Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / CORONA GÜNLÜĞÜ 22 EKİM 2020

CORONA GÜNLÜĞÜ 22 EKİM 2020

 • Covid-19, tüm zamanların en ölümcül salgınlarında 13. sıraya yükseldi! Kara Veba ölü sayısı yaklaşık 25 milyon civarındaydı ve ilk çıktığından itibaren 300 yıl boyunca birkaç kez canlandı. Çiçek hastalığı salgını Meksika’da 1519 ile 1520 yılları arasındaydı. Yerli nüfusun yaklaşık yüzde 80’ini öldürdüğü belirtiliyor. Toplam kayıp sayısının da 5 ile 8 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor. Bununla birlikte, 1877 ile 1977 arasında da, çiçek hastalığı 500 milyondan fazla insanı öldürdü. Modern pandemilerden bir başkası AIDS 1981’den buyana 32 milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Covid-19 ise, sadece, son bir yılda 1 milyon 124 bin insanın ölümüne sebep oldu ve olmaya devam ediyor.
 • TTB: Şehir hastanelerinin sözleşmeleri feshedilsin! Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, Sayıştay’ın şehir hastanelerine ilişkin hazırladığı denetim raporlarını inceledi. Sayıştay’ın tespitleriyle kamu zararının ortaya çıktığını belirten tabipler, şehir hastaneleriyle yapılan sözleşmelerin feshedilmesini, kamu zararının tahsili içinse adli ve idari soruşturma başlatılmasını talep etti.
 • Reuters’ın Türkiye’den iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde, sokağa çıkma kısıtlamaları gibi bazı tedbirlerin yeniden yürürlüğe sokulabileceği belirtildi. Haberde, gerçek vaka sayısının resmi verilerin beş katı olduğu ve enfekte olan çoğu kişinin semptom göstermediği öne sürüldü. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Twitter üzerinden “Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebileceği” iddiasının asılsız olduğunu ifade etti.
 • İstanbul Tabip Odası: koronavirüs nedeniyle 54’ü doktor en az 119 sağlık çalışanının yaşamını yitirdi.
 • Covid-19 pandemisinde dünya genelinde toplam vaka sayısı beklendiği gibi 41 milyonun üzerine çıktı. Sonbahar ve kış aylarında pandemi çok daha büyüyecek bir eğilim gösteriyor. Hala küresel dayanışma söz konusu değil! Ülkeler aşıyı bekleme dışında, sürü bağışıklığı stratejisini açık gizli yaşama geçiriyor. Bedeli eşitsiz ve ayrımcı bir şekilde ödeniyor. Yoksul halklar, yoksul emekçiler, ötekileştirilenler sermaye birikimine kurban ediliyor.
 • Yeni vaka sayısında artış devam etti, son 24 saatte yeni vaka sayısı 381 binin üzerine çıktı.
 • Bildirimin en yüksek olduğu 10 ülke şöyle: ABD (61.4 bin), Hindistan (54.4 bin), Brezilya (23.7 bin), İngiltere (21.3 bin), Fransa (20.5 bin), Arjantin (16.3 bin), Rusya (16.3 bin), İspanya (13.9 bin), Çekya (12 bin) ve İtalya (10.9 bin).
 • Avrupa ikinci dalgadan muzdarip… Günlük vaka bildirimi 180 binin üzerine çıktı. Binin üzerinde vaka bildirimi yapan ülke sayısı 20’ye yükseldi.
 • İran’da Covid-19 hız kesmeden yaygınlaşıyor, günlük vaka sayısı 5 bin 616’ya yükseldi.
 • Afrika kıtasında Covid-19 salgınından yaşamını yitirenlerin sayısı 40 bin 289’a yükseldi.
 • Küresel aktif vaka sayısı 9.5 milyona yaklaştı.
 • Türkiye’de son 24 saatte 2,013 kişide Covid-19 pozitifliği saptandı, 68 kişi hayatını kaybetti. Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 9 bin 500’ü geçti. Aktif vaka sayısı 35 bin 467’ye yükseldi. Aktif hastaların 1,504’ünün durumu ağır… Test sayısı 118 bin civarında…
 • Ceyhan: “Yapılan araştırmalar ve Sağlık Bakanlığı’nın daha önce yaptığı çalışma gösteriyor ki, saptanan ve saptanamayanlar dahil toplamdaki aktif vaka sayısı saptadıklarımızın yaklaşık 10 katıdır. Bu durumda 100 bin sayısıyla karşılaşırız. Yani ülkede o gün Covid-19 ile enfekte olmuş toplam 100 bin kişi var demektir. Bunun ancak 10 bini test yoluyla tespit edilebilmiştir. Bu diğer ülkelerde de böyledir.”
 • Karabük’te, evde kronik hastası ve 65 yaş üstü birey bulunan Covid-19 hastaları yurda yerleştirilecek.
 • CHP Ankara Milletvekili Murat Emir: “Sağlık Bakanı, Türkiye’de şubat ayında COVID-19 vakalarının tedavi edildiğini gösteren makalenin ortaya çıkması üzerine, ‘sehven şubat yazılmış’ diyerek yardımcısına sahip çıkmıştı. Şimdi ikinci makaleden de anlıyoruz ki aralarında Sağlık Bakan Yardımcısının da bulunduğu bir grup akademik suç örgütlenmesi, COVID-19 hastalarını kobay olarak kullanmış. Apar topar bu makaleyi de yayından kaldırtsalar da yine yakalandılar. Bu kez ‘sehven’ diye bir yalan da bulamadılar. Makalede ‘Hastaları ikiye böldük, bir bölümüne ilaç verdik ama patent başvurusu nedeniyle içeriğini açıklayamayız’ diyor. Sonra da ‘Anadolu’da çok bilinen bir içerik ve sonuçları çok başarılı’ diyorlar.”
 • HDP’den Pandemi Dönemi Emek Raporu: İşçi ve emekçiler doğrudan hedef! Rapora göre, sağlık emekçileri yaşatmak için yaşamak istiyor. Mevsimlik işçiler, yoksulluk ve virüs arasında sıkışıp kaldılar. Market işçilerinin yüzde 80’i önlemleri yetersiz buluyor.
 • ABD’li bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, Covid-19 semptomlarını hafif geçiren kişilerin virüsü bulaştırma süreleri 10 günü aşmıyor. Covid-19’u ağır geçiren hastaların ise virüsü 20 güne kadar bulaştırdığı biliniyor.
 • Sekiz ülkede 21 binden fazla kişiyle yapılan araştırmada, kadınların Covid-19 tedbirlerine erkeklere kıyasla ‘daha fazla uyduğu’ tespit edildi. Gençlerde bu farkın daha az olduğu kaydedilirken, dirsek için öksürme gibi tedbirlerde de farkın açıldığı belirtildi.
 • Hava kirliliği sebebiyle dünyada her yıl yarım milyon bebek ölüyor! Çoğu gelişmekte olan ülkelerde… Belgelenen 500 bin bebek ölümünün yaklaşık üçte ikisi, özellikle yemek pişirmek için kullanılan odun kömürü, odun ve hayvan gübresi gibi katı yakıtlardan kaynaklanan ‘kapalı alanlardaki hava kirliliği’ile ilişkilendirildi.


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...