KORONA GÜNLÜĞÜ 2 ARALIK 2020

 • Salgın yönetilemiyor! Sağlık emekçileri tükenmeye, ölmeye devam ediyor! Kayseri’de çalışan Dr.Ahmet Elser ve İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Eski Şefi Göz Hastalalıkları uzmanı Dr. Zuhal Çakırca Çakmaklı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.
 • HDP Diyarbakır Milletvekili Semra GÜZEL, Covid-19 Virüsünün sağlık emekçileri için Meslek Hastalığı sayılmasına dair TBMM’ye kanun teklifi verdi. Sadece sağlık emekçileri için bu teklifin verilmesi tartışmaya açıktır. Oysa Covid-19 salgınından doğrudan etkilenen bir çok meslek grubu var; bakım, ulaşım, dağıtım, belediye hizmetleri, iletişim gibi. Dahası önlem olarak toplumsal hareketliliğin kısıtlanmaması, temel geçim araçları dışındaki tüm üretiminin durdurulmaması nedeniyle işveren sorumluluklarının yerine getirilmemesi tüm emekçiler için Covid-19’a davetiye çıkartılmıştır. Geri dönüşü olmayan bu sermaye yanlısı salgın kontrolü stratejisinin bedelini işçiler ve tüm halk doğrudan ödemektedir. İlliyet bağı aşikardır, sermaye birikimi. Covid-19 tüm emekçiler için meslek hastalığı olmuştur. Önlem olarak sermaye iktidarının alaşağı edilmesi işçi sınıfı ve halklar için elzem görev olarak durmaktadır.
 • Press Emblem Campaign (PEC), Mart ayı başından bu yana 56 ülkeden 489 gazeteci, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. En fazla gazeteci ölümleri Latin Amerika ülkelerinde yaşandı. Peru 93 gazeteci ölümü ile ilk sırada yer alıyor. Açıklamada, bazı ülkelerin gazetecilerin ölümlerini raporlamadığı veya hayatını kaybeden gazetecilere test yapılmadığı için gerçek rakamların çok daha yüksek olduğu belirtilerek, gazetecilerin ölümlerine dair istatistiklerin yanıltıcı olabileceği kaydedildi. Açıklamaya göre ölümler artış eğiliminde, Ekim ayında 22, Kasım’da ise 47 medya çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
 • Covid-19’a karşı aşılama 11 Aralıkta başlıyor. İlk aşılanacak grup sağlık emekçileri. Sağlık Bakan Fahrettin Koca, Covid-19 aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koca, yerli aşıya Nisan ayında geçmeyi planladıklarını belirterek, “Her şey normal seyrederse aşıya 11 Aralık’ta, sağlık çalışanlarına yaparak başlamak istiyoruz. Sağlık çalışanları başta olmak üzere kimlere nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili çalışma bir hafta on gün içerisinde tamamlamış olur.Sağlık çalışanlarımız ve riskli kişiler öncelikli olacak. Belki hizmet sektöründen, belki bir şekilde vatandaşımızla temas içerisinde olan kişiler olabilir, bununla ilgili nasıl bir planlama olacağı da Aşı Bilim Kurulu’nun hazırlayacağı stratejiye göre planlanır” dedi.
 • Türk Tabipleri Birliği, bazı özel hastanelerin Covid-19’lu hastaları kabul etmediğini belirterek Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Özel hastanelerdeki yatakların yüzde 50’sinin pandemi hastaları için kullanıldığını belirten Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Op. Dr. Reşat Bahat, kamusal bir işi kendi kaynaklarıyla yaptıklarını belirterek, “Kaynaklarımız tükendi. Bu iş uzayacaksa buna gerçekten çözüm bulmak lazım. Buna geçici kamulaştırma da dahil” dedi.
 • Birleşmiş Milletler İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Covid-19 salgını nedeniyle insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısının yüzde 40 arttığını söyledi. Lawcock, açlık, savaş, salgın ve iklim değişikliğinin etkileriyle mücadele için 35 milyar dolar yardım çağrısında bulundu.
  • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 64.2 milyona, can kaybı ise 1.5 milyona dayandı. Yeni vaka bildirimi 577 binin üzerine çıkarken günlük ölümlerde rekor kırıldı, son 24 saatte 11 bin 891 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
  • ABD 182 bin 172 yeni vaka ile zirveyi kimseye kaptırmıyor. Yeni vaka sayısında Brezilya (52.2 bin) ve Hindistan’ın (36.5 bin) ardından Türkiye 30 bin 110 vaka ile dünya dördüncüsü durumunda, Avrupa’da ise birinciliği kaptırmaya niyeti yok! Türkiye’yi takip eden ülkeler ise şunlar: Rusya (26.4 bin), İtalya (19.4 bin), Almanya (15.9 bin), İran (13.9 bin), İngiltere (13.4 bin) ve Ukrayna (12.5 bin).
 • Türkiye’de yeni vaka sayısı hala 30 binin üzerinde, Covid-19 nedeniyle ölümler artmaya devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 30 bin 110, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 190 kişiye yükseldi. Sağlık Bakanlığı hasta-vaka ayrımına devam ediyor, son 24 saatte hasta sayısı 6 bin 101, toplam hasta sayısı da 507 bine yaklaştı. Toplam vaka sayısı ve aktif hasta sayısı turkuaz tabloda paylaşmıyor. Günlük olarak bu istatistikleri Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.
 • Worldmeters’a göre toplam vaka sayısı 669 bine dayandı. Sağlık Bakanlığı’nın paylaşmadığı aktif hasta sayısını da sayısı 245 bin 701 kişiye yükseldi. Bulaştırma potansiyelini gösteren aktif hasta sayısındaki bu artış salgının hala kontrol edilemediğini, daha da büyüyeceğini gösteriyor. Sağlık Bakanlığı ağır hasta sayısının 5 bin 303’e yükseldiğini bildirdi. Aktif hastaların içinde ağır hastaların oranı %2.6 olup dünya ortalamasına göre dört kat daha yüksek olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı halen toplam vaka sayısı ve ağır hasta oranındaki çelişkili istatistikler hakkında bir açıklama yapmış değil! Konu hakkında Bakanlık tarafından çalışma yapıldığı ve yakında kamuoyu ile paylaşılacağı gazete haberlerinde yer aldı.
 • Günlük can kaybında da Sağlık Bakanlığı’nın hakikati sakladığına dair tartışma devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanlığı, bugün (1 Aralık) kentte 188’i ‘salgın hastalık’ olmak üzere toplam 421 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
 • Kılıçdaroğlu, “Gerçek rakamlar, resmi rakamların çok üstünde. Devlet yalan söyler mi? Türkiye’nin verdiği Corona virüsü rakamlarına kimse güvenmiyor” diye belirtti.
 • HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, aylar sonra açıklanan Coronavirüsü vaka sayılarının dahi tablonun ne kadar vahim olduğunu gösterdiğini söyledi ve ekledi: “Peki, bu yalanın sonucu faturası bedeli nedir? Bu yalanın faturası halkın sağlığıdır.”
 • DEVA lideri Ali Babacan sağlık meslek örgütü temsilcisiyle toplantı yaptı. Babacan, “Ülkenin bütün kaynaklarını pandemi öncesi tüketirseniz bu pandemide kaynak bulamazsanız” dedi. TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı günlük pozitif vaka sayısının 60 bin civarında olduğunu vurguladığı konuşmasında “Salgın sadece sağlık sorunu değil. Salgın aslında çok boyutlu. Sindemi demiştik çünkü eklenen eşitsizlikler, diğer sağlık sorunlarıyla kocaman bir alanı kaplıyor. Biz salgınla mücadele ederken eşitsizliklere karşı da mücadele etmek zorundayız” dedi.
 • TTTB İzmir Depremi 1. Ay Ön Değerlendirme: “Deprem bölgesinde vakaların Sağlık Bakanlığı verilerinin en az 2 katı olduğu görülmektedir. Belediye çalışanlarında da COVID-19’a yakalananlardaki artış oranı ise ortalama 3 kattır. Yine deprem bölgesindeki sağlık kuruluşlarında görev yapan sağlık çalışanlarında da COVID-19 hastalığındaki artış çok ciddi boyutlardadır.’’
 • Mersin, Trabzon, Samsun ve Zonguldak vaka artış hızı korkutuyor: Hastanelerde yer bulunmuyor. Mersin’de günlük Covid-19 vakası 1500’ü buluyor. Trabzon’da ortalama 700 civarı olan günlük test sayısı, son aylarda 3 bine ulaştı. Vaka oranı ise yüzde 40 arttı.  Zonguldak’ta günlük 800’lere ulaşan vaka sayılarının ardından Koronavirüs vakası artışı Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasına da yansıdı. Kent merkezinin tamamı, HES risk haritasında “kırmızı” renge boyandı. Samsun Valisi Zülküf Dağlı “İl merkezimizde ve bazı ilçelerimizde vaka yükü, artık kaldırılamaz bir noktaya doğru adım adım ilerliyor. Bu yükü dağıtmak için Asarcık, Kavak gibi ilçe hastanelerimizi de daha aktif olarak devreye sokma noktasında planlamalarımızı yapıyoruz. İlimize bir bütün şeklinde bakarak özel hastane, kamu ayırımı olmadan tüm sağlık kaynaklarımızı pandemiyle mücadelede ortak olarak kullanıyoruz”diyor.
 • Meslek örgütleri, TTB’nin Yüksek Onur Kurulu üyesi ve önceki dönem Merkez Konseyi üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Açıklmada, “Toplumun sağlık hakkı, insan hakları, emek, barış, demokrasi mücadelesini birlikte verdiğimiz Dr. Şeyhmus Gökalp onurlu bir hekimlik geçmişine sahiptir. Ülkemizde hüküm süren anti-demokratik, haksız-hukuksuz uygulamaların bir örneği olarak TTB’nin en saygın kurullarından birinde görev alan Dr. Şeyhmus Gökalp’ın tutuklanması, meslek örgütü özerkliğine müdahale ve COVID-19 pandemisinde gerçekleri dile getirdiği için hedef alınan TTB’ye ve son dönemde tüm meslek örgütlerine ardı ardına yapılan saldırıların devamı niteliğindedir. Bu tür tutuklama, tehdit ve suçlamalar ile meslek örgütlerini iktidarlarının “arka bahçesi” yapma çabalarına boyun eğmeyerek geçmişte olduğu gibi bugün de geri adım atmadan, halkın sağlık hakkını savunmaya ve gerçekleri dile getirmeye devam edeceğiz’’ denildi.
 • Tam kapanma talepleri yaygınlaşıyor. İstanbul Tabip Odası açıklamasında, ‘’Sosyal devlet desteği sağlanarak kamu ve özel sektörde çalışanlara en az 1 ay ücretli izin verilerek, esnafa kira ve muafiyet desteği sunularak, kayıt dışı kesime de yurttaşlık geliri tanınarak en az 2, tercihen 4 hafta temel gereksinimler dışında, acil kapanmanın gerektiğini ve ardından epidemiyoloji biliminin gerekleri doğrultusunda kontrollü olarak açılması gerektiğini vurguluyoruz’’ sözleri ile kapanma talebini dillendirdi. Eski Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, yeni “kısıtlamaları” BirGün’e değerlendirdi. Adıyaman, “Ülke genelinde en az 14 gün ve mümkünse 29 gün tam kapanma şart” dedi.
 • ÖSYM Covid-19 salgını nedeniyle aralık ayındaki sınavları erteledi. ÖSYM, 2020 Sınav Takvimi’nde yer alan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS-STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ve DHBT sınavlarının ertelendiğini duyurdu.
 • Milli Eğitim Bakanlığı, 5-6 Aralık’ta yapılacak açık öğretim ortaokulu ve lisesi sınavlarını Covid-19 tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe erteledi.
 • Trabzon’da çalışan doktorlar, korona virüsü pandemisinde vefat eden sağlık çalışanları anısına “Ne ağlarsın” türküsünü söylediler. Birçok doktorun enstrüman çaldığı ve türküyü seslendirdiği performansta sağlık emekçilerine “Ne ağlarsın benim zülfü siyahım, bu da gelir bu da geçer ağlama…” sözleriyle seslenildi. Türkü, hastanedeki odalarda ve hastane önünde çalındı.
 • Sendikalaşan işçiler pandemi bahanesiyle izne çıkarıldı! Akbaş’da Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş sendikasına üye olan işçiler fabrikadan uzaklaştırıldı. Sendika temsilcileri ve işçiler, fabrika amirlerinin, sendikaya üye olan çalışanları ‘korona temaslı’ gerekçesiyle izne çıkardığını söyledi. Pandemi izninde sadece devletin verdiği kısa çalışma ödeneğinden yararlanabildiklerini belirten işçiler, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.
 • Kapitalizmin kırk yıldır çözemediği salgın HIV/AIDS! Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu’nun yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: ‘’HIV; sadece bir pandemi değil, bir sindemidir. COVID-19 salgını için de aynı tanımlama geçerlidir. Sindemi; yoksulluğu ve eşitsizliği içeren, birden fazla salgının bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan, sinerjik etkinin toplumlar üzerinde oluşturduğu artmış hastalık yükü anlamına gelmektedir. Bu tanıma göre HIV/AIDS ve COVID-19 birlikteliği, sindemiye uygun düşen bir örnektir. Böylesi dönemlerde; tek bir hastalığa odaklanmak ve tüm kaynakları o hastalığın kontrolü için kullanmak, diğer hastalıkların ihmal edilmesine yol açmaktadır. Bu ihmalin bedeli de ağır olmaktadır. … HIV/AIDS ve COVID-19 pandemileri bize, ancak herkesin güvende olduğu bir dünyada kendimizi güvende hissedebileceğimizi gösterdi. Her birimiz, görünmez ağlarla birbirimize bağlıyız. Bir gün pandeminin olmadığı bir dünyaya uyanmak istiyorsak daha adil, daha eşitlikçi ve daha içerici bir dünya kurmanın yollarını aramalıyız..” (https://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=fc8a1090-33a8-11eb-a453-e3d6872009d0)
 • Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili Züleyha Gülüm, “1 Aralık Dünya AIDS Günü”ne ilişkin, HIV/AIDS’le mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi, toplumsal farkındalığın yaratılması ve hakim ayrımcılığın önlenmesine ilişkin meclise araştırma önergesi, Ankara milletvekili Filiz Kerestecioğluise HIV’le yaşayanların sağlığa erişimde ve diğer birçok alanda yaşadığı sorunlar ile HIV konusundaki sağlık politikaları hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.
 • Pfizer/BioNtech corona virüs aşısının onayı için Avrupa İlaç Ajansı’na başvurdu. BioNTech’ten yapılan açıklamada, dünkü başvuruyla EMA tarafından 6 Ekim’de Covid-19’a karşı “BNT162b2” adlı aşı adayına ruhsat verilmesi için başlatılan sürecin tamamlandığı belirtildi.
 • Xenon gazı kullanılarak ‘corona’nın akciğerde bıraktığı hasar tespit edildi. Britanya’daki Oxford Üniversitesi’nde 10 hastaya geleneksel taramaların tespit edemediği hasarı görüntülemek için yeni bir teknik uygulandı. Araştırmacılardan Gleeson, Xenon görüntülenmesiyle tespit edilen hasarın insanların hastalığın üzerinden aylar geçtiğinde hala hasta gibi hissettikleri‘uzun Covid’in nedenlerinden bir olabileceği görüşünde. Araştırmacılardan Dr. Shelley Hayles, Covid-19 geçirenlerin yüzde 10’unda bir tür akciğer hasarı gelişmiş olabileceğine dikkat çekerek hastalığa yakalananların sayısı düşünüldüğünde yüzde 10’unun çok fazla insan anlamına geldiğini belirtti.
 • Vietnam’da 3 ay aradan sonra ilk Covid-19 vakası! Yapılan filyasyon çalışması sonucu virüsü kapan kişinin iki hafta önce Japonya uçuşundan dönen bir hostes ile ilişkisi olan bir erkek olduğu belirtildi. 32 yaşındaki bu kişi 89 günlük sürede pozitif olduğu tespit edilen ilk kişi ve virüsün daha fazla yayılmaması için şimdiden bu kişinin yaşadığı bölgede testler ve önlemler arttırıldı. Sert kuralları ve kullandığı takip yöntemleri ile son derece hızlı ve başarılı şekilde salgını kontrol altına alan Vietnam, aynı zamanda Asya’da ekonomik faaliyetlerini en erken normale döndürebilen ülke oldu. İlk dalga enfeksiyonları daha Nisan ayında kontrol altına alarak bitiren ülke yönetimi bilinen en son vakaların dil kursları, kafeler ve kareoke barlar olduğunu kaydetmişti. Son üç aydır bu tip yerler kapalı tutulmaya devam ediyor. Tüm ülkede toplam bin 347 vaka tespit edildi.
 • Yunanistan’daki bazı vizon çiftliklerinde korona virüsü görülmesi nedeniyle hayvan katliamı başladı. İlk etapta yaklaşık 2 bin 500 vizon korona korkusu nedeniyle öldürüleceği, hayvanların özel olarak hazırlanan mezarlara defnedileceği belirtildi. Hayvan hakları savunucularının uzun yıllardır tepki gösterdiği kürk üretimi, Kozani, Kastoria ve çevre bölgelerde önemli bir sektör. Yunanistan’daki vizon nüfusunun yüz binlerce olduğu tahmin edilirken, ülkenin yıllık kürk ihracatı 60-70 milyon Euro hacminde.
 • CNN, Çin’den sızan Corona belgelerini yayınladı: Çin dünyayla iyimser verileri paylaştı 117 sayfalık gizli belgelerde, Çin’in Hubei eyaletinde salgının yayılma aşamalarını yanlış yönettiği, içerideki durumdan çok farklı olarak daha iyimser verileri paylaştığı ifade edildi. Çin sisteminin Coronavirus vakalarını teşhis etmesi ortalama 23 gün sürdü. Testlerdeki başarısızlıklar nedeniyle çoğu kişinin testi negatif çıktı ve bu durum 10 Ocak’a kadar devam etti.İç denetimlerde, yetersiz fonlama, yetersiz personel, zayıf moral ve bürokratik yönetim modellerinin, Çin’in erken uyarı sistemini engellediği ortaya çıktı.. Aralık ayı başlarında Hubei bölgesinde büyük ve daha önce açıklanmayan bir grip salgını meydana geldi.
 • Britanya’da üç aşamalı ‘corona’ planına onay: 20 milyondan fazla kişiye katı kısıtlama. Britanya’da ilk aşamada restoran ve barlar ancak 23.00’e kadar açık kalabilecek, mümkünse evden çalışılacak. İkinci aşamada, kapalı mekanda başka bir hane üyesiyle görüşülemeyecek, dışarıdaki buluşmalar ise altı kişiyle sınırlandırılacak, barlar ancak restoran olarak hizmet verebilecek, içki sadece yemeklerin yanında satılabilecek. Üçüncü aşamada ise kapalı spor salonları hizmet veremeyecek, gerekli olmadığı sürece seyahat edilemeyecek, barlar ve restoranlar ancak paket servisi yapabilecek ve spor etkinlikleri düzenlenemeyecek. Sağlık Bakanı Matt Hancock 26 Kasım’daki açıklamasında, Manchester, Kent, Leicester ve Birmingham’ın da aralarında bulunduğu bazı kentlerin, enfeksiyon oranının en yüksek olduğu ve‘yüksek alarm’ anlamına gelen üçüncü aşamaya alındığını belirtmişti.
 • Dünyada koronavirüs aşısı geliştirme çalışmaları yürüten şirket ve kurumlardan umut verici açıklamalar gelirken, uzmanlar “normale dönüş” konusunda, nüfusun çok büyük bir bölümünün aşılanması gerektiğini söylüyor. Yapılan yorumlarda, seyahat üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması, maske takma zorunluluğunun ortadan kalkması ve kalabalık etkinliklerin yeniden başlaması için daha uzun zaman olduğu belirtiliyor. Aşıların onay alıp uygulanmaya başlamasının ardından dünya nüfusunun büyük bir bölümünün aşılanmasının aylar, hatta yıllar sürebileceği ifade ediliyor. Mesele burada da bitmiyor. Normal hayata dönüş için gereken “sürü bağışıklığına” ulaşılıp ulaşılamayacağında aşıların etkisinin ne kadar süreceği, virüs taşıyan kişilerin bulaşıcılığını ortadan kaldırıp kaldırmayacağı ve aşının hastalığı engellemekte ne kadar süreceği gibi etkenler de önemli rol oynuyor. Bilim insanları, aşı programlarının uygulanarak hastalığın kontrol altına alınma çabalarının yalnızca İngiltere, Fransa ya da İspanya gibi ülkeleri değil, Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki ülkeleri de kapsaması gerektiğini belirtiyor. Dr. Bradley, ülkelerin kendi hedeflerinin ötesinde tüm dünya için de bu orana ulaşılması gerektiğini ve bunun yıllar sürebileceğini söyledi.Bradley, “Hastalığın kökünün kazınması ya da yeniden ortaya çıkmasının engellenmesi için önemli olan küresel düzeyde sürü bağışıklığının sağlanması. Dünya nüfusunun 7 milyarın üzerinde olduğu düşünülürse bunu sağlamak yıllar sürebilir” dedi.
 • Rakamlar ve vebal – Kemal Can

Salgın meselesinde iyice sıvanarak ortalığa dökülen bilgi saklanmasının vebali –üstelik bunun hâlâ sürdürülüyor olması- çok önemli bir siyasi ve ahlaki mesele olarak gündemde. Ancak bu olayla, daha önce farklı başlıklarda da gündeme gelen ve gelmeye devam eden başka bir hakikat yüze çarpıyor: “Rakam iktidarı”. Bütün iktidarlar ama özellikle otoriterler, hakimiyetlerini kurmak –daim kılmak- için önce bilgiyi ele geçirmeyi, kontrol etmeyi istiyorlar. Bugün yapay zekadan endüstrinin yeni sürümüne, uluslararası rekabetten emperyalizmin yeni aşamasına, fikri iktidarların kurulmasından kültürel hegemonyaya, popülizmden otoriterleşmeye kadar pek çok başlık, aslında bir mala, silaha ve hatta kontrolsüz bir virüse dönüşen “bilgiyle” doğrudan ilgili. (https://www.gazeteduvar.com.tr/rakamlar-ve-vebal-makale-1506108)