Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 12 HAZİRAN

KORONA GÜNLÜĞÜ 12 HAZİRAN

GÜNDEM

⦁ Devletin HDP düşmanlığı bitmiyor. HDP’nin Batman Beşiri ilçe binasına baskın düzenleyen polisler, Eşbaşkan Hasan Şakar ve Şefika Çetin’i gözaltına alındı.İlçe binasında durumu protesto eden bir basın açıklaması düzenlendi.


⦁ HDP’nin Demokrasi Yürüyüşü 15 Haziran’da başlıyor. Yürüyüşün iki mesajı olduğunu ifade eden Buldan şunları söyledi: “Yürüyüşün birinci mesajı; Türkiye’de demokrasi, adalet, kadın özgürlüğü, çevre için, Kürt sorunun demokratik çözümü için savaşların son bulması, aş ve iş için ortak bir mücadele çağrısıdır. “İkinci mesajımız ise, bütün bu saldırılar karşısında hükümete, siyasi iktidara asla geri adım atmayacağımızın mesajıdır.”


⦁ CİSST’e bağlı Hapiste Sağlık ekibinden Berivan Korkut, ağır hasta tutukluların salgın koşullarında durumlarının daha da kötüleştiğini, tüm taleplerine rağmen bakanlığın kendileri ile verileri paylaşmadığını söyledi. Salgının ilk dönemlerinde toplumsal baskının etkisiyle cezaevlerine ilişkin sık sık açıklama yapan ve covid vakası olmadığını iddia eden adalet bakanlığı; vakaların resmileşmesi , siyasal muhalefetin de durumu kanıksaması ile tutukluları ölüme terkediyor.


⦁ Yaşanan krizi örtbas etmek ve ekonomiyi döndürmek için vatandaş ödeyemeyeceği kredilere teşvik edilirken, yoksulluk ve borç yine can aldı. Antep’te banka kredisini ödeyemeyen bir esnaf intihar etti.


⦁ DSÖ yine çark etti; asemptomatik vakaların koronayı nadiren bulaştırdığına dair açıklamasını geri çekti.


⦁ Mücadele örtülü ve kanıksanmış olanı sorgulamanın da yolunu açıyor. 1939 yapımı hemen hemen tüm Oscarları silip süpüren ‘rüzgar gibi geçti’ filmi ırkçılık içerdiği gerekçesiyle eleştirilir olduktan sonra yayından kaldırıldı.


⦁ İsyan büyüyor. ABD’nin Seattle şehrindeki bir polis merkezinin çevresindeki caddelerde protestocularla yaklaşık bir hafta süren çatışmaların ardından pazartesi günü yetkililer alanı boşalttı. Bunun üzerine, alan polis girişine kapatan eylemciler bölgeyi “Capitol Hill Özerk Bölgesi” ilan etti. Göstericilere terörist deyip valileri müdahaleye çağıran Trump’a Washington eyaletinin valisi Jay Inslee “Yönetmekten tamamen aciz bir adam Washington eyaletinin işlerine karışmamalı” dedi.


⦁ Dünya Covid gündemine kilitlenmişken mülteciler yaşayabilecekleri bir yere varma mücadelesine ve bu uğurda can vermeye devam ediyor. Tunus’tan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mültecileri taşıyan botun batması sonucu en az 34 kişi hayatını kaybetti.


⦁ Korunma için takılan maskeler, eldivenler yeni felaketlere yol açacak gibi görünüyor. Çevreciler okyanustan 2 milyar maske, binlerce eldiven, dezenfektan şişesi çıkardı.


⦁ İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sinan Ceviz, uyarılarının ciddiye alınmamasından kaynaklı avm çalışanlarında pozitif vaka sayısının arttığını belirtti.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI


⦁ Covid -19 pandemisinde vaka sayısı 7,6 milyona yaklaştı, can kaybı 423 bini aştı. Yeni vaka sayısı 136 bine tırmandı, bir günde can kaybı 5 bine yaklaştı. Pandemi pik yapmaya devam ediyor.


⦁ Günde 3 binin üzerinde yeni vaka bildirimi yapan ülke sayısı 11 oldu. Çoğunluğu Güney Asya ve Latin Amerika ülkeleri. Bu ülkelere ABD, Rusya ve Suudi Arabistan ekleniyor.


⦁ Brezilya’da salgının yayılışı endişe veriyor. Toplam vaka sayısı 805 bini geçerken, yeni vaka sayısı 31 binin, can kaybı sayısı 1,250’nin üzerine çıktı.


⦁ Pandeminin ciddi etkilediği İspanya’da son dört gündür Covid-19 kaynaklı ölüm yaşanmıyor.


⦁ Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada koronavirüsün Afrika’da hızla yayıldığı uyarısında bulundu. Yaklaşık 200 bin vakanın üçte ikisi 10 ülkede görüldü. Kıtada salgından en kötü etkilenen ülke Güney Afrika.


⦁ Bine yaklaşan yeni vaka sayısı ile Türkiye’de pandemi varlığını sürdürüyor.


⦁ Bursa’da vaka sayısı bir günde yüzde 50 arttı. Vakaların yüzde 50’si de Yıldırım’da. Diyarbakır’daki vaka sayısı bin 500’e yükseldi.


⦁ Test sayısı bugün 49 binin üzerine çıktı.


⦁ İtalya’da virüs bulaştırma katsayısı 1’in altına düştü.


⦁ İsveç Eğitim Bakanı, 16 yaşından küçüklerin gittiği okulları açık tutma kararının, Covid-19 salgınında büyük bir yayılmaya yol açmadığını söyledi.


⦁ Sağlık Bakanlığı 81 ilde, 153 bin hanede Covid-19’a yönelik antikor testi yapılacak. Örneklem TUİK tarafından belirlendi. Böylelikle toplumsal bağışıklık düzeyi (bölge ve illere göre dahil) hakkında bilgi elde edilecek.


⦁ Kürdistan’da Covid-19 salgını yayılıyor. ‘Normalleşme’ söylemleri artışta etkili oldu. Tabip Odaları başkanlarının resmi olmayan vaka sayılarını açıkladı: Van’da 535-549 (yüzde 1015 artış var); Elazığ’da 1 Haziran öncesi 5-6 hasta varken şu an 20’si kesin 40 hasta; Bingöl’de 18 hasta ve bir ölüm; Dersim’de hiç hasta yokken şimdi 8 hasta; Amed’de bayram öncesi 900 olan vaka sayısı 1500’e yükseldi, günlük takip edilen hasta sayısı 250’yi geçti, net olmamakla birlikte 50 ölüm olduğu bilgisi var; Urfa’da pandemi servisleri kapanırken yeniden açılmaya başladı, sadece Eğitim ve Araştırma hastanesinde 65 hasta var, diğer hastanelerde de aşağı yukarı sayı bu.


⦁ Cizre’de salgın vergi dairesine de sıçradı. Cizre Vergi Dairesi Müdürlüğü’nde çalışan bir personelde koronavirüs testi pozitif çıktı. Vergi Dairesi tedbir amaçlı kapatıldı, çalışanlar evlerine gönderildi.


⦁ Türkiye, İran dışında bütün ülkelerle sınır kapılarını açtı. Giriş çıkış yasağı yalnızca İran kara sınır kapılarında devam edecek. Ülkeye giriş yapan herkese sağlık kontrolü yapılacak. Kontroller sırasında semptom görülenler ile ihtiyaç duyulan hallerde de test yapılacak ve bu sürece ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığınca belirlenecek. Yurt dışından gelenlere uygulanan 14 günlük karantina uygulaması kaldırıldı.


⦁ Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş mecliste Covid-19 pozitif vakalarla ilgili açıklama yaptı: “Salgın sürecinin başladığı tarihten bu yana Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışan, 9’u Türkiye Büyük Millet Meclisi Personeli, toplam 10 kişide Covid-19 testi pozitif çıkmıştır.” HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Meclis’te koronavirüs vaka sayısının 30 olduğu yönünde iddiaların olduğunu belirtmişti.


⦁ Harvard Üniversitesi uydu görüntüleri üzerinde yapılan bir çalışma, Çin’in Wuhan kentinin hastaneleri çevresindeki araç trafiğinde 2019 yılının Ağustos ayından itibaren görülen belirgin artışın, koronavirüs salgınının aslında çok daha önce başladığına işaret ettiği sonucuna vardı.


⦁ Sağlık emekçilerinde Covid-19 atak hızı %5. Pandemi hastanesi olarak kullanılan Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanan salgın süreciyle ilgili konuşan Başhekim Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, 3 bin kişilik bir personel kadrosu ile çalışan hastanede, yaklaşık 150 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını aktardı.


⦁ Covid-19 bile sağlıkta şiddetin önüne geçemedi. Salgın nedeniyle aylardır ailesinden uzak olan 21 yaşındaki Acil Tıp Teknisyeni Eyyüb Toprak, görev yaptığı Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Covid-19 muayene odasında hasta yakınları tarafından darp edildi, burnu 3 yerden kırıldı.

SAĞLIK MUHALEFETİ-TOPLUMSAL MÜCADELE

⦁ HDP “Demokratik Mücadele Programı”nın detaylarını paylaştı.Edirne’de darbeye, Hakkari’de çözüme işaret edeceğiz” şiarıyla başlayacak eylemlilik süreci şöyle;


* 15 Haziran’da Hakkari’den başlayacak yürüyüş Van, Diyarbakır, Adana güzergahını takip ederek 19 Haziran’da Ankara’ya ulaşacaktır.


* Edirne’de başlayacak yürüyüşte ikinci durak olarak İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarında devam edecektir.


* 16-17-18-19 Haziran İstanbul’un 3 bölgesinde kurumsal ziyaretler, işçi-emekçilerle fabrika ve atölyelerde buluşmalar ve halk buluşmaları gerçekleştirilecek.İstanbul’dan çıkan yürüyüş kolu 19 Haziran’da İstanbul’dan yola çıkarak 20 Haziran’da Ankara’da olacaktır.


* 20 Haziran günü Ankara’da buluşacak olan Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşünün her iki kolunun katılımcılarıyla kitlesel bir açıklama yapılacak, yerelin talepleri ve beklentileri Ankara’da bütün yürüyüşçülerin katılımıyla kamuoyuyla paylaşılacaktır.

⦁ Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman yeniden uyardı :“1 Haziran’daki açılımlar vakalardaki artışı beraberinde getirdi. Son üç günde yoğun bakım sayısında artış var. Bu virüs üç ay önce nasıl bulaşıyorsa şu anda da hızlı bir şekilde öyle bulaşıyor. Sıcaklığın virüsü öldürdüğü algısı yanlış”


⦁ Diyarbakır’da Koronavirüs vaka sayısının bin 500’e yaklaştığını belirten TTB Merkez Konsey üyesi Halis Yerlikaya,bütün karar süreçleri, ekonomik kaygılar ile alınıyor. Atılacak adımların Dünya Sağlık Örgütü’nün çizmiş olduğu kurallar çerçevesinde atılması gerekiyor. Bilimsel veriler ışığında peyderpey atılması gereken adımlar atılmıyor. Hızlı bir normalleşme sürecine gidildi. Yapılması gereken il bazında karar alınması, ancak genel bir karar alınmış durumda. İstanbul baz alınarak adımlar atılıyor. Oysaki il veya bölge bazında karar alınması gerekiyor. Topluma biz bu işi başardık mesajı verilmek isteniyor, ancak bunun sonucu kötü bir artışa sebep oluyor. Kaygılı ve endişeliyiz” diye kaydetti.


YENİ YAŞAM


⦁ Kars Belediyesi öncülüğünde ‘Tohum Kütüphanemizi ve Bostanımızı Birlikte kuralım’ çalıştayı online olarak yapılacak. Çalıştay başlıkları şöyle belirlendi;


*Tarım zehirleri kalıntıları ve güvenli gıdaya erişim kanalları


*Yerel yönetim ve toplumsal dayanışma politiği olarak kooperatifçilik


*Nilüfer kent bostanları ve tohum kütüphanesi

Antipatriyarkal ve Antikapitalist Bir Ekonomi Üzerine 10 Ders/ Raul ZİBECHİ’ nin röportajı

Çeviri Özgür SAKİ/siyasihaber


Şili Halkı Corona günlerinde Piñera Hükümeti’nin politikalarına isyan ederken toplumun derinliklerinde dayanışma ağları örgütleniyor. Uruguaylı gazeteci Raúl Zibechi, görüştüğü 4 Şili’li kadının özgün, renkli, çarpıcı deneyimlerinden çıkardığı dersleri aktarıyor. http://siyasihaber4.org/antipatriyarkal-ve-antikapitalist-bir-ekonomi-uzerine-10-ders


⦁ Seattle’da eylemciler özerklik ilan etti.

Yeniyaşam gazetesi


Seattle’de 6 bloku kontrol altına alıp “özerk bölge” ilan eden eylemciler kendi güvenlik yapılanmalarını da oluşturdu. Eylemcilerin direnişi sonucunda polisin çekilmesinin ardından Seattle Otonom Bölgesi’nde park forumları ve ücretsiz marketler kuruldu.

http://yeniyasamgazetesi1.com/seattleda-eylemciler-ozerklik-ilan-etti/

JİN


⦁ 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali, dünyanın her yanından filmler, paneller, forumlar ve söyleşilerle çevrimiçi olarak 12 Haziran’da başlıyor. 22 Haziran’a kadar sürecek olan festivalde tüm etkinlikler ücretsiz olarak izleyiciyle buluşuyor.
www.filmmor.org


⦁ Kocaeli’de kütüphaneye giden bir kadın müdür rahatsız olduğu gerekçesiyle şort giymemesi konusunda uyarıldığını beyan etti. Gençlik Spor İl Müdürü, konunun abartıldığını açıkladı. Her güne erkekler tarafından işlenen en az bir kadın cinayet haberiyle uyandığımız Türkiye’de tartışılan eleştirilen sadece kadınların şortunun boyu, yaşam tarzı, kahkahası oluyor.

⦁ Salgın kadının yaşam alanına ve bedenine yönelik saldırıların artığını ve buna ekonomik şiddettin de eklendiğini söyleyen HDP Diyarbakır Gençliği,”Erkek şiddetinizden nefes alamıyoruz” dedi.


⦁ Strestendir: Feminist bir mesele olarak fibromiyalji/Pınar Üzeltüzenci

5harfliler


“Fibromiyalji çoğunlukla orta yaşlı kadınları etkilediği söylenen, yumuşak doku romatizması olarak da bilinen ama romatizma tedavilerine cevap vermeyen kronik bir hastalık. Bedende gezinen ağrılar ve şiddetli bir bitkinlikle kendini gösteriyor. Bazı hastalar ilaç tedavisine cevap veriyor, bazıları ise çok daha ağır geçiriyor. Hastalığın fizyolojik sebebi hala bilinmiyor, bu yüzden net bir tedavisi yok. Bilinmediği için ‘’stres kaynaklı’’ deniyor, hatta ‘’hassas karakterli, titiz kadınları’’ çok daha fazla etkilediğine inanılıyor. Söz konusu kadınları etkileyen bir hastalık olduğunda sebeplerin strese, karaktere, kafayı bir şeylere takmaya, yani kadın olmakla birlikte gelen sözüm ona zayıflığa bağlanması sıradan bir şey, kadınları kamusal gündelik hayatta infantilize etmenin binlerce yolundan biri. Hayatın vahşi ve bizim de onunla başa çıkacak kadar donanımlı yani sert olmadığımızı ima eden bu iddialar sayesinde, kadınların hem ev hem iş hayatında yaşadığı sorunlar, adaletsizlikler ve susturulmuşluklar görünmez kalıyor hem de hastalık basit bir doğa meselesine, karakter meselesine, fıtrat meselesine indirgenmiş oluyor.”


“Yani yüzde 90 kadınları etkilediği söylenen bu hastalık, kadınlara yakıştırılan zor karakterli ve hassas olmakla da özdeşleştirilerek psikolojik alanlara hapsediliyor ve ardında yatan fizyolojik durumun araştırılmasının önüne geçilmiş oluyor. Bu yöntemle hem kadınlar daha zayıf ve duygusal olarak bir kere daha mimleniyor hem de erkeklerin bu tip hastalıklara pek yakalanmadığı inancı da desteklenerek erkeklik kavramı iyice sağlamlaştırılıyor.”
http://www.5harfliler.com/fibromiyalji/

SİYASAL SAĞLIK-EKOLOJİK SAĞLIK


F. Deniz Mardin – Salgın Sürecinde Sağlık Hakkı ve Mülteciler


Salgın sürecinde tıbbi hizmetlere erişim mültecilere tedavi olanağı sağlasa da birçok kişinin barınma şartları kendilerini izole etmelerine ya da ekonomik durumları işe gitmeme olanağını sağlamamaktadır. Ekonomik şartlar aynı zamanda beslenmeyi etkilemekte ve bütün bunlar kişinin bedensel, ruhsal, sosyal iyilik halini etkilemektedir. Toebes’in (2012) sağlık hakkı ile ilgili makalesinde belirttiği gibi hastalıklarla baş etmekte tıbbi hizmetlere erişim kadar yaşam koşulları da önemli bir yere sahiptir. Salgın sürecinde Valiliklere bağlı vakıflar tarafından ihtiyaç sahiplerine sosyal destek sağlanacağı belirtilmiştir ancak mülteciler dahil edilmemiştir. Mültecilerin yaşam koşulları salgın sürecinde göz ardı edilmiştir.
Göçün kendisinin değil, göç etmeye neden olan ve göç edilen yerdeki şartların sorun olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Göçü hayatın bir parçası olarak kabul etmemiz ve çok kültürlülüğü bir tehdit değil zenginlik olarak görmemiz lazım (Castle ve Miller, 2008, 410). Ancak sadece bu şeklide sağlık sistemlerinin toplumsal kapsayıcı bir bakış açısı ile göç ve hareketliliği göz önünde bulundurarak yapılandırılması savunabiliriz.
http://www.sosyaldemokratdergi.org/f-deniz-mardin-salgin-surecinde-saglik-hakki-ve-multeciler/

EKLER


Aksu BORA /Her Genç Ölür

Birikim


“Aileyle ilgili mitlerin çok, bilginin az olduğu bir memlekette, bütün bu kararların nasıl alındığını hayal edebiliyoruz, değil mi? (karar süreçleri de mitlerin çok, bilginin az olduğu konulardan biri ne de olsa, dolayısıyla, hayal ediyoruz biz de!) Yaşlılar ile ilgili birtakım sterotiplerden hareketle, ekmekleri suları verildiği takdirde pekala evde kalabilecek bir grup oldukları kararına varılmış olduğunu çıkarsayabiliyoruz. Sterotiplerin büyük faydası da bu işte; yedi buçuk milyon civarında insanın neye benzediklerine ilişkin üç aşağı beş yukarı bir fikir veriyor, sen de o fikre dayanarak ‘kapatılabilirler’ diyebiliyorsun.
Bütün ayrımcılıklarda olduğu gibi, yaşlılara yönelik olan da ciddi önyargılar ve sterotipleştirmeler içeriyor. Yaşlıların kendilerine kulak vermeyi ihmal eden, onlarla değil de onlar hakkında konuşan her türlü karar mekanizması, ayrımcılıkla malul. Bedeli çok ağır olacak bir ayrımcılık.”
https://www.birikimdergisi.com/haftalik/10143/herkes-genc-olur

Erdoğan ÖZMEN /İnsan Kalbinin Cevheri: Dayanışma ve Empati

Birikim


“Arzu ve niyetlerine ilişkin tasarımları çok erkenden oluştururuz. Kendimizden yola çıkar, ötekinin arzusuyla özdeşim yaparız. Dahası öncelik ötekinin arzusundadır artık. Başkasını hissetme, anlama, ötekinin acısını ve kederini tanıma kapasitesi neredeyse etimize kayıtlı olarak oradadır. Demek, bu hikayenin diğer versiyonuna, yani çaresiz ve bağımlı durumdayken, dışımızda olana ilişkin hiçbir kontrol ve tasarrufta bulunamıyorken ötekilerin korkunç güç ve insafına/merhametine tabi olduğumuz, bu iktidar durumuna nefret ve kızgınlıkla tepki verdiğimiz, nefretin neredeyse doğal bir tepki olarak hep orada olduğu tezine fazla prim vermemeliyiz. Açıkça birbirinin koşulu olan dayanışma ve empati kapasitesi, içimizin en derin katmanına yerleşmiş, demek bir ahlak ve politika buyruğu olarak ortaya çıktığı anda bile onların aktüel ve pratik çerçevelerine hiç sığmayan, daha o anda oradan taşıveren bir (Lacancı bir kavramı zorlayarak söylersek) dış-mahrem (extimate) statüye sahiptir. O kadar derine nüfuz etmiş, varlığımın bütün dokusuna öylesine işlemiş ki, artık en yüzeyde bile görünür hale gelmiş, en dışta bile çoktan seçilir olmuş şey. Neredeyse bir dışsallık statüsüne sahip oluşuyla standart psikolojinin kaba iç ile dış ayrımını gereksiz hale getiren varlık parçası. O yüzdendir ki, dayanışma pratikleri ve eylemleri başka herşeyi yutan ve iptal eden dev dalgalar gibi birden patlar. Çoktan başka bir hayata, başka bir insanlık durumuna inanmışızdır. Verili simgesel kimlik ve konumumuzun bütün koordinatlarını alt üst ederek, onun yerine bir bağı ve ilişkiyi (aynı zamanda, belki de simgesel ile gerçek arasındaki ilişkiyi de) ikame ederek, “kendimizde kendimizden fazla olan şey”e temas ederek…En müşkül ve imkansız zamanlarda bile o eşikleri aşabildiğimize göre, bu, hamuru dayanışma ve empati hisleri/kapasitesi ile yoğrulmuş kalplerimiz yüzündendir…”
https://www.birikimdergisi.com/haftalik/10145/insan-kalbinin-cevheri-dayanisma-ve-empati

⦁ TTB Başkanı Sinan Adıyaman: Fiziksel mesafe koşulları ortadan kaldırıldı.
https://www.evrensel.net/haber/406882/ttb-baskani-sinan-adiyaman-fiziksel-mesafe-kosullari-ortadan-kaldirildi?a=82375?utm_source=paylas&utm_campaign=twitter_ust&utm_medium=haberİLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...