Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 24 HAZİRAN 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 24 HAZİRAN 2020

GÜNDEM

 • Sistem sağlık çalışanlarını öldürmeye devam ediyor. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde bir hemşire arkadaşımız  dün gece nöbette çalıştığı kliniğin balkonundan atlayarak intihar etti. Kadın sağlık emekçi pandemi sürecinde hematoloji gibi yoğun bir klinikte 4-D’li olarak güvencesiz çalışırken, kendisi gibi sağlık emekçisi olan ve Covid-19 kliniğinde çalıştığı süreçte virüs kapan eşiyle bir aydır görüşememiştir. İki yaşındaki çocuklarına bakacak kimse bulamadıkları için sorunlarla boğuştuklarına dair bilgilere ulaşıldı.Kayseri’de de özel bir hastanede hemşire olarak çalışan Yeter.A. yaşadığı apartmanın 6.katından atlayarak intihar etti.
 • HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları tüm hızıyla sürüyor; Elazığ’da HDP’li Sarıcan Belde Belediye Eşbaşkanları ve parti yöneticisi gözaltına alındı. Erzurum’un Karayazı ilçesinde de 14 Haziran günü yapılan ev basıklarında gözaltına alınan 7 kişiden HDP Karayazı İlçe Eşbaşkanı Dinçer Polat tutuklandı
 • HDP grup toplantısında konuşan Sancar; korku duvarlarına karşı yürüyüşümüz sürecek dedi.
 • Savunma Yürüyor sloganıyla Ankaraya yürüyen baro başkanları ve avukatlar tüm engellemelere ve saldırılara rağmen Ankara’ya ulaştılar.  Avukatların polisçe tekmelenip yerlerde sürüklenmesini itiş kakış olarak niteleyen Feyzioğlu eylem alanına alınmadı.
 • Batman’da öncesi HDP belediyesinin yaya geçitlerinde kullandığı iki dilli yazılamalardan sadece Türkçe olanın yenilenmesi ve Kürtçe uyarının silinerek yok olmasına medyadan gelen tepkiler üzerine batman kayyumunun açıklaması tekçi zihniyetin itirafı: algı yaratılmaya çalışılıyor, mevsimsel koşullardan silikleşen yazılardan “önce yaya” olanını yeniledik!
 • ABD’de ırkçılık karşıtı direniş sürüyor.George Floyd’un katledilmesinin ardından ABD’de başlayan eylemler sürüyor.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • DSÖ: Virüs çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor
 • Pandemi her geçen gün büyüyor. Toplam vaka sayısı 9 milyon 334 bin, can kaybı ise 479 bin… Avrupa’nın gevşeme politikalarına geçmesi, İspanya’nın turizm sezonunu açması vb. haberler pandeminin kontrol altına alındığı algısını yaratıyor. Oysa yeni vaka sayısı Mayıs ayında ortalama günlük 100 bin kişi iken Haziran ayında büyük bir artış ile 140-150 bin civarında gerçekleşiyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 163 bin oldu, Brezilya 40 binin, ABD 36 binin, Hindistan 15 binin üzerine çıktı.
 • Trump Meksika sınırına döşettiği duvara övgüler düzüyor: “Dünyanın en güçlü duvarı, Covid-19’u durdurdu, her şeyi durdurdu”. ABD’nin pandemiden kat be kat daha fazla etkilenmesi, dünyada liderliği bırakmaması, Meksika’nın beş katı ölüme sahip olması unutturulmaya, algılar çarpıtılmaya devam ediyor.
 • Maske takma zorunluluğu herkese! Brezilya yargısı Devlet Başkanı Bolsonaro’ya maske takma mecburiyeti getirdi.
 • Güney Afrika’da toplam vaka sayısı 100 bini geçerken, son bir hafta içinde yeni vaka sayısı 4 binin üzerinde seyretti. 
 • Türkiye’de yeni vaka sayısı yeniden yükselerek 1.268 oldu. Can kaybında da yükseliş devam ediyor. Covid-19’a bağlı can kaybı sayısı toplamda 5 binin üzerine çıktı. Son 24 saatte can kaybı da 27’ye yükseldi. Gevşeme döneminde hedeflenen vaka sayısı (net ifade edilmese de 200-300 ile 500 arasında değişiyor) çok aşıldı. Mayıs ayı sonunda 164 bin olan vaka sayısı, Haziran ayında 190 bin sınırına dayandı. Haziran ayı içindeki 26 bin vaka görüldü. Salgın kontrolünde toplumda yaratılan başarı algısı gerçeği yansıtmıyor.
 • Cizre’de korona patladı, hastanede yer kalmadı. Şırnak’ın Cizre ilçesinde korona vakalarında olağanüstü artış yaşanıyor. Bayram tatilinden önce vakaların görülmediği ilçedeki hastanede şu an yer yok! Hastaneden bir yetkili, “Maalesef hastanemizde yer kalmadı” diyerek hastaların başka şehirlere sevk edildiğini söyledi. SES aktivistleri toplam vaka sayısının 650 olduğu, bunun 470’inin Cizre’ye ait olduğu, yeni vaka sayısının 75 olduğunu söylüyorlar.
 • ABD’li bilim insanı William Haseltine, yeni tip korona virüsüne karşı sürü bağışıklığının mümkün olmadığını söyledi: “Bu bir fantezi. Bazı virüslerde gerçekleşir. Bu virüs için gerçekleşecek gibi görünmüyor. Her yıl aynı dört korona virüsü bizi grip yapmak için geri dönüyor… Bu virüslerden birine yakalansanız da, ertesi yıl aynı hastalığa yol açabiliyor. Artık araştırmalardan biliyoruz ki, bağışıklık iki-üç aylık bir dönem için azalıyor. Kaybolmuyor ama kısa bir süre içinde azalıyor. Dolayısıyla sürü bağışıklığı diye bir şey yok. Bu bir fantezi. Bazı virüslerde gerçekleşir. Bu virüs için gerçekleşecek gibi görünmüyor.”
 • Koronavirüs salgınını büyük ölçüde kontrol altına alan ve normalleşme sürecine geçen Almanya’da vaka sayısı yeniden artışa geçti. Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler güncel bulaştırma katsayısını 4 günlük hesaplamalarda 2,76, yedi günlük hesaplamalarda 1,83 olarak açıkladı. Bulaştırma oranındaki en son artışın dini bayramlar ve mezbahalarda yaşanan vaka artışları ile bağlantılı… vaka sayılarının arttığı mezbahanın bulunduğu Gütersloh  kentinde Mart ayındaki sert tedbirlere dönülüyor. Mezbahada çalışan 6 bin 650 çalışandan 1,.553’ünde koronavirüs testi pozitif çıktı. Gütersloh’ta yeniden sert önlemlere geçilmesi kararı alındı. Bu kapsamda kamuya açık birçok dükkan, spor salonu kepenk indirecek. Önlemler ilk aşamada 30 Haziran’a dek yürürlükte olacak. “İşçiler gerekirse zorla karantinada tutulacak”. Polis ve Rumen, Polonyalı ve Bulgar işçilerle iletişim sağlanmasında görev yapan tercümanlar, işçilerin karantina koşullarına uyup uymadığını kontrolde görev yapacak.  Korona vakalarının ortaya çıkması ile okul ve yuvalar önceden kapatılmıştı.
 • İngiltere’de 4 Temmuz’da publar ve restoranlar açılabilecek, sosyal mesafe düşürülecek. Boris Johnson bugün Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, 2 metre sosyal mesafe bırakılması mümkün olmayan yerlerde, bu kuralın da “1 artı metreye” düşürüleceğini söyledi.
 • İtalyalı bulaşıcı hastalıklar profesörü Matteo Bassetti, yeni tip Koronavirusün geçirdiği mutasyonlar nedeniyle zayıfladığını ve ölümcül etkisinin azaldığını öne sürdü. Bassetti’ye göre durum böyle devam ederse Covid-19, bir aşıya gerek kalmadan zayıflayarak ortadan kaybolabilir.
 • İngiltere’deki araştırmalarda, erkeklerin yeni tip koronavirüs ile enfekte olduklarında kadınlardan daha yüksek seviyelerde antikor ürettikleri ortaya çıktı.
 • DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen programın açılışında yaptığı konuşmada, kamuda görevli sağlık çalışanlarının durumuna değindi. Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek ve fiziksel güvenliklerini sağlayarak damgalanma, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız” dedi. Ghebreyesus, ülkelere çağrıda bulunarak, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğini vurguladı. Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

SAĞLIK MUHALEFETİ-TOPLUMSAL MÜCADELE

 • DEÜ’de ek ödemeleri protesto eylemine katılan sağlık çalışanlarına soruşturma açıldı. Savunmaları istenen sağlık emekçileri sendikal ve demokratik haklarını kullanmaya devam edeceklerini açıkladılar.
 • TTB salgını önlemek yerine her türlü muhalif sesi sindirmek ve zapturapt altına almak için yasa çıkarmakla meşgul olan hükumeti uyardı.
 • İstanbul Diş hekimleri Odası ‘Hızlı Normalleşme’ başlıklı bir raporla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne uyarılarda bulundu ve alınması gereken tedbirleri yineledi. Raporda filyasyona gönderilen diş hekimlerinin eğitimsizliği, performans sisteminin sakıncaları, vardiya sistemine geçiş tartışmalarına değinilip toplum sağlığı için koruyucu sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.(rapor eklerde)
 • TSK ve desteklediği çetelerin işgali altındaki Girê Spî’de halk “açlığa ve unsuzluğa evet demiyoruz” diyerek isyan etti. Türkiye, resmi yollarla gerçekleştirdiği ihaleyle, kentin 20 bin ton tahılını Urfa’daki Toprak Mahsulleri Ofisi silolarına taşımıştı.
 • Son 10 yılın işkence ve kötü muamele raporunu açıklayan İHD Diyarbakır Şubesi, işkencecilere karşı açılan soruşturmalar etkin bir şekilde yürütülerek cezasızlığa son verilmesini istedi.
  • Kürt meselesinde ‘güvenlikçi politikalar’ arttı, şiddet yükseldi
  • İHD’ye başvuran 690 kişi kamu görevlilerinden fiziksel şiddet gördüğünü söyledi
  • En fazla işkence başvuruları cezaevlerinden yapıldı (Rapor eklerde)

JİN

 • Türkiye’nin SİHA ile Kobanê’nin Helincê köyüne yaptığı saldırı sonucu aralarında Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Zehra Berkel’in de olduğu 3 kadının katledildi. Daha önce Ekim 2019’da Hevrîn Xelef TSK destekli gruplarca katledilmişti.
 • HDP Kadın Meclisi, “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası kapsamında Amed’in  Yenişehir ilçesinde polis engeline rağmen  serbest kürsü etkinliği gerçekleştirdi. Kürsüde söz alan kadınlar mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini dile getirdiler.
 • Kadına şiddet heryerde! Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde özel bir hastanenin başhekimi, aynı hastanedeki kadın doktora cinsel saldırıda bulunmaktan tutuklandı.

EKOLOJİK SAĞLIK-SİYASAL SAĞLIK

 • Bursa’da 5 kişinin hayatını kaybettiği selin ardından İstanbul’da etkili olan yağış ve fırtına kenti felç etti 1 kişi yaşamını yitirdi. Kentlerdeki sellerin temel nedeni iklim değişikliğinden ziyade tüm kenti kaplayan asfalt ve beton yığınları, üst yapının yükünü kaldıramayan altyapı..
 • Sivas Kangal’da altın arama çalışmalarının sorumlusu Demir Export şirketinin düzenlediği ÇED toplantısı köylüler tarafından protesto edildi. Bakırtepe Çevre Platformu sözcüsünün yaptığı açıklamaya destek veren köylüler şirketi protesto edip toplantıyı ter ketti. “Biz Bakırtepe’de altın işletmeciliğine karşıyız. Hükümet olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da destek sunarken suç işliyorsunuz. Burada yaşam alanlarımıza zarar verecek her şeye hayır diyoruz. Bu arsenikli sularla canımızı aldınız doymadınız mı? onun için çekip gidin.”
 • Büyük fidan dikme çevreye yarardan çok zarar verebilir. Fidan dikimini teşvik eden politikalar kötü tasarlanır ve kötü uygulanırsa, sadece kamu parasını israf etme değil atmosfere daha çok karbon salma ve biyoçeşitliliği kaybetme riski var. https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53150314

Aynı tastan mate içmek

Zeynep Elif Tarkan/ birartıbir

İki komşu ülke: Arjantin ve Brezilya. İlkindeki ölüm oranları ikincisinin sadece yüzde 2’si. Arjantin’de insanlar pandemi sırasında ekonomiye feda edilmedi. Öte yandan virüsten yoksullar daha çok etkilendi, ekolojik yıkım ise berdevam. Ekonominin ve pandeminin gölgesindeki Buenos Aires’e bağlanıyoruz..

..Karantinaya ve sosyal mesafe önlemlerine karşı hâlâ direnen Bolsonaro, Covid-19 hakkında “Ufak bir grip, ölenler olacak mı? Olacak, üzgünüm. Hayat böyle, gerçek bu” makamından konuşurken, Fernandéz “Her hayatın bizim için büyük önemi var. Ekonomi düzelir, ama kaybedilen hayatlar geri gelmez” diyordu. Tam da bu nedenle “öncelikleri hayat kurtarmak değil” deyip Covid-19 kurulunda iktisatçılara yer vermedi. Eğer söz konusu önlemler alınmasaydı şu an 900 civarı olan vefat sayısı, tahminlere göre, 10 binlerle ifade edilecekti…

https://www.birartibir.org/siyaset/761-ayni-tastan-mate-icmek

‘Demokrasi Yürüyüşü’nün ardından

Nejat Uğraş/Gazete Karınca

 

Ortadoğu bin yıllardır ka(y)nıyor. Özellikle 20. yüzyıldaki fokurdama en çok Kürt halkını etkiledi. Kadim ülke Kürdistan dört parçaya bölündü. Emperyalist haydutluk ve yerli işbirlikçileri aracılığıyla dört parçada dört dörtlük yaşanan sömürgeci istilacılık bugün de kadim toprakları talan etme anlayışıyla dört bir yana saldırmaya devam ediyor. Kurucu aklını Kürd’ün yokluğu üzerine yaslayan; kurucu ideolojisini teklik üzerine kodlayan tarihsel blok, bütün enerjisini ve kaynaklarını müstemleke bir memleket yaratmak için harcadı. Müstemleke memleketin yurttaşları sınıfsız, imtiyazsız kaynaşmış bir kütle olmalıydı. Her ne kadar kendini “Kürt” zannedenler var idiyse, onların “makbul ve makul” bir çerçevede kendilerini “Türk” zannedecekleri türlü uygulama ve saçmalıklarla geçti yüz yıl. Ne Kürtler, Kürtlüğünden vazgeçti. Ne de Türk egemenleri bunu kabul etmekten.

 “Üçüncü bin yıla taşırılan bu sorun can yakmaya devam ediyor. Üstelik Kürd’ün olduğu her karış toprak parçası tehdit altında. Kürd’ün örgütlü olduğu her satıh ceberrut bir şiddetin hedefi halinde. Savaş halinde yaşıyoruz. İşin esası iktidar bloğunun “yönetememe krizi” artık bir “egemenlik krizine” dönüşmüş durumda.”

“7 Haziran’ı makus bir talih olarak kodlayan iktidar bloğu, 31 Mart’ı açık bir tehdit olarak gördü ve kendini sabitlediği yerden önü alınamayacak bir düşüşe eğim kazandırdı. Gerçekten iktidar bloğunun işi bitiyor muydu? Bunun üstünü örtmek için Kürtlere ve HDP’ye yüklenmenin dozajı arttırıldı. İki tarih aralığında Kürt siyasal hareketinin alamet-i farikası olan sokak hakimiyetini baskı ve zorun bütün yöntemlerini kullanarak sınırlayan ve gerileten devletli siyaset, kelimenin tam anlamıyla demokratik hareketi savunma mevzisinin içine iterek, bir futbol analojisiyle söyleyecek olursak defansı kalenin içine kurduracaktı. Eğer ki defansınızı kalenin içine kurarsanız gol yemeniz kaçınılmaz olur. Zaten kaçınılmaz olan yaşandı. Demokratik siyasetin yeni mekanı il ve ilçe örgütlerinin olduğu binaların içerisinde yapılan basın açıklamaları, kınamalar ve “kabul etmeyeceğiz” eşliğinde hamasetin pik yaptığı bir uzama savrulacaktı. Yeni mecra sosyal medya olacaktı. Açıkçası iktidar bloğunun girdiği mevzi mücadelesini sokak sathında yitiren Kürt siyasal hareketi olacaktı. Sokakla bağı kesilen demokratik siyasetin sıkıştırılacağı sınırlar belirlenmişti. Sadece vekiller yürüyebilecek, açık alanlarda yine onlar açıklama yapabilecekti.”

https://gazetekarinca.com/2020/06/demokrasi-yuruyusunun-ardindan/

YENİ YAŞAM

MORİA KAMPINDA KORONA GÜNLERİNDE KADIN DAYANIŞMASI

Cehennemde özsavunma

Söyleşi: Nagehan Uskan/birartıbir

 

Yeryüzünün lanetlileri göçmenler ve mültecilerin çilesi korona günlerinde bin kat daha arttı. 20 bin kişinin sefalet içinde balık istifi yaşadığı Midilli adasındaki Moria kampı şartların en zorlu olduğu yerlerin başında geliyor. Öte yandan, bu insanlık dışı şartlarda dahi göçmen kadınlar örgütlenmeye devam ediyor. Moria’ya uzanıyor, 21 yaşındaki Afgan göçmen Zahra’ya kulak veriyoruz.

https://www.birartibir.org/goc-ve-multecilik/732-cehennemde-ozsavunma

EKLER

İstanbul Dişhekimleri Odası raporu: https://www.ido.org.tr/userfiles/files/ils_saglik_oneri_4.pdf

İHD 10 yıllık işkennce raporu: http://yeniyasamgazetesi1.com/ihdden-10-yillik-iskence-raporu-en-cok-iskence-cezaevlerinde/

Salgın hastalıkların edebiyat ve sanata yansımış hikayeleri

Faik Bulut/ Independent Türkçe

Koronavirüs salgınının dünya gündemini işgal etmesiyle birlikte, eski ve yeni çağlarda yaşanan tifo tifo (Kara Humma), sıtma, veba, kolera (Kara Ölüm), grip ve cüzam türünden salgın hastalıklara ilişkin yüzyıllar boyunca yazılmış olan edebiyat ürünlerini tanıtan yeni ilanlar çıktı basında.Bu bağlamda yapılan güncel resim ve çizimler hakkında da haberler yayınlandı.

https://www.indyturk.com/node/162101/t%C3%BCrkiyeden-sesler/salg%C4%B1n-hastal%C4%B1klar%C4%B1n-edebiyat-ve-sanata-yans%C4%B1m%C4%B1%C5%9F-hikayeleri

GÖRÜŞLER

Her yerde nisbi bir normalleşmeye geçildiği iddia edilirken Kürdistan’da vakaların bu ölçüde artması ve devletin bölgedeki toplumu ölümle başbaşa bırakması yetmezmiş gibi halkın kendi öz gücüyle geliştirdiği tedbirleri de engellemeye çalışması, bölgedeki yaklaşımın tıbbi olmaktan ziyade siyasi olduğuna işaret eder. Açıkça topluma karşı bir sağlık kırımı politikası uygulanıyor. İvedi biçimde sağlık meslek örgütleri bu durumu teşhir ederek protesto eylemleri geliştirmeliler.İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...