Korona Günlüğü 16 Ağustos 2020

GÜNDEM

 • Hemşire Fatma İçuz COVID-19 nöbeti için çalıştığı hastaneye giderken çocuklarını bıraktığı evde çıkan yangın nedeniyle iki çocuğunu kaybetti.
 •  Urfa’da görev yapan 46 yaşındaki Dr. Abdurrahman Demir, korona virüs nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 • Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin ardı arkası kesilmiyor. Pandemi bahane edilerek reddedilen talepler de oldukça ironik. Maraş-Türkoğlu 1 nolu L Tipi Cezaevi’nde; içeriye dezenfektan madde verilmediği, düzenli verilen temizlik malzemelerinin artık verilmediği, mahkumların 3 kişilik odalarda 11-12 kişi tutuldukları, kantinden alışveriş yapamadıkları bilgileri var. Birçok cezaevinde yaşanan bu ihlaller virüs bahane edilerek en çok dışarıyla iletişimi etkiliyor, gelen eşya ve mektuplar içeriye ulaştırılmıyor. 
 • 10 Ekim katliamın gerçekleştiği dönemde Güvenlik Şube Müdürü olan Adem Arslanoğlu’nun İBB tarafından İETT Güvenlik Şube Müdürü olarak işe alınacağı yönünde iddialara ilişkin tepki gösteren davanın avukat komisyonu : “Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere, halkın oyları ile yetki almış tüm kurumları da halka karşı sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmeye, halka karşı suç işlemiş kişilere görev vermek bir yana, katliamın gerçek faillerinin bulunması için her anlamda daha fazla gayret göstermeye çağırıyoruz.” 
 • HDP’nin, “Demokratik Mücadele Programı”na destek amaçlı 13 günlük 8 ilde program çıkaran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), ilk ziyaretini Dersim’e yaptı. DTK ve DBP heyeti, “Birlikte örgütlenip birlikte güçleneceğiz” şiarıyla Dersim’deki sivil toplum örgütleri, siyasi partileri, sendikaları ve meslek odalarını ziyaret etti.
 • Sanatçılar Girişimi, “Adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkati çekmek amacıyla sosyal medya hesapları üzerinden videolu mesaj yayınladı. “Reddediyoruz” başlığıyla yayınlanan mesajda, “Ölüyorlar seyirci mi kalacaksınız?” diye tepki gösterdiler.
 • 16 Ağustos 2016’da KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının üzerinden 4 yıl geçti. Buna ilişkin konuşan dönemin Yazı İşleri Müdürü Kızılkaya, ‘Özgür Basın, gerçeği sayfalarına taşıdığı için her daim hedef olmuştur’ dedi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROL SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 21.6 milyonu geçti. Son 24 saatte 5 bin 410 kişi hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 768 bin 226’ya yükseldi. 
 • Covid-19 vakalarının %30.2’si Kuzey Amerika, %.25.8’i Asya, %.24.1’i Güney Amerika, %14.6’sı Avrupa ve %5.2’si Afrika kıtasındandır.
 • Küresel yeni vaka sayısı 260 bini geçti. Ülkelere göre dağılım şöyle: Hindistan 64 bin, ABD 53.5 bin, Brezilya 39 bin, Kolombiya 11.6 bin, Peru 9.5 bin, Arjantin 6.7 bin, Meksika 5.6 bin, Rusya 5 bin.
 • Resmi istatistiklere göre yeni vaka, aktif hasta, can kaybı ve ağır hasta sayısında artış devam ediyor. Türkiye’de son 24 saatte 1,256 kişi Covid-19’a yakalandı, 21 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 12 bin 190’a yükseldi. Ağır hasta sayısı da artış göstererek 668 kişi (%5.5) ulaştı, dünya ortalamasının 5.5 katı daha fazla ağır hastaya sahibiz. Hastaneye yatan hasta ve ağır hasta sayısının yüksekliği hastanelerin kapasitelerini zorlamaya başladı. Test sayısı 67 binde kaldı. 
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı paylaşımında “SON 45 GÜNÜN en yüksek pozitif tanı -yeni hasta- sayısına ulaştık. Kritik göstergemiz olan Ağır Hasta sayısı, genellikle risk grubunda olup hastalığa yakalananlar ile artıyor. Yeni hasta sayısını, ağır hasta sayısını, can kayıplarını birlikte azaltalım” dedi. 
 • Van’da saglık emekçilerinden elde edilen bilgiye göre günlük vaka sayısı 200’ ü buldu. Kente aktif vaka sayısı 2 bini geçti. Yoğun bakım doluluk oranı %95 civarında. Salgının başından bu yana enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 200 civarında. İl hıfzısıhha kurulu 65 yaş üstü vatandaşların  nişan, düğün, sünnet vb toplu organizasyonlara  katılmasına  yasakladı
 • Ülke genelinde yeniden artışa geçen Koronavirüs vaka sayıları Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık, tırmanışa geçen Covid-19 pozitif vakalarını tespit etmek amacıyla, pandeminin ilk dönemlerinde test yapmakla yetkilendirdiği laboratuvarlara, mikrobiyoloji laboratuvarlarından sonra genetik laboratuvarlarını da ekledi. 
 • Testlerin özel laboratuvarlara kaydırıldığına dair paylaşımlar arttı. İşyeri hekimleri, kendi isteği ile test yaptıracaklar, seyahat izni alacaklar vb. özel laboratuvarlardan cepten ödeme ile test yaptırmaya yönlendiriliyor. Yine Covid-19 geçirip geçirmediğini öğrenmek isteyenlerde antikor testlerini ancak özelden ücret karşılığı gerçekleştirebiliyor. Sağlıkta Dönüşüm Programını sembolize eden ‘paran kadar sağlık’ anlayışı Covid-19 pandemisinde dahi yürürlükte…
 • İzolasyon, karantina önlemlerine uyumsuzluk yaygınlaşıyor. Karantinada olması gereken bir kişi düğünde, bir kişi şehirler arası seyahat ederken tespit edildi.  Evde olması gerekirken il dışına çıkan aileler…
 • Van ve Kayseri’de 65 yaş üstü vatandaşların düğün, nişan, sünnet ve mevlit gibi toplu etkinliklere katılmaları yasaklandı. Böylece, kısıtlama getirilen il sayısı 7’ye yükseldi.
 • Fındık toplamak için Düzce’ye giden mevsimlik işçiler, korona virüsü tedbirleri kapsamında sağlık kontrolünden geçirildi. 1 aydır devam eden denetimler sonucunda korona virüsü belirtileri gösteren 95 fındık işçisi karantinaya alındı. Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, 95 kişinin semptomlarından ve durumundan şüphelendiklerini ve karantinaya aldıklarını ifade ederek, “15 Temmuz itibarıyla ilimize gelen fındık işçilerini sağlık taramasından geçiriyoruz. Bugüne kadar 2 bin 616 fındık işçimizi eğitimlerini verdik. Taramalarını yaptık. Bunun dışında da 95 kişinin semptomlarından ve durumundan şüphelendik. Karantina altına almak zorunda kaldık. Karantinada tutuyoruz. Karantinada takiplerini yapıyoruz” dedi. 
 • Trabzonspor’da bir oyuncunun daha Covid-19 testinin pozitif çıktığı duyuruldu.
 • Eğitim öğretimin okullarda yapılması salgın nedeniyle hala muammada ama Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, yeni eğitim öğretim döneminde 18 milyon öğrenciye Coronavirus eğitimi verilmesi gerektiğini söyledi.
 • Türk Toraks Derneği’nin yöneticileri, İngilizce yayın yapan saygın tıp dergisi Lancet’a yazarak, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’deki ‘corona’çalışmalarını engellediğini belirtti.
 • Kuzeydoğu Suriye Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Ciwan Mistefa, tespit edilen Corona virüsü vaka sayısının 182’ye yükseldiğini açıkladı. Mistefa, Cizîre Bölgesi’nde altı, Kobanê’de üç ve Şehba’da iki yeni vaka tespit edildiğini bildirdi.
 • Ankara Şehir Hastanesi’nde hemşire olarak görev yapan ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı olan Nazan Karacabey, ‘normalleşme’ süreciyle birlikte hastanelerde yoğunluk olduğunu ve sağlık çalışanlarının hem bedenen hem de psikolojik olarak tükenme aşamasına geldiğini söyledi. Karacabey, “Biz yıllardır yetersiz elemanla sağlık hizmeti üretirken, pandeminin baş aktörleri haline geldik. Buna karşı alınan önlem ise sadece ek ödeme gibi geçici önlem oldu” dedi. Karacabey alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı:
  • Bilim kurumlarının sadece hekimlerden oluşturamazlar. Pandemiyle mücadele eden sağlık emekçileri bir bütündür. Kurulda her alanı temsil edecek bir sağlık çalışanının olması gerekiyor.
  • Sadece sağlık emekçilerinin değil, bütün emekçilerin haklarını gözeten, koruyan ama özgürlük ve insan haklarını ihlal etmeyen kısıtlamalar getirilmeli.
  • Sağlık çalışanlarına yoksulluk ücretinin üzerinden, insanca yaşayabileceği bir ücret verilmesi gerekiyor.
  • Meslek örgütleri ve sendikalar bu mücadelenin dışında tutulmamalı. Tutulduğu süre boyunca hepimiz bundan zarar göreceğiz.
 • Urfa’nın Viranşehir ilçesinde bir tıp merkezinin acil servisinde görev yapan Doktor Abdurahman Demir, Covid-19 virüsünden yaşamını yitirdi. Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesi’nde bir süredir tedavi gören Demir, dün yaşamını yitirdi.

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Aralarında siyasetçi, gazeteci, akademisyen, yazar ve sanatçının bulunduğu 101 Aksaçlı’nın 21 Temmuz’da yayınladıkları bildiriyle ülkenin içinde bulunduğu kötü koşullara dikkati çekip, iktidara uyarıların bulunduğu ve tüm toplumsal kesimleri demokrasi ittifakında buluşma çağrısına 404 yurttaştan destek geldi. Aksaçlıların bildirisine destek veren isimlerden AKP’nin kurucu isimlerinden Fatma Bostan Ünsal, sanatçı Ferhat Tunç ve sosyolog Ferhat Kentel, çağrının önemine vurgu yaptı. 
 • Türk Toraks Derneği, İngilizce yayın yapan tıp dergisi Lancet’a yazarak, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’deki korona çalışmalarını engellediğini belirtti. İstanbul özelinde, korona dönemindeki ölüm istatistiklerinin önceki senelerdeki ortalamanın çok üstünde olduğu, ancak bakanlığın bildirdiği korona ölümlerinin aradaki farkı kapatmadığı belirtildi. Dernek üyeleri, Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan 5 Temmuz tarihine kadarki dönemde İstanbul’da son dört seneki ortalamanın 4723 üstünde ölüm rakamına ulaşıldığını, bunun 2771’inin korona kaynaklı olduğunu, bu dönemde en az 1952 ölümün kaynağının açıklanmadığını ifade etti. Doktorlar, bu durumun Sağlık Bakanlığı’nın Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlama usullerine uymamasından kaynaklandığını belirtti. 
 • TTB: “Çocuklarımızın hayatı için kreş ve çocuk evi istiyoruz!” “Hemşire Fatma İçuz COVID-19 nöbeti için çalıştığı hastaneye giderken çocuklarını bıraktığı evde çıkan yangın nedeniyle iki çocuğunu kaybetti. Kendisine, eşine ve yangında yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. Yaşanan bu olay bir kez daha biz kadınların, ana-babaların çocuklarıyla yalnız bırakıldığımızı, çocuk bakım sorumluluğunun üstesinden tek başımıza, kendi yarattığımız olanaklarla geldiğimizi gösterdi. Hepimizin çocuklarımızı güvenli ortamlarda büyütme, işimize giderken güvenli ortamlara emanet etme hakkımız var. Elimizden alınan kreşler ve çocuk bakım evleri, ihtiyacımıza uygun olarak tekrar açılmalıdır. Bütün kreşler, insan sağlığına çocuk gelişimine uygun biçimde düzenlenmelidir. Tüm çalışan anne babaların gözlerinin arkada kalmayacak biçimde çocuklarını emanet edebilmesi için gereken düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istiyoruz.”
 • Türkiye korona virüsü salgınının önüne geçmek için her gün yeni uyarılar yaparken, Şırnak’ın Balveren beldesi sakinleri 6 aydan beri gönüllü karantina uyguluyor. Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı beldede henüz vakaya rastlamadı. Alınan kararlar uyarınca ev ziyaretleri, düğün ve taziyeler durduruldu, maske kullanımına özen gösterildi.

YENİ YAŞAM İNŞASI  

·             “4 yıl önce bugün: ‘Siyahların’ yerini yeni bir yaşam aldı”
 • “IŞİD’den kurtarılmasının ardından kentte kurulan komün, meclis ve yerel yönetimlere katılan kadınlar, halk örgütlemesinde başat rol oynarken ve kurumlarda da eşbaşkanlık sistemi ile önemli roller üstlendi.”
  • “Minbic Yönetim Meclisi Eşbaşkanı Nura Hamid, ANHA’ya verdiği demeçte, IŞİD’in baskıcı yönetimini hatırlatarak, “Bugün IŞİD’in zulmünden kurtarılan kadınların durumu çok farklı. Kadınlar her alanda rol üstlenmeye başladı. Minbic Sivil Yönetimi kurulduktan sonra birçok kadın kurumu da kuruldu. Minbic’deki kurumların yönetim ve üyeliklerinde kadınların katılım oranı yüzde 60’a ulaştı” dedi.
  • “Nura Hamid, Minbic’de kadınlar için yeni bir yaşam kurulduğunu ifade ederek şunları kaydetti: “Toplumda karşı karşıya kaldıkları zorlukları geride bıraktılar. En büyük zorlukların ve vahşetin yaşatıldığı IŞİD çetelerinin dönemi bitti. Bugün kadınlar gelişim, değişim ve dönüşüm noktasında büyük adımlar atıyor.”
  • Minbic Kadın Meclisi Sözcüsü İbtisam Abdülkadir ise, Minbic’in kurtuluşunda bu yana geçen 4 yıllık süreçte kadınların kendilerini örgütlediklerine dikkat çekti. Minbic Kadın Meclisi Sözcüsü, “Kentin ve köylerin tümünde kadınlara ulaşıldı. Kadınlar buralarda eğitim programları yürüttüler. Aşiret liderlerinin eşleri ilk önce toplantılara katılmıyordu. Ancak şimdi seminerlere, toplantılara katılıyor, kadınları ziyaret ediyorlar. Meclis tüm kadınlara ulaşıyor, sorunlarını dinliyor ve çözüme kavuşturuyor” diye konuştu.
  • https://yeniyasamgazetesi1.com/4-yil-once-bugun-siyahlarin-yerini-yeni-bir-yasam-aldi/

JİN

 • Gülizar İPEK, Mardin Şahmaran Kadın Platformu Üyesi İhraç edilen Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı “Bugün dünyanın her yerinde kadınlara karşı bir savaş yürütülmekte ve yaşamın her ala­nında kadın kırımı, erkek egemen politika­ların bir sonucu olarak açığa çıkmaktadır. Devletler kadın mücadelesini sindirmek ve kendi sistemlerinin devamlılığını sağlamak için müca­dele eden kadınlara karşı saldırılar, gözaltılar ve tutuk­lamalarla kadınları yıldırmaya çalışırken, tüm bu saldı­rılara rağmen, dünyanın dört bir yanında kadınlar di­renmeye, mücadele etmeye devam etmektedir.”  https://www.evrensel.net/haber/411757/bolgede-siddet-istismar-tecavuz-kadin-intiharlari-ve-cinayetleri
 • Türkiye’de fiili bir kürtaj yasağı uygulanıyor: İrfan Aktan ile Sedef Erkmen söyleşisi- 
  • Devletin en tepesi kadınların yaşam hakkını savunan İstanbul Sözleşmesi’ne cephe açmışken, devşirmeleri “bekâr hayatını” hedef almışken, kadınlar açısından alttan alta sürdürülen korkunç bir fiili yasak var. Binlerce kadının yaşamına mâl olmuş uzun yasak dönemi sonrası 1983 yılında Türkiye’de kürtaj hakkı yasal güvenceye kavuşturulmuş olmasına rağmen, son yıllarda bu hak da kâğıt üstünde bırakılmak isteniyor. Kürtaj yaptırmak isteyen kadınların önüne sayısız engeller çıkarılıyor, devlet hastanelerinin çoğu kürtaj yapmayı reddediyor.  Sedef Erkmen “İsteğe bağlı kürtaj şu anda 10 haftaya kadar yasal. Ama evet, uygulamada bu yasal hakkın kullanımının önüne ciddi engeller getiriliyor. Her şeyden evvel, 2003 yılında hayata geçirilmiş olan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın birtakım etkileri var. Bu programla birlikte doktorlara performansa dayalı bir ücret ödenmesi sistemi getirildi. Kürtajın bu sistem içerisinde performans puanı çok düşük. Ayrıca normalde doktorların, tıbbi operasyonlar sırasında ters giden bir şey olması durumunda başvurabildikleri bir mesleki sağlık sigortası var. Fakat bu sigorta, kürtaj işlemi sırasında yaşanacak komplikasyonlar durumunda işlemiyor. Öte yandan bizim ülkede, doktorların “vicdani ret” dolayısıyla herhangi bir tıbbi müdahaleyi reddetme hakları yok. Yani bir doktor, “inancımdan ötürü kürtaj işlemi yapmıyorum” diyemez. Ama pek çok hekimin, fişlenme korkusuyla kürtaj yapmadığını biliyoruz.” https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/16/sedef-erkmen-turkiyede-fiili-bir-kurtaj-yasagi-uygulaniyor/

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • “Munzur zorda ise hepimiz dardayız”
  • Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Gözeleri’nin “çevre düzenlemesi” adı altında yapılaşmaya açılmak istenmesine ilişkin yazılı açıklama yaparak çağrıda bulundu. “Alevi inancında Munzur Gözeleri’nin yaşamın, yeniden doğuşun, toplumsal varoluşun kaynağı olduğuna yer verilen açıklamada, “Nasıl ki toplumsallık insanlığın varlık nedeni ise su kaynakları da bu toplumsallığa ortam hazırlayan kutsal mekânlardır. Su havzaları ile ilk yerleşim yerleri arasında birebir ilişki vardır. Munzur Gözeleri’nin Rêya Heq Alevi inancındaki kutsallığı yaşamın varoluşuyla başlar. Varoluşun, yeniden doğuşun, canlılığın, evrendeki döngünün, doğurganlığın, bilgeliğin, Anakadın kemaletinin kaynağıdır. Nehak zihniyet bu kadim kültürü, toplumsal hafızamızı biliyor. Yeniden doğuşun mekânını da biliyor. Yıllarca Aleviler adına söz sahibi olduğunu söyleyenler, etki ve yetki sahibi olduğunu söyleyenler, bulundukları konumlarından dolayı devlet erkanınca ziyaret edilenler, seçim dönemlerinde milyonlar adına konuşma hakkını görenler, devlet kurumlarının, milletvekillerinin, parti başkanlarının, bakanların fotoğraf karelerinde yer alan kurum temsilcileri, inanç önderleri, siyasetçiler şimdi Munzur zorda ise siz darda değil misiniz? Tam da zamanı değil mi? Pirlerinizin Gülbank sesleri hiç mi kulağınızdan gitmedi? Yediğiniz lokmaların, dinlediğiniz deyişlerin, Hak ve Hakikat arayışında Hakka yürüyen canların hiç mi bir karşılığı yok?” denildi. https://yeniyasamgazetesi1.com/munzur-zorda-ise-hepimiz-dardayiz/
 • Murat Meriç- “Bir Dayanışma Örneği: Olta”
  • Birkaç gündür yeni yayımlanan bir karışık albümü dinliyorum: “Olta”. Şahane topluluklarımızdan Peyk’in girişimiyle yapılan bir ilk albüm bu. Karantina döneminde işini yapamayan müzisyenlere destek olması amaçlanmış, çeşitli isimler bir araya gelmiş ve ortaya 12 şarkıdan müteşekkil bir derleme çıkmış. Peyk, “Olta”nın çıkışını, Twitter hesabından şöyle duyurdu: “Öncülüğünü yaptığımız ve tüm geliri, işleri kesintiye uğramış zor durumda olan bağımsız müzisyen ve sahne emekçilerine verilmek üzere [hazırlanan] dayanışma serisinin ilki.”   “Bu kez durum farklı. Herkesi etkileyen bir salgın söz konusu. Yine de değişmeyen bir şey var: Yan yana gelmek şart. Gönül ister ki bunlara hiç gerek duyulmasın ama içinde bulunduğumuz süreç, her şeyden önce dayanışmayı zorunlu kılıyor. Örgütlenmek, bir araya gelmek, bir dernek ya da sendikada birleşmek şart. Buna dair bir adımın hâlâ atılmamış olması fena ama umut baki. ‘60’lı yıllarda müzisyenleri bünyesine toplayan Müzisyenler Sendikası ve hemen ardından örgütlenen Hafif Müzik Derneği, etkin oldukları dönemlerde müzisyenlerin haklarını koruyan, onların gelişmesini sağlayan oluşumlar olarak tarihte yerini aldı. Yakın zamanda bağımsız müzisyenlerin oluşturduğu Serbest Müzisyenler ve Yapımcılar Derneği ya da ‘90’lı yılların ortalarında Moğollar’dan Grup Yorum’a uzanan isimlerin destek verdiği Beyaz Nota Platformu gibi örnekler karşımıza çıktıysa da bunlar sürdürülebilir olmadı. Umalım ki şu musibet bir işe yarasın, müzisyenler yan yana gelsin, birbirlerinin dertlerine derman olsun.” https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/16/bir-dayanisma-ornegi-olta/

EKLER

·      Hamza Ajan’ın hikayesini tüm dünya öğrenecek: Bursa’nın Gürsu ilçesinde pazarda çalışan 17 yaşındaki Suriyeli Hamza Ajan, bir grubun tacizine uğrayan Suriyeli bir kadını savunduğu için darp edilerek öldürüldü. Hamza’nın hikayesini farklı dillerde dünyaya duyurmak isteyen Cevdet Acu, şu ana kadar 12 ayrı dilde (İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, İsveççe, Fransızca, İbranice, Korece, Japonca, Taylandca, Malezyaca, Hindistanca) yazıyı yayına hazırladı.
https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/08/16/hamza-ajanin-hikayesini-tum-dunya-ogrenecek/