KORONA GÜNLÜĞÜ (9 KASIM 2020)

KORONA GÜNLÜĞÜ (9 KASIM 2020)

 • Yönetilemeyen Covid-19 salgını sağlık emekçilerini tüketmeye, öldürmeye devam ediyor. Bir günde üç sağlık emekçisini daha Covid-19’dan kaybettik: Ankara’da Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı,  Dr. Salim Akın, Kayseri’de Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı,  Dr.Sami İpek ve Radyoloji uzmanı Dr.Galip Orhan Ahıskalı.
 • Pandemi tırmanışını sürüdürüyor. Toplam vaka sayısı 50 milyon 722 bin  782’ye yükseldi. Son bir haftanın günlük vaka ortalaması 501 bin 579 kişiden 549 bin 871’e yükseldi.
 • Hafta sonu alışılagelen bildirim yapmama ve yetersiz tespit olmasına karşın yeni vaka bildirimi oldukça yüksek: 472 bin 468. ABD ve Avrupa ülkelerinde başta olmak üzere yüksek yeni vaka bildirimi devam ediyor: ABD (102.2 bin), Hindistan (46.7 bin), Fransa (38.6 bin), İtalya (32.6 bin), Polanya (24.8 bin), İngiltere (20.6 bin), Rusya (20.5bin), Almanya (14 bin) ve Brezilya (10.6 bin).
 • İran’da da salgın hız kesmeden tırmanışını sürdürüyor Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 9 bin 236’ya yükselirken, 459 kişi hayatını kaybetti. İran’da toplam vaka 682.5 bine ve toplam can kaybı ise 38.3 bine yükseldi.
 • Türkiye’de salgın kontrolden çıktı. Yeni hasta, ağır hasta ve can kaybı bildirimleri hala yükseliyor. Son 24 saatte yeni hasta sayısı 2,516, can kaybı 84, aktif hasta sayısı 45 bin 129 ve ağır hasta sayısı 2,740 kişiye yükseldi. Test sayısı 141 binin üzerinde…
 • İçişleri Bakanlığı, Coronavirus denetimlerinde 105 aracın seferden, 13 işyerinin faaliyetten men edildiğini, 508 kişi/işletme hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.
 • AKP’liysen Covid-19 bulaşmaz! Fiziksel mesafe önlemine ne gerek var ki… Yasaklar da nasıl olsa AKP’yi bağlamıyor. AKP kongresinde mesafesiz yürüyüş: Kocaeli AKP İl Başkanlığı Kongresi öncesi kalabalık bir grubun kol kola girerek tezahüratlarla salona doğru yürümesini gösteren görüntüler tepki çekti. Birçok yürüyüş ve eylem, Coronavirus tedbirleri gerekçe gösterilerek iptal edilirken kimisi maskesiz olan yaklaşık 150 kişilik bir grup, kolkola girerek yüksek sesle bağırarak tezahürat eşliğinde AKP Kocaeli İl Kongresinin yapılacağı İzmit Uluslararası Fuar Merkezine doğru yürüdüler. Kongre sonrası katılımcılardan Covid-19’a yakalanlar kamuoyu tarafından merakla izlenecek.
 • Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kurulun kış döneminde ev içinde toplanabilecek kişi sayısında kısıtlamaya gidilmesi yönünde tavsiye verdiğini söyledi.
 • Covid-19 ilacı karaborsada: Sağlık Bakanlığı’nın tedavi rehberinde yer almayan ve Covid-19 tedavisinde ‘mucize’ ilaç olarak pazarlanan ‘Remdesivir’in karaborsada kutusu 20 bin TL’den alıcı buluyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, Sağlık Bakanlığı’nın tedavi rehberinde güncelleme yapması gerektiğini belirterek, “Ciddi yan etkileri olduğu bilinen ‘Hidroksiklorokin’ tedaviden çıkarılarak, hafif olgularda ‘Favipiravir’, orta-ağır olgularda ‘Remdesivir’ rehbere alınmalı. Aksi takdirde parası olan ağır hastalar Remdesivir ilacına ulaşabiliyor, cebinde parası olmayanlar ise zaten erişemiyor. Bu ilaç karaborsada değil Sağlık Bakanlığı’nın tedavi rehberinde yer almalıdır” dedi.
 • Sağlık çalışanları anlatıyor: 35 hastaya 2 hemşire baktık, 20 kişi acilde bekliyordu. Aylardır virüsle boğuşan, talepleri görmezden gelinen sağlık emekçileri ölüm riski ile ‘değersizlik’ arasında cenderede. “Taleplerimizi duyan yok, ölüyoruz, tükeniyoruz, ne bekliyorsunuz” diyorlar. (https://www.evrensel.net/haber/418341/saglik-calisanlari-anlatiyor-35-hastaya-2-hemsire-baktik-20-kisi-acilde-bekliyordu)
 • TTB-Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı: Merkezi bir yönetim, sivil örgütler ve yerel yönetimlerle birlikte çalışmama kararlılığı ve güvenlikçi anlayışla sorunlara müdahale yarar vermiyor, ciddi zararlara yol açıyor. Filyasyon ekiplerinin tulumlarıyla baskın yapan güvenlik görevlilerinin tutumu filyasyon çalışmalarını olanaksız hale getirdiği gibi sağlık çalışanlarına şiddete de davetiye çıkarıyor. Yardım malzemesi dağıtan sivil örgütlere kolluk saldırısıyla depremin yaraları nasıl sarılamazsa bilgiyi de paylaşarak ortak bir çalışma yürütmek yerine aynı alanda üç ayrı kurumun psikososyal dayanışma çadırı kurması da insan gücünün akılcı kullanılmaması demektir. Ne salgınla ne de depremlerle böyle başa çıkmak mümkün. Bilgi paylaşılmadığında, bilimsel çalışmalara kulak verilmediğinde olan topluma oluyor. İnsanlar ölüyor… (https://www.evrensel.net/yazi/87503/ne-salginda-ne-depremde)
 • Salgına rağmen çalıştırıldıkları yerlerde gerekli tedbirlerin alınmadığını söyleyen tersane işçileri, nedenini “Patronların gözünde bir vasfımız yok. Onlar için önemli olan kazanç” sözleriyle özetledi.  (http://mezopotamyaajansi25.com/EKONOMI/content/view/11509)
 • Türkiye genelinde salgınla birlikte özel tiyatro faaliyetleri 6 ay boyunca durduruldu. Faaliyetlerin durdurulması ile birçok sorunla karşı karşıya bırakılan tiyatrolar ve bu tiyatrolar bünyesinde ter döken emekçiler, sorunlara dikkati çekmek için Tiyatrolar Yaşasın İnisiyatifinin hazırladığı 7 maddelik sorun ve talep listesinin altına imzasını atarak 11 Temmuz’da Kültür ve Turizm Bakanlığına iletti. Ancak sorunlarına dair olumlu yanıt alınmadı. Altkat Sanat’ın kurucusu Nevzat Süs, salgının başladığı Mart’tan beri sahnelerinde tek bir oyun dahi oynayamadıklarını dile getirirken, oyuncu Selver Çavuş ise salgının tiyatroların kapanmasını isteyenler için fırsata dönüştüğünü söyledi.