Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 15 EKİM 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 15 EKİM 2020

GÜNDEM

 • Kayseri’de 112 Acil Servisi’nde görevli sağlık emekçisi Hasan Onur koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Hasan Onur ambulans şoförü olarak görev yapıyordu.
 • Dünya Sağlık Örgütü’nden ‘ikinci dalga’ uyarısı: Ölümlerde ani artış olabilir. Vaka sayısındaki artışa paralel olarak ölüm sayısının da artacağını işaret eden DSÖ, yoğun bakım ünitelerindeki hasta yükünün artmasına ve ölü sayısının vaka sayısını son haftalarda geçmesine dikkat çekti.
 • İşkence hız kesmeden devam ediyor, can alıyor. KHK’lı polisin karantina hücresinden cenazesi çıktı: Plastik sandalyede ölüm
 • Erdoğan yedi ay sonra ilk kez AK Parti grubunda konuşurken, Türk Tabipler Birliği’ni (TTB) ve yeni başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı hedef aldı. Erdoğan “Ne zamandan beri terörle ilişkili biri TTB’nin başına geçebiliyor? Çoklu baro sisteminde olduğu gibi bir düzenlemeyi TTB için de yapacağız” dedi. Erdoğan, AYM üyesinin ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımına da tepki gösterdi: “Çok arzu ediyorsan siyasete girersin.”
 • Erdoğan’ın hedef gösterdiği TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “Bizim gündemimizde değil, biz meslektaşlarımızı kaybediyoruz. Bir haftadır 7 sağlık çalışanını kaybettik, gündemimiz bu” dedi.
 • Polisin dizi emekçinin boynunda: İşçi Sağlık ve İş Güvenliği Meclisi’nin “COVID-19 raporu” açıklamasına saldırdılar. İSİG, açıklamaya polis müdahalesini sosyal medyada bir video ile paylaştı. Twitter’dan yapılan açıklamada; “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi önünde 12.30’da yapacağımız “7.ayında Covid-19″ raporu basın açıklamasına polis müdahalesi sonucu çoğunluğu sağlık emekçileri olmak üzere arkadaşlarımız gözaltına alındı… İSİG Meclisi…” denildi.
 • Türkiye Freedom House’un ‘internet özgürlüğü’ raporunda internet özgürlüğü olmayan ülkeler arasında yer aldı. Dünya genelinde hükümetlerin Covid-19 salgınını internet üzerinden gözetleme ve veri toplamayı genişletmek için kullandıkları belirtilirken, Türkiye’deki Hayat Eve Sığar adlı yeni sisteme de dikkat çekildi.
 • ‘Tartışmalı’ gıda kanun teklifi geri çekildi. AKP’nin gıda ve tarım alanlarında değişiklikler içeren torba teklifine göre, gıdalarla ilgili bilimsel dayanağı olmadan ‘yanıltıcı yayın’ yapan veya ‘korku ve güvensizlik’ oluşturanlara 20 bin ila 50 bin lira arasında para cezası verilecek. Ancak tanımın çok geniş olması, tartışmaları da beraberinde getirmişti.
 • İzmir’de sahte içkiden zehirlendiği belirtilen 3 kişi daha vefat etti. Kentte metil alkolden zehirlenerek ölenlerin sayısı 21’e yükseldi.
 • İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Muğla Barosu’nun genel kurulunun ertelenmesiyle ilgili emsal oluşturacak bir yürütmeyi durdurma kararını oybirliğiyle alan Muğla 3. İdare Mahkemesi, genel kurulun ertelenmesinin açıkça hukuka aykırı olduğunu bildirdi.
 • Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun cezaevlerinden gelen hemen her başvuruya ‘dayanaktan yoksun’ kararı verdiği görüldü. Kurul, 15 cezaevi başvurusundan sadece 1’i hakkında ihlal kararı verdi. Bu ihlal kararında da kurul üyesi bir kişi karşı oyunda “İhlal kararı vermek güzide kurumlarımıza haksızlık olur” dedi.
 • Kars Belediyesi kayyımı, kentin doğal ürünlerinin satıldığı kooperatifle anlaşmayı feshetti.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 38.7 milyonu geçti. Günlük vaka bildirimi 400 bin sınırına dayandı. Son 24 saatte 381 bin 466 kişide Covid-19 pozitifliği saptandı. Dün 6 binin üzerine çıkan günlük ölüm sayısı ile toplam can kaybı da 1 milyon 100 bin sınırına dayandı.
 • Avrupa’da yeni vaka tespitinde patlama yaşandı. Son 24 saatte 139 bin 674 kişide Covid-19 pozitifliği tespit edildi. Yeni vaka bildirimi yüksek olduğu ülkelerin çoğunluğu Avrupa kıtasına ait: Hindistan (68 bin), ABD (59.7 bin), Brezilya (26.7 bin), Fransa (22.6 bin), İngiltere (19.7 bin), Arjantin (14.9 bin) Rusya (14.2 bin), İspanya (12 bin), Çekya (9.5 bin) ve Belçika (7.4 bin).
 • Günlük vaka bildirimi binin üzerinde olan ülke sayısı 43’e, 2 binin üzerinde bildirim yapan ülke sayısı 29’a, 5 binin üzerinde vaka bildirimi yapan ülke sayısı 16’ya, 10 binin üzerinde vaka bildirimi yapan ülke sayısı da 8’e yükseldi.
 • İran’da Coronavirus salgının başlangıcından bu yana günlük can kayıpları ve vaka sayıları en yüksek seviyeye ulaştı. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, son 24 saatte 4 bin 830 kişiye Coronavirus tanısı konulduğunu, 279 kişinin salgından hayatını kaybettiğini duyurdu. Hem günlük ölümlerin hem vaka sayılarının, salgının ilk tespit edildiği tarih olan 19 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı belirtildi.
 • Küresel aktif vaka sayısı 8.5 milyonun üzerine çıktı.
 • Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 1,671 yeni hasta tespit edilirken 57 kişi hayatını kaybett Aktif hasta sayısı 33 bin 068 ve ağır hasta sayısı 1,418 olup hala yüksek hızda devam ediyor. Test sayısı 115 binin üzerinde. Bakanlığın hedeflediği 200 bin testin oldukça uzağındayız.
 • Sağlık Bakanı Koca, “İstanbul’da son 1 ay içindeki artış ortalama yüzde 50 oranında, Ankara’da azalma yüzde 60 kadar oldu. Yani yüzde 40’a kadar, neredeyse üçte birine kadar inmiş durumda.
 • Sağlık Bakanı Koca, sağlık çalışanları içinde testi pozitif olanların sayısının 40 bini geçtiğini ve 107 sağlık çalışanının Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
 • İstanbul’da vaka sayısında artış var. Sağlık Bakanı Koca: “15 Ekim’de bu saha taramasını tekrarlıyoruz. Toplumun tamamını yansıtacak büyüklükte bir örneklem üzerinde çalışma yapıyoruz. Hem semptomsuz yani belirtisiz olduğu halde testi pozitif çıkan taşıyıcı vakaları hem de antikor testleriyle daha önce virüs kendisine bulaştığı halde bunu fark etmemiş fakat sonuçta bağışıklık geliştirmiş kişileri tespit etmiş olacağız. Bu çalışma bize toplumun tamamı hakkında fikir verecektir.’’
 • İngiltere’de bugünden itibaren bölgelerin koronavirüs salgınının hızına göre sınıflandırdığı yeni önlem paketi uygulanıyor. Ülkede ayrıca “devre kesici” olarak nitelendirilen, günlük hayatın geçici bir süre -en az 2 hafta – “askıya alınması” tartışıyor. Başbakan Boris Johnson üzerinde de bu yönde baskılar artıyor.
 • Fransa’da yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınında günlük vaka sayılarının artması üzerine Bakanlar Kurulu kararnamesi ile sağlık alanında olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Fransa’da Covid-19 önlemleri kapsamında başkent Paris ve 8 büyük kentte 21.00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

TOPLUMSAL MÜCADELE– SAĞLIK MUHALEFETİ

 • İSİG Meclisi bir paylaşım daha yaparak açıklamalarına izin verilmeyen “Covid-19 7. Ay” raporunu sosyal medyada paylaştı. İzlenen politikalarla salgının adım adım bir işçi sınıfı hastalığına dönüştürüldüğüne dikkat çekilen raporda “Salgının 7 aylık sürecinde sermayeyi koruyan, üretimin her ne olursa olsun devamlılığına dayanan ‘çarklar dönsün’ anlayışı ile işçi sınıfının sürü bağışıklığına iten politikalar, virüsün işyerlerinde ve işçilerin yaşam alanlarında hızla yayılmasına sebep oldu” denildi. Salgın bahanesiyle esnek çalışma, ücretsiz izin gibi uygulamaların “normalleştirildiği” ve belirtilen açıklamada şunlara yer verildi: “Özellikle salgının ilk günlerinde, üretimin/hizmetin durması veya yavaşlaması bahane edilerek pek çok işçinin işten çıkarılmasıyla başlayan süreç aşırı ve esnek çalışma, iş yükünün artması, ücretsiz izne zorlama, ücretleri geciktirme gibi uygulamalarla sürdürülüyor. “Bu süreçte, başta sağlık emekçileri olmak üzere, virüsün bulaşması sonucunda maruz kalınan Covid-19, iş kazası sonucu gelişen ölümcül seyirli mesleki bulaşıcı hastalık, ölüm halinde ise de iş cinayeti olarak değerlendirilmesi gerekirken, Sosyal Güvenlik Kurumu, Covid-19’un “iş kazası/meslek hastalığı” tanımı dışında, sadece ‘hastalık’ olarak provizyon alınmasını isteyen skandal bir genelgeye imza attı.”
 • Filyasyon ekiplerine ilişkin duyduğumuz başlıca şikayetler arasında evde tedavi olan hastalara zamanında gidilmediği ve telefonlarının sürekli meşgul olması yer alıyor. Hastaların ve hasta yakınlarının kızdığı filyasyon ekibinin de hem sisteme hem de çalışma koşullarına yönelik şikayetleri var. “Ama daha iyi hizmet sunabilmemiz için bizim çalışma koşullarımızın düzeltilmesi gerekiyor. Örneğin aynı ortamda çalışan sayımız bazen 25’e çıkıyor. Sabahları bir maske veriyorlar bize ama talep etmemize rağmen korona virüsü testi yapılmıyor. Maske dışında su bile verilmiyor. Bir öğün yemek veriyorlar ama İl Sağlık Müdürlüğü’nün anlaştığı yemek firmasının, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hileli ürün satanlar listesinde yer aldığını gördük. Bu nedenle dışarıda yemek istiyoruz ve buna da izin verilmiyor. Gece çalışan arkadaşlarımızı evlerine servisle bırakıyorlar. Ancak servis aracının arkadaşlarımızı evlerine bırakma süresi bazen 2 saati buluyor. Bu da en çok kadın arkadaşlarımızı zor durumda bırakıyor.” (https://www.gazeteduvar.com.tr/filyasyon-ekibi-kime-kizsin-haber-1501718)
 • KYK Borçluları Hareketi: Yaşam kısıtlamalarımızın sorumlusu meclistir. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Borçluları Hareketi, Kadıköy’de bulunan Hayal Meal Sahnesi’nde düzenledikleri forum ile KYK borçlarının silinmesini talep etti. Salona “KYK’lilar birleşiyor. Söz, vaat, müjde değil; yasa istiyoruz: KYK borçları silinsin” pankartı asılırken, foruma birçok kişi katıldı. Sinevizyon ile başlayan forumda üniversiteliler, KYK borçlarının silinmesi için yürütecekleri mücadelenin yol haritasını belirledi.

JİN

 • Kadın Koalisyonu’ndan belediyelerin Pandemi Haritası: Daha çok eşitlikçi politika. Kadın Koalisyonu 30 belediyeyi 12 eşitlikçi politika üzerinden inceledi, sonuçları haritalandırdı. “Yoksulluk ve yoksunluğun hane hane hatta aynı hane içinde farklılık gösterdiğini tek tip hizmetin birçok insanı dışlayıcı olduğunu” gözler önüne seren harita belediyelere “Daha çok eşitlikçi politika” diye ses ediyor. belediyenin pandemiye kadar toplumsal cinsiyet konusunda, kadınlar konusunda politikaları, uygulamaları nasılsa pandemideki hali de öyle oluyor. Eğer belediyenin zaten kadınları ve onların meselelerini dışlayan bir yapısı varsa pandemide bu, kadınların hayatına katlanarak sorunlar yumağı biçiminde yansıyor. Bunu değiştirmek, olup biteni görüp göstermeyi gerektiriyor, biz de öyle yapıyoruz. (http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/232731-belediyelerin-pandemi-haritasi-daha-cok-esitlikci-politika, http://kadinkoalisyonu.org/harita/)
 • Rengarenk Umutlar Derneği’nin düzenlediği Çocuk Hakları Akademisi’nin ilk dönemi başlıyor.  Atölyeler, 1 Kasım 2020 – 28 Mart 2021 tarihleri arasında belirli aralıklarla 15 gün sürecek ve toplamda 10 farklı atölye içeriği planlanacak. Protect Defenders’ın desteğiyle hayata geçirilen atölyelerle ilgili olarak Rengarenk Umutlar Derneği Akademisi Koordinatörü Alper Yalçın “Silahlı çatışmalar sona ermiş olsa da ardında çocukların hayatında, büyük travmalar, yoksulluk, okulu terk, işçilik, cezasızlık gibi mücadele edilmesi gereken pek çok şeyi bıraktı. Diyarbakır’da çocuk haklarına dair ortak dil ve ortak paydayı bulabilmek için hâlâ güçlendirilmesi gereken tartışma alanları da var” diyor.

 

YENİ YAŞAM

 • Kırsal dayanışma ve komünal ekonomi – Yusuf Gürsucu

Kapitalizm doğal yaşamı yok ederken halkları ise açlığa ve yoksulluğa sürüklüyor. Bu sürüklenişe karşı ekolojik, demokratik, komünal bir yaşamın bugünden kırsaldan başlayarak oluşturmak neden mümkün olmasın! Dayanışma ekonomilerini oluşturmak ya da böyle bir perspektifle hareket etmek güçlü örgütlenmeleri ortaya çıkaracak ve yarına dair neler yapılabileceğini toplum kendisi deneyleyebilecektir. Oluşturulabilecek dayanışma ekonomileri komünal bir yapıda olmalı ve üretim araçları üzerinde toplumsal ortaklık yaratılmalıdır. Komünal yapı ya da güç, dayanışma ekonomisinin özyönetimsel ve üretim araçlarının toplumsallaşması ile büyümesi mümkün olabilecektir. Yaratılan dayanışma ekonomilerinin kapitalist üretim süreçlerinden ayrılabilmesi içinse toplumsal etik ve ekolojik değerlerin toplumsallaşması mutlak anlamda hayat bulmalı ve sürekli teşvik edilmesi gerekir. (http://yeniyasamgazetesi2.com/kirsal-dayanisma-ve-komunal-ekonomi/)

 

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Psikiyatriden devrime: Frantz Fanon’un devrimci psiko-politikası – Fırat Mollaer 

Fanon’un ilk kitabından son kitabına incelediği hemen hemen tüm psikiyatrik vakalar sömürgeciliğin yarattığı tahribatı ortaya koyuyordu. Bilimsel incelemeden getirdiği birikim düşünürü salt spekülasyona düşmekten kurtarmış, sömürgecilik eleştirisini somutlaştırarak düşüncesine diyalektik bir karakter kazandırmıştır. (https://www.gazeteduvar.com.tr/psikiyatriden-devrime-frantz-fanonun-devrimci-psiko-politikasi-haber-1501467)

 • Salgın, toplu ulaşımı yeniden düşünmemize neden oluyor – Jenny McArthur, Emilia Smeds, Rosalie Singerman Ray

Korona virüsü salgınıyla birlikte dünya genelinde en fazla sekteye uğrayan sektörlerden biri olan toplu taşımacılık, salgın sonrasında baştan sona yeniden düzenlemeye ihtiyaç duyuyor. Çeşitli gelirler ve vergilerle ayakta duran sistem, azalan yolcu sayısı nedeniyle büyük bir krizin eşiğinde. …Önümüzde, toplu taşıma finansmanında kalıcı değişikliklere gitmek, sosyal eşitsizlikleri gidermek ve adil ve sürdürülebilir ulaşıma geçişi hızlandırabilmek için kısa vadeli kurtarma paketlerinin ötesine geçmek için bir fırsat var. (https://www.gazeteduvar.com.tr/salgin-toplu-ulasimi-yeniden-dusunmemize-neden-oluyor-haber-1501690)

 

 

EKLER

 • HDP toplumsal sözleşmedir – Erdal Avcı

HDP 8 yaşına giriyor fakat buluşturduğu, birleştirdiği, biriktirdiği değerlerin tarihsel arka planında muazzam bir tecrübe var. Klasik manada, siyasi parti kanununa göre kurulmuş bir parti olmanın ötesinde anlamı ve sağlam bir varoluş gerekçesi vardır. Rumeli, Anadolu, Mezopotamya coğrafyasında yaşayan bütün halkların dil, kültür, inanç, sosyal ve ekonomik bütün değerlerini sahiplenen felsefesi ve mücadele geleneğindeki bütünleştirici paradigmasıyla halklar bahçesidir. Denilebilir ki; Cumhuriyet’in yüzyıllık devlet yönetiminden acı, zulüm, inkar, zindan, sürgün, katliam, soykırım, asimilasyon politika ve uygulamalarından nasibini almış her toplum ve bireyin; kendini bulacağı, varoluşunu koruyacağı, özsavunmasını alacağı güç birliğidir.

HDP’nin seçim partisi değil, seçime de giren bir parti olduğunu söylemek yerinde olur. Önüne koyduğu toplumsal talep ve çözüm önerilerinde birikmiş sorunları iktidarlaşarak değil, yerelleşerek ve meclisleşerek çözme iddiası; HDP’yi merkezi değil, yerel yaşam odağı yapıyor. (http://yeniyasamgazetesi2.com/hdp-toplumsal-sozlesmedir/)

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...