ATA SOYER SAĞLIK VE POLİTİKA OKULU YAZ OKULUNU DERSİM’DE YAPTI

Ata Soyer Sağlık Ve Politika Okulu bu yılki Yaz Okulu’nu 12-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında Dersim Kemerebel’de yaptı.

57 kişinin katıldığı yaz okulu çadırlarda yapıldı. 11 Ağustosta gelenlerle çadırlar kuruldu. Hazırlıklar gözden geçirildi. Aynı zamanda Mercan vadisini kapsayan bir gezi düzenlendi.

5 Günlük yaz okulunda sabahları belirlenen konularda sunumlar ve tartışmalar yürütüldü. Öğleden sonraları sosyal etkinlikler ve saha çalışmaları yapıldı. Akşamları ise forumlar düzenlendi.

Program çerçevesinde;

Sabah tartışma başlıkları;

  1. Toplumsal Özgürlük felsefesi ve sağlık
  2. Bilim ve akademi
  3. Ekoloji
  4. Sağlık Politika Akademileşiyor
  5. Pratiklerin değerlendirilmesi ve planlama olmuştur.

Forumlarda ise;

  1. Ülkedeki ve dünyadaki siyasal durum ve sağlık
  2. Çarpıtılmış sağlığa karşı doğal sağlık( bu başlığa Dersim’deki demokratik kurum temsilcilerinde 50 civarında katılım ile ortak yürütülmüştür)
  3. Ata Soyer ve Sağlık Politika başlıkları ile canlı forumlar yapıldı.

Saha çalışmalarında ise; 13 Ağustos’ da Pertek ve Mazgirt’in köylerindeki geleneksel şifacılarla gruplar oluşturularak görüşmeler yapıldı. 15 Ağustos günü ise Ovacık’ta belirlenen üç köydekilerle sağlık tartışmaları yürütüldü.

5 gün süren yaz okulu boyunca Başta Dersim’deki SES üye ve yöneticileri olmak üzere bir çok kişi ziyaret ederek okul katılımcılarını yalnız bırakmadılar.

Bir yanıt yazın