Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 22 EYLÜL 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 22 EYLÜL 2020

 

 

GÜNDEM

 • Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde hasta yakınları tarafından saldırıya uğradıkları için resüsitasyon alanında mahsur kalan hekim ve hemşirelerin barikat kurarak korunmaya çalıştığı görüntüler sağlıkta şiddetin boyutunu ve sağlık emekçilerinin namlunun ucunda olduklarını bir kez daha hatırlattı.
 • TFF Başkanı Nihat Özdemir, “Ne olursa olsun liglere devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. Çeşitli kulüplerden onlarca futbolcunun testi pozitif çıkarken patron yola deva dedi ve maçların seyircisiz oynanmasından yakındı.
 • Diyarbakır’da görev yapan 45 yaşındaki sağlık çalışanı Esra Alakuş Coronavirus nedeniyle hayatını kaybetti.
 • Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech, Corona virüsü vaka sayısındaki keskin artış sebebiyle istifa etti.. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’ne göre, ülkede geçtiğimiz 14 gün içinde 100 bin kişi başına 193 vaka görüldü.
 • MHP TTB’ye ve sahip çıkan aydınlara hekimlere saldırmaya devam ediyor.
 • Şengal’de Ezidilein kutsalı Şerfedin türbesi yakınlarında bir araçta patlama meydana geldi. YNK basını olayı TSK’nın İHA’lı saldırısı olarak verse de YBŞ Basın Merkezi, patlamanın olduğu sırada Şengal üzerinde herhangi bir uçağın bulunmadığını belirterek, “Bu olayda görülmektedir ki bazı güçler ya da partiler, özellikle halkımızın topraklarına dönüş yaptığı bu dönemde yaptıkları bu açıklama ve oyunlarla Şengal’de huzur ve güvenliğin olmadığını göstermeye çalışmaktadır” dedi.
 • İranlı tutuklu avukat hastaneye sevk edildi. İran’da başörtü takmayı protesto eden kadınlara destek verdiği için tutuklanan ve 40 gündür açlık grevinde olan avukat Nasrin Sotoudeh hastaneye sevk edildi. Nasrin Sotoudeh, Taxi Tehran filminde açlık grevinde olan müvekkilinin görüşüne giden, ve açlık grevinin tutuklular için son eylem seçeneği olduğunu anlatan bir avukatı canlandırıyordu.
 • DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi Kürt birliği inisiyatifinden, Peşveru ve Yekiti partilerinin çıkarıldığı haberini yalanladı
 • UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin statüsü Nisan ayında değiştirildi. Yapılaşmaya uygun hale getirilen bölgede önceki gün yangın çıktı (!) Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ndeki yangında 2 bin dönüm alan yandı yüzlerce canlı yaşamını yitirdi.
 • Avrupa’da Covid-19 salgından en ağır etkilenen ülkelerin başında gelen İspanya’nın başkenti Madrid’de, salgına karşı alınan önlemlerin sosyoekonomik açıdan ayrımcılık doğurduğu gerekçesiyle protestolar düzenlendi. Vaka sayısının artması gerekçesiyle Madrid’in kimi yerleşim bölgelerinde Pazartesi günü hareket ve toplanma yasakları getiriliyor. Bu yasakların 850 bin kişiyi etkilemesi bekleniyor. Protestocular , “Bazı şeyler zengin mahallelerde yapılabiliyorken Vallecas’ta yapılamaması çok saçma. Aynı oranda bulaşma ihtimali var. Ayrımcılık yapıyorlar” diyerek duruma tepki gösterdiler.
 • 30 Temmuz 2019 günü Hasankeyf sular altında kalmasın diye demokratik hakları gereği protesto ve basın açıklaması yaparken gözaltına alınan 53 gencin ilk duruşması 22 eylülde Batman Adliyesinde görülecek.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ-SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Covid-19 için dünya genelinde halen yaklaşık 200 aşı adayının klinik ve klinik öncesi test aşamasında olduğu bilgisini paylaşarak deneme aşamasındaki aşı adaylarının tamamının başarı garantisi olmadığını belirtti
 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 31.5 milyona, can kaybı 970 bine dayandı.
 • Günlük vaka sayısında pazartesileri yaşanan düşüş yine gerçekleşti. Son 24 saatte vaka sayısı 230 binlere indi. Düşüşün kalıcı mı, geçici mi olduğunu ilerleyen günler gösterecek.
 • En fazla yeni vaka bildiren ülkelerde ufak değişiklikler oldu: Hindistan (74.5 bin), ABD (36.4 bin), Brezilya (15.5 bin), Arjantin (8.8 bin), Rusya (6.2 bin), Kolombiya (5.4 bin), Fransa (5.3 bin), İngiltere (4.4 bin), Endonezya (4.2 bin) ve ve Peru (4 bin).
 • İkinci dalga tehdidi ile gündeme gelen Avrupa kıtasında da günlük vaka bildirimi 37 bine indi. Fransa ve İspanya’da ciddi düşüş gerçekleşse de İngiltere, Hollanda, ve Almanya’da vaka sayılarında pek değişiklik olmadı.
 • Türkiye’de yeni vaka sayısı yeniden fırladı. Son 24 saatte 1,743 yeni vaka tespit edilirken 68 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 28 bin 128’e ve ağır hasta sayısındaki 1,491’e yükseldi. Test sayısı yeniden 113 bine dayandı.
 • Artan vakalar sarayı da rahatsız etmiş olsa gerek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalar bulundu. Erdoğan korona virüsü salgınında tekrar yükselişe geçen vaka sayılarıyla ilgili yeni önlemlerin alınacağını söyledi. “Kafe ve restoranların denetimi sıklaştırılacaktır. İl bazında 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ulaşım saatlerinde sınırlama yapılabilecektir” dedi. “Dünya ile birlikte biz de Covid-19 hastalığıyla mücadelede yeni bir safhaya geçtik. Elde edilen tecrübeye ve katedilen mesafeye göre yeni stratejiler geliştiriyoruz” denilse de vatandaşa yüklenen sorumluluk dışında ne tür stratejik değişiklikler yapılacağına dair henüz bir bilgi yok.
 • Özel sektörde çalışan en az 3 kat fazla işçiyi dışarıda tutan esnek mesai uygulaması toplu taşımada ciddi azalmalar sağlamadı. Hala metro-metrobüs ve otobüsler belirli saatlerde tıka basa dolmaya devam ediyor.
 • İngiltere’de koronavirüs vaka sayısının her 7 günde bir yaklaşık iki kat arttığı belirtildi. Hükümetin bilim danışmanı Vallance, “Artışın bu hızla devam etmesi durumunda ekimin ortasında günde 50 bin vaka, kasımın ortasında da günde en az 200 ölüm görülebilir” diye konuştu.
 • Hollanda’da koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçmesi üzerine, hükümet, salgını kontrol altına almak için yeni önlemler aldı. Pazar akşamı saat 18:00’den itibaren yürürlüğe giren kurallar kapsamında, kafe, restoran ve barlar için sınırlamalar getirildi.
 • Kâr hırsı yüzünden 3 kat diye satılan maskelerde asıl filtre görevi gören “meltblown” kumaşın kullanılmadığını ortaya çıkaran Tüketici Hakları Derneği’nin Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, salgının sahte maskelerden yayıldığını iddia etti.
 • Dünyada ilk SARS-CoV-2 test kitini geliştiren virolog Prof. Dr. Christian Drosten’e göre maskeyle yaşamaya alışmak zorundayız.

 

 

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • HDP’nin 1 Eylül’de açıkladığı “Barış Deklerasyonu”nuna desteğini açıklayan HDK faşist saldırırlar karşısında TTB’nin yanında olduğunu bildiridi. Siyasi iktidarın halkı kaderine terk ettiği değerlendirmesini yapan HDK barış ve çözüm için tecritin kaldırılması gerektiğine işaret etti.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Filyasyon uygulaması olmasaydı Türkiye’nin durumu ne olurdu?’ sorusuna ‘Perişan olurduk’ yanıtını verdi. Bakan Koca’yı neredeyse tamamı filyasyonda görevlendirilen diş hekimleri adına Ankara Diş Hekimleri Odası Genel Sekreteri yanıtladı; “Plansız filyasyonla sağlık çalışanları perişan oldu” Haftanın 7 günü mesai, servis yok, kreş yok, yemek yok, giyinme ve dinlenme alanı bile yok..
 • TTB Kovid-19 İzleme Grubu, pandeminin 6’ncı ayına ilişkin raporunda, Eylül sonrası tsunaminin Türkiye’yi beklediği vurgulandı. Raporu açıklayan Elbek, salgından kaynaklı 41 hekimin, 95 sağlıkçının ve 7 bin 506 yurttaşın yaşamını yitirdiğini söyledi. Elbek, “Yüksek toplumsal bulaş havuzu ile giriyoruz. Çünkü açılma dönemini bilimsel kriterlere uygun yapmadık” diye konuştu. Elbek, İstanbul, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Marmara’da yüksek ölüm hızı gerçekleştiğini belirtti. Elbek, bölgedeki artışa yönelik “Pandemi öncesi durum, kayyım atamaları, toplum katılımdaki eksiklik, anti demokratik salgın yönetimi, ana dilde sunulmayan sağlık hizmeti, Kürt sorunuyla yoğunlaşan Kent nüfusu” diye konuştu.
 • Ankara Dişhekimleri Odası filyasyonda yoğun görev alan dişhekimlerinin sorunları ve acil talepleri ile ilgili rapor yayınladı. Raporda Covid-19’un meslek hastalığı sayılması, sağlık çalışanlarına haftalık rutin PCR tarama testi uygulanması ve yönetim-karar süreçlerine meslek odalarının/örgütlerinin dahil edilmesi talepleri yer almakta.

 

JİN

 • Mersin’de de “Em xwe diparêzin (Kendimizi savunuyoruz)”kampanyasının startını veren TJA, “Deneyimlerimiz öz savunmamızdır. AKP-MHP rejimine itaat etmiyoruz, her türlü saldırıya karşı kendimizi savunuyoruz” açıklaması yaptı.
 • Batmandaki İstanbul Sözleşmesi eylemine polis saldırdı, gözaltına alınan 6 kadın para cezası kesilerek serbest bırakıldı. kadınlar  yaşamlarından da direnişlerinden de vazgeçmeyecekler..
 • Cins Kırımına Karşı Özsavunma

Mor Dayanışma Üyesi Yeşim Güzel, “Kürtaj yasağından, Özgecan Aslan’ın ölümüne, Çocuk İstismarı Affı Yasası’na, İstanbul Sözleşmesi için canhıraş birlikte mücadele pratiği sergiliyor. Bugün sokakta, meydanda, iş yerlerinde her alanda en hareketli ve iktidarı sürekli geri adımlara iten kadın hareketinin bir gücü var. İktidar saldırılarına devam edecek ama biz kadınlar bir aradayız ve bu birlikteliğin kadınlara kazanımı büyük. Kadınların dayanışmaktan ve yan yana durmaktan başka çaresi yok” diye konuştu. Güzel, “Kadın örgütlerinin ana gündemi ne olmalı?” şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi: “Kesinlikle özsavunma belirleyici bir yerde duruyor. Kadınlar için öz savunma çok büyük öneme sahip. Dayatılan tüm şiddet formlarına karşı, kadınların dünya çapında çeşitli yaratıcı yöntem ve örgütlenme biçimleriyle karşı koyduklarını görüyoruz. Bu karşı koyuşun temel noktalarından biri, bugün itibariyle “öz savunma” diyebiliriz. Bu nedenle tüm kadınların özsavunma etrafında kitlenmesi gerektiğini görebiliyoruz.

https://justpaste.it/46hlc

 

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Tüm uyarılar ve tepkilere rağmen Munzur gözelerine iş makinalarıyla girlidi. Peyzaj çalışması bahanesiyle Dersimin doğasına müdahale çalışmaları başladı..
 • Kaz Dağları’nda altın madenine karşı ‘Su ve yaşam nöbeti’ başlatan yaşam savunucuları gözaltına alındı. Yaşam savunucularının serbest bırakılmasının ardından nöbet alanı jandarma tarafından boşaltılıyor.

 

 • CUDİ’DEKİ YANGIN VE ORMAN YANGINLARININ EKOLOJİK, İDEOLOJİK, SİYASAL VE TARİHSEL BOYUTLARI

          Devletin ekolojik aygıtları / Zozan Pehlivan

           Söyleşi: Anıl Olcan

..Bu yangınların “uygulama” olarak nitelenmesi sistematik bir politikanın, dolayısıyla da çevresel ve zamana yayılan bir şiddetin deneyimlenmesinin sonucu. Cudi çevresinde yaşayanların deneyimlediği ile basına yansıyan hikâye birbirinden farklı. Kamuoyundaki algılama “basit” bir orman yangını haberiyken bölgede yaşayanlar için bambaşka bir deneyim söz konusu. Bu insanların Cudi ve çevresiyle kurduğu ilişkinin farklı boyutları var…

..Yangınların bazıları doğal koşullardan, bazıları tarımsal alan açmak amacıyla, bazıları da güvenlik kuvvetleri tarafından çıkartılmış olabilir. Tartışılması gereken nokta, bir alanın günlerce yanmasına nasıl izin verildiği. Bölgeden gelen bilgiler yangını kendi çabalarıyla söndürmeye çalışan köylülerin “güvenlik” gerekçesiyle engellendiği yönünde. Bu bağlamda yangınların büyük bir kısmının belirli bir akıl ve tasavvurla çıkartıldığını, daha büyük bir ideolojik mühendislik planının parçaları olduğunu söyleyebiliriz.

https://www.birartibir.org/ekoloji/855-devletin-ekolojik-aygitlari

 • Virüs Beklesin, Vurun Marksiste!

Ümit Kıvanç /duvar

..bütün resmî söylemlerin aksine, ortada “kararlaştırılmış umursamazlık”ın bulunduğunu görmeliyiz. Başka deyişle: Gözden çıkarma. Ülke yönetenlerin ilk hedefi, virüsün yayılmasını önlemek değil, ölüm istatistiğini düşük tutmak. 65 yaş üstüne yönelik -ilerisi için de korkunç sonuçları olabilecek- ayrımcı tedbirlerin, virüsün yayılmasını önlemekle uzaktan yakından ilgisi yok. Genel duruma sadece dolaylı etkileri olabilir. O da, sağlık sistemini meşgûl etmeme. Evet, bu da hesaba katılması gerekli etken. Ancak 65 yaş üstü, çalışmayan vatandaşların, genel olarak, sürekli yer değiştiren ve çok insanla temas eden kimseler olmadıkları, hastalık ve ölüm ihtimalleri konusunda şüphesiz gençlere göre daha duyarlı ve korunmacı oldukları, virüs kaptıklarında çabuk ve kötü etkileneceklerinden, taşıyıcı olarak kapasitelerinin çok sınırlı olduğu ortada. Zaten, ayrımcı, faşizan anlayışın egemen olmadığı bir dönemde ve yerde bu tedbirler bu şekilde ağza dahi alınamazdı…

Tabiî ekonomiyi durdurmak kolay göze alınır şey değil. Ancak, biz böyle bir konuyu olması gereken insanî boyut açısından ele alacak tıynette değiliz ki! Devletin işyeri sahiplerine ve işçilere destek çıkarak doğacak krizi hafifletmesi pekâlâ mümkünken, Diriliş Ertuğrul modunda Libya’nın fethi veya İdlib’e yeni sevkiyatla meşgûl olunması, bizim için tabiî olan. Bilmemne köprüsü için şu müteahhide, bilmemne tesisi için bu müteahhide, oradan da kimbilir kimlere milyonlar aktarılması, normal bulduğumuz. Öbür türlü, mazallah!, sosyal devlete doğru bir yönelim, hattâ daha da mazallah, bir heves, hele hele, Allah göstermesin, bir talep ve, mazallah da yetmez öylesine!, insanın dili varmıyor söylemeye, bir sosyal dayanışma havası doğarsa, nic’olur İslâm’ın son ordusunun cihan hakimiyetine mecbur Türklük ile mukaddes ve ebedî koalisyonu!

 

Bu nedenle de, taşların yerine oturduğu bir harekettir, MHP liderinin Tabipler Birliği’ne “Marksist” diye saldırması.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/22/virus-beklesin-vurun-marksiste/

 

GÖRÜŞLER

Karantinada olması gereken X kişisi iş yerinde yakalandı haberleri hergün basında bolca yer alıyor. Covid için PCR testi verip 14 günlük karantina taahhüdü imzaladıktan sonra  birçoğu toplu taşımayla eve dönmek zorunda kalan yurttaşların 14 gün boyunca nasıl geçinecekleri, ne yiyip içecekleri, ailelerine nasıl bakacakları konuşulmazken işe gitmeye devam edenler suçlanıyor.

EKLER

 • TTB COVID-19 Pandemisi 6. Ay Değerlendirme Raporu

https://www.ttb.org.tr/yayin_goster.php?Guid=42ee49a2-fb2d-11ea-abf2-539a0e741e38

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...