Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ  10 TEMMUZ 2021

KORONA GÜNLÜĞÜ  10 TEMMUZ 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politikaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

Batı Afrika ülkesi Nijerya‘da da Delta varyantının tespit edildiği bildirildi. Afrika kıtasında şimdiye kadar 15 ülkede Delta varyantına rastlandı.

***

Covid-19 vakalarında küresel düzeyde düşüş eğilimi durdu, vaka sayısı yükselişe geçti. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 187 milyona, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise  4 milyon 34 bin kişiye yaklaştı. Aktif hasta sayısı ise küresel olarak 11 milyon 907 bine dayandı.

Küresel düzeyde son 24 saatte 490 bin kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 287 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi Afrika kıtasında artışa geçerken Güney Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yüksek hızda devam ediyor. Delta varyantı Avrupa’yı da etkilemeye devam ediyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Brezilya (57.7 bin), Hindistan (42.6 bin), Endonezya (38.1 bin), İngiltere (35.7 bin), ABD (27.2), Rusya (25.8 bin), Güney Afrika (22.4 bin), İspanya (21.9 bin), Kolombiya (21.5 bin), İran (16.6 bin), Arjantin (14.5 bin), ve Bangladeş (11.3 bin).

Küba’da da vaka sayısı ciddi yükseldi. Son 24 saatte 6 bin 422 kişide Covid-19 tespit edilirken 20 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınabilmiş değil. Üstelik Delta varyantı yaygınlaşmaya başladı. Aşılama oranlarında düşüklük de devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 5 bin 670 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle 59 kişi. hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 5 milyon 470 bini aştı, toplam can kaybı ise 50 bin 155 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 229 bin civarında. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de aktif hasta sayısında yeniden yükselmeye başladı, 81 bin 724 aktif hastaya sahibiz. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Temaslıların gerçek anlamda saptanmasıyla bu sayının ciddi düzeyde artacağını biliyoruz. Ağır hasta sayı yedi yüzün altına inmişti. Dört gündür aynı veri paylaşılıyor, 684 ağır hasta, bu veri gerçeği yansıtmıyor olabilir.

***

İstanbul’dan Sinop’a otobüsle gelen bir yolcunun Koronavirüs test sonucunun pozitif çıkması üzerine otobüsteki 37 kişi izolasyona alındı. İl Sağlık Müdürlüğü, yolcuda tespit edilen virüsün ‘Delta Plus Varyantı’ olmadığını açıkladı.

***

Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Prof. Lothar Wieler, Almanya Sağlık Bakanlığına yazdığı maskelere ilişkin bilgilendirme yazısında, “FFP2 maskeleri cerrahi maskelerden daha iyi koruma sağlamıyor” ifadelerini kullandı.

***

KREKSA Kültür’ün “Pandemi, sanatçı ve kültür profesyonellerini ekonomik olarak nasıl etkiledi?” başlıklı araştırması sektörde yaşanan krizin boyutlarını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 63’ü yaşam standartlarını koruyabilmek için acilen maddi desteğe ihtiyaç duyuyor, yüzde 27’si ise en fazla 1 yıl idare edebilir durumda.

***

AŞI TARTIŞMALARI

TURCOVID19 sitesinden aşı ile ilgili istatistikleri vermeye devam ediyoruz. Covid-19’la mücadele kapsamında son 24 saatte 291 bin 516 kişiye birinci doz, 325 bin 358 kişiye ikinci doz ve 239 bin 565 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Toplam 856 bin 439 doz aşı uygulanmış oldu. Yapılan aşı sayısının halen 1 milyonun altında olduğunu ve 3. Doz aşı yapılanlar ile bu sayının yükseldiğini hatırlatmak isteriz. Bu veriler aşı ile ilgili kararsızlığın ciddi olduğunu gösteriyor.

Bugün saat 6.00 itibarıyla 37 milyon 495 bin 139 kişiye ilk doz (nüfusun %44.8’i); 16 milyon 820 bin 448 kişiye ikinci doz (nüfusun %20.2’si) ve 2 milyon 800 bin 750 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor.

***

Pfizer/BioNTech şirketinden gelen insanların bağışıklığının aşı yapıldıktan altı ay sonra zayıflamaya başladığı açıklamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü, güçlendirici dozların virüse karşı korumayı sürdürmek için yararlı olup olmayacağının net olmadığını söyledi. Pfizer, “İsrail Sağlık Bakanlığı’ndan yayınlanan gerçek dünya verilerinde görüldüğü gibi, aşının hem enfeksiyonu hem de semptomatik hastalığı önlemedeki etkinliği, aşılamadan altı ay sonra azaldı, ancak ciddi hastalıkları önlemedeki etkisi hala yüksek” duyurusu yaptı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ortak bir bildiride, Pfizer duyurusuna karşı çıktılar ve tam olarak aşılanmış ABD vatandaşlarının ek aşıya ihtiyacı olmadığını söyledi. ABD ilaç firması Pfizer’ın Covid-19 aşısının üçüncü doz uygulaması için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuru yapacağı belirtildi.

***

The Lancet’in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, CoronaVac’ın Türkiye’de yürütülen Faz-3 çalışmasından elde edilen ara veriler, aşının iki dozunun Covid-19 enfeksiyonuna karşı yüzde 83.5 koruma sağladığını gösterdi.

***

Sağlık Bakanı Koca, aşı olma oranının düşük olduğu illerde vaka sayılarının artmaya başladığı uyarısında bulundu.

***

Sağlık Bakanlığı’nın 18 Mayıs 2021 üretim tarihli ‘B1880035A’ serisi Sinovac aşılarının kullanımını dün öğleden sonradan itibaren durdurduğu öğrenildi. Sakarya’da 29 Haziran’dan bu yana uygulanan seri aşının durdurma gerekçesi bildirilmezken bu aşılardan olan onbinlerce kişiye herhangi bir açıklama yapılmadı. 

***

SES Batman Şubesi ve Batman Tabip Odası, bir kez daha çağrı yaptı. “Daha fazla acılar çekmemek, daha fazla ölümler yaşanmadan “Tedirgin Olma, Aşı Ol! Dudilî Nebe, Aşî Bibe! Haydi Aşıya. Aşı Candır Hayat Kurtarır”

***

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sinovac aşısı ve aracı firma Keymen ile ilgili yeni belgeler açıkladı.

  • 25 Ocak 2021’de düzenlenen konşimento belgesini gösteriyorum. Alınan aşılar Keymen firması beyannamesi. 3 bin litre tank halinde geliyor.
  • Burada ödenen 42 milyon dolar. Firma Çin’den 7.38 dolara alıyor, 12 küsür dolara Türkiye Cumhuriyeti’ne fatura ediyor.
  • Doz başına yaklaşık 4-5 dolar arası bir para kazanıyor. Yaklaşık 50 milyon doz aşıda kazanç, 200 milyon doları buluyor.
  • 19 Haziran’da ithalat yapıyor firma. 3 bin litre aşı girişi söz konusu, rakam 48 milyon dolar civarında.
  • Yani aşının fiyatı dolar bazında artıyor. Türkiye, 7 dolardan 8.06 dolara çıkmış Sinovac dozuyla karşı karşıya.

Emir, MASAK’ın derhal devreye girmesini istedi.

***

Küba, iki doz uygulandığında kendi üretimi olan Soberana 2 aşısının yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yüzde 91,2 oranında etkili olduğunu açıkladı. Kısa bir süre önce bir başka aşı Abdala’nın da yüzde 92,28 oranında etkili olduğu iddia edilmişti. Uluslararası kurumların da onaylaması halinde Küba, koronavirüse karşı yüzde 90’ın üzerinde etkili aşı geliştiren ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya’nın arasına katılmış olacak.

***

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, ülkede Koronavirüs’e karşı aşıya teşvik kapsamında birkaç gence kendisi aşı uyguladı. Fransa’da Delta varyantına karşı endişeler artarken nüfusun yeterli bölümünün aşılanması için hükûmet taraıfında çeşitli teşvik kampanyaları yapılıyor.

***

Yunanistan’da hükûmet, çeşitli meslek grupları için Koronavirüs aşısını zorunlu kılmaya hazırlanıyor. Yunanistan biyoetik komitesi geçen ay, sağlık çalışanları ve bakım evlerinde çalışanlar için Koronavirüs aşısının zorunlu kılınmasının “son durum önlemi” olarak değerlendirilmesini önerdi.İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...