Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 13 EKİM

KORONA GÜNLÜĞÜ 13 EKİM

GÜNDEM

 • Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Esat Ülkü  COVID 19 nedeniyle hayatını kaybetti.
 • Siirt, Elazığ, Menemen… Birçok cezaevinde korona virüsü testi pozitif çıkan ya da semptom gösteren mahpus sayısı giderek artıyor. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yetkililerden bilgi almak için yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Cezaevi savcısını arıyoruz, ‘Git bakana sor’ diyor. Bakana soruyoruz, ‘Git cezaevi savcısına sor’ diye yanıt veriyor.”
 • CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, kamu ve üniversite hastanelerinin 2020 Eylül ayı itibarıyla tıbbi cihaz ve malzeme sektörüne olan güncel borcunun ne kadar olduğu hakkında bilgi istedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise soruyu geçiştirdi.
 • İstanbul, İzmir, Mersin, Aydın ve Kırıkkale’de, sahte alkol nedeniyle 4 günde 32 kişi hayatını kaybetti.
 • TÜİK’e göre işsiz sayısı azaldı: Semptom göstermeyen işsizler arttı Sağlık Bakanlığı’nın sempton göstermeyen koronavirüs vakalarını hasta kabul etmediği gibi TÜİK de iş bulma ümidi olmayanları işsiz saymıyor. İşsiz sayılmayan umutsuzların sayısı temmuzda 1 milyon 335 bine çıktı.
 • TTB’nin Covid-19 salgınına ilişkin yedinci ay raporunda Nisan’da 81 bin 570, Eylül’de ise 275 bin 647 vakanın bildirilmediği belirtildi. Rapora göre, 11 Ekim itibariyle 48’i doktor olmak üzere 112 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi.
 • TTB Covid 19 İzleme Grubu, Türkiye’nin seyahat sınırlaması uygulamamasının vaka sayılarını da yansıdığını açıkladı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Covid-19 salgınına karşın aralarında Türkiye’nin de bulunduğu sadece sekiz ülkenin seyahat sınırlaması uygulamadığını açıklamıştı.
 • DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, yaklaşık 40 aşı adayının bulunduğunu, 10’unun son aşama olan FAZ-3 denesi sürecinde olduğunu, Covid-19 aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı veya 2021’in başında hazır olacağını bildirdi.
 • Gıda ve tarım alanlarında değişiklikler içeren torba teklife göre, gıdalarla ilgili bilimsel dayanağı olmadan‘yanıltıcı yayın’ yapan veya ‘korku ve güvensizlik’ oluşturanlara 20 bin ila 50 bin lira arasında para cezası verilecek.
 • Johnson&Johnson, katılımcılardan birinde açıklanmayan bir hastalık görülmesinin ardından Koronavirüs aşısının klinik denemelerini durdurdu
 • Çin 6 kişi için 9 milyonluk kentin tamamını test ediyor. 9 milyonu aşkın kişinin yaşadığı Çingdao kentinde, pazar günü 6 kişide Covid-19 saptandı. Bunun üzerine bugün harekete geçen Çingdao Sağlık Komisyonu, bütün şehre test yapılacağını açıkladı. Kentin 5 bölgesinin üç gün içinde, bütün kentinse 5 gün içinde testten geçirileceği duyuruldu.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 salgınıyla mücadelede sürü bağışıklığı stratejisine ilişkin “Tam olarak anlayamadığımız tehlikeli bir virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek, basit bir şekilde ahlak dışıdır. Bu bir seçenek değildir. Halk sağlığı tarihinde hiçbir zaman bir pandemiye yanıt verme stratejisi olarak sürü bağışıklığı kullanılmamıştır. Bilimsel ve etik açıdan sorunludur” dedi.
 • Ghebreyesus, son günlerde virüsün yayılmasına izin vererek, “sürü bağışıklığına ulaşma” kavramı hakkında bazı tartışmalar yaşandığına dikkati çekerek, aslında sürü bağışıklığının aşılama için kullanılan bir terim olduğunu vurguladı. “Örneğin, kızamığa karşı sürü bağışıklığı, nüfusun yaklaşık yüzde 95’inin aşılanmasını gerektirir” diyen Ghebreyesus, kalan yüzde 5’inin ise kızamığın aşılananlar arasında yayılmamasıyla korunacağına işaret etti. Ghebreyesus, “Diğer bir ifadeyle sürü bağışıklığı, insanları virüse maruz bırakarak değil, virüsten korumakla sağlanır” uyarısını yaptı.
 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 38 milyonu geçti. Alışıldığı gibi haftanın ilk günü yeni vaka bildirimi düşük olup 275 binin üzerinde gerçekleşti. Hafta içinde düşüşün gerçek mi, bildirim ve tespit sorunlarına bağlı olup olmadığını göreceğiz.
 • Yeni vaka bildirimi yüksek olduğu 10 ülke şöyle: Hindistan (54.3 bin), ABD (45.8 bin), İngiltere (14 bin), Rusya (13.6 bin), Arjantin (9.5 bin), İspanya (9.3 bin), Fransa (8.5 bin), Brezilya (8.4 bin), Kolombiya (7.8 bin) ve Hollanda (6.8 bin).
 • Yeni vaka bildirimi en yüksek olduğu kıta Avrupa: 95.3 bin. Bunu Asya (89.9 bin), Kuzey Amerika (52.8 bin), Güney Amerika (30.8 bin) ve Afrika (6 bin) izliyor. Bu istatistiklere göre pandemi Avrupa’da tırmanışını sürdüürken, diğer kıtalarda düşüşe geçtiğini söyleyebiliriz. Hafta içinde yapılan bildirimler bu konuda daha net yorumlar yapılmasına izin verecek.
 • Avrupa’da pandemi tırmanışını sürdürdü. Günlük vaka bildirimi 100 binin seyrediyor. Son 24 saatte 107 bin 289 kiye Covid-19 tanısı konuldu. Dünya sıralmasınında da yer alan 5 ülkenin aynısıra İtalya (5.7 bin), Belçika (5ç4 bin), Polanya (5.3 bin), Çekya (4.6 bin), Romanya (3.5 bin) ve Almanya (3 bin) ile yeni vaka sayısının yüksek olduğu ülkeler oldu.
 • Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 1,614 yeni hasta tespit edilirken 58 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 32 bin 594 ve ağır hasta sayısı 1,417 olup hala yüksek hızda devam ediyor. Test sayısı 115 bin 600’ü geçti. Bakanlığın hedeflediği 200 bin testin oldukça uzağındayız.
 • Sağlık Bakanı Koca’nın “Kaç kişi var semptomu olmayan COVID pozitif vaka”sorusuna yanıt şöyle ı: “HES’te var. Hepsi HES’te var. Hatta HES’te üç katı, dört katı oranında var pozitiflerin dışında.”
 • Koronavirüs salgınında Ankara’daki ani dalgalanma yatışırken, İstanbul’da vaka sayısının artışa geçtiği belirtiliyor. İstanbul’daki vaka sayısı Ankara’nın iki katına çıktığı ifade edilirken, İstanbul’un çevresindeki illeri de tetikleme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı aralık ayına kadar tüm önlemlere devam edilmesi planlanıyor.
 • Türk Tabipleri Birliği’nin Coronavirus raporuna göre, Sağlık Bakanlığı Nisan ayında 81 bin 570 ve Eylül ayında ise 275 bin 647 pozitif olguyu gizledi. TTB Merkez Konsey üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt, “gerçek veriye ulaşmak” için Sağlık Bakanlığı’nın tablosundaki günlük vaka sayısını 19, ölüm sayısını da 5 ile çarpmak gerektiğini ifade etti.
 • Gergerlioğlu, en çok Menemen ve Elazığ Cezaevi’nden şikayet aldığını ifade ediyor: “Tavşanlı Cezaevi’nde tutulan Veysel Atasoy virüsten kaynaklı olarak geçtiğimiz günlerde öldü. Elazığ Cezaevi’nde tutulan Şakir Oğuz vefat etti, kalp kapakçığında sorun olan ve Siirt Cezaevi’nde tutulan Cengiz Karakurt vefat etti. Patnos Cezaevi’nde tutulan başka bir mahpus koronadan öldü. Bu isimler sadece bizim bildiklerimiz. Bilmediğimiz birçok isim var. Adalet Bakanı çok rahat davranıyor.”
 • Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, ‘’okullarda herkes maskesini takarken bir vaka tespit edildiğinde bunun düşük veya orta risk anlamına gelir. Ama sınıfta birden fazla vaka çıktıysa o zaman riskin yükselmiş olduğu anlaşılır, eğitime ara verilir ve tekrar bütün sınıf ona göre değerlendirilir” dedi.
 • Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, ülkenin salgının ikinci dalgasının başında olduğunu belirtti.Almanya’da enfeksiyon sınırını aşan riskli bölge sayısı 32’ye yükseldi. Robert Koch Enstitüsü’ne göre, son 24 saatte Almanya’da 2 bin 467 yeni korona enfeksiyona rastlandığı ve 6 kişinin öldüğü bildirildi. Son verilere göre korona virüs vak’a sayısının 325 bin 331’e yükseldiği ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 9 bin 621’e ulaştı.
 • Britanya Başbakanı Boris Johnson, hükümetin Coronavirus salgınıyla mücadele amacıyla hazırladığı planı Avam Kamarası’nda açıkladı. Plan kapsamında ilk olarak Çarşamba günü Liverpool’daki tüm publar, barlar ve bahis dükkanları kapatılacak. Hükümetin planı; Britanya’yı hastalığın yayılış hızı ve salgının oluşturduğu tehdidin büyüklüğüne göre orta, yüksek ve çok yüksek alarm bölgelerine ayırıyor ve her biri için ayrı sosyal mesafe önlemleri öngörüyor.
 • Britanya’da alınan önlemler çerçevesinde üçlü önlemler şu şekilde belirleniyor: “Orta tehdit” değerlendirmesi yapılan yerlerde, şu anda uygulanan genel önlemler devam edecek. Buralarda toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu, restoran ve barların 22.00’de kapanması ve ayrı evlerden en fazla altı kişinin bir araya gelebilmesi kuralları uygulanıyor. “Yüksek tehdit” değerlendirmesi yapılan bölgelerde, farklı haneler arasında iç mekanlarda bütün buluşmalar yasaklanacak ve dış mekanlarda sadece 6 kişi bir araya gelebilecek. “Çok yüksek tehdit” altında görülen bölgelerde ise iç mekanlarda bütün sosyal buluşmalar yasaklanacak, barlar ve publar tamamen kapatılacak. Liverpool ve bağlı olduğu Merseyside bölgesi bu kategoriye giriyor.

TOPLUMSAL MÜCADELE– SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Sosyal Haklar Derneği, Covid-19 salgının Türkiye’de şeffaf bir şekilde yürütülmediğini öne sürerek, Sağlık Bakanlığı’na önlem önerilerinde bulundu. “Saray Hükümeti, koronavirüsü de kendi kuralsız yönetimi için araçsallaştırıyor. Bir yandan işine gelmeyen etkinlikleri, toplantıları koronavirüs gerekçesiyle iptal ediyor; bir yandan da çarpıtma rakamlarla başarı hikayeleri yazıp, gerekli önlemleri almayarak halkın sağlığını tehlikeye atıyor”
 • Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, parlamentoda görüşülen ve gıda konularında uzman olmadan yanıltıcı bilgi verenlere ceza öngören yasa tasarısına “Yanıltıcı yayın tanımı çok geniş ve belirsiz”açıklamasıyla tepki gösterdi. Düzenlemenin ‘sübjekif’ ve ‘özensiz’ hazırlandığını savundu. Dernek, insanların sağlıkları, sosyo-ekonomik durumları, inançları, kültürleri ve yaşam biçimleri gibi farklı gerekçelerle gıdaya ilişkin çok çeşitli kaygı ve hassasiyetlere sahip olduğunu, bu hassasiyetlerin genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO), tohumlar, tarım zehirleri (pestisitler), helal gıda, veganlık/vejetaryenlik gibi geniş bir yelpazeye yayıldığını ifade etti ve bu konuların birçoğunun bilim içinde de tartışmalı konuların başında geldiğini söyledi.

SİYASAL SAĞLIK EKOLOJİK SAĞLIK

 • Bugün TBMM’de halk sağlığı, gıda güvenliği, beslenme ve ekoloji açısından vahim sonuçlar doğuracak bir kanun teklifi görüşülecek. Görüşülecek kanun gıdalar hakkında açıklama yapmayı, yazı yazmayı, konuşmayı ya da özetle söylemek gerekirse söz söylemeyi engelleyici hükümler içeriyor.Kanun geçerse ilgili Bakanlık bünyesinde kurulacak bir bilim kurulu gıda ile ilgili konularda yapılmış yazılı ya da görsel herhangi bir açıklamanın doğru veya yanlış olup olmadığına karar verecek tek merci olacak.

http://m.bianet.org/bianet/saglik/232555-gidada-sansur-yasasina-hayir

EKLER

 • ‘Covid-19 Pandemisi’nin biyopolitikası ve nekropolitikası – Remzi Altunpolat
 • İnsanlık, 2019’un son günlerinde baş gösteren Covid-19 Pandemisi ile birlikte, Birinci Paylaşım Savaşı ertesinde yaşanan İspanyol Gribi’nden bu yana tanık olunmayan küresel ölçekli bir salgının girdabı içerisinde, bütün yüzleriyle tam bir “kriz hali”ni deneyimliyor. Covid-19 Pandemisi, aslında sadece sağlığın krizine işaret etmekle kalmıyor, kapitalist modernitenin krizini de açık ediyor. Kapitalist dünya sisteminin bünyesinde var olagelen çok katmanlı siyasal, toplumsal ve iktisadi krizleri farklı yönlerden keserek bunları derinleştiriyor. Salgının daha başlarından itibaren böylesi devasa bir krize yol açmasının sebepleri üzerine bir hayli kelam edildi. Ekolojinin tahribatı, tüketim kültürü, sağlığın metalaştırılması, koruyucu sağlık perspektifinin terk edilmesi… Elbette komplo teorisyenleri de bu süreçte boş durmadı; virüsün laboratuvarda üretilmiş biyolojik bir silah olduğu tezleri çok geçmeden piyasaya sürüldü. Nicedir birbirleriyle rekabet ve örtük çatışma halindeki emperyalist blokların öne çıkan temsilcileri Çin ve ABD, birbirlerini suçlayarak biyolojik savaş iddialarını gündeme getirmekten çekinmedi.

https://gazetekarinca.com/2020/10/covid-19-pandemisinin-biyopolitikasi-ve-nekropolitikasi/İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...