek olduk.
 • İnsan işgalinden kurtulan carettalar soykırımla tehdit altındayken yeniden sayıları artmaya başladı. Koronavirüs nedeniyle boş kalan Belek sahillerinde nesli tükenmekte olan caretta carettaların yuvası 900’e ulaştı.
 • 28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle bu seneki İstanbul Onur Yürüyüşü’nü online olarak gerçekleştirileceğini açıkladı. Onur Haftası Komitesi, online yürüyüşe katılmak isteyenlerin neredesinlubunya.com adresine giderek istedikleri konumu, bayrağı, pankartı ve sloganı seçmesini istedi.  Twitter’da #OnurHaftası etiketi Türkiye gündeminde birinci sıraya yükseldi.

JİN

 • Ataerkilliğin kendini sürekli yenileyerek devamlılığını sürdürmesinden çıkar sağlayanlar sık sık eşcinselliğin özendirildiğini ileri sürüyor. Bunun özendirilmesinin toplum düzenimizi bozacağını söylüyorlar. Bu doğruysa bizce bir problem yok. Çünkü yaşadığımız toplum düzeni zaten bozuk ve bu düzen heteroseksüelliğin özendirilmesine ve zorlanmasına da dayanıyor. Kadınlar heteroseksüel ilişki ve çekirdek aile romantize edilerek erkeklere bağımlı kılınıyor, bu ataerkilliğin en önemli kurumlarından birinin devamlılığını sağlıyor.https://feministvesvese.com/2019/07/25/heteroseksuellik-bir-kurum-olarak-kabul-edilip-incelenmelidir-adrienne-rich/amp/?__twitter_impression=true
 • “Şerife Bacı Kadın Platformu” toplantısına katılan Kemal KILIÇDAROĞLU kadın doğasına uygun meslekleri tanımlayıp kadınlara farklılıklarını bir kenara bırakıp biraraya gelme ve %33 kadın kotası olan bir partiye(?) Oy verme aklını bahşetti.
 • AKP döneminde kadına yönelik şiddet sürekli arttı. CHP Milletvekili Candan Yüceer’in AKP dönemine ilişkin ‘Kadının adı’ çalışmasına göre, 18 yılda en az 7 bin 500 kadın öldürüldü, 100 binin üzerinde kadın cinsel saldırıya maruz kaldı, 200 bin cinsel taciz dosyası yargıya taşındı. 2004’te 4 bin 117 olan dava sayısı 2009’da 3’e, 2019’da ise 8’e katlanarak 32 bin 860’a yükseldi. Son 15 yılda toplam 197 bin 960 cinsel taciz dosyası yargıya taşındı. Cinsel dokunulmazlığa dair suç sayısı da son 5 yılda yüzde 155 artarak 2019’da 138 bin 529’a yükseldi.
 • TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in 3 buçuk saat boyunca işkenceye maruz bırakılmasına tepki gösteren aktivist ve siyasetçiler; baskı ve işkencelerle geri adım atacak değiliz, Rojbin’e yapılan işkence tüm direnen kadınlara yapılmıştır. Mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

SİYASAL SAĞLIK-EKOLOJİK SAĞLIK

 • 21. yüzyılın en önemli düşünürlerinden Slavoj Zizek; Küresel COVID-19 sağlık krizinin patlak vermesiyle birlikte, Zizek “Pandemi!” başlıklı, çığ gibi tepki alan bir kitap yayınladı. Paniği ve bu paniğin uluslararası medyada nasıl acımasızca körüklendiğini anlatıyor: cam tabutların fotoğrafları, boş süpermarket rafları, yanı sıra on milyonlarca ölüye dair haberler. Ama panik boş değil. Geçtiğimiz on yıl içinde yapılan çalışmalar, büyük bir epideminin patlak vermesinin ortaya çıkaracağı sonuçlar konusunda sürekli uyarıyordu. Yine de hükümetler ve medya, bu uyarıları kulak ardı etti ve onların yerine kamuoyuna karanlık, felaketvari bir yayın sunmayı tercih etti. Zizek bu istisnai dönemi bir yol ağzı olarak görüyor ve ileride ne tür bir dünyanın beklediğini merak ediyor. Dizginlerinden boşanmış bir para hırsının, yüz binlerce cana mal olacağı ve ekonomik uçurumları genişleteceği barbar bir kapitalizm mi yoksa belki de bir neo-komünizm mi? İnsanlığı özyıkımdan kurtarma çabalarımızda, yeni tür bir insanlık yaratıyoruz. “Virüs bulaşması tehdidi, bize yeni tür dayanışma biçimleri sağladı ve iktidar üzerinde denetim sahibi olma gerekliliğimizi netleştirdi,” diyor. “İnsanlığı özyıkımdan kurtarma çabalarımızda yeni tür bir insanlık yaratıyoruz.” https://dunyadanceviri.wordpress.com/2020/06/25/zizek-pandemi-sonrasi-bildigimiz-dunya-nostaljiden-ibaret-olacak/#more-8920
 • Tricontinental: Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nden selamlar. Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’ndeki ekibimiz COVID-19 sonrası dünya için on maddelik bir gündem geliştirdi. Geçtiğimiz hafta, bu gündemi Amerika Halkları için Bolivarcı İttifak’ın (ALBA) organize ettiği Pandemi Sonrası Ekonomi üzerine düzenlenen Üst Düzey Konferansı’nda : kriz içinde olan dünya sisteminin yapısal dönüşümü için açık bir plan ortaya konmuş oldu. Fakat sonrasında, Uluslararası Yeni Ekonomik Düzen (NIEO) bir kenara bırakıldı ve dünya düzeni neoliberal bir yönde şekillendi; bu neoliberal yönelim, krizi daha da derinleştirdi ve bizi mevcut insani olanakların sınırına getirdi. Kesinlikle Yeni bir Uluslararası Ekonomik Düzen’e ihtiyaç duymaktayız.https://sendika63.org/2020/06/covid-19un-ardindan-kuresel-guney-icin-on-maddelik-gundem-vijay-prashad-591096/

EKLER

 • Dersim Ovacık halkının ortak kullanım alanları olan meralar, özel şirketlere 49 yıllığına kiralandı. Bölgenin hayvancılık uğraşan yurttaşlarının ekonomik, demografik ve doğasını olumsuz etkileyecektir.  http://yeniyasamgazetesi1.com/dersimde-halkin-yillardir-kullandigi-meralar-ozel-sirkete-kiralandi/
 • AKP iktidarı ve koalisyonunu oluşturan İslamcı-Türkçü ideolojinin yaptıkları Kürdistanlıları seksenli yıllara Diyarbakır cezaevini hatırlattı. Kürt sorununu güvenlikçi politikalarla çözmeye çalıştığını söylemenin bir manası kalmadı. Uygulama bunu aşan bir yolun takip edildiğini gösteriyor. Mevcut politika artık “Kürt kimliğinin varlığı sorununu” çözmeye odaklı gibi görünüyor. Hakikaten, şu sıralar Diyarbakır’da Esat Oktay’ın Co’su mu dolaşıyor?https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/06/29/diyarbakirdaki-kopek-co-mu/