KORONA GÜNLÜĞÜ 9 HAZİRAN 2020

 

GÜNDEM

 • 27 yıl boyunca oğlunun yolunu gözleyen anne Sabiha Altıntaş, Kilyos Mezarlığı’nda plastik kaplara konularak kaldırıma gömülen oğlunun kemiklerini kucağına alarak, “Bu acının tarifi yok” dedi.
 • Kırklareli Babaeski’de intihar ettiği iddia edilen asker Mustafa Araz’ın ailesi, cinayet şüphesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mustafa Araz’ın vücudundaki darp izleri ve verilen ifadelerin çelişkili olması, cinayet olduğunu düşündürüyor.
 • Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkede korona virüsü vakası kalmadığını duyurdu. Bu haberi ilk duyduğunda ‘dans ettiğini’ söyleyen Ardern, sınır kontrolleri dışında tüm kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılacağını açıkladı.
 • Salgın sürecinde son 4 aydaki su tüketiminin, önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 750 bin metreküp arttığına dikkat çeken İZSU, suyu tasarruflu kullanma çağrısı yaptı.
 • Adil yargılanma talebiyle 5 Şubat’ta başladıkları açlık grevini 5 Nisan’da ölüm orucuna çeviren tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuyla ilgili Adalet Bakanlığı’nda görüşme yapıldı.
 • Adana’da gözaltına alınan 10 kişiden 7’si çocukken katıldıkları toplumsal eylemler gerekçesiyle tutuklandı. 3 kişi de ‘ev hapsi’ tedbiriyle serbest bırakıldı.
 • Siirt’te halkla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Baskıya, irade gaspına karşı haysiyet mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz ve bu mücadeleyi aynı zamanda Türkiye’nin demokratları ve temsilcileriyle buluşturacağız” dedi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Pandemi aktif vaka sayısı 3.2 milyonu, yaşamını kaybedenlerin sayısı 405 bini geçti.
 • Latin Amerika’da pandemi devam ediyor. Yeni vaka sayısı Brezilya’da 20 binin altına, Peruda’da 5 binin düşmesine karşın Şili’de artış devam ederek 6 bin 500’e yaklaştı.
 • Türkiye’de can kaybı azalıyor, vaka sayısındaki yükseliş devam ediyor. Yeni vaka sayısı bine yaklaşırken toplam ölüm sayısı 4 bin 700’ü geçti. Test sayısı ancak 39 bine yükselebildi. Salgın plato döneminde.
 • Büyükşehirlerde vaka sayısının en düşük olduğu kent olan Mersin’de son iki haftada vaka sayısında artış meydana geldi. Son bir hafta yeni vaka sayısı 110’a yükseldi. Yükselişte il dışından gelen Covid-19 pozitif kişiler sorumlu tutuluyor. Seyahat kısıtlamasının kontrolsüz gevşetilmesi eleştiriliyor.
 • Şırnak’ın Cizre ilçesinde son günlerde korona virüsü vakaları artış gösterdi. Hastaneye giden çoğu hasta ‘yer olmadığı’ gerekçesiyle çevre il ve ilçelere gönderiliyor.
 • Covid-19 yalnız yaşlı gerçeğini çok sert ortaya koydu. İngiltere’de yüzlerce yaşlı evinde ölü bulundu. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 700 kişinin evlerinde öldüğü belirlendi. Yetkililer ‘Öldükleri bir-iki hafta sonra anlaşılan ve cesetleri çürümeye başlayan insanlar var” dedi.
 • Yeniden vakalarının yükselişinde tüm sorumluluk vatandaşa yüklenmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Koca: ‘Riskin devam ediyor olmasına rağmen tedbirlere karşı bir direnç gelişmesi endişesini taşıyoruz. Tedbirler azalırsa, tehdit artacak!’ Sağlık Bakanı Koca’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’da vatnadaşa uyarılarda bulundu: ‘Maalesef bu hafta sonu, piknik alanlarında yol kenarların, askere gidenlerin yaptıkları işler doğru değil. Sonra bu işi telafi edemezsin. Her şeyi serbest bıraktık diye bu iş bitti anlamına gelmez.’
 • Hastanelerde normalleşme kuralları belli oldu. Uzun uzun kurallar sıralansa da hastanelerde eskiye dönüldüğü, ciddi önlemlerin alınmadığı ve hastanelerin tıklım tıklım olduğu görülüyor. Fizik mesafe hak getire. Tek önlem çene altına inmiş maskeler!
 • İsrail’de yeni korona virüsü vakalarında artarak iki katına çıkmasın nedeniyle ‘normalleşme’ duruduruldu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “Hastalıkta sert bir artış var. İlk yapmaya karar verdiğimiz şey, frene basmak oldu” dedi. Netanyahu, önümüzdeki birkaç günde hafifletilmesi planlanan tedbirlerin olduğu gibi kalacağını söyledi. Salgının ilk günlerinde çok sıkı tedbirler alınan İsrail’de şu ana dek 17 bin 863 korona virüsü vakası kayıtlara geçti. Ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı ise 298 olarak veriliyor. İsrail’de mart ortasında alınan tedbirler nisan ortasında aşamalı olarak hafifletilmeye başlamıştı.
 • Twitter hesabından açıklama yapma kervanına Diyarbakır valisi Hasan Basri Güzeloğlu da katıldı: “Diyarbakır genelinde Maske Kullanımı ve Mesafe konusunda istediğimiz bir düzeye gelemedik. Bu nedenle Toplum Sağlığımızı korumak için İl Hıfzıssıhha Kurulunca 10.06.2020 tarihinden itibaren il genelinde sokağa maskesiz çıkma ve dolaşma yasaklanmıştır”
 • Ülkenin dört bir yanından karantina haberleri gelmeye devam ediyor. Mahalle, köy, spor kulübü, fabrika, apartman, cami cemaati vb. karantinaya alınıyor. Seydişehir’de bunlardan birisi. Aynı aileden 2 kişinin Covid-19’a yakalanması ile iki apartman karantina altına alındı. Yine Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Cuma namazı kıldıran imamın testi pozitif çıktı, o gün cemaatten tespit edilenler karantinaya alındı. Bir örnekte işyerinden. Seyhan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Yol İşleri Birimi çalışanlarını taşıyan servis şoförünün testinin pozitif çıkması sonucu 250 işçinin karantinaya alındı.
 • ‘Normalleşme’ ile birlikte Koronavirüs vaka sayısının hızla arttığı Diyarbakır’da, test için hastane önünde fiziki mesafeye dikkate alınmadan uzun kuyruklar oluştu. SES Diyarbakır Şubesi, sosyal medya hesabından, “Covid-19 ile ilgili numune alma sırası! Böyle bir süreçte normalleşmek hiç normal bir durum değil. Yetkililerin aldığı önlemler toplum sağlığı açısından eksiktir. Biz toplum olarak kendi önlemlerimizi almazsak, daha kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz” açıklaması yaptı. 
 • Sağlık Bakanlığı, ‘Covid-19 salgını süresince sağlık kuruluşlarında sağlık personel ayrılışları’ konulu yazıyı yürürlükten kaldırdı. Ayrılışları durdurulan sağlık personelinin görevlerinden/işlerinden ayrılmasına izin verildi.
 • “Beyoğlu’nda caddedeki marka dükkanların dışında diğer esnafların hepsi iflas etme aşamasında”: İstanbul Beyoğlu’nda salgın nedeniyle eğlence mekanları kapanmaya başladı. Eski mekanlarından olan Kumbara Kafe, Haspa Bar kapılarına kilit vurdu. Bazıları da dükkanlarını kiralığa satışa çıkararak devretmeye hazırlanıyor.  Uzun süredir Beyoğlu Belediyesi’nin masa-sandalye yasakları, toplanan vergilerle başı dertte olan esnaf, yüksek kiralar, kredi borçları ve banka alacakları nedeniyle zaten zor günler yaşıyordu. Üzerine salgının gelmesiyle birlikte sezonu açamadan dükkanlarını kapatmak zorunda kalan Beyoğlu’nun küçük esnafı, dükkanlarını kapalı tuttukları süre zarfında da devletin ciddi bir desteğini göremedi.
 • ABD sinema ve televizyon endüstrisi, Covid-19 nedeniyle verilen 3 aylık aranın ardından 12 Haziran’da yeniden faaliyete başlayacak. Sektör, küresel salgın döneminde uygulanacak bir dizi tedbir planı açıkladı. Buna göre, oyuncuların yakınlaşmasını gerektiren sahneler için dijital efekt gibi uygulamaların kullanılması kararlaştırıldı

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Mersin’de vaka sayısında ciddi artış sonrası basına açıklamada bulunan SES Mersin Şube Eşbaşkanı Özge Göncü : “Vakaların yaş ortalamasının genç olması ve çoğunun asemptomatik ve yoğun bakım seviyesinde bir tıbbi desteğe ihtiyaç duymaması sevindirici bir bilgi olarak kaydedilirken, teşhislerin çoğuna hastane bilgi sistemlerinde ‘Covid-19’ yerine ‘bulaşıcı hastalık’ kodu girildiği yönündeki bilgiler ve kamuoyunun şeffaf bir şekilde bilgilendirilmemesi de kaygıyı yaratmaktadır. Ayrıca son haftalarda Karayolları ve MESKİ gibi kamu kuruluşu çalışanlarında şüpheli ve teyitli vakalar bulunması da Mersin’deki sürecin yoğunlaştığını ve daha da yoğunlaşabileceğini açıkça göstermektedir. Mersin’in turizm potansiyeli ve çevre illerden aldığı göçlerin tetiklediği düşünülen bu vaka artışı durumunun, İstanbul ve Ankara illerindeki şehir dışına çıkma kısıtlamasının kalkmasının ardından daha da artma ihtimali bizi endişelendiriyor.”
 • İstanbul’da yapılan sahra ve şehir hastanelerinin personel açığı, kentteki hastanelerin içi boşaltılarak karşılanıyor. SES Şişli Şube Eşbaşkanı Abuzer Aslan, “Taşıma su ile değirmen dönmez” sözünü anımsatarak, merkezi hastanelerin boşalacağı uyarısı yaptı. Abuzer Aslan,. “4 sağlık emekçisi istihdam edilmeden bu devasa hastaneleri açmak gösterişten ibaret” diyen Aslan, iktidarın devasa inşalarla “para babalarına” para kazandırtmaktan başka bir derdinin olmadığının ortaya çıktığını vurguladı.
 • Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nin Kirazlıyayla Köyü’nde Meyra Şirketi’nce yapılmak istenen Flotasyon ve Zenginleştirme Tesisine karşı mücadele eden köylü kadınlar, bu sabah gözaltına alınmalarının ardından akşam saatlerinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 • Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçileri “Hacettepe’nin Sesi” isimli sağlık haber bülteninin ilk sayısını çıkardı. Bülten “Haklarımız için haydi örgütlü mücadeleye” manşetiyle çıktı. 

YENİ YAŞAM İNŞASI  

 • Birleşmiş Milletler her yıl 8 Haziran’ı, okyanusları ve içerisindeki canlı yaşamı korumanın önemini hatırlatmak için 1992 yılında Dünya Okyanus Günü olarak ilan etti. Fakat bu durum bu sene farklı bir anlam taşıyor. Tüm dünyayı saran koronavirüs salgınının bir yan etkisi de hastalığın yayılmasını engellemek için kullanılan kişisel koruma ürünlerinin okyanuslar için yeni bir tehdit oluşturması oldu. Şu andaki önceliğin bir an evvel salgını yenmek olması nedeniyle şimdilik tek kullanımlık plastiklerle ilgili yürütülen tartışmalar ikinci plana atılmış durumda. Fakat unutulmaması gereken nokta bu kişisel korunma ekipmanlarının çoğu plastik ihtiva etmesi. Bir şekilde denizlere ve okyanuslara ulaşan bu plastik atıklar planktonlardan balinalara, yosunlardan albatros kuşlarına denize bağımlı yaşayan canlıların tamamını etkiliyor. Sivil toplum kuruluşları her yıl 100 bin deniz memelisi ve kaplumbağanın yanısıra 1 milyon deniz kuşunun plastik atıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini aktarıyor. Kişisel korunma ekipmanlarının büyük bir kısmı görevleri gereği tek kullanımlık ve sonra atılıyor. Çoğu zaman geri dönüşüm imkânı olmadan denizlere ulaşıyor. Ocean Conservancy raporunda plastiğin pandemi ile mücadelede önemli bir rolü olduğu ve ön cephede bulunan sağlık personelinin ihtiyaç duyduğu eldiven, maske ve diğer tıbbi ekipmanda kullanıldığı vurgulandı. Raporda ayrıca bazı plastik endüstrisi oyuncuları tarafından durumun suistimal edilmesi nedeniyle uzun yıllarda kazanılan çevreci önlemlerden geriye düşülmesinin söz konusu olduğu belirtildi.

Günümüz ‘Paçavracılarına’ Dair Notlar: Brüksel’de Kolektif Mutfak Deneyimi

Oriane PETTENİ /TERRABAYT

“Somut olarak, siyaseten aktif birinin sahip olduğu serayı ödünç vermesiyle başlıyor. Başlarda mekanla, Calais ormanı, güney Fransa gibi yerlerde de mevcut ve aktif olan uluslararası anarşist ağa mensup birkaç kişi ilgileniyordu. Bu grup, Brüksel’de Maximilien Parkı’nda kalan sığınmacılara düzenli yiyecek desteği sunabilecek bir yapının eksik olduğunu gördü ve Brüksel’de bu meşhur mutfağı kurmak için bir müddet bir işgal evine yerleşmeye karar verdi. Belçikalı olmayan uluslararası üyelerden oluşan grubun başlarda umudu, birkaç ay içerisinde işe koyulacak kadar yerel gönüllü bularak sonrasında bu konsepti başka yerlere taşımaya devam etmekti. Ancak mutfağı kurmak için ciddi bir enerji harcanması gerektiğinden bu ilk gruba mensup gönüllülerden birinin yardımı olmaksızın mutfağı özerk ve yerel olarak işletebilecek sağlam, güvenilir ve düzenli bir gönüllü tabanı bulmakta zorluk çektiler. Bu kişinin deneyimi ve enerjisi başkaları tarafından kolayca üstlenilemedi.”

“Tecrit esnasında, mutfak organizasyonu, bu istisnai duruma uyum sağlamak için biraz değişti: haftada 5, 6 kez yemek çıkarmak ve tecridin son ayına denk gelen Ramazan’a göre yemek saatlerini ayarlamak gerekiyordu. Mutfak bir Belçika fonundan 10000 avro kadar istisnai bir “Covid” yardımı aldı. Hava geçirmeyen kapalı tepsiler, birkaç kullanımlık eldivenler ve hidroalkollü jel satın almak için bir bağış kampanyası düzenlendi. Pandemi döneminde marketlerden satılmayan ürünleri toplamak zorlaştığından sebze satın almaya da para ayırmak gerekiyordu. Nihayet grup virüsün yayılmasına mâni olmak için kolektif olarak tecrit esnasında aynı gönüllülerle -aşağı yukarı 8 kişi- çalışmaya ve yeni kişileri kabul etmemeye karar verdi. Gönüllülerin, zaten normal koşullar altında da preker ve kırılgan bir gruba virüs bulaştırmamak için kişisel yaşamlarında katı hijyen önlemleri alması gerekiyordu. Kamyonetin sürücüsünün sadece zorunlu olan koşullarda araçla bir yerden bir yere gitmeye izin verildiği bu dönemde işini yapabilmek için resmi izni olmasına rağmen polislerin pek çok kez işlerin “yolunda” gidip gitmediğini denetlemek için dağıtıma müdahale ettiklerini de belirtmek gerekir. Yine de yasal olmayan kişiler polisi görünce haklı olarak panik oldular ve “toplaşmalar” meydana geldi. Polis bu durumu bahane ederek “toplaşmaya neden olduğu için” mutfağa birkaç kez para cezası kesti. Aslında bunun nedeninin daha ziyade paçavracıların “keyiflerini kaçırması” olduğunu düşünüyorum. Öyle ya “durmaksızın devleti rahatsız ettiklerinden ve kapalı ve sorunsuz bir bütününün iyi işleyen döngüselliği içinde devlet kontrolüne durmaksızın mâni olduklarından” pek çok defa polisle karşı karşıya kalırlar.” https://terrabayt.com/yasam/gunumuz-pacavracilarina-dair-notlar-brukselde-kolektif-mutfak-deneyimi/

JİN

 • HDP Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına dönük artan saldırılara karşı bir aylık kampanyayı Ankara’da, Kuğulu Park’ta açıklama yaparak başlattı. Kadın kazanımlarına saldırılara karşı kadınların da direnişi ve mücadele kararlılığı olduğunu dile getiren HDP Kadın Meclisi sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “İşte, tam da bu süreçte örgütlenen erkek egemenliği karşısında HDP Kadın Meclisi olarak, bir ay sürecek ‘Kadın mücadelesi her yerde’ kampanyası başlatıyoruz” dedi.
 • Star Kadın Derneği Başkanı Serap Güvenç, koronavirüs salgının başladığı 11 Mart’tan bu yana 2 ay içerisinde kentte yaşanan, kadına yönelik şiddet verilerini açıkladı. Salgın ve savaş dönemlerinin, kadına yönelik şiddetin arttığı olağanüstü dönemler olduğuna dikkat çekilen açıklamada, sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte, şiddet uygulayan erkek ve şiddete maruz bırakılan kadınların ve çocukların aynı mekân içinde zorunlu olarak bir arada kalmalarının ev içi şiddeti artırdığı belirtildi.

Pandemi sürecinde kadınların ve çocukların yalnız fiziksel şiddete değil aynı zamanda birçok farklı şiddete ve hak ihlallerine uğradığını vurgulayan Güvenç, Van’da yüzlerce kadının pandemi sürecinde şiddete ve istismara maruz bırakıldığını söyledi. Güvenç, bu süreç içerisinde erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden ve kendilerine ulaşan şiddet verilerini şu şekilde açıkladı:

      “*2 ay içerisinde 10 kadın şiddet gördüğü için boşanma ve psikolojik destek talebinde bulundu.                                                         

       * Özalp’te 18 yaşındaki C.A. intihara sürüklendi.

       * 25 yaşındaki N.A katledildi.

       * Van-merkezde 3 çocuk annesi ve 25 yaşında bir kadın intihara sürüklendi.

       * Van-merkezde bir kadın şüpheli bir şekilde evinde asılı olarak bulunmuş, intihar ettiği iddia edilmiştir.

       * Tuşba’da 2 çocuk annesi 5 aylık hamile kadın psikolojik ve fiziki şiddete maruz kalmıştır.”

 

Tıp Neden Kadınların İhtiyaçlarını Yok Sayıyor?

Öznur KARAKAŞ/TERRABAYT

……..Covid-19 hastalığının da erkek ve kadınları farklı etkilediği görüldü. ABD ve Britanya gibi pek çok ülke cinsiyet farkını göz önünde bulunduran bilgiler yayımlamakta geç kalmış olsa da, bu bilgilere sahip olduğumuz vakalar, hastalığın erkeklerde kadınlara nazaran iki kat daha öldürücü olduğunu öne sürüyor. Britanya’da, 4000 vaka üzerine yapılan araştırmada, aynı oran görülüyor. New York Hastanesi’nden elde edilen verilen, erkeklerin %61 oranında daha fazla öldüğünü gösteriyor. Çin gibi ülkelerde daha ziyade toplumsal cinsiyete ilişkin farkların, mesela erkeklerin daha fazla sigara içmesinin, bunda etkili olduğu düşünülse de biyolojik farklar da bu resmin nedenlerinden biri. Östrojen bağışıklık sistemini destekler, kadınların iki X kromozomuna sahip olması da bunda etkili olabilir. X kromozomunda daha yoğun bağışıklıkla ilişkili genler bulunur……..“Ülkelere Covid-19 verilerini cinsiyete göre toplamaları çağrısında bulunuyorum,” diyor McGregor ve ekliyor, ” H1N1 [domuz gribi] salgınında, cinsiyet farklarına bakana kadar hamile kadınların hastalığa bağlı komplikasyonlar yaşamaya oldukça yatkın olduğunu bilmiyorduk. Bu bilgiyle, daha iyi tedavi opsiyonlarına sahip oluruz. Hala bunun yapıldığını görmüyorum.”……….Mesela Covid tedavisi için denenen ‘hydroxychloroquine”in de QT aralığını artırma gibi bir yan etkisi var. “Biyolojik cinsiyeti dişi olanlara reçete edildiğinde öncelikle QT oranlarının ölçülmesi lazım ama bu tartışma konusu bile değil” diyor McGregor. Ona göre, Covid aşısı bulma yarışı içinde, standart araştırma protokollerini kullanmak -erkek hücreleri, erkek hayvanlar, deneylerin cinsiyet farkını gözetmeyen analizleri- tehlikeli boşluklar yaratabilir…………Bu durumun ve kadınlara dönük olan bu bilgi ve ilgi eksikliğinin son zamanlarda değişmeye başladığına işaret eden McGregor, “yukarıdan aşağı bir değişim bekleyemeyiz bu konuda, mevzu çok büyük,” diyor. “Geçmiş deneyimlere bakarsanız, kadınların üreme sağlığının ciddiye alınması tabandan gelen muazzam çabalar gerektirdi.”…… https://terrabayt.com/yasam/tip-neden-kadinlarin-ihtiyaclarini-yok-sayiyor/

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

Ortak Payda Doğa

Vahap IŞIKLI/YENİ YAŞAM

Yaşanan salgın itibarıyla her kriz kendine dair olumsuz etkilerini bırakırken, sonuç olarak toplum ve sistem karşıtı hareketler noktasında da olumlu etkileri reddedilemeyecek kadar açıktır….Doğrusu belki de yaşanan salgın durumu artık doğanın alarm zillerinin çaldığının farkında bu yüzden mücadelenin birleştirilmesi noktasında çözüm adresinin yakınlaşma olduğunun, birleşme olduğu ve doğanın birleştirici olduğu durumunun artık ayırdına varmış olduğu durumu açığa çıktı. Zira kimimizin derdi JES, diğeri HES, barajlar, yine RES, nükleer santral yapımları ya da hayvan şiddeti, yine maden ocakları, altın arama faaliyetleri, ağaç kıyımı ya da tarım arazilerine göz dikilen köylüler özetle doğa talanı üzerinde birleşen bir sermaye, rant ve muktedir çevreler varken, artık talanı üzerinde birleştiği doğası talan edilen toplum da birleşebiliyor.

http://yeniyasamgazetesi1.com/ortak-payda-doga/

Ya Maskemiz Düşerse.,

Şahap ERASLAN /BİRİKİM

Pandemi sürecinde tüm ülkedeki insanların maske takmak suretiyle gönüllü olarak ağızlarını bağlayarak dolaşmalarının sembolik başka bir anlamı oluştu… Erdoğan’ın, İçişleri Bakanı’nın ve diğerlerinin istediği aniden oluverdi. Devlet, sağlığı gerekçe gösterip bizi korumak için özgürlüklerimize daha da fazla el koydu. En çabuk ve itirazsız kabul ettiğimiz şey de bu oldu. Alınan kararların, hayata geçirilen uygulamaların demokrasiyle ilgisi yoktu. Uğruna ölünen değerler, hastalanma tehlikesine yenik düştüler. Uygarlık tarihinde mücadelelerle kazanılan değerlerden bu kadar hızlıca, hiç itiraz etmeden, refleksiyona bile ihtiyaç duymadan vazgeçmiş olmamızın üzerine düşünmemiz gerek;  Evde Kal” ve maskeli yaşam bu iletişimi çok dar ve sınırlı bir hale getirdi. Yüzümüzün göze indirgenmesi, gözün bakışlarının mimikler olmadan az anlamlı olması bir güvensizlik de yaratabilir. Maske bir yandan iletişime engel olduğu için güvensizlik kaynağı, aynı zamanda “kendimi ve seni korumak istiyorum” anlamına geldiği için de güven sağlayıcı bir şey. Maske ikilem de demek: Bir yandan kamusal alana çıkarım, diğer yandan kamusal alanda maskeyle kendimi gizlerim…

https://birikimdergisi.com/guncel/10133/ya-maskemiz-duserse

GÖRÜŞLER

 • Bayram tatilinden önce vaka sayılarının en az olduğu ilçelerden biri olan Cizre’de hastalığın ciddi derecede artış göstermesi ile ilgili Şırnak Tabip Odası Başkanı Serdar Küni açıklamlarda bulundu: “Ne Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü ne de Şırnak İl Pandemi Kurulu halka bilgi vermiyor. Verilere ulaşma noktasında sorunlar yaşıyoruz. Sağlıklı veri alamıyoruz. Yereldeki kaynaklarımızdan ve üyelerimizden bilgiler alıyoruz. Bayram öncesi 80 vaka varken bu sayının 400’lere çıktığını biliyoruz. Vaka sayıları özellikle tedbirlerin gevşetilmesi ile artış gösterdi. İlçenin yaklaşık 150 bin nüfusu var. İlçedeki tek hastanenin kapasitesi ise 150 yataklı. Test sonucu pozitif çıkan çoğu hasta, ilçeye yakın olan İdil, Batman gibi yerlere sevk edildi. Küni hastane kapasitesiyle ilgili de şunları söyledi: “Aldığımız bilgiye göre Şırnak merkezde ve Cizre’de karantina bölgeleri için hazırlıklar başladı. Özellikle Cizre’de hastanenin kapasitesinin dolduğu, hastaların başka hastanelere sevk edildiğini duyduk. Günlük ne kadar test yapılıyor, kimlere test yapılıyor? Bu soruların yanıtı maalesef bilmiyoruz.”

EKLER