Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 15 HAZİRAN 2021

KORONA GÜNLÜĞÜ 15 HAZİRAN 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politakaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

Koronavirüs ne kadar ileri gidebilir? Virüslerin saf yayılma gücünü kıyaslamanın en temiz yöntemi R0 katsayılarına bakmak. Yani enfekte her kişinin, virüsü, bağışıklığı olmayan ve enfekte olmamak için herhangi bir ek önlem almamış ortalama kaç kişiye bulaştırdığını incelemek. Bu katsayı, pandemi Vuhan’da başladığında yaklaşık 2,5’tu ve Imperial College’taki modellemelere göre Delta varyantında 8’e kadar çıkabilir.  Oxford Üniversitesi’nde viral evrim araştırmaları yapan Dr. Aris Katzoukaris, “Bu virüs bizi çok şaşırttı. Korktuğumuz her şeyin ötesinde. Bunun 18 ay içinde iki kez olması, her biri yüzde 50 daha bulaşıcı olan iki varyantın ortaya çıkması müthiş bir değişim hızı” diyor. Alfa varyantının daha bulaşıcı olma yöntemlerinden biri, irterferon tepkisi adı verilen vücuda yabancı bir unsur girdiğinde verilen alarmı geçmekte daha da iyileşmekti. Ancak bu, Yunan alfabesindeki tüm harfleri bitirip, son harf olan Omega’da artık durdurulamayacak bir canavarla karşılaşacağımız anlamına gelmiyor. Dr. Katzoukaris, “En nihayetinde sınırlar var ve tüm kötü mutasyonların birleşiminden oluşan süper bir virüs yok” diyor.

***

Covid-19 vakalarında küresel düzeyde düşüş eğilimi devam ediyor. Bununla birlikte farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 177 milyonun üzerine çıkarken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 milyon 828 bine yaklaştı. Aktif hasta sayısı 12 milyonun altına indi.

Küresel düzeyde yeni vaka bildirimi 300 binlere indi. Son 24 saatte 301 bin 544  kişide Covid-19 saptanırken  6 bin 745 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan’da yeni vaka bildirimi 70 binin altına indi. Pandemi halen Asya, Latin Amerika ve Afrika’da yüksek hızda devam ediyor. İngiltere’de Delta varyantına bağlı yeni vaka bildiriminde artış devam ediyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Hindistan (62.6 bin), Brezilya (40.9 bin), Kolombiya (24.4 bin), Arjantin (21.3 bin), Rusya (13.7 bin), İran (10.7 bin), ABD (10 bin), Endonezya (8.2 bin), İngiltere (7.7 bin) ve Filipinler (6.4 bin).

Kıtalara göre yeni vaka bildimi şu şekilde: Asya (133 bin), Güney Amerika (101 bin), Avrupa (33 bin), Kuzey Amerika (18 bin) ve Afrika (16 bin).

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de iki doz aşı yaptıranlar %16.47’ye yükselmesine rağmen ‘’kademeli normalleşme’’ denilerek önlemlerden neredeyse tamamen vazgeçilmesi, halkı rehavete sürükleyen söylemler salgının kontrolünü güçleştiriyor. Salgın hala kontrol altına alınabilmiş değil. Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 5 bin 626 kişiye yükseldi. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 53’den 74 kişiye yükseldi. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 424 kişiye geriledi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 336 binin üzerine çıktı. Toplam can kaybı ise 48 bin 795 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 219 binin üzerinde.  Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de aktif hasta sayısı yeniden kıpırdanmaya başladı, dün itibarıyla 79 bin 475 kişiye yükseldi. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Temaslıların gerçek anlamda saptanmasıyla bu sayının ciddi düzeyde artacağını biliyoruz. Ağır hasta sayı binin altına indi (929 kişi). Ağır hasta oranımız %1.2’e düştü. Bu oran hala dünya ortalamasının iki katı! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu, ölümlerin yüksek hızda devam edeceği uyarısını ısrarla vurguluyoruz.

***

‘Zoe Covid Belirtileri’ adlı araştırmayı yürüten Profesör Tim Spector, Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görüldüğünü; genç yaştaki hastaların “daha ziyade ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi” hissedebildiğini söyledi.

***

Marmara Denizi kıyılarını kaplayan, halk arasında deniz salyası olarak bilinen müsilaj, birçok kentte etkisini göstermeye devam ediyor. Müsilaj, çoğalarak sürerken uzmanlar halk sağlığı için önemli uyarılarda bulunuyor. Kıyıları kaplayan müsilajı BirGün’e değerlendiren Halk Sağlığı ve Çevre Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, “Kıyılardan alınan ilk numunelerden ortaya çıkan bulgular bize deniz girmenin çok tehlikeli ve sakıncalı olduğunu gösteriyor. Farklı salgınlar ortaya çıkabilir. Bu dönem özellikle ishal hastalıklarını yakından izlemeliyiz. Şu an Marmara’ya hiçbir atık suyun deşarj edilmemesi, denize akıtılan atık suların ise acilen durdurulması lazım. Denizlerdeki ve kıyılardaki yükü daha fazla artırmamak gerekiyor. Önlem alınmazsa ve dikkatli olunmazsa daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

***

Nijerya’nın Bauchi eyaletinde kolera salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Salgın nedeniyle 17 kişinin daha öldüğünü, böylece geçen aydan bu yana salgından hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye çıktığı bildirildi.

***

Sağlık emekçilerine yönelik şiddet pandemi döneminde bile devam ediyor. Kayseri’nin Develi ilçesindeki Hatice Muammer Kocatürk Devlet Hastanesi’nde nöroloji uzmanı olarak görev yapan Dr. Erdal Kurt (34), iş çıkışı evine gittiği sırada Mehmet Göçer isimli bir kişinin silahlı saldırısına uğradı.

***

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Türkiye’nin ‘İstanbul’dan transit yapan Hintli yolcular’ nedeniyle Fransa’nın ‘kırmızı liste’sinde bulunduğunu söyledi.

 

AŞI TARTIŞMALARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı tüm çalışanların yarından itibaren aşı randevusu alabileceğini söyledi. Böylece AKP hükümeti yeni bir ayrımcılığa da imza atmış oldu.

***

Türkiye’de bugüne kadar uygulanan Covid-19 aşılamasında en yüksek günlük doza ulaşıldı. Son 24 saatte 781 bin 351 kişi aşı yaptırdı. Sağlık Bakanlığınca, Covid-19’la mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı saat 19.30 itibarıyla toplam 34 milyon 493 bin 508 oldu.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın SGK’ye kayıtlı olan işçi ve memurların Kovid aşısı için randevu alabileceğini açıklamasının ardından e-nabız sistemi çöktü.

Covid-19 aşılamasında yaş sınırlamasının 40’a düşmesi ve önceliğe farklı meslek gruplarının da dahil edilmesinin ardından Bodrum Devlet Hastanesi’nde metrelerce kuyruk oluştu.

***

Kocaeli’nin Derince ilçesinde, nüfusun yoğun olduğu noktalara, mobil aşı üniteleri kuran sağlık ekipleri, bir hafta boyunca, aşı hakkı kazanan kişilere randevu şartı aranmaksızın Koronavirüs aşısı yapacak. Mobil aşı aracında Biontech aşısı da yapılıyor.

***

3’üncü doz için plan belli oldu! Sağlık Bakanı Koca’nın ‘hibrit model’ diye tanımladığı sistemde, sonbaharla birlikte, ilk aşıların üstünden en az altı ay geçtikten sonra, 3’üncü doz aşıda etkinlik ve koruyuculuk tespiti için gönüllülerden başlanarak denemeler yapılacak.

Buna göre, ilk iki dozu Sinovac aşısı olanlardan oluşacak bir gruba yine Sinovac, bir diğer gruba BioNTech, diğer gruba da yerli aşı yapılacak. Aynı şekilde ilk iki dozda BioNTech tercih edenler içinden gönüllü birer gruba da 3’üncü dozda Sinovac, BioNTech ve yerli aşı vurulacak. Böylece 3’üncü dozda hangi hibrit modelle en yüksek koruyuculuk sağlandığı dikkate alınarak yaygın ve yoğun uygulamaya geçilecek. Eğer antikor beklenen düzeyde oluşur ve korunursa, hatırlatma dozunda ne kullanılacağı belli olacak. Sağlık Bakanlığı bu süreçte, toplumun geneli hakkında fikir veren bir antikor çalışması yapacak.

***

Koronavirüse karşı Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısının ilk partisini taşıyan uçağın, Ankara’daki Esenboğa Havalimanı indiğini duyuruldu. Ne kadar aşının geldiği açıklanmadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen nisan ayında 6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısının gelmesini beklediklerini söylemişti. Koca, haziran sonuna kadar 30 milyon dozun teslim edileceğini aktarmıştı. Sputnik V aşısının 5 Aralık 2020 ile 31 Mart 2021 tarihleri arasında Rusya’da her iki doz ile aşılanmış olanlar arasında yapılan araştırmadan elde edilen etkinlik oranının yüzde 97,6 olduğu açıklanmıştı.

***

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşı COVIRAN Bereket’in acil kullanımına izin verildiğini açıkladı.

***

Novavax ABD ve Meksika’da 30 bin gönüllüyle yapılan üçüncü faz denemelerini  sonucunu duyurdu. Geliştirilen Koronavirüs aşısının güvenli ve yüzde 90.4 oranında etkili olduğu belirtildi. İki doz uygulanan aşının ağır hastalığı ise yüzde 100 oranında önlediği belirtildi. Novavax, bu yılın üçüncü çeyreğinde ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) acil kullanım onayı için başvuruda  bulunacağını açıkladı.

***

Avrupa Birliği (AB) kurumları, Birlik sınırları içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasına ilişkin düzenlemeyi yasalaştırdı. Aşı sertifikası ücretsiz olacak, kağıt veya dijital şekilde hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

***

G7 ülkeleri yoksul ülkelere 1 milyar doz Covid-19 aşısı hibe etme sözü verdi. Beklendiği üzere zirvede ilaç şirketlerinin şiddetle karşı çıktığı aşı patentlerinin kaldırılmasına ilişkin bir herhangi adım atılmadı.

 

 

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...