Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 10 HAZİRAN

KORONA GÜNLÜĞÜ 10 HAZİRAN

GÜNDEM

⦁ Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonion Guterres, gıda güvenliği konusunda yayımladığı video mesajında, 7,8 milyar olan dünya nüfusunu besleyecek kadar gıda bulunmasına rağmen, yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınının küresel gıda güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

⦁ Fransa hükümetinin korona virüsü salgınını yönetimine dair şikayetler üzerine soruşturma başlatıldı. Dokunulmazlığı bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron soruşturmadan muaf tutulacak.

⦁ İngiltere’de ırkçılık karşıtı gösterilerde köle tüccarı Edward Colston’un heykelinin yıkılmasının ardından eylemciler, sömürgeci ve ırkçı olduğunu söyledikleri Cecil Rhodes’un heykelinin kaldırılması için eylem yaptı.

⦁ Ortak açıklama yapan İHD ve TİHV, korona virüsü gerekçesiyle gösteri ve örgütlenme gibi özgürlüklerin engellendiğini belirtti. Açıklamada, gözaltına alınanların işkence, şiddet ve kötü muameleye maruz kaldığı ifade edildi.

⦁ #erkekyerinibilsin tagı altında cinsiyetçiliğin tersten okunmasının yaptığı büyük yankının ardından, Yazar Ohannes Kılıçdağı, Kürt-Türk uyarlaması olan #Kürtlereempati başlığı altında yazılanların ırkçılığın nasıl sistematikleştiğini de tersinden gösterdiğini anlattı.

⦁ Milletvekilliği düşürülerek hukuksuzca tutuklanan Leyla Güven tahliye edildi.

⦁ Diyarbakır’da sabah yapılan baskınlarda gözaltına alınanlardan TUAY-DER yöneticisi Şafii Hayme’nin ailesi, evlerinde darp, tehdit, hakaret ve cinsiyetçi küfürlere maruz kaldıklarını anlattı.

⦁ Efrîn İnsan Hakları Örgütü üyesi Heyhan Ali, kentte, bin 564 kadına karşı suç işlendiğini ve işlenen bazı suçları belgelediklerini belirterek, uluslararası kurumların sessizliği eleştirdi.

⦁ AKP,maden işletmelerinde yükselen maliyetlerin işletme üzerindeki yükünü hafifletmek ve zararlarını karşılama gerekçesiyle 350 milyon TL’lik ödeme yapacak. Sermayeye destek olunurken, doğa katliamı devam ediyor.

⦁ Kazdağları’nda ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ eylemi sürdürenlere destek olmaya giden ve gözaltına alınan iki kişi serbest bırakıldı.

⦁ Bursa Yenişehir’de maden şirketine direnen ve sabaha karşı gözaltına alınan köylülerden 4’ü serbest bırakılırken 5 köylü ise denetimli serbestlik uygulamasıyla salındı. Erkeklerin salınıp kadınların denetimli serbestlik ile eve hapsedilmesinin nedeni, direnişe kadınların kararlılığının damgasını vuruyor olması.

⦁ Gerekli önlemlerin alınmadığı işyerlerinde ise iş cinayetleri haberleri gelmeye devam ediyor. Dün yine Zonguldak, Aydın, Kastamonu, Sakarya ve İzmir’den cinayet haberleri geldi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

⦁ Pandemide toplam vaka sayısı 7.3 milyonu geçerken günlük yeni vaka sayısının 3 binin üzerinden olduğu 10 ülke var. ABD ve Rusya dışında çoğu Latin Amerika ve Güney Asya ülkeleri. Brezilya’da yeni vaka sayısı 31 bini geçti, can kaybı sayısı ile günde binin üzerinde. Salgın kontroldan çıktı.


⦁ Türkiye’de yükselişe geçen yeni vaka sayısı bine yaklaştı. Test sayısı 37 binde kaldı. 57 bini bulan test sayısındaki yükselme asker celp dönemi ile ilgiliymiş.


⦁ İyileşenlerin sayısı hızla artarken üçte biri oranında yoğun bakıma yatışların gerçekleştiği görülüyor. Yoğun bakıma ve solunum desteğine ihtiyacın artması yeni normalleşmenin tedbirsizliği olarak görünmekte.


⦁ Diyarbakır’da bir haftada coronavirus tanısı konulan kişi sayısı 300’ü geçti. İki pandemi hastanesinde klinik sayısı da beşe çıkarıldı. Kentteki yatak kapasitesi de doldu, hastalar evlerinde izole oluyor.


⦁ Bu kez ‘hacılar’ değil, işçiler Suudi Arabistan’da mahsur. Hem de Covid-19 pozitif Türkiyeli işçiler. Bir de can kaybı var. İsveç’den şaşalı tören ile getirilen Türkiye vatandaşına gösterilen ilgi ne yazık ki işçiler devreye girince unutuluyor. Salgının en ciddi döneminde işçilerin çalıştırılması ile ‘sınıf bağışıklığı’ tartışması gündemi işgal etmişti. Salgının tırmanış gösterdiği Suudi Arabistan’da çalışan işçilerimize de benzer muamale gösteriliyor. Suudi Arabistan’da işçilerimiz pandemi boyunca zor şartlarda yaşamak zorunda kaldılar. Bu süreçte işyerleri kapanan ve birçoğu işsiz kalan yurttaşlar, Türkiye’ye dönmeyi arzu etmişlerse de maalesef gelişleri sağlanmadı. Konuyu gündeme taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, özellikle Suudi Arabistan’da mahsur kalan Türkiyeli işçiler için Bakanlığın harekete geçmesini istedi: “Dışişleri Bakanına verdiğimiz soru önergelerinde de dile getirdik. Çalışmak üzere Suudi Arabistan ve diğer ülkelerde bulunan pandemi koşullarında orada kalmak zorunda olan Türkiye vatandaşı işçilerin sağlık başta olmak üzere temel ihtiyaçları karşılanmamış, yurda dönüşleri sağlanmamıştır’’. Şu anda Covid 19 teşhisi konulan 128 kişinin olduğunu belirten Hatimoğulları, Covid-19 tedavisi gördüğü Arabistan’da hayatını kaybeden Umut Arpacı’nın ölümünün ailesinden dört gün gizlendiğini açıkladı.


⦁ “Yeni normal’ dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe ve temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerekiyor” şeklinde en üst makamdaki yetkililerden verilen mesaj, arkasından gelen gevşeme politikaları ile anında geçersiz hale geliyor. 65 yaş ve üstü vatandaşların haftanın her günü saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. 18 yaş altı ile ilgili kısıtlamanın ise ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırıldı. Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00’den 24.00’e uzatıldı. Nikah salonları 15 Haziran’dan, düğün salonları ise 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacak. Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz’dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecek. Önceki hızlı gelişen ‘normalleşme’ kararları ile birleştirdiğimizde kamu tarafından artık önlem alınmadığını tüm sorumluluğun vatandaşa yıkıldığını rahatıkla söyleyebiliriz. Oysa her bir önlemin kaldırılmasının etkisini-sonuçlarını görecek bir zamana ihtiyacımız var.


⦁ DSÖ Asya ve Avrupa ülkelerinde karantina koşullarının gevşetilmesine karşın koronavirüs salgınının dünya genelinde kötüye gittiği uyarısını yaptı. DSÖ sekreteri ‘Pandeminin başlamasının üzerinden altı ay geçti. Şu an hiçbir ülke ayağını frenden kaldırılmamalı’ diye konuştu.


⦁ Korona virüsü pozitif olup hiçbir semptom göstermeyen kişilerin virüsü bulaştırıp bulaştırmadığı konusundaki kafa karışıklığı sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ayrıntılı filyasyon çalışmaları yapan ülkelerden edindikleri verilere dayanarak, asemptomatik vakaların hastalığı ‘nadiren’ bulaştırdığını duyurdu. Kurumun epidemiyoloji uzmanlarından Dr. Maria Van Kerkhove korona virüsü nedeniyle enfekte olan ancak belirti göstermeyen kişilerin virüsü başkalarına ‘nadiren’ bulaştırdığını, riskin düşük olduğunu söyledi. Van Kerkhove, hastalığı ağır geçirmeyenlerin üç gruba ayrılabileceğini söyledi ve bu grupları şöyle açıkladı: Pozitif olan ama asla semptom geliştirmeyen insanlar (asemptomatik); Henüz semptom göstermeseler de virüs testi pozitif çıkan, daha sonra belirti gösterenler (pre-semptomatik); Çok hafif veya atipik semptom gösteren ve enfekte olduğunu anlamayanlar.


⦁ DSÖ’nün bu açıklaması uzmanların tepkisini çekti. Londra’daki Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’nda klinik epidemiyoloji profesörü Liam Smeeth ‘DSÖ’nün açıklamalarına şaşırdığını’ dile getirdi. Örgütün kullandığı verileri görmediğini aktaran Smeeth, “İzlenimlerime göre asemptomatik ve pre-semptomatik vakalar, enfeksiyonun önemli kaynaklarından” dedi. Smeeth, salgınla mücadele kapsamında alınan kısıtlayıcı tedbirler dünya genelinde kademeli olarak hafifletilirken, asemptomatik vakaların bulaşma riski taşıdığını anlamanın çok önemli olduğunu söyledi. Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Babak Javid ise belirti göstermeyen kişilerin enfekte olduklarını bilmediği için karantina tedbirlerinin bu kapsamda ‘önemli etkileri’ olacağını dile getirdi. İngiltere Nottingham Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıkların profesörü Keith Neal, asemptomatik vakaların virüsü yayma konusunda risk oranının henüz belirsiz olduğunu ancak bu vakaların büyük rol oynadığını dile getirdi. 


⦁ Çevik kuvvet karantina altına alındı. Çevik Kuvvet’te görev yapan bir polis memurunda korona virüsü testi pozitif çıktı. Temas öyküsü olan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polislere test yapıldı. Yapılan testlerde 11 Çevik Kuvvet polisinde daha korona virüsü tespit edildi. Bunun üzerine Çorum Emniyet Müdürlüğünde görev yapan Çevik Kuvvet şubesi polislerinin tamamı koronavirüs nedeniyle karantinaya alındı.

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

⦁ Salgın döneminde ücretsiz izne çıkarılan ya da kısa çalışma ödeneğine mahkum edilen işçiler kendi aralarında dayanışma kampanyası ile ihtiyaçlarını dayanışma ile sağlamaya çalıştı. İnşaat-İş’in organize ettiği ‘Dayanışma Yaşatır İşçi Kooperatifi’ artık kalıcılaşan, kooperatif mekanizmasına yerini devredecek.

⦁ Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “covid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar” konulu yazı ile kronik hastalıklar listesi değiştirilerek kısaltılmış, birçok önemli ve riskli kronik hastalık listeden çıkarılmıştır. SES bu konuda Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na itiraz gönderdi.

⦁ Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) TÜİK’in Mart ayı işsizlik verilerinin gerçek verileri yansıtmadığını açıkladı. Kaynak: DİSK-AR: TÜİK işsizlik verileri Covid-19’un gerçek etkisini yansıtmıyor

YENİ YAŞAM İNŞASI

⦁ Kürt Araştırmalar Derneği (Komeleya Lêkolînên Kurdî), Aram, Aryen ve Mori yayınevleri, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (DİSA-DER) ve Tora Kurdî’nin de aralarında bulunduğu 25 Sivil Toplum Örgütü (STÖ) ve yayınevinin online Kürtçe dil kursu kampanyasına ilgi yoğun oldu. 17 Mayıs’ta alınmaya başlanıp 1 Haziran’da sona eren kayıt başvurularına 2 bin 70 kişi başvurdu. Yapılan bu başvurular doğrultusunda 27 sınıf açıldı. Kürtçenin Kirmanckî (Zazakî) ve Kurmanci lehçelerinin öğretildiği dersler ZOOM uygulaması üzerinden verilmeye başlandı.

⦁ İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgında mücadele kapsamında öğrenciler destek olmak amacıyla “Askıda İzmirim Kart” uygulaması başlattı. Öğrencilere yönelik uygulama www.bizizmir.com üzerinden işleyecek.

JİN

⦁ Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın paylaştığı Mayıs ayı raporunda, salgın sürecinde kadınların şiddetten korunmak için destek mekanizmalarından yararlanamadığı kaydedildi.


⦁ HDP Muğla ve İzmir Kadın Meclisleri, ‘Kadın Mücadelesi Her Yerde’ kampanyasının startını vererek, mücadele çağrısı yaptı. İl binası önünde açıklama yapan kadınlar, “İstismar, infaza, kayyıma karşı biz varız, kadın mücadelesi her yerde” yazılı pankartı taşındı. İktidarın eşbaşkanlık sistemine saldırarak kadın kazanımlarının gasp edildiğine dikkat çeken Yüksel, bunun son örneğinin ise 3 milletvekilinin, vekilliğini düşürerek gösterdiğini söyledi. Vekilliği düşürülen DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in, yaşamını kadın ve Kürt halkının özgürlük mücadelesine adadığını belirten Yüksel, kadın mücadelesini hedefe koyanların ne yaparlarsa yapsınlar, kadınların öfkesini dindiremeyeceklerini vurguladı.


⦁ TJA ve Rosa Kadın Derneği’ne yönelik saldırı ve tutuklamalar devam ediyor. Yoğurtçu Kadın Forumu’ndan Selin Top, saldırıların gerekçesini ‘Çünkü kadınların mücadeleyi büyüttüğünü görüyorlar’ sözleri ile açıkladı. Rosa’ya yönelik saldırıya karşı kadın dernekleri geri durmadı, ‘Bu hepimize yapılan bir saldırıdır’ diyerek kadın mücadelesini büyütme mesajı verdi” diyerek sözlerine devam eden Selin Top, son olarak, “Mevcut AKP iktidarı bir yere saldırıyorsa demek ki gerçekten orada iyi işler yapılıyordur diyorum. Dolayısıyla aslında doğru bir yönde olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

⦁ Yüzleştiğimiz sınama karantina ya da yalıtım değil – Slavoj Žižek
Koronavirüs pandemisi etkilerini katlayarak arttıran üç (hatta dört) fırtınanın bileşimi haline gelen mükemmel bir fırtınaya dönüşme tehdidi içeriyor. İlk iki fırtına – sağlık felaketi, iktisadî kriz – yaygın bir biçimde tartışılırken, diğer ikisi – uluslararası krizler ve savaşlar, ruh sağlığına maliyeti – çok daha az işlendi. Pandeminin her şeyi değiştiren bir şok olduğunu, hiçbir şeyin aynı olmadığını sık sık okuduk. Doğru. Ama aynı zamanda hiçbir şey de değişmedi.
Pandemi sadece, zaten orada olanı daha net bir biçimde ortaya koydu.

Liberteryenler telefon sinyallerinin yerimizin belirlenmesi, enfekte bireylerin izinin sürülmesi ve hastalığın yayılmasını önlemek için kullanımını eleştiriyor oysa devlet aygıtları yıllardır zaten tüm dijital haberleşmemizi ve telefon aramalarımızı kaydetmektedir. En azından şimdi bu beceriyi – tek bir veriyi (nerede olduğumuzu) öğrenmek için – kamusal olarak, açık bir biçimde ve bizim yararımıza kullanmaktadırlar.

Yüzleştiğimiz sınama karantina ya da yalıtım değil, toplumlar yeniden hareket etmeye başladığında ne olacağıdır.
Covid-19 pandemisinin küresel kapitalist düzen üzerindeki etkisini Tarantino’nun Kill Bill 2’sinin final sahnesindeki “beş nokta avuç içi kalp patlatma tekniği” ile daha önce karşılaştırmıştım. Hareket, hedef bedenin beş farklı basınç noktasına parmak uçlarıyla yapılan beş vuruşun bir bileşimini içerir. Hedef hareket etmediği sürece yaşamaya ve konuşmaya devam eder; ama ayağa kalkıp beş adım attıktan sonra kalbi patlar. Bu Covid-19’un küresel kapitalizmi etkileme biçimi değil midir? Karantina ve yalıtımı sürdürmek görece kolaydır; bunun mola vermek gibi geçici bir önlem olduğunun farkındayız; ama yaşamın yeni bir biçimini icat etmek zorunda kaldığımızda sorunlar patlar çünkü eskiye geri dönüş yoktur.
http://yeniyasamgazetesi1.com/yuzlestigimiz-sinama-karantina-ya-da-yalitim-degil/

⦁ Elazığ ve Dersim coğrafyasında bulunan Peri Suyu üzerinde kaçak şekilde inşasına başlanan Pembelik Barajı’nda birçok yaban keçisi yaşamını yitirdi.

⦁ İstinaf Mahkemesi, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Listesinde yer alan Hevsel Bahçeleri’ni yapılaşmaya açan Dicle Vadisi Rekreasyon Projesi’nin ilk etabının iptal edilmesi kararını yerinde buldu.

GÖRÜŞLER

⦁ Diyarbakır’da görülen vaka sayısı 1000’den az iken 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreci ile birlikte bu sayılarda belirgin artış saptandı ve şu an test pozitif sayısındaki artış 1500’ü buldu. Diyarbakır’da ikinci dalga oldu dememiz için, birinci dalgayı tamamlamış olmamız gerekiyor ama süreç devam ediyor ve daha tam olarak atlatamadık. Ama eğer insanlar bu şekilde dikkatsiz davranmaya devam ederse Türkiye’de birinci dalganın pik noktasının Diyarbakır yaşayabilir diye uyarabiliriz. Gençler ve kronik hastalığı olmayanlar dikkat etmiyor ama şu an yoğun bakımda olan ve durumu çok kritik bir genç bir hastamız var, bir ay önce doğum yaptı ve Covid 19 nedeniyle onu kaybedebiliriz. Bu yüzden özellikle gençlerin dikkatli olması gerekiyor çünkü asıl hareketlilik olan ve virüsü bulaştırma riski yüksek olan kesimler gençler. Kimse bana bir şey olmaz diye rehavete kapılmasın, size bir şey olmasa bile sevdiklerinize bulaştırma riskiniz çok yüksek” (Halis Yerlikaya, TTB-Merkez Konsey Üyesi)

EKLER

⦁ Yeni Zelanda deneyimi
Adım adım yapılanlar: Şubat ayı sonunda ilk vakanın görüldüğü ülkede Başbakan Ardern ilk olarak halka seslendi ve sağlık sistemlerinin büyük bir yayılmayı kaldıramayacak durumda olduğunu açıkladı. Başbakan, bunun gerçekleşmemesi için halkının yardımını istedi. Yeni Zelanda Covid-19’un ortaya çıkmasıyla 19 Mart’ta tüm sınırlarını kapattı. Yanı sıra kendi vatandaşları hariç ülkeye tüm girişleri durdurdu. Toplam 50 güne varan bir sokağa çıkma yasağı uygulandı.
Küme sistemi uygulaması şu şekilde sürdürüldü: Yayılma kümeleri saptandı, bu yayılma kümelerine temas takip sistemi uygulandı. İlk olarak bu kümeler kontrol altına alındı ardından olası yeni vakalar ya da yeni kümeler olabilir mi diye rastgele testler uygulanmaya başlandı. Ülke, önce “3. seviye” ardından ”4. seviye” karantina tedbirleri uygulamaya koydu. Zorunlu ihtiyaçları karşılamayan tüm işletmeler kapatıldı, yurt içi serbest dolaşım kısıtlandı, tüm toplu etkinlik ve buluşmalar yasaklandı. Vatandaşların yalnızca birlikte yaşadıkları kişilerle sosyal temasta bulunmasına izin verildi. Yaklaşık 5 milyon nüfüslu ülkede 295 bin 901 test yapıldı. Yani her bin kişi başına 50 kişiye test yapıldı. Ülke bu sayıyla dünyada en çok test yapan ülkeler arasında beşinci oldu. Covid-19 nedeniyle hastalanan 1504 kişiden 1482’si iyileşirken, 22 Yeni Zelandalı hayatını kaybetmişti.

⦁ Hem ilham veren hem can sıkıntısını artıran bir yazı – Esin Şenol
Çünkü, bünyemin “yeni normal” dediğimiz süreci benimseyememesinin en önemli sebepleri arasında, özellikle biz şehirli ofis kölelerine nefes aldıran spor salonlarının ıssız kalması ve varlıkları ile yaşama anlam katan sanatçıların konsersiz, bizlerin de onlarsız kalması bulunuyor.

Ayrıca bugüne kadar elde edilen bulgular, enfeksiyonun yüzde 80-90 gibi yüksek oranlarda, kapalı, iyi havalanmayan ve kalabalık ortamlardan bulaştığını gösteriyor. Bu tarz kapalı kalabalık gruplanmalar için “hot spots” yani “sıcak noktalar” tanımı kullanılıyor. https://t24.com.tr/yazarlar/esin-senol/hem-ilham-veren-hem-can-sikintisini-artiran-bir-yaz,26966İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...