Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / CORONA GÜNLÜĞÜ 21 EKİM 2020

CORONA GÜNLÜĞÜ 21 EKİM 2020

 • İstanbul Tabip Odası: “Korona virüs salgını iyi yönetilemiyor. Bunun faturasını toplumla birlikte en çok sağlıkçılar ödüyor. Bugüne kadar 52 hekim olmak üzere 120’ye yakın sağlık çalışanı bu salgında yaşamını yitirdi. En son kaybımız İstanbul Büyükçekmece’de iş yeri hekimi olarak çalışmakta olan meslektaşımız ve üyemiz Dr. Salih Kanlı’ydı. Acımız büyüktür. Öfkemiz büyüktür. Salgını yönetmeyenler bunun faturasını ödemelidir.”
 • Türk Tabipleri Birliği (TTB), son dönemde yaşanan sahte alkol kaynaklı ölümlere ilişkin uyarıda bulundu: İktidara, ekonomik anlamda eşitsizliği perçinleyen yüksek dolaylı vergi artışları ile alkolün de fiyatını artırarak alkol tüketim probleminin çözülemeyeceğini, gerçek çözümün altta yatan sosyoekonomik nedenlerin belirlenmesi ve bu belirlenen sorunların çözümü ile mümkün olacağını belirtiyoruz
 • Covid-19 pandemisinde dünya genelinde toplam vaka sayısı beklendiği gibi 41 milyonun üzerine çıktı. Sonbahar ve kış aylarında pandemi çok daha büyüyecek bir eğilim gösteriyor. Hala küresel dayanışma söz konusu değil! Ülkeler aşıyı bekleme dışında, sürü bağışıklığı stratejisini açık gizli yaşama geçiriyor. Bedeli eşitsiz ve ayrımcı bir şekilde ödeniyor. Yoksul halklar, yoksul emekçiler, ötekileştirilenler sermaye birikimine kurban ediliyor.
 • Yeni vaka sayısında artış devam etti, son 24 saatte yeni vaka sayısı 381 binin üzerine çıktı.
 • Bildirimin en yüksek olduğu 10 ülke şöyle: ABD (61.4 bin), Hindistan (54.4 bin), Brezilya (23.7 bin), İngiltere (21.3 bin), Fransa (20.5 bin), Arjantin (16.3 bin), Rusya (16.3 bin), İspanya (13.9 bin), Çekya (12 bin) ve İtalya (10.9 bin).
 • Avrupa günlük vaka bildirimi 154 bin 647 oldu. Avrupa ülkelerinin altısında 10 binin, on birinde 5 binin, on yedisinde binin üzerinde vaka bildirimi yapıldı.
 • Asya ülkelerinde yeni vaka sayısı 100 binin altına indi. Son 24 saatte 91.2 bin kişide Covid-19 pozitifiliği saptandı. Günlük vaka bildiriminin en yüksek olduğu ülke Hindistan olup bu ülkeyi İran (5 bin) ve Irak (3.9 bin) izliyor.
 • Küresel aktif vaka sayısı 9.3 milyona dayanırken Türkiye’de 35 binin üzerine çıktı.
 • Türkiye’de Covid-19 salgını kontrol edilemiyor. Son 24 saatte yeni hasta sayısı 1,894 kişi iken 74 kişi hayatını kayb Toplam hasta sayısı 350 bini geçti.. Aktif hastaların 1,545’inin durumu ağır… Test sayısı 116 binin üzerinde.
 • Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Sait Gönen, Coronavirus salgınıyla ilgili, ”Cerrahpaşa’da vaka sayılarında ve hastane başvurularında iki katına yakın artış var” dedi.
 • Elazığ Cezaevi’nde dokuz tutukluda Covid-19 pozitifliği saptandı. MED TUHAD-FED yetkilileri, şu bilgiyi paylaştı: “Testi pozitif çıkan dokuz tutsak yaklaşık bir haftadır karantinadalar. Yine testi pozitif çıkanlar ile birlikte kalan bazı tutsakların da karantinada kaldığı belirtilmiştir. Ancak testleri negatif çıkmıştır. Alınan tedbirler tutsaklara yönelik değil sadece memurlara yöneliktir. Testi pozitif çıkan tutsakların uygulanan tedavi hakkında bilgileri yok. Tutsaklar kaygılı ve tehlike durumu söz konusudur. Telefon odaları ve görüş yerlerinin hepsinin ortak olması hususunda ciddi bir tedbirsizlik söz konusudur.”
 • Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Ankara bildiğiniz gibi azalma eğilimindeydi, ciddi anlamda kontrol altına alınmıştı. Ama son günlerde Ankara’da az da olsa bir artış söz konusu” dedi.
 • Türkiye’de de Corona virüsü tedbirleri sertleştirilebilir. Yeni dönemde, Kasım ayının ilk haftasına kadar olan süreçte yeniden değerlendirme yapılacak. Okulların açılması ve kapalı mekanlara geçişin yarattığı sonuçların iki hafta içerisinde görüleceği, bu süreçteki vaka sayısı artışına göre ise yeni önlemler planlandığı belirtiliyor. Buna göre, toplu taşıtların kontrolü, çalışma koşullarının değiştirilmesi gibi yöntemler yeniden devreye sokulacak. Özellikle büyükşehirlerde, gece belli bir saatten sonra sokağa çıkılmaması, hafta sonları sokağa çıkma yasağı, yaş gruplarının sadece belli saatlerde dışarıda olmaları gibi uygulamalara geçilebilecek.
 • Erdoğan: 5. ve 12. sınıflar 2 Kasım’da yüz yüze eğitime başlayacak.
 • Türk Toraks Derneği’nin 23. Yıllık Kongresi’ne sunulan bilimsel çalışmalar derneğe üye olan hekimlerin yüzde 13,9’unun COVID-19 hastalığına yakalandığını gösterdi. Araştırmada hekimlerin yüzde 80’inin yakınması olmadığı görülüyor. Yani hastalık ile yakınma arasında bir ilişki yok! Öte yandan bu hastaların yüzde 52’sine PCR, yüzde 36’sına antikor, yüzde 11’ine de görüntüleme metotları sayesinde tanı konuldu. Yani PCR metodu olguların ancak yarısına tanı koyabiliyor. (https://bianet.org/bianet/toplum/233016-turkiye-nin-covid-19-arastirmalari)
 • Gıda İş Sendikası Rize bölge temsilciliği, işçilerin sağlığının yok sayıldığını, işçilerin haklarının da gasp edildiğini belirterek, kurumda 60 işçinin koronavirüse yakalandığını söyledi.
 • İngiltere’de 3 milyona yakın kişinin yaşadığı Manchester kenti, Belediye Başkanı Andy Burnham’ın “daha çok finansal destek” talebine rağmen, en yüksek önlem seviyesi olan “çok yüksek tehdit” kategorisine alındı. “Çok yüksek tehdit” altında görülen bölgelerde iç mekanlarda bütün sosyal buluşmalar yasaklanıyor, barlar ve publar tamamen kapatılıyor.
 • Coronavirus salgınından en çok etkilenenler göçmenler oldu. Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) raporu, salgın sırasında sağlık hizmetleri, perakende ve sevkiyat gibi temel ihtiyaçlar açısından önem taşıyan sektörlerin ayakta kalmasını sağlayanlar arasında göçmenlerin önemli payı olduğunu ortaya koydu. OECD ülkeleri arasında yapılan bir araştırma, göçmenlerin virüse yakalanma riskinin, yerleşik halkın iki katı olduğunu ortaya koyuyor. OECD ortalamalarına göre doktorların yüzde 24’ünü, hasta bakıcı ve hemşirelerin de yüzde 16’sını oluşturan göçmenler, virüse karşı mücadelede de en ön saflarda yer aldı. Müşterilerle daha yakın temas içinde olmaları ve genelde kalabalık evler ve yerleşimin yoğun olduğu semtlerde yaşamaları nedeniyle virüse yakalananlar arasında da göçmenlerin oranı ortalamanın üstünde.
 • İstanbul, İzmir, Mersin, Aydın, Muğla, Kırıkkale, Trabzon, Tekirdağ, Zonguldak ve Kırklareli’nde 9 Ekim’den bu yana metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 66’ya yükseldi.
 • Denizli Devlet Hastanesi yemekhanesinde çalışan 29 kişi koronavirüse yakalandı https://www.evrensel.net/haber/416889/denizli-devlet-hastanesi-yemekhanesinde-calisan-29-kisi-koronaviruse-yakalandi


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...