KORONA GÜNLÜĞÜ 31 MAYIS 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politikaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

Fransa’nın başkenti Paris’te yüzlerce doktor ve sağlık emekçisi, sağlık hizmetlerine gereken önemin verilmediği ve sağlık alanındaki sorunların dikkate alınmadığı gerekçesiyle hükümeti protesto etmek için sokaklara döküldü.

***

Brezilya’da 200 kentte on binlerce kişi, korona virüsü salgındaki kötü yönetimi nedeniyle azledilmesi için aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya karşı sokağa indi. Birçoğu Covid-19 salgınında yakınlarını kaybetmiş olan eylemciler, Bolsanaro’nun salgında ısrarla ekonomiye öncelik verip kapanma önlemleri almayarak ölümlere yol açmış olmaktan sorumlu tutulmasını istedi.

***

Devlet-Mafya ilişkileri pandemi kontrolünde de devam etti. Pandemi mücadelesi fırsata dönüştürüldü. Organize suç örgütü lideri olmaktan hakkında arama kararı olan Sedat Peker, Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın ‘yeni uyuşturucu güzergâhını kurmak için Venezuela’ya gittiğini’ iddia etmişti. İddialara yanıt veren Binali Yıldırım da, korona salgınının tüm dünyada zirve yaptığı dönemde oğlunun hayır amacıyla yol masraflarını da kendi cebinden karşılayarak Venezuela’ya maske ve korona test kiti götürdüğünü öne sürdü. Söz konusu ziyaretin üç ay öncesini de kapsayan 1 Ekim-31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki gümrük kayıtlarına göre Venezuela’ya maske sevkiyatı yapılmamış. Salgın sonrası yayımlanan tebliğe göre Türkiye’den giden maskenin gümrük kayıtlarında yer alması gerekiyor. Yurtdışına çıkarılacak 50’den fazla maske için prosedürlere uyulması bir zorunluluk.

***

Pandemi döneminde ekonomik krize rağmen servetlerini büyüten zenginlerin süperyat talebi rekor düzeye ulaştı. Lüks yaşam dergisi Boat International’ın paylaştığı verilere göre, 2021’in 1 Ocak-17 Mayıs döneminde 1 milyar pound (12,1 milyar TL) değerinde toplam 208 süperyat satıldı. Bu rakam, geçen senenin aynı dönemindeki satış rakamının 131 adet üzerinde oldu.

***

Düşüş eğiliminde olsa da Covid-19 pandemisi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 171 milyonun üzerine çıktı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 556 bin 529 kişiye yükseldi. Aktif hasta sayısı 14 milyon 176 bine geriledi.

Dünya genellinde yeni vaka ve can kaybı bildiriminde düşüş eğilimi devam ediyor. Haftanın son günü yeni vaka bildirimi 400 binin altına indi. Son 24 saatte 398 bin 808 kişiye Covid-19 tanısı kondu, 8 bin 319 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan yeni vaka bildiriminde düşüş devam ediyor. Yeni vaka sayısında Türkiye artık ilk 10’da değil. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Hindistan (153.5 bin), Brezilya (43.5 bin), Arjantin (21.3 bin), Kolombiya (20.2 bin), Rusya (9.7 bin), İran (8.9 bin), Fransa (8.5 bin), Şili (7.8 bin), ABD (7.8 bin) ve Filipinler (7.1 bin).

Hafta sonu sağlık hizmetine erişim, test olanakları ve bildirim konusundaki sıkıntılar nedeniyle genel olarak düşük vaka bildirimi söz konusu oluyor, bu düşüklük pazartesiyi de çoğunlukla etkiliyor. Bu nedenle günlük vaka ve ölüm sayısında yedi günün ortalaması istatistikleri pandeminin seyri konusunda daha fazla tercih ediliyor. Küresel olarak yedi günlük yeni vaka ortalamasındaki beş haftadır düşüş eğilimi geçtiğimiz hafta da devam etti. Bir önceki hafta 582 bin 786 olan yedi günlük yeni vaka ortalaması, son bir haftada 495 bin 957 kişiye geriledi. Böylece günlük ortalama 500 binin altına düşmüş oldu. Benzer eğilim ölümler de devam etti. Bir önceki hafta ortalama 11 bin 890 kişi olan günlük ölüm bildirimi, 10 bin 922 kişiye geriledi.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de henüz salgın kontrol altına alınabilmiş değil. On yedi Mayıs tarihi için öngörülen günlük 5 bin yeni vakanın altına inme hala sağlanabilmiş değil. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 6 bin 933 kişiye Covid-19 tanısı kondu, 134 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Covid-19’a bağlı ölümlerde düşme eğilimi devam ediyor. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 582 kişiye indi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 243 bin civarında, toplam can kaybı ise 47 bin 405 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 219 bin civarında. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de dün aktif hasta 100 binin altına indi, 90 bin 424 kişiye geriledi. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Ağır hasta sayımısında azalma eğilimi devam ediyor, dün 1,390 kişiye geriledi. Aktif vaka sayısının gerilemesi (?) ile ağır hasta oranımız %1.5’e yükseldi, bu oran dünya ortalamasının iki buçuk katı! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu, ölümlerin yüksek hızda devam edeceği uyarısı ısrarla vurguluyoruz.

***

Türk Tabipleri Birliği’nden yapılan açıklamada; “Sağlık Bakanlığı, karantina sürelerinin 14 güne çıkarılma kararına hangi varyant virüsün gerekçe olduğunu, varyant virüslere karşı yapılan analizleri ve güncel bilgileri toplum ile paylaşmalıdır. Varyant virüsler nedeniyle izolasyon süreleri 14 güne çıkarıldı; ancak birçok varyantın bulunduğu ülkelerden Türkiye’ye gelişte karantina uygulanmamaktadır. Yeni varyant tehlikesini önleyebilmek için hangi ülkeden gelindiğine bakılmaksızın en az 14 gün karantina uygulanmalıdır” denildi.

***

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Covid-19’a karşı uygulanan tedavinin akciğer mantarını ortaya çıkarabildiğini ve veremi aktif hale getirdiğini söyledi. Savaşçı, ‘’Çok yoğun steroid, kortizon tedavisi alan hastalarda eğer şeker hastalığı da varsa bu kişilerde çok ciddi mantar enfeksiyonları ortaya çıktı. Ağız içi ve yüzü tamamen kaplayan ve yarısının ölümüne neden olan Mukormikoz (kara mantar) dediğimiz ciddi vakalar ortaya çıktı, bunların yarısı kaybedildi” dedi.

***

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, Covid-19 pandemisi sürecinde sigara kullanımının artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine geldiğini kaydetti.

***

Salgın kontrolünde ciddiyetsizlik ve keyfiyet devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Üsküdar Belediyesi’ne ait Valide Sultan Gemisi’nde düzenlediği etkinlikte salgın tedbirlerine uyulmadı.

***

Koronavirüsten hayatını kaybeden bir kişinin cesedini nehre atan iki hastane görevlisinin videosu ülke gündemine oturdu. Bir süredir hastaların vefat ettikten sonra nehre atıldığı söylentileri gündemde. Bu ayın başlarında da Ganga nehri yataklarında toplam 71 koronavirüs hastasının bedenine ulaşılmıştı. Daha önce de aynı nehirde binlerce ceset bulunmuştu.

***

Cumhurbaşkanlığı kabinesi, korona virüsüne karşı alının tedbirlerle ilgili yeni kuralları belirleyecek. Toplantıda “normalleşme” süreci, telafi eğitimi, aşı programı gibi konular ele alınacak. Normalleşme sürecinde: Kafe ve restoranların yaz itibarıyla bahçelerde faaliyet gösterebilecekleri belirtiliyor. Kısıtlı sayıda müşteri alınmasıyla restoran-kafelerin kapılarını açması bekleniyor. Açık havada kısıtlı sayıda düğünlerin yapılacağı da belirtiliyor. Halı sahalar-spor salonları bunlar da aşılama hızı arttıkça açılacak.  Hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasının saat 24.00’e kadar uzatılması, hafta sonu kısıtlamasının ise kaldırılmasının ele alınacağı belirtiliyor.

***

İngiliz Prof. Angus Dalgleish ve Norveçli bilim adamı Dr. Birger Sorensen tarafından yapılan araştırmada, Covid-19’un Çin’deki bir laboratuvarda üretildiği iddia edildi. Virüsü yarasalarda gelişmiş gibi göstermek amacıyla “tersine mühendislik” teknikleriyle gizlemeye çalıştıkları öne sürüldü. Dalgleish ve Sorensen, yaklaşık bir yıl önce aşı geliştirmeye çalışırken, virüsün üzerinde değişiklik yapılması halinde oluşabilecek “özgün izlere” rastladıklarını belirterek, ancak virüsün yarasadan oluştuğu bilgisi nedeniyle bilimsel dergiler tarafından araştırmalarının yayımlanmadığını ifade etti. Dalgleish ve Sorensen tarafından yapılan yeni çalışmanın ise, “Quarterly review of Biophysis Discovery” dergisinde yayımlanacağı belirtildi.

***

İsrail Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarının 31 Mayıs itibarıyla Rusya ve Arjantin’i ziyaret etmelerini yasakladığını duyurdu: “Sağlık Bakanlığı, 31 Mayıs 2021’den itibaren Arjantin ve Rusya’nın (Koronavirüs bulaşması bakımından) azami risk barındıran ülkelerin listesine dahil edildiğini duyurur. Bu iki ülkenin dışında listede Ukrayna, Etiyopya, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, Meksika ve Türkiye var. Kurallar, İsrail vatandaşlarının ve sakinlerinin (özel durumlar dışında) azami risk barındıran ülkelere gitmelerini yasaklıyor.”

***

Anadolu Kültür’ün çocuk raporuna göre, anadilde yapılan sanat çalışmaları, çatışmalı ortamların çocuklar üzerinde yarattığı travmatik etkilerde iyileştirici oluyor.

***

Araştırmaya göre her 5 dişhekiminden 4’ü işi için gelecek kaygısı duyuyor. İistanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı dişhekimi Tarık İşmen plansız fakülte açmaya son verilmesini isterken “acil insan gücü planlaması yapılmalı” dedi. Kaygıya sürüklenme oranı genç dişhekimlerinde daha yüksek. İDO üyelerinin yüzde 91’i “Ailem veya yardımcılarıma hastalık taşıma kaygısı yaşadım” dedi. Anket katılımcılarının yüzde 77’si sağlığını kaybetme korkusu yaşarken, her 10 katılımcıdan 7’si pandemi sürecinde hastalarını çapraz enfeksiyona maruz bırakma kaygısı yaşadı. Bu süreçte gelirinin azaldığını söyleyen dişhekimlerinin oranı ise yüzde 67 olarak belirlendi. İDO üyesi dişhekimlerinin yüzde 40’ı da pandemi sürecinde sosyal fobisinin oluştuğunu dile getirdi.

Dişhekimlerinin yüzde 78’i de devletin özel muayenehane, poliklinik ve merkezlerden SGK kapsamında dişhekimliği hizmeti alması gerektiğini söylüyor.

 

AŞI TARTIŞMALARI

Uruguay’daki araştırma, Çin’in Sinovac aşısının iki dozdan sonra hastalığı önlemede yüzde 57 etkili olduğunu gösterdi. 1 Mart’ta başladığı Uruguay’da sağlık bakanlığı, Sinovac’la aşılanan 712 bin ve BioNTech’le aşılanan 150 bin kişiyi inceleyerek rapor hazırladı. Buna göre iki doz Sinovac aşısı, hastalığı önleme yüzde 57 etkili çıkarken, ölümü yüzde 97, yoğun bakım ihtiyacını ise yüzde 95 oranında engelledi. İki doz BioNTech aşısı ise hastalığı önlemede yüzde 75 etkili. Alman aşısı, ölümü engellemede yüzde 80, yoğun bakım ihtiyacını önlemede ise yüzde 99 etkinlik gösterdi. Ülkede aşılananların yüzde 80’ine Sinovac uygulanırken, yaşlılar, sağlık çalışanları ve hastalara BioNTech aşısı vuruluyor.

***

İngiltere’nin başkenti Londra’da aşı karşıtlarını ve korona virüsüne karşı alınan önlemlerin özgürlükleri ihlal ettiğini savunan kişileri biraraya getiren eylemler sürüyor. Londra’da dün binlerce kişi sokağa dökülürken, bir grup eylemci bir alışveriş merkezine baskın düzenledi. ‘Aşı pasaportuna hayır’ sloganıyla düzenlenen eylem, Londra’nın merkezinde Covid önlemlerine, aşılara ve aşı pasaportlarına karşı çıkan çok sayıda kişiyi biraraya getirdi. Eylemcilerden bazıları pandeminin uydurma olduğunu savunurken, bazıları da aşılara karşı çıkararak “Benim bedenim, benim kararım” yazılı pankartlar taşıdı.

***

Hem klinik araştırmalar hem de ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verileri Covid-19 aşılarının kadınlarda daha az etkili olabildiğini gösteriyor. ABD’de 30 Nisan itibariyle Covid-19 aşısının her iki dozunu da yaptıran yaklaşık 101 milyon kişinin yalnızca yüzde 0.01’i (10 bin 100 kişi) corona virüsüne yakalandığı açıklanmıştı. Aşıya rağmen görülen pozitif vakaların çoğunluğu -yüzde 63’ü- ise kadınlardan oluşuyor.

CDC verilerine göre aşıya rağmen virüse yakalananların yüzde 27’si Covid-19’u belirtisiz geçirdi. Yüzde 2’si ise hayatını kaybetti. CDC, aşı olduğu halde enfeksiyona yakalanan kişilerin 555’inden virüs numuneleri topladı. Enfeksiyonların yüzde 64’ünden Britanya ve Güney Afrika varyantları dahil mutasyonların sorumlu olduğu görüldü.

Pfizer/BioNTech aşısında erkeklerde etkinlik oranı yüzde 96,4 olarak kadınlarda ise yüzde 93, 7 olararak bulunmuştu. Aşının etkinlik oranı ikisinin ortalaması olarak yüzde 95 kabul edilmişti.

Moderna aşısında ise oranlar erkekler için yüzde 95,4 kadınlar için yüzde 93,1. Johnson & Johnson aşıısı ise orta ve ağır şiddette Covid-19’u önlemede erkeklerde yüzde 68,8, kadınlarda yüzde 63,4 etkili oldu.