KORONA GÜNLÜĞÜ 20 EYLÜL 2020

GÜNDEM

 • Özel laboratuvarlarda yaptırılan Covid-19 testleri güvenilir değil mi? Antalyaspor’un önceki gün özel bir laboratuvarda yaptırdığı koronavirüs testinde, kulüp bünyesinden önce 41 daha sonra 40 kişinin testinin pozitif çıktı. Kırmızı beyazlılar, günün ilerleyen saatlerinde İl Sağlık Müdürlüğü’nde bir test daha yapıldığını ve sadece 2 kişinin testinin pozitif çıktığını belirtti.
 • Elazığ’da görev yapan göz hastalıkları uzmanı Dr. Necdet Oğuzer ve Diyarbakır’da hizmet veren eczacı Emine Akyıldız Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.
 • Kürt yazar, gazeteci ve bilgesi Musa Anter, Apê Musa, bundan 28 yıl önce bugün Diyarbakır’ın Seyrantepe Semti Cumhuriyet Mahallesi’nde öldürüldü. Kürt yazar ve gazeteci Diyarbakır’ın Seyrantepe Semti Cumhuriyet Mahallesi 442. Sokak’ta anıldı.
 • Halkların Demokratik Kongresi (HDK) yayınladığı yazılı açıklama ile Anter’i andı, “Kuşaklar kuşakları izledikçe Özgür Basın Geleneği, Apê Musa’nın kalemini bir bayrak gibi elden ele aktarmaya devam ediyor” dedi.
 • RedHack, MHP yönetimdeki Çankırı Belediyesi’nin web sitesini hackledi. Hacklenen web sitesinde, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in ağzından bir mesaj yayınlandı: “Yıllardır Milliyetçi Hareket partisinde çeşitli görev ve sorumluluk üstlenmiş ÇANKIRI belediye başkanı ve Belediye Yönetimimiz olarak, Batmanla başlayan ülkü ocaklarına mensup Uzman Çavuş Musa Orhan’ın bir genç kızımızı 15 gün alıkoyarak tecavüz etmesi, mafya çete yapılanmasının bir ürünü olan devletin en derin ağlarına kadar uzanan öğrenci ALEYNA Çakır ve bir çok kızımızın fuhuşa zorlanması, akabinde Ümitcan Uygun tarafından katledilmesi, annesinin eşi tarafından ormanlık bir alanda ensesinden aldığı kurşun ile yaşamını yitirmesini derin korku, kaygı ve üzüntü ile karşılamaktayız. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İç İşleri bakanı Süleyman Soylu ile çıkan görüntülerin kabul edilir ve izahi bir durumu olamaz. Tacizcilerin, tecavüzcülerin ve katillerin yer aldığı partimizden bu zaman kadar topluma ve halklarımıza yapılanlardan özür dileyerek istifa etmiş olduğumuzu belirtmek ve bildirmek isteriz.Yolumuzu Bağımsız Yürüyeceğiz.Türk Tabipleri Birliği bu ülkenin yüz akıdır. Savunacağız.’’
 • Türkiye’de LGBTİ+’ların kullandığı arkadaşlık sitelerine arka arkaya erişim engeli getirildi. Hukukçulara göre uygulama bir sansür, LGBTİ+’lara göre ise sosyalleşmelerinin ve nefes almalarının önünde bir engel.
 • Salda Gölü için hazırlanan nâzım imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Küresel vaka sayısı 31 milyona dayandı. Can kaybı 960 bini geçti.
 • Hafta sonu tespit ve bildirim eksikliğine rağmen yeni vaka sayısı 291 binin üzerinde… Pandemi kontrol edilemiyor.
 • Yeni vaka sayısının en yüksek olduğu 10 ülke şöyle: Hindistan (92.8 bin), ABD (42.5 bin),  Brezilya (30.9 bin), Fransa (13.5 bin), Arjantin (9.3 bin), Kolombiya (7.9 bin), Peru (6.5 bin), Rusya (6.1 bin), Meksika (4.8 bin) ve İsrail (4.5 bin).
 • Günlük vaka sayısının haftalık ortalamasında ciddi artış gerçekleşti. Geçtiğimiz pazar günü (12 Eylül) haftanın yeni vaka sayısı ortalaması 269 bin 538 iken bugün (20 Eylül) bu sayı 284 bin 70’e yükseldi.
 • Avrupa kıtasında pandemi yükseliş trendine girdi. Hafta sonuna rağmen yeni vaka sayısı 44 bin 500’ün üzerinde. Hafta sonu bildirim yapmayan ülkeler (İspanya, İsviçre, İsveç gibi) günlük vaka sayısının daha da yüksek olduğunu gösteriyor. Fransa, İngiltere ve Rusya’da artış kaygılarının daha da artmasına yol açtı. Son 24 saatte Fransa’da yeni vaka sayısı 13 bin 500’e yaklaşırken İngiltere’de 4 bin 422 vakayla son dört ayın en yüksek vaka artışı kaydedildi. Rusya’da uzun süredir vaka sayısı 5-6 bin aralığında seyrediyordu, son bir hafta içinde artış süreklilik kazanarak 6 binin üzerine çıktı.
 • Aktif hasta sayısı 7 milyon 440 bine dayandı. Bulaş potansiyelin her geçen gün arttığını söyleyebiliriz.
 • Türkiye’de hafta sonu alışageldiğimiz Covid-19 vaka ve test sayısındaki düşüş gerçekleşti. Bununla birlikte can kaybı, ağır hasta ve aktif hasta sayılarında artış devam etti. Son 24 saatte 1,538 yeni vaka tespit edilirken 68 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 300 bini geçerken can kaybı 7 bin 445’e yükseldi. Aktif hasta sayısı 27 bin 786’ya ve ağır hasta sayısındaki 1,432’ye yükseldi. Test sayısı 97 bine düştü.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1918’deki İspanyol Gribi salgınında da tedbirin maske, mesafe ve temizlik olduğuna dikkati çekerek, bunlardan ‘ders alınması gerektiğini’söyledi.
 • İstanbul Valiliği’nin yaptığı yazılı açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin aldığı karara göre 23 Eylül Çarşamba gününden itibaren Hayat Eve Sığar (HES) kodu kullanımı zorunlu hale getirildi. Buna göre, Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlükleri’ne randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde HES kodu almak zorunlu hale getirildi. Kurala uymayanlar hakkında yasal işlem başlatılacak.
 • Afyonkarahisar Asker Alma Bölge Başkanlığındaki iki askerin testi pozitif çıktı. Filyasyon ekiplerince temaslı oldukları belirlenen biri astsubay 21 askerde KYK yurtlarında karantinaya alındı.
 • Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), rutin ‘corona’testi sonucu dört klasman hakemi ile iki klasman yardımcı hakeminin Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.
 • 3’ü kaleci 16 futbolcusunun Covid-19 testi pozitif çıkan Bayburtspor’un maç erteleme talebi reddedildi.
 • Diyarbakır Sağlık Platformu, kentte 18 Eylül itibariyle toplam 722 sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını ve  8 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. En fazla tanı konan sağlık çalışanları hemşire ve ebeler oldu. Diyarbakır Sağlık Platformu, 14 Eylül’de 660 sağlık çalışanına Covid-19 tanısı konulduğunu duyurmuştu. Bugün açıklanan verilere göre, 4 gün içerisinde 62 sağlık çalışanına Kovid-19’a tanısı konulması dikkati çekti.
 • İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, “Şu ana kadar meslektaşlarımız arasında 11 kaybımız var. 3 teknisyenimiz de vefat etti. Son iki aydır vaka sayılarımız azalmıştı. Ancak son 15-20 gündür maalesef meslektaşlarımız arasında Coronavirus pozitif teşhisi alan meslektaşlarımızın haberleri gelmeye başladı. Yeniden pozitif teşhislerde artışı görmeye başladık. Bizim endişemiz önümüzdeki ay başından itibaren belki bugün İstanbul’da olmayıp memleketinde tatilde olan vatandaşların da dönmesiyle yeniden vaka sayılarında artışın olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 • İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, salgının kronik bir seviyeye girdiğini belirterek uyardı: “Ayaktan gelen hasta sayısında son zamanlarda artış var. Eskiden 200 civarında hasta gelirken, artık 350-400 civarında hasta geliyor. Ufak ufak pikler yapacak. İstanbul’da bu piki bekliyoruz. Pik diyoruz ama tedbirleri gevşetirsek bu pik de büyük bir dalgaya dönüşür.”
 • Dr. Recep Tekin, Covid-19 ve gribe aynı anda yakalanana hastalarda ölüm riskinin yüzde 30 artabileceğini söyledi.
 • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Okullarda tüm dezenfeksiyon çalışmaları tamamlandı, hijyen ve dezenfektan ihtiyaçları karşılandı, ateş ölçer bulundurulması sağlandı. Önümüzdeki üç hafta içinde tüm öğrencilere ücretsiz maske desteği vereceğiz. Maskeleri, okullarımıza ulaştırdık” dedi.
 • ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan yeni araştırmada, Covid-19 virüsünün hamile kadınlarda başta erken doğum riski olmak üzere ciddi komplikasyonlara neden olabileceği kaydedildi.
 • ABD’de Coronavirus’ü testinin kimlere yapılacağıyla ilgili kuralı ikinci kez değiştirdi. Daha önce virüse yakalananlar arasında sadece hastalığın belirtilerini gösterenlere test uygulanırken, bundan böyle belirti göstermeyenlere de test yapılması gerektiği açıklandı.

TOPLUMSAL MÜCADELE– SAĞLIK MUHALEFETİ

 • 19 Eylül, ülke çapında 100 binin üzerinde mühendis, mimar ve şehir plancısının katılımıyla gerçekleştirilen 19 Eylül 1979 İş Bırakma Eylemi’nin 41. yıldönümü. TMMOB, bugünü her yıl Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak kutluyor. Salgın döneminde derinleşen krizin emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının hayatını da zorlaştırdığını belirten TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, şunları ifade etti: “Kamusal yatırımların ortadan kalkması, kamusal çıkarın göz ardı edilmesi, rant hırsının bilim ve tekniğin önüne geçmesi, sermayenin ihtiyaçlarının halkın ihtiyaçlarının önünde tutulması gibi nedenlerle yıllar boyunca mühendis, mimar ve şehir plancılığı emeğinin değersizleştirilmiş olması, meslektaşlarımızı kriz karşısında tümüyle savunmasız hale getirdi. Esnek çalışma, güvencesizlik, sağlıksız çalışma koşulları ve reel ücret kaybı gibi sorunlar, özellikle özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın hayatını olumsuz etkiliyor.”
 • CHP’li Akkuş İlgezdi, “Sağlık örgütlerinin tespitlerine göre bu süreçte yaklaşık 800 istifa direkt çalışma şartları, yeterli koruyucu kişisel ekipmana ulaşamama ve iş yükü nedeniyle gerçekleşti” dedi.

YENİ YAŞAM

 • Bir süredir hazırlık çalışması yapılan İstanbul Tohum Tüketim Kooperatifi eylül 2020 itibari ile İstanbul Sancaktepe’de resmen kuruldu.Kooperatifin çağrısı: Ortak dertleri olanları ortak çözüm yollarında buluşmaya çağırıyoruz. Herkesin eşit söz hakkının olduğu, doğrudandemokratik bir işleyişe sahip olan, şeffaf ve katılımcı bir çerçevede, İstanbul Tohum Kooperatifinekatılmaya çağırıyoruz. Vakit ekilen tohumu sulayıp büyütme vaktidir.
 • Barbarları Beklerken Sanat Kolektifi, güncel müdahale pratiklerine katkı olarak ‘Biz Sokakta Mıyız?’ isimli bir kampanya başlattı. Kolektifin açıklaması şu şekilde: “Biz Sokakta Mıyız, sanatın sokakla ilişkisine eleştirel bir bakıştır. Katılımcılar, sokakla birlikte kendi beden ve zihinlerine aynı soruyu soruyor: Biz Sokakta Mıyız? Biz Sokakta Mıyız? içsel bir çağrışım. Sokağın içinden ayrılmış bir yol, patika, evrenin anında bir kilit. Sokağın temel normlarına ters politik bir noktadan bakmak istedik. Sokak konuşuluyor, sokak eleştiriliyor, sokak zihinde yaşıyor. Peki, biz hangi sokaktayız? Kavramlar yaşamın dinamikleridir. Yozlaşan dünyanın, sanal profil kredilerinin çapraz ateşe tutulduğu bir dünya istiyoruz. Zaman ve mekân algısının yerleşik düzeylerde seyrettiği bir panoramada sorular güncel ve etkindir. Sanat bu etkin anı yüceltmek yerine sorularla sorgulamalıdır. İnsanların konfor anını, sanatla ilgilenenlerin sözcüklerini konfor düzeyinden kurtarmak için sorduk, dünya ve sokak sadece zihinde kalmasın diye sorduk: Biz Sokakta Mıyız? 

JİN

 • DİSK-AR tarafından hazırlanan ‘Çalışma Yaşamında Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği’ raporuna göre, erkekler kadınlardan yüzde 31,4 daha fazla ücret alıyor.
 • Daha çok toplumsal cinsiyet odaklı habercilik…-Evrim Kepenek Bia Atölyeleri de yeniden başlıyor. Şimdilik, Ekim, Kasım, Aralık aylarında planlanan üç habercilik atölyemiz var.Atölyelerin bana düşen kısmında özellikle mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımıza ısrarla şunu söylerim: “Daha çok kadın ve LGBTİ+ odaklı haberler yazın ve elbette lütfen bizle paylaşın…” http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/231210-daha-cok-toplumsal-cinsiyet-odakli-habercilik

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Sevinç Özgüner’in katli: Tabipler ve faşistler- Hakkı Özdal TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Sevinç Özgüner, 1980’de faşistlerce evi basılarak katledilmiş; bu olayın failleri birçok kez devletin ‘eline geçmesine’ rağmen yargılanmamış; dava zamanaşımına uğramıştı. Tetikçiler de sorumlu bürokratlar da devlet hizmetinde çalışmaya devam ettiler. Topluma karşı sorumluluk hisseden, ülkesi ve insanları için endişelenen tabipler ve onların örgütü Türk Tabipleri Birliği’yle devletin ve faşistlerin arasındaki, dünden bugüne değişmeyen ilişkinin resmi budur. https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/20/dr-sevinc-ozgunerin-katli-tabipler-ve-fasistler/

GÖRÜŞLER

 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1918’deki İspanyol Gribi salgınında da tedbirin maske, mesafe ve temizlik olduğuna dikkati çekerek, bunlardan ‘ders alınması gerektiğini’söyledi. Oysa Bakan Koca’nın bulaşıcı hastalıklar tarihinden öğreneceği çok daha fazla dersler var: Toplumsal önlemler alınmadan salgın  kontrol edilmez. Salgın kontrolü ekonomiden sonra gelemez, önceliklidir. Salgından en fazla işçiler, ötekileştirilenler, azınlıklar, göçmenler etkilenir, bu gruplara pozitif ayrımcılıklar uygulanır. Salgın toplumsallığın ve dayanışmanın inşası ile alt edilir. Pandemi kontrolünde küresel salgın şarttır. Şeffaf ve demokratik salgın yönetimi ve toplum katılımı ile salgın kontrol edilir.

EKLER

 • ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ve Büyük Birader- Zafet YörükGeçtiğimiz günler, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yeni bir başkanlık makamının oluşumuna sahne oldu: “Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Başkanlığı”.  Bu yeni yapının görevleri arasında, devlete karşı yürütülen algı operasyonlarına karşı faaliyetlerde bulunmak da belirtilmiş. Resmi Gazete’de yayınlanan metne bakıldığında strateji ve kriz terimlerinden başlayarak “afet, olağanüstü hal, seferberlik ve savaş”, “psikolojik harekat”, “manipülasyon ve dezenformasyon” gibi kavramlar, kapsamlı bir görev tanımı fikri oluşturuyor. Ama hayır; başkanlık bunları yapmak üzere değil, bu operasyonlara karşı faaliyetler yürütmek amacıyla kurulmuş. İleri derecede paranoyak bir ülke ve dünya algısı üzerine kurulu olan bu görev tanımı ile belli ki Saray’ın dört bir yanını kuşatmış olan “düşmanın” bu “iç ve dış tehdit” silahlarına aynı stratejik araçlarla karşılık vermek amaçlanıyor.http://yeniyasamgazetesi1.com/algilari-ayarlama-enstitusu-ve-buyuk-birader/
 • Yeni sağ radikalizmin veçheleri – Theodor W. Adorno- Düşünür Theodor W. Adorno’nun “Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri” ve “Geçmişin İşlenmesi Ne Demektir?” başlıklı konferans metinleri, Şeyda Öztürk ve Tarhan Onur’un çevirisiyle Metis Yayınları’ndan çıktı. Adorno, radikal sağ propagandanın başvurduğu hileleri ve yenilginin toplumda yol açtığı narsisist incinmenin izlerini ele alıyor. Raflarda yerini alan kitabın tanıtım metnini ve kitaptan tadımlık bir bölümü paylaşıyoruz.“Sağ radikalizmin burada bahsettiğim hilelerini kati bir şekilde belirlemek, her birini sözünü hiç esirgemeden adlandırmak, eksiksiz betimlemek, her birinin içerimlerini iyice tarif etmek ve böylece kitlelere bu hilelere karşı bağışıklık kazandırmak için çaba göstermek gerekir. Çünkü nihayetinde hiç kimse aptalın teki olmak istemez. Ve bütün bunların nihayetinde devasa bir psikolojik istismar tekniği, devasa bir psikolojik kazıklama olduğu da açıkça gösterilmelidir.”Adorno’nun bu sözleri 1967 yılına ait. “Yeni Sağ Radikalizmin Veçheleri” başlıklı konferans metninden.https://gazetekarinca.com/2020/09/yeni-sag-radikalizmin-vecheleri-theodor-w-adorno/