Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 14 MAYIS 2021

KORONA GÜNLÜĞÜ 14 MAYIS 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor! İstanbul Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan radyoloji teknisyeni İbrahim Cömert Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Pandemide 51 eczacı ve 19 eczane çalışanı hayatını kaybetti. Covid-19 tedavisinde zaman zaman ciddi tedarik güçlükleri yaşandı, bu yüzden çok sayıda eczacı sağlıkta şiddet mağduru oldu.

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politakaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi: Nisan ayında en az 249 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Ölümlerin %53’ü Covid-19 kaynaklıydı. Covid-19 nedenli ölümler en çok ticaret/büro/eğitim, sağlık, belediye/genel işler ve güvenlik işkollarında meydana geldi.

***

Cezaevlerindeki yeni Covid-19 vakalarına ilişkin bilgi paylaşan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Diyarbakır, Mardin, Çankırı ve Batman cezaevlerinde 18 tutuklunun salgına yakalandığını açıkladı. ÖHD, “Ortak alan faaliyetleri durduruldu. Uzun süredir hastane sevkleri yapılmıyor. Acil durumlarda yapılan hastane sevkleri ve adliye dönüşleri için en az 14 günlük karantina uygulamaları yapılıyor. Açlık grevi eylemleri 167’nci gününde devam ediyor. Bu süreçte birçok hapishanede salgın vakalarında artış yaşanıyor” dedi.

Türkiye genelinde hapishanelerde 283 bin 516 tutuklu ve hükümlü, “tam kapanma” nedeniyle Ramazan Bayramı’nda yakınları ile açık veya kapalı görüşe çıkamadı. Adalet Bakanlığı’nın kararına göre, “tam kapanma” döneminden sonra, 1 Haziran’a kadar, tutuklu ve hükümlüler sadece bir kez ziyaret edilebilecek. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ümit Biçer, “Karantina tedbirleri, insan hakları ihlali olarak uygulandı. Kapanma önlemleri de hastalıktan korunma şeklinde değil, bir insan hakkı ihlaline ulaşacak şekilde uygulanıyor” dedi.

***

Silivri 5 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kadir Kaya, ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde, cezaevindeki hak ihlallerini aktardı. Kaya, birçok tutuklunun Covid-19 belirtileri taşıdığını fakat bu kişilere şuana kadar test yapılmadığını belirtti.

***

Covid-19 pandemisi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 161 milyon 821 bine dayandı, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 358 bini geçti.

Dünya genelinde yeni vaka ve can kaybı bildirimleri yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte 744 bin 82 kişiye Covid-19 tanısı kondu, 13 bin 413 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan zirvedeki yerini korurken Türkiye dokuzunculuğa kadar indi. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Hindistan (343.3 bin), Brezilya (75.1 bin), ABD (39.8 bin), Arjantin (26.5 bin). Fransa (19.5 bin), Kolombiya (19.2 bin), Almanya (17.5 bin), İran (14.2 bin), ve Türkiye (11.5 bin).

Hindistan (3 bin 999 ölüm) ve Brezilya (2 bin 340 ölüm) ile günlük can kaybında zirvedeki yerini koruyor.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de yeni vaka sayısı ve can kaybı kısıtlamalara rağmen yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 11 bin 534 kişi şeklinde saptandı. Covid-19 nedeniyle 238 kişi hayatını kaybetti. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı ikibinin altına düştü, 1,217 kişiye geriledi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 84 bine yaklaşırken toplam can kaybı 44 bin 59 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 201 bine kadar geriledi. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de dün aktif hasta sayısı 200 binin altına indi, dün itibarıyla aktif hasta sayısı 183 bin 174 kişiye geriledi. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Ağır hasta sayımız  3 binin altına indi, dün 2 bin 765 kişiye geriledi. Aktif vaka sayısının gerilemesi ile ağır hasta oranımız yeniden %1.5’ye yükseldi, bu oran dünya ortalamasının iki buçuk katı! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu, ölümlerin yüksek hızda devam edeceği uyarısı ısrarla vurguluyoruz.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını söyledi.

***

17 Mayıs’ta yeniden açılmada iktidarın hedef olarak belirlediği 5 bin vakanın riskli bir düzey olduğuna dikkati çeken Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Yöneticisi Prof. Dr. Sarp Üner, bu hedefin haftalık ortalama 100 binde 42 vakaya tekabül edeceğine dikkati çekerek “Normalleşme için 100 binde haftalık vaka sayısı 20’nin, test pozitifliği de yüzde 3’ün altına düşmeli” dedi.

Üner “5 bin hedefinden sonra tamamen normalleşmeye geçilecekse tekrar vakalar artar” uyarısında bulundu. Ayrıca kapanmanın başladığı günlerde hızlı ve yüksek bir aşılama yapılsaydı bu sürecin daha faydalı geçirilebileceğine dikkat çekti. ‘Aşı tedarikini sağlayıp, aşılamayı arttırmamız gerek. Aşıyı bulsak bile bu şekilde aşılamaya devam edersek ihtiyacı olan kişilere yapmak 1 yıl sürer’ dedi.

***

Avrupa Kanser Örgütü’nün (E.C.O) yayınladığı verilere göre, Coronavirus (Covid-19) pandemisi ve getirilen kısıtlamalar nedeniyle yaklaşık 1 milyon kanser vakasının gözden kaçırıldığı açıklandı. Avrupa Kanser Örgütü ortaklığında yapılan araştırma sonucuna göre, Covid-19 sebebiyle 1 milyon kişiye teşhis konulamadı ve Avrupa’da 100 milyon kanser tarama testi yapılamadı. Araştırma sonuçlarından elde edilen tespitler arasında ayrıca, potansiyel kanser belirtileri olan 2 kişiden 1’inin acil olarak tanıya sevk edilmediği ve Avrupa’daki her 5 kanser hastasından 1’inin şu anda ihtiyaç duydukları cerrahi veya kemoterapi tedavisini alamadığı yer aldı.

***

Pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ve iktidara yakın şirketlere teslim edilen ihalelerin bir örneği de Antep’te ortaya çıktı. Gaziantep Valiliği’nin 1 Nisan-15 Haziran dönemleri arasında yurttaşlara dağıtmak amacıyla satın aldığı 318 bin TL’lik maske için 24 Haziran 2018 tarihindeki seçimlerde AKP’den milletvekili aday adayı olan Hayri Aytaç’ın şirketi tercih edildi.

***

Romanlar, tam kapanmayı anlattı: 17 gün bizi eve kapattılar ama faturaları kimse düşünmedi, mutfağımız boş! Romanlar, “Kâğıt ve çöp topluyoruz, belediye ceza kesiyor. Evde oturun diyorlar. Evde oturuyoruz ama hiçbir yerden bir şey gelmiyor”, “Eve 2 çuval patates yardımı geldi. Patates yemekten çocukların midesi bulandı. Mutfağımız boş. Tüpümüz, yağımız bitti. Makarna ve çorba yemekten bıktık. Ete hasret kaldık” sözleriyle salgında yaşadıklarını özetledi.

***

Sessiz sedasız ‘geçiştirilen’ skandal: ‘Bilimsel verileri izleyen herkes biliyordu’

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, söz konusu ilacın Covid-19 hastalarında çok ciddi yan etkilere neden olduğunun altını çizdi ve bir ilacın yeni bir hastalıkta kullanılmadan önce mutlaka faz çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkat çekti. Şenol: “Çalışmalarda ‘Ölümü artırabilir’ notları konulunca DSÖ bu ilacın kullanılmaması gerektiğini duyurdu. Yani hem etkili değil hem de bu hastalıkla kullanıldığında ciddi yan etkileri oluyor. Bunu uluslararası bilimsel verileri izleyen herkes biliyordu zaten.”

Bir ilacın yeni bir hastalıkta kullanılması durumunda yan etki izlemesi yapılması gerekiyorBunu yapabilecek kuruluş ise Sağlık Bakanlığı…

Bakanlığın hidroksiklorokin kullanan hastaları takip edip etmediği bilinmiyor. Eğer hastalar izlenmiş ise sonuçlar nerede? Eğer izlenmemiş ise neden ihmal edildi? Bu soruların yanıtları bakanlık tarafından henüz verilmiş değil.

https://www.diken.com.tr/sessiz-sedasiz-gecistirilen-skandal-bilimsel-verileri-izleyen-herkes-biliyordu/

AŞI TARTIŞMALARI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi tanıtmak için kullandığı “GoTurkiye” adlı hesaptan tepki çeken bir video paylaşıldı.

Turistlere koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı Türkiye’de “güvenli turizm” yapabilecekleri çağrısı yapılan videoda, turizm ve bağlı sektörlerde çalışanlar “Ben aşılandım.” yazılı maske takarken gösterildi. Sosyal medyadaki tepkilerin ardından video yayından kaldırıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek ve vatandaşlarımızın güvenliği için bazı tedbirler aldık, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” demişti. Çavuşoğlu’nun sözleri de tepki toplamıştı.

***

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ABD’de Covid-19’a karşı tamamen aşılanmış kişilerin iç ve dış mekanlarda, maske takmasının ve sosyal mesafe kurallarına uymasının gerek olmadığına karar verdi. CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky, uçaklar, otobüsler, hastaneler ve cezaevlerinde maske ve sosyal mesafe uyma kuralının sürdüğü bilgisini verdi.

***

‘Karışık doz aşı programlarının’ güvenliğini ve etkinliğini araştırmak için başlatılan Oxford liderliğindeki Com-Cov çalışmasından elde edilen ve Tıp dergisi Lancet’te yayınlanan ilk verilere göre, karışık doz aşı olanlar, her iki dozu da aynı aşıdan olanlara göre daha sık yan etki bildirdi. İlk doz Oxford/AstraZeneca aşısı ve ikinci doz Pfizer/BionTech (ve tersi) aşı kombinasyonlar denendi. Oxford/AstraZeneca aşısından sonra Pfizer/BioNTech aşısı olanların yüzde 34’ü ve önce BionTech sonra AstraZeneca aşısı olanların da yüzde 41’i yüksek ateş bildirdi. Buna karşılık her iki dozu da AstraZeneca alan grubun sadece yüzde 10’u ve her iki dozu da BioNTech alan grubun da yüzde 21’i ateş hissettiğini bildirdi.

***

ABD’deki bir araştırmaya göre Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının ikinci dozunun ertelenmesi, nüfusunu bağışıklamada sorun yaşayan ülkeler için hayat kurtarıcı olabilir. Britanya’da BioNTech aşısının ikinci dozu 12 hafta arayla uygulanarak ilk dozun daha çok insana daha hızlı şekilde yapılması sağlanmıştı. İkisi de benzer yöntemlerle mRNA teknolojisi kullanılan aşılarda ilk dozun yüzde 80’e kadar koruma sağladığı görüldü. British Medical Journal’da yayınlanan makalede, ikinci dozu erteleme modeliyle daha fazla insana ilk doz aşı yaparak hayat kurtarılabileceği belirtildi.

***

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) verilerine göre 26 Nisan itibarıyla 95 milyon kişinin iki doz aşıyı olduğu ABD’de 9 bin 45 kişi aşı olmalarına rağmen koronavirüse yakalandı. Covid-19 tanısı alan 835 kişi (yüzde 9) hastaneye kaldırıldı ve 132’si (Yüzde 1) hayatını kaybetti. Hastaneye yatanların üçte biri ve ölümlerin yüzde 15’i de “belirti göstermeyen ya da Covid-19’la bağlantılı olmayan ölüm” olarak kayıtlara geçti.

Resmi verilere göre Hindistan’da iki doz aşı olan her 10 binde iki ila dört kişide aşıyı aşabilen enfeksiyon görülüyor. Ancak veri tam değil. Üç ay boyunca test olanlara aşı olup olmadıkları sorulmadı. Bazı sağlık çalışanlarında, iki doz aşıyı oldukları halde hastalığı kapanların sayısının arttığı, hatta birkaçının hayatını kaybettiği belirtiliyor. Ancak ölümlere doğrudan enfeksiyonun yol açıp açmadığı belirsiz. Bilim insanları, Hindistan’daki ölümcül ve kontrolsüz ikinci koronavirüs dalgasının virüsün mutasyona uğramasını kolaylaştıracağını ve daha bulaşıcı varyantların aşıların sağladığı bağışıklığı aşabileceğini söylüyor. İki doz aşı olanlar da hala enfekte olabileceği ve virüsü diğerlerine bulaştırabileceği için, maske takmak, kalabalık sosyal toplantılardan ve iyi havalandırılmayan, iklimlendirme cihazları bulunan ortamlardan kaçınmak gibi önlemler uzun bir süre terk edilmemeli.

***

San Marino, 50 avro karşılığında Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını turistlere uygulayacak. Dışişleri Bakanı Luca Beccari, uygulamanın San Marino’ya daha önce yaşanmayan bir turizm fırsatı sunma imkanı sağlayacağını belirtti.

***

Pandemi&Yaşlılara ölüm – Dr.Ali Tepe

Salgının başlangıcından bugüne gelinceye dek önlem olarak dile getirilen başta kapanma olmak üzere uygulanan tüm kısıtlamaların ortak hedef öznesinin altmış beş yaş üstüne yönelik olduğunu ve bunun yaşlıları “sosyal ölüme” mahkum etmek anlamına geldiğini söyleyerek başlayalım. Ekonomik çöküntü ise bu “ölümü” hızlandıran bir unsur olarak kötü huylu bir kanser hücresi gibi, çaresizce yoksul ve yoksun yaşamlarına boyun eğmeye zorlanan toplumun neredeyse %80’ine yayıldı. (En az!)

http://yeniyasamgazetesi2.com/pandemiyaslilara-olum/

***

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Sinan Adıyaman: “Günlük birinci doz aşılama oranları çok az. Kısıtlamaların olduğu ve işçilerin yüzde 80’inin çalışmaya devam ettiği bu dönemde aşılamanın çok iyi yapılması gerekiyordu. Bu dönemi çok iyi değerlendirmemiz gerekiyordu. Aşı tedarikinde stratejik hatalar yapıldı. Mesela bugün de (dün) aşı geldi ama ne kadar aşı geldiği belli değil. Bakanlık artık açıklamıyor. Aşılama bu kadar zayıf kalırsa önümüzdeki sonbaharda yeni bir pik kaçınılmaz olacak. Ayrıca bu dönemde çok test yaparak nerede hasta varsa bulmamız gerekiyordu ancak bu da yapılmadı” dedi.

https://www.birgun.net/haber/asisiz-kapanma-344552İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...