KORONA GÜNLÜĞÜ 12 AĞUSTOS 2020

 

GÜNDEM

 •  TSK’ya ait SİHA’nın Bradost bölgesinde düzenlendiği hava saldırısında Irak sınır muhafızlarından 2 Kürt komutan hayatını kaybetti. Irak cumhurbaşkanlığı saldırıyı kınadı. TSK’nın sınır ihlallerine tepki gösteren merkezi hükümet geçtiğimiz haftalarda da Bağdat’taki Türk elçiliğini merkeze çağırmıştı.
 • Akdeniz’deki savaş gerilimi sürüyor. Yunanistan AB’yi acil toplantıya çağırırken, Türkiye ise bölgedeki faaliyetlerinin devam edeceğini açıkladı.
 • İktidarın Kürt düşmanlığı ve İmralı’da uyguladığı tecrit politikasının tüm toplumsal alanlarda yıkıcılığa yol açtığını belirten HDK Genel Meclisi, bu politikalara karşı kalıcı bir demokrasi ittifakına ihtiyaç olduğunu belirtti.
 • Belarus’ta şaibeli seçim sonuçlarına halkın isyanı sürüyor. Bir protestocunun hayatını kaydettiği protestolar sürerken ,muhalefetin adayı Svyatlana Tikhanovskaya’nın ise Litvanya’da ‘güvende’ olduğunu açıkladı.
 • Savunma hakkı için 5 Nisan’dan beri açlık grevinde olan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek mesajı yayımlayan 33 baro adil yargılama hakkının savunucusu olacaklarını beyan ettiler.
 • Afrin’den sorumlu olan Hatay vali yardımcısı annesi ve erkek kardeşini öldürdü.
 • “COVID-19 bir işçi hastalığıdır” tespiti kendisini İstanbul Şirinevler-Ataköy haritasında gösteriyor. Sınıflar arası ayrımı gösteren sembol mekanlar arasında yer alan bu iki mahalle koronavirüsün yayılma biçimini de en net biçimde ortaya koyuyor. Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat eve sığar” uygulamasında yer alan haritaya göre, birbirine bu kadar yakın ve yalnızca E-5 otoyolu tarafından ayrılan bu iki mahallede salgının yayılma durumu arasında uçurum var. Haritaya göre, orta-üst sınıfın yaşadığı Ataköy’de salgın düşük risk seviyesinde seyrederken, emekçilerin yaşadığı Şirinevler’de ise salgın yüksek risk seviyesinde seyrediyor.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ-SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

• Dünya genelinde toplam vaka sayısı 20.5 milyonu geçti. Covid-19 bağlı can kaybı 745 bin civarında. Bildirilen ölüm sayısında ABD 167 binin ve Brezilya 103 binin üzerinde.

• Küresel yeni vaka sayısı yine yükselerek 266 binin üzerine çıktı. Yeni vaka bildiriminde Hindistan 61 binin üzerinde vaka ile zirveye oturdu. Bunu ABD (54.8 bin), Brezilya (54.5 bin), Kolombiya (12.8 bin), Arjantin (7 bin), Peru (6.5 bin) ve Meksika (5.5 bin) izliyor. Aralarında Türkiye’nin de olduğu 28 ülke binin üzerinde vaka bildiriyor.

• Covid-19 nedeniyle günlük can kaybı da yeniden yükselerek 6 bin 561’e yükseldi. ABD 1,514 can kaybı ile ilk sırada. Bu ülkeyi Brezilya (1,212 ölüm), Hindistan (835 ölüm) ve Meksika (705 ölüm) izliyor.

• Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 1,183 kişi Covid-19’a yakalandı, 15 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 617 kişiye (%5.5) yükseldi, dünya ortalamasının 5.5 katı daha fazla ağır hastaya sahibiz. Pnömonili (zatürre) hasta oranı (%8.2) ciddiyetini sürdürüyor. Test sayısı 61-62 bin civarında seyrediyor, önerilen 100 bin teste ulaşılamayacak gibi.

• Son 3 gün içinde en yüksek sayıda hasta görülen ilk 5 ilimiz: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Şanlıurfa.

• Mardin Tabip Odası Başkanı Volkan Binbaş, 1 Haziran’da kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte vakalarda ciddi bir artışın yaşandığını söyledi: “Neredeyse Haziran öncesine göre 20 kat bir artış söz konusu. Şu an toplam vaka sayımız 5 bini geçti. Mardin ve ilçelerdeki hastanelerin doluluk oranı yüzde yüze ulaştı. Hastaneye yatışı yapılması gereken hastalar, doluluk nedeniyle yatırılmıyor. Testi pozitif olan sağlık çalışanlarının sayısı da 300’lere ulaştı” dedi.

• Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak Antalya’daki durum hakkında bilgi verdi: “Pandeminin başlangıcında hasta sayısında bir artış yaşanmıştı ama Antalya kendini en iyi koruyan illerden birisi olmuştu. Günlük hasta sayımız 20-30 sayılarını geçmiyordu. Toplamda 300-500 arasında hastamız vardı. Ancak AVM’lerin, kafe ve restoranların açılmasıyla, bayramda normalleşmenin hızla gündeme sokulmasıyla şehirlerarası ulaşımın açılmasıyla, yazlıkçılar ve turistlerin gelmesiyle ciddi bir temas alanı toplumda genişledi ve hastalık sayılarımızda ne yazık ki artış var. Kendi üyelerimizden aldığımız bilgilere göre, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 300 hastaya PCR testi yapılıyor. Ortalama olarak PCR testi pozitif çıkan hasta sayısı 70 ila 100 arasındadır. Buradaki en önemli sorun ise, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde servislerde doluluk vardır. Yoğun bakımlarda çok fazla doluluk yoktur, 20 civarında bütün yoğun bakımlarda hastamız var. 5 civarı da entübe hastamız var.

• Kuzey ve Doğu Suriye’de yetkililerin açıklamasına göre, 19 yeni Corona virüsü vakası daha tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısının 138’e ulaştı. Şu ana kadar altı kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

• Koronavirüs salgınına karşı mücadelesinde övgü toplayan Yeni Zelanda’da, 102 gün sonra ilk kez ülke içi bulaşla yayılmış yeni vakalar tespit edildi. Ülkenin en büyük kenti Auckland, bir aileden dört kişide virüs tespit edilmesiyle karantinaya alındı.

• Gümüşhane, Adıyaman, Niğde, Batman, Kütahya ve Kars’ta birçok yerleşim yeri karantina altına alındı.

• Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik Beldesi ve Beyköy Mahallesi’nde koronavirüs vakalarında ciddi artışlar yaşanması üzerine nikah, sünnet, nişan, düğün gibi organizasyonlar 24 Ağustos tarihine kadar yasaklandı.

• Nisan’daki bazı  önlemler, 15 Eylül’den itibaren yeniden gündeme gelebilir. Çalışmalar öncelikle Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları üzerinden sürdürülürken, Cumhurbaşkanlığı da sürece koordinasyon açısından dahil oluyor. Sağlık Bakanlığı, yeni strateji belirleyecek. Ankara’daki planlamanın benzeri, ülke geneline yayılacak. Yoğun bakımların ayrılması, koronavirüs hastanelerinin listesinin yayınlanması, personel görevlendirmesi planlamaları duyurulacak. İçişleri Bakanlığı’nın denetimleri de artarak devam edecek. Sahil bölgelerindeki tesislerde, lokantalar ve AVM’lerde denetimler sıklaştırılacak.

• Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni planlamasına göre 17 Ağustos günü özel okullar, 31 Ağustos’ta da devlet okullarının uzaktan eğitime başlayacağı, tam açılışınsa 21 Eylül tarihinde yapılacağı öne sürüldü.

• Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de bulunan ve IŞİD yüzünden yerinden olmuş kişiler ile IŞİD militanlarının ailelerinin tutulduğu El Hol sığınmacı kampında ilk kez bir sığınmacıda korona virüsü tespit edildi. Yetkililer, aşırı kalabalık ve gerekli hijyen önlemlerini alınmasının çok zor olduğu koşullarda yaşayan sığınmacılar arasında virüsün daha da yayılmasından endişe ediyor

•  Küresel salgına yol açan korona virüsüne karşı ilk aşıyı tescilleyen ülke Rusya oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde geliştirilen aşının Sağlık Bakanlığı’ndan onay aldığını açıkladı. Bu onay, aşının kitlesel olarak yapılmaya başlanabileceği anlamına geliyor. Putin kendi kızına aşı yapıldığını da açıkladı. Aşının adının ‘Sputnik V’ olacağı, Faz 3 denemelerin ise bugün başlayacağı açıklandı.

• Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği’nden (KLİMİK) Prof. Dr. Özlem Kurt Azap koronovirüs salgını nedeniyle mevsimsel grip dönemi yaklaşırken 6 aydan büyük herkesin aşılanması gerektiğini belirterek “Önceki dönemde risk gruplarının mutlaka aşılanması gerektiğini söylüyorduk, şimdi tüm toplumun ücretsiz aşılanması gerektiğini vurguluyoruz. Çünkü grip geçiren biri Covid-19 geçirirse daha ağır seyredecektir” dedi.

• ABD basınında yer alan haberlerde, üzerinde çalışılan plan kapsamında virüse maruz kaldığı ya da taşıdığından şüphelenilen kişilerin ülkeye girişine izin verilmemesinin öngörüldüğü belirtildi. İlk olarak New York Times tarafından haberleştirilen plana göre, söz konusu kuralın Kanada ve Meksika ile kara sınırları ve havalimanları da dahil olmak üzere ülkeye tüm giriş noktalarında uygulanması öngörülüyor.

• ABD’de Georgia’nın Cherokee İlçe Okul Bölgesi tarafından güncellenen verilere göre, 800 öğrenci ve 42 okul görevlisi Covid-19 tehlikesi nedeniyle karantina altına alındığı açıklandı. ABD’nin güney ve batı eyaletlerinde Covid-19 vakalarında artış devam ederken, marttan beri kapalı olan okulların yaz sonu açılıp açılmayacağı da ülke gündeminde tartışılıyor. Beyaz Saray okulların açılması için eyalet yönetimlerine baskı yapıyor.

• İngiltere’de Mart-Temmuz döneminde 730 bin kişinin işini kaybettiği açıklandı. Ulusal İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, koronavirüs salgını en çok 18-24 yaş grubundaki ve 65 yaşın üstündeki çalışanlarla beden işçilerini etkiledi. Veriler hâlâ kadroda göründükleri için bu dönemde ücretli ya da ücretsiz izne çıkarılan kişileri kapsamıyor.

• Ağrı’da Dr. Yaşar Er Yılmaz Doğubayazıt Devlet Hastanesi’nde görevli hemşire Sinan Doğan, acil servis yanında kurulan koronavirüs çadırında, fiziksel mesafe kuralına uyması için uyardığı hasta yakınının yumruklu saldırısına uğradı.

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • DİSK, Manisa’daki Vestel fabrikasında salgın için önlem alınmamasını Zorlu Holding önünde protesto etti. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir” diyerek, üretime ara verilmesi çağrısı yaptı.
 • Orman, orman endüstri ve ağaç işleri endüstri mühendisi olan 627 kişi, meslek odaları yasasında yapılmak istenen değişikliğe ve 2018 yılında OMO yönetimine gelen ‘Birliğe Çağrı Grubu’na tepki gösteren açıklama yaptı.
 • Var olan sorunlarının Covid-19 döneminde artmasına ve devletin bu konuda bir çözüm üretmemesine dikkat çekmek amacıyla susma eylemine başlayan tiyatro emekçilerinin eylemi 13. gününde devam ediyor.
 • Hastanemi Açın Platformunun covid 19 vakalarının artışına ve can kayıplarına dikkat çektikleri açıklamada kapatılan hastanelerin yeniden hizmete açılması istendi.

YENİ YAŞAM İNŞASI  

İsviçreli yardım kuruluşu AVC tarafından Kuzey ve Doğu Suriye’nin Kobanê kantonunda üç yıl önce açılan Nanê Jiyanê adlı fırın işletmesinde, savaş bölgelerinden göç eden ve Kobanê’deki dar gelirli ailelere ücretsiz ekmek veriliyor, 15 kadın da istihdam ediliyor.

Bir dayanışma alanı

 Fırın çalışanlarından Leyla Elî, yaptıkları ekmekleri ücret karşılığı satmadıklarının çizen savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalanlara ve yoksul ailelere verdiklerini söylüyor. Leyla, “Yardıma muhtaç olduğunu öğrendiğimiz ailelere, kart veriyoruz. Günlük ekmek almaya gelen aileler kartlarını gösterdikten sonra ihtiyacı kadar ekmek alabiliyor. Burada çalışan kadınlar da ailelerinin ekonomilerini karşılıyor. Yani bu fırın hem kadınlar için hem de yoksul aileler için bir dayanışma alanı” diyor.

Birbirimize yoldaş olduk

Fırında çalışan kadınlarla güçlü bağ kurduklarını belirten Leyla, şunları söylüyor: “Hepimiz aynı acıyı yaşadığımız için hem dert ortağı olmuşuz hem de yaşamın her alanında birbirimize yardım eden yoldaşlar olmuşuz. Çalışma yerine geldiğimizde hepimiz sıkıntılarımızı dışarıda bırakıp güler yüzle iş başına geçiyoruz. Kadınlar günün yarısını fırında, yarısını da evde ev işleri ile geçiriyor. Yazları sıcaklık derecesi arttığı için fırının içi dışarıya göre iki kat daha sıcak oluyor. Bu da bizi zorluyor ancak emeğimizin karşılığını alınca zorlukları unutuyoruz. Umut ediyorum ki bütün kadınlar hiç kimseye muhtaç olmamak için yaşamın her alanında çalışıp kendi ekonomik sistemlerini güçlendirirler.”

JİN

 • İstanbul Sözleşmesi’nin iktidar tarafından hedef alınması üzerine başlayan tartışmalar devam ederken, AKP içerisinde de İstanbul Sözleşmesi tartışmaları büyüyor. AKP Kadın Kolları Abdurrahman Dilipak hakkında, AKP’li kadınlara yönelik hakaret içeren söylemlere ilişkin 81 ilde eş zamanlı suç duyurusunda bulundu. Dilipak’ın ardından gerici yazar Fatih Tezcan da dün aynı üslupla İstanbul sözleşmesine ve savunucusu kadınlara saldırdı.
 • Kadınlar Ankara Kızılay sokaklarında ve İstanbul Kartal’da #İstanbulSözleşmesiYaşatır diyerek bildiri dağıttı.
 • Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, ülkede bilinen ilk kadın dergisi olan ‘Şükûfezâr’ı dijital ortamda erişime açtı. Toplam beş sayı olarak yayımlanan dergi, kadının rolünü ev içinde tanımlamamasıyla hem kendisinden önce hem de sonraki dönemde çıkan diğer dergilerden ayırıyor.

Şiddet, cinayet ve acı üzerine: Y e t e r!

Cansu Dayan/Çatlakzemin

 

Okuma yazma bilen ve okuduğunu anlayabilen her insan evladı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun en temel hak olan “yaşam hakkı”nı korumak amacı taşıdığını kolaylıkla anlayabilir. Mesele, anlamaktan ziyade anladığını hazmetmek. Hiç üşenmeyeceğim, tek tek tek tek yazacağım….Belki bir durursunuz, düşünürsünüz, kendinizle yüzleşirsiniz ve düşünce, davranış, tutum değişikliğine gidersiniz umuduyla yazacağım. En bilgisizinizden en sosyokültürel seviyesi yüksek olanınıza, en erilinizden en eşitlikçi olanınıza, evimizin içindekinden sokaktakine, kurum içindekinden meclistekine dek, hepinize yazacağım. Cinsiyetinize değil, ruhunuza yazacağım. Tüm zamanlara yazacağım, geçmişe, şimdiye, gelecekse geleceğe de yazacağım. Olabildiğimce saygılı ama inanın çok ama çok öfkeli yazacağım.

https://www.catlakzemin.com/siddet-cinayet-ve-aci-uzerine-y-e-t-e-r/

Bir kampanya önerisi

Gültan Kışanak

 

Böylesi bir süreçte kadın meclisine, kadın hareketine, bütünlüklü olarak HDP’ye düşen; erkek egemenliğine karşı güçlü bir sorgulama, bilinçlenme ve arınma kampanyası başlatmaktır. HDP’nin tüm bileşenleri, genel yönetimi ve kadın meclisi hep beraber, hemen bir kampanya başlatarak; başta bu partiye emek vermiş, gönül vermiş, bedel ödemiş, oy vermiş, gelecek umutlarını bağlamış milyonlarca insana ve tüm kadınlara güven vermelidir. Böyle bir kampanya genel olarak kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda da ciddi bir toplumsal bilinçlenme seferberliğine dönüşebilir.

https://yeniyasamgazetesi1.com/bir-kampanya-onerisi/

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

Doğu Akdeniz’de keskinleşen rekabet ve savaş tehlikesi

İbrahim Okçuoğlu

 

Faşist diktatörlük, yeni ulusal güvenlik politikasına göre Türkiye’nin ulusal çıkarlarını, burada Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını Libya üzerinden savunacağını çok açık bir biçimde ilan etti ve gereğini yapmak için de ne denli kararlı olduğunu gösteriyor. Ancak, bu yeni ulusal güvenlik politikasının Rojava’da nasıl uygulandığını biliyoruz: ABD ve Rusya ile oluşturduğu zorunlu-çelişkili ittifak sayesinde Rojava’nın bir kısmını doğrudan işgal etti. Şimdi Libya’da ve Doğu Akdeniz’de hangisiyle; ABD mi veya da Rusya mı ile zorunlu-çelişkili bir ittifak kurarak Libya’daki işgalini ve Doğu Akdeniz’de Libya ile yaptığı anlaşmanın sonucu olan Kıta Sahanlığı/Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarını savunacaktır. Bu, tamamen açık. Ancak, hikaye aynı: Dünya çapında jeopolitika üretme ve uygulama yeteneğine sahip olan ABD ve Rusya, nasıl ki, Suriye eksenli Ortadoğu’da Türkiye’yi kendi yanında görmek için adımlar attılarsa ve bu da Türkiye’nin işine yaradıysa aynı politikayı, daha da zor olmasına rağmen Doğu Akdeniz ve Libya’da da uygulayacakları mümkün gözükmektedir.

http://www.etha15.com/haberdetay/ibrahim-okcuoglu-yazdi-dogu-akdenizde-keskinlesen-rekabet-ve-savas-tehlikesi-123103

Zilan Katliamı ve kurtarılması gereken muhteşem bir güzellik hakkında

Nurcan Kaya/Artıgerçek

 

Zilan Deresi’nin/Bölgesi’nin çilesi ise hiç bitmedi. Yalnızca bir hafıza mekânı değil, aynı zamanda bir doğa harikası olan Zilan koruma altına alınacağına enerji üretim çalışmalarına feda edildi. Bölgede Koçköprü Barajı kurulmuş olmasına rağmen 2014 yılında bir de HES inşaatına başlandı. Çevre örgütlerinin ve köylülerin kamulaştırma kararına karşı başvuru yapması üzerine Danıştay kararı ile durdurulan HES inşaatı, bu karar hâlâ bağlayıcı olmasına rağmen pandemi döneminde yeniden başladı.

Gitmeyenler, görmeyenler bilmeyebilirler. Zilan Deresi denilen yer dağların arasından akan ufak bir dere değil. Zilan oldukça uzun ve geniş bir vadiyi kapsayan bir bölge. Bölge çok sayıda endemik canlıya ev sahipliği yapıyor. Görüşme yaptığım Van Çevre ve Tarihi Eserler Koruma Derneği Başkanı Ali Kalçık sadece bölgede yaşayan bir su samuru ve kurbağa çeşidi olduğundan bahsediyor. Zilan’ın çok sayıda endemik bitki türüne de ev sahipliği yaptığını söyleyen Kalçık, derenin Van balığının da üreme alanı olduğunu hatırlatıyor.

Kalçık, HES’lerin ve barajların dere sularını kirlettiğini, oksijen miktarını azalttığını, dolayısıyla büyük zararlara yol açtığını söylüyor. Van Gölü’ne akan 19 derenin çoğu üzerinde baraj olduğunu, kirliliğin arttığını ve artık bu tip zararlı projelerin durdurulması gerektiğini anlatıyor.

https://artigercek.com/yazarlar/nurcan-kaya/zilan-katliami-ve-kurtarilmasi-gereken-muhtesem-bir-guzellik-hakkinda

GÖRÜŞLER

Sağlık Bakanı Koca’nın  hastaneye yatırılan hasta sayımız azaldı Kürdistan gerçeğini yansıtmıyor. Bölge tabip odaları yaptıkları açıklamada  5 kentte hastanelerin tamamen dolduğunu bu yüzden yeni hasta yatışı yapılamadığını aktardılar. Öte yandan ‘ölüme ramak kala’ya kadar hastaların evde tedavilerinin yapılması hastaneye yatış alınmaması yönünde baskılar sürüyor.

Yurtdışı çıkışların açılmasıyla gümrüklerde istenen pcr test sonucu devlete kar sağlık çalışanlarına külfet oldu. Çoğunlukla diş hastanelerinde ve havaalanlarında yapılan testin maliyeti hastanede 110 lira havalanlarında 220 lira olduğundan yurtduşı çıkışları için hergün binlerce kişinin akın ettiği hastaneler vize başvuru merkezinden farksız.. tüm evrak işlemleri, danışmanlık hizmetleri, dosyalamalar sağlık çalışanlarına yüklendi..

EKLER

Erkek iktidardan cesaret alıyor

Ropörtaj: Arjin Dilek Öncel

Kadınları erkek şiddetinden korumak için oldukça etkili maddeler içeren İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’de uygulanmıyor. Sözleşmenin uygulanmaması bir yana, uzun bir süredir sözleşmeden geri çekilmeye dönük ciddi tartışmalar yürütülüyor. İktidarın sözleşmeye ilişkin kararını bu hafta içinde açıklayacağı belirtiliyor. Bu tartışmalar sürerken, hafta içinde Diyarbakır’da iki kadın eşleri tarafından öldürülmek istendi…“İstanbul Sözleşmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, bir kadının kadın olduğu için şiddet görmesini engellemeyi içeriyor. İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının gündeme geldiği şu zamanda, mevcut durumda kadınlar katlediliyorken, sözleşmeden geri adım atmak demek kadınlar açısından endişe ile karşılanıyor”

http://yeniyasamgazetesi1.com/erkek-iktidardan-cesaret-aliyor/

Halkların Demokratik Kongresi 10. Dönem 5. Genel Meclis Toplantısı Sonuç Bildirgesi 8-9 Ağustos 2020

https://halklarindemokratikkongresi.net/haber/halklarin-demokratik-kongresi-10-donem-5-genel-meclis-toplantisi-sonuc-bildirgesi-8-9-agustos-2020/2851

 • “Bu bahçenin otlarını ben temizledim, gübresini ben attım ama fındığın fiyatı belirlenirken kimse bana sormadı” diyen fındık yetiştiricileri, sorunların tek çözümünün bağımsız kooperatifleşmeden geçtiğini söyledi.
http://yeniyasamgazetesi1.com/findik-sahipleri-kurtulus-kooperatiflesmede/
http://yeniyasamgazetesi1.com/findik-sahipleri-kurtulus-kooperatiflesmede/