Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 16 HAZİRAN 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 16 HAZİRAN 2020

GÜNDEM

 • ”İktidar pandemiyi maske yapıp toplumsal muhalefete engel olmaya çalışıyor” HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, yürüyüşlerinin adalet ve Kürt sorununun çözümü için olduğunu söyledi. Darbecilerin ilk işi halkın iradesini gasp etmektir. İktidar Yargıyı kullanıyor, iktidarın imkânlarını kullanıyor. Bunun da adı siyasi darbedir. Halkın iradesini gasp ederler, hemen özgürlükleri yok ederler. Yürüme hakkımız, mevcut Anayasa’dan kaynaklanıyor. Halkımız sağlığı bizim için çok değerlidir. Sağlık şartlarını iktidardan önce düşünüyoruz. Eğer gerçekten pandemi iktidarın sorunu olsaydı, en başta halkın sağlığını koruyacak düzenlemeleri düşünürdü. İktidar pandemiyi maske yapıp toplumsal muhalefete engel olmaya çalışıyor.
 • “Ekonomi çarkları için çok sayıda insanın ölümüne göz yumuldu.”Bilim Akademisi üyesi Prof. Taymaz: Türkiye’de 1 ay tam kapanma uygulansaydı 2 bin kişi ölmezdi. Yeni Zelanda’daki gibi bir aylık tam kapanma olsaydı, vaka sayısı 100 bin, vefat sayısı ise 2 bin 763 olacaktı. Yani yüzde 40 civarında hasta ve vefat sayısı azalabilirdi.Ekonomi çarkları için çok sayıda insanın ölümüne göz yumuldu.
 • Pandemi için toplanmayan İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi siyasal konularda olağanüstü bir şekilde bir araya gelmiş. Haziran sonuna kadar tüm eylem, gösteriler yasaklanmış.
 • Polis/devlet terörüne karşı  isyanlar artıyor; Kenya’nın başkenti Nairobi’de aralarında 13 yaşındaki bir çocuğunda bulunduğu onlarca kişinin sokağa çıkma yasağı sırasında polis tarafından katledilmesi protesto edildi.“Polis bizi koronadan daha fazla öldürdü.”
 • Mücadele değiştirir!!!  köleleri hallerinden memnun köle tacirlerini ise kahraman gibi gösteren kült film“Rüzgar Gibi Geçti” (Gone with the Wind) tepkiler üzerine yayından kaldırılmıştı, ırkçılığa karşı misyonunu yerine getirmek üzere filme tarihi bilgilendirme eklenecek.
 • Evde kal’amayan mülteciler göç yolunda ölmeye devam ediyor. İtalya’ya mültecileri taşıyan ve Tunus açıklarında batan botta hayatını kaybedenlerin sayısı 61(mülteciler bir rakam olmanın ütesine gidemediler)’e yükseldi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Covid-19 pandemisinde vaka sayısı 8.1 milyonu geçerken, aktif vaka 3.5 milyon sınırına dayandı.  Can kaybı ise 440 bine yaklaştı.
 • Çin’de yeniden karantina başladı. Son 24 saatte 49 yeni vaka tespit edildi. 49 vakanın 39’unun Çin’den, 10’unun ise dışarıdan geldiği belirtildi. Vakalarının 36’sının ise son 55 gün boyunca hiç yeni vaka bildiriminde bulunmayan başkent Pekin’den.. . Bütün yeni vakaların Xinfadi pazarıyla bağlantılı olduğu saptandı.
  Bazı kent yönetimleri, sakinlerinden başkente gitmemelerini talep etmeye başladı. Pekin belediyesi de, Xinfadi deniz ürünleri pazarını ziyaret eden kişilerin evde 14 gün karantinada kalması için çağrıda bulundu.
 • Türkiye’de son 24 saatte vaka sayısı 1,600 kişiye yaklaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Düne kıyasla vaka sayımız 30, yoğun bakım hasta sayımız 5, entübe hasta sayımız 1 artış gösterdi. ARTIŞLAR BELLİ BÖLGELERDE YOĞUNLAŞIYOR. Rehavet mi, mücadele mi? Maske + mesafe kuralına hep birlikte uyarsak, yayılımı kontrol altına alabiliriz. Güç bizde” ifadelerini kullandı.
 • Komşu İran’da “normalleşme” sonrası vaka sayıları dizginlenemiyor, son bir haftada 2 binlerin altına hiç inmeyen vaka sayılarına karşı yetkililer Türkiye’de olduğu gibi halkı tedbirsizlikle suçluyor. Son 24 saatte 113 kişi daha yaşamını yitirdi. Özellikle dezavantajlı eyaletler olan Kürdistan ve Beluçistan’da durum kritik, bu eyaletler için “kırmızı bölge” uyarısı devam ediyor.
 • Yeni vaka sayısında yükselişte normalleşme süreciyle birlikte aşırı bir rahatlama olduğu yönünde haberlerle gündeme gelen Konya ve Diyarbakır’daki artışların önemli etkisi olduğu bildirildi. İki ilde salgın dolayısıyla pandemi servisine çevrilen hastanelerin tekrar dolmaya başladığı bildirilirken Konya’da pandemi hastanesi olarak belirlenen iki hastanenin kapasitelerindeki artış üzerine bütün hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi.
 • ‘Yeni Normal’ sürecinde denetim sıklaştırılacak. OHAL’in SOHAL’e (OHAL’in süreklileşmesi) dönüşümüne benzer tabloyu ‘yeni normalleşme’ döneminde de göreceğiz. Günlük, keyfi tutumlar ve kararlar ile salgın yönetilecek. İstanbul’da Valilik 00.00’da kapanması gereken lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin bazılarının kapanış saatine uyulmadığı ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı yönündeki ihbarlar üzerine il genelinde ‘Yeni normal denetimi’ yapılmasına karar verdi. Buna göre hafta boyunca İstanbul’un 39 ilçesinde her gün eş zamanlı olarak, “sosyal mesafeye uyum, maske kullanımı, hijyen ve kapanış saatlerine uyum” denetlenecek.
 • Vaka sayısındaki artışların yeni tedbire neden olduğu bir diğer il de Dersim oldu. Tunceli İl Pandemi Kurulu’nca kent genelinde salgını önlemek amacıyla sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı.
 • Kastamonu’da yeni vaka artışını Vali açıkladı: “Kastamonu’da son zamanlarda bir artış var, bu işin şakası yok. 3 günlük rakamlar yüksek. Her gelen rakam ilin rekor sayısı. Dünkü sayımız, pandeminin en yüksek dönemdeki sayıdan da yüksek. Ölüm vakalarında sayımız düşük; iki elin parmak sayısından daha az” dedi. 
 • Korkulan tablo İzmit’te gerçekleşti. İzmit’te, dün gerçekleştirilen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına giren bir öğrenci, rahatsızlanınca başka salona alındı. Yapılan Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından sınava giren 15 öğrenci ile öğretmen, evlerinde izolasyona alındı.
 • Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs yayılım haritasına göre İstanbul’da olumsuz bir tablo görülüyor. Salgının başlangıcında vaka yoğunluğu açısından öne çıkan ilçelerden sadece Kadıköy ve Beşiktaş’ta iyileşme görülürken, Güngören, Bağcılar, Gaziosmanpaşa gibi ilçelerde ‘kırmızı’ yoğunluk sürüyor.
 • Covid-19 ile ilgili konuşmalarda bloke edilmeye başlandı. Yasakçı zihniyet burada da devreye girdi. Prof.Dr.Mehmet Ceyhan, 20 ve 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak LGS ve YKS’den söz ederken “Benim hesabıma göre kabaca 220 bin virüs taşıyan insan var. Bunlar içinde mutlaka sınava girenler de olacak” ifadelerini kullandı. Ceyhan sözlerine “Dolayısıyla bir de şöyle söyleyeyim…” diye devam ettiği sırada yayın dondu. Bunun üzerine sunucu Semiha Şahin, “Zannediyorum görüntüde sıkıntı var” dedi.
 • Diyarbakır, Erzurum, Kayseri, Rize ve Şanlıurfa’da da sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Böylelikle yasağın uygulandığı il sayısının 42’ye çıktı.
 • İstanbul’da, İETT’nin Covid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında durdurulan gece seferleri ‘normalleşme’ döneminde tekrar başlıyor.
 • ‘Yeni normal’e dönüşle birlikte hamamlar da müşterilerini kabul etmeye başladı. Müşteriler, ateşlerini ölçtükten sonra içeri alınacak.Tellak ve natırlar ise maske üzerine siperlik takacak.
 • Covid-19 salgını sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. “N95 maskelerin değişim süresi de bir hafta olarak belirlendi. Bir hafta boyunca aynı maskede nefes almak çok zor. N95 maskemizi koruyabilmek için altına ve üstüne cerrahi maske takıyoruz. 3 maske ile hiç nefes alınmıyor. Maske ve gözlük üzerine baret taktığımızda buğudan dolayı önümüzü göremiyoruz. … Bu süreçte fiziksel olarak uzun çalışma saatlerinde sürekli ayakta tulumlarla kaldık. Maskeden temiz hava alamadığımız için kronik baş ve ayak ağrılarım oldu. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gereken bu dönemde, biz enfeksiyon riski nedeniyle kapalı paketli ürünlerle beslendiğimiz için reflü sorunum arttı. Maaşım azaldı, ailem salgın nedeniyle işsiz kaldı, ailemle farklı şehirlerde yaşıyoruz ve onlardan ayrı olmak da kaygı yarattı. Sosyal olarak bunlarla mücadele edip sonra 24 saat virüsle mücadele etmek kolay olmadı. COVID-19 tanısı alan hastalarla temas halinde olmam ev arkadaşlarımda huzursuzluk yaratınca böyle bir dönemde ev değiştirmek durumunda kaldım. Bunlar sadece benim değil; tüm dünyadaki hemşirelerin yaşadığı sağlık sorularının çok az bir kısmı. Ben şanslıydım, COVID belirtileri göstermedim. Şimdilik… Şimdi hastaların karşısında çelik gibi durmaya çalışıyoruz, aslında tükendik.”

SAĞLIK MUHALEFETİ- TOPLUMSAL MÜCADELE

 • İrademize sahip çıkıyoruz açıklaması yaptılar. Rize Fındıklı’da kayyım atanacağı yönünde dedikodu yayıldı. Fındıklılılar eylem yaptı. Demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği eylemde Fındıklılılar, polisin engellemesine rağmen dağılmadı. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu da belediye önünde yaptığı açıklamada “Herkese rağmen her şey çok güzel olacak” dedi.

YENİ YAŞAM

 • Cizre’de toplumsal özsavunma mücadelesi büyüyor; Cizre’de koronavirüs vakalarının artması sebebiyle esnaflar 1 hafta süreyle kepenk kapatma kararı aldı. HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Güler Tunç tarafından yapılan paylaşımda, “Hükümettin bize layık görmek istediği bu korkunç süreci biz ancak birbirimize destek vererek ve biz önüne geçersek başarırız, Halkların Partisi olarak bizlerde esnaflarımıza destek veriyoruz yarından itibaren parti binamızı kapatıyoruz.”
 • Cizre’de esnafların toplumsal özsavunma eylemine demokratik kitle örgütleri, açıkladıkları tutum belgesiyle destek oldular.

DEĞERLİ HALKIMIZ;

Sokağa çıkma yasakları ile beraber ekonomik sorunlar yaşayan   halkımız, pandemi ile beraber daha da derinleşen yoksulluk ile karşı karşıya kalmıştır. Hükümetin pandemi ile mücadele kapsamında sermaye odaklı süreç yönetimi bölgemizde de ciddi sorunlara yol açmıştır. Salgın ile mücadele kapsamında hükümetin toplum odaklı çözüm geliştirememesi bölgemizde de bazı toplumsal sorunlara yol açmakla beraber salgının hızlı bir şekilde yayılmasına neden olmuştur. 2 Haziran tarihi itibarı ile hükümetin almış olduğu yeni normalleşme süreci salgının kontrol edemez hale gelmesine yol açmıştır . Yeni normalleşme dönemi ile birlikte sürü bağışıklığı politikasını hayata geçirmiştir. Başta Şırnak/Cizre ilçesi olmak üzere birçok bölge ilinde vaka sayıları hızla artmaktadır. Salgının pik noktasına ulaştığı 2 haziran öncesi dönemi dahi aşan yeni vaka sayıları bölgemizde ciddi tedirginliklere yol açmaktadır. Şırnak ilimizde yeni vakalar ile beraber hastane ve yurtlar tamamen dolmuştur. Binlerce kişi ev ve sokak karantinaya alınmıştır. Başta İl Sağlık Müdürlüğü ve Pandemi İl Kurulunda yer alan tüm bileşenler salgın ile mücadele kapsamında yetersiz kalmaktadır. Daha öncede bu metne dahil olan tüm kurumlarımızın  Pandemi İl Kuruluna katılım talepleri karşılanmamıştır. Haliyle toplumdan kopuk, toplumun ihtiyaç ve hassasiyetlerini görmeyen tedbirler, salgın ile mücadelede başarılı olamamıştır. 

Halkın uzun süredir radikal önlemler noktasında beklentileri sonuçsuz bırakılmıştır. Bu noktada Cizre esnafı, zor ekonomik süreçler yaşamalarına rağmen toplumsal görevlerini yerine getirerek kendi aralarında, öz örgütlülüğü ile ilçede bir hafta kepenk açmama kararı almıştır. Tarih boyunca da halklar hiçbir dönemde kendi sağlıklarını tam olarak egemenlere teslim etmemiştir. Geldiğimiz noktada Cizre halkının kendi toplumsal öz gücünü açığa çıkararak atmış olduğu adım Halk Sağlığı mücadelesi açısından önemlidir. 

Bizler de Siyasi Parti, Emek ve Sivil toplum örgütleri olarak Cizre esnafımızın ve halkımızın almış olduğu kararı destekliyoruz. Esnaflarımızın çağrısına karşılık, aşağıda belirtilen ve belgeyi imzalayan kurumlar olarak Cizre’de bulunan kurum binalarımızı kapalı tutma kararı aldığımızı belirtmek istiyoruz. 

Başta sağlığımız olmak üzere eğitim, sosyal, siyasal, insan hak ve özgürlükleri kapsamında her türlü tehlikeye karşı, halkımızdan  aldığımız güç ile mücadele edeceğimizi belirterek Halkımızın yapılan tüm çağrıları sahiplenmelerini ve önlemlerini almaları noktasındaki  çağrılarımızı yineliyoruz. 

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ (HDP)

KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKALARI  KONFEDERASYONU (KESK)

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ ŞIRNAK ŞUBESİ (İHD)

TÜRKİYE MÜHENDİS VE MİMAR  ODALARI BİRLİĞİ ( TMMOOB ) 

 • Kentteki tüketim bağımlılığına karşı köylerde geçimlik üretime yöneliniyor.  Hakkari’de koronavirüs sürecinde sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaşındaki Refika Besi, hareketsiz kalmamak ve pandemi sürecini verimli değerlendirmek için köyüne yerleşip 2 dönüm araziye sebze bahçesi ekti.

JİN

 • TJA ve HDP’li kadınlar Başak Demirtaş’ı ziyaret etti. Eril tacize kadın dayanışması ile cevap olundu.

Politeia’nın Mağara Duvarına Yansıyan Kadın Gölgeleri

Josef Hasek KILÇIKSIZ/artıgerçek

Sonunda ev denen mağaralarımızı terk edip tekrar güneşe çıkabiliriz. Post-karantina zamanları bana Platon’un mağara alegorisini hatırlatıyor. Gerçek dünyanın bir mağara duvarına yansıtılan gölgeleri dışında bir şey bilmeyen mağara mahkûmu, dışarıya serbest bırakılır bırakılmaz alışamayacağı çok fazla dünyayla karşılaştı. Beşinci yüzyılda şeytan ve cadı ilan edilerek linç ve işkence ile öldürülen ve parçalanmış bedeni yakılarak yok edilen İskenderiyeli Hypatia’dan, on sekizinci yüzyılda Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ni yayınladıktan sonra bu itaatsizliğin bedelini giyotinle idam edilerek ödeyen Olympe de Gouges’ye, dövülerek öldürülüp bedeni nehre bırakılan Rosa Luxemburg’tan, benzer suçları yüzünden yaşamının son yıllarını sürgünde geçirmek zorunda kalan Clara Zetkin’e, oradan kadın felsefesinin kurucu değerleri Mary Wollstonecraft’a, Mary Astell’e, Simone de Beauvoir’ya ve Virginia Woolf’a kadar kadın mücadelesinin “bedel ödeyen” tarihselliği göz önüne alındığında feminizid şiddetin sırtını reaksiyoner (gerici) bir metafiziğe yasladığı görülecektir. İzleri yaradılış anlatısına kadar sürülebilen bu reaksiyoner metafizik kırılmadan kadının özgürleşmesi ne yazık ki olanaksızdır. Kadını devindirici, üretici ve yaratıcı bir dinamik hâline getirmenin, taşıdığı devrimci enerjiyi açığa çıkaran sosyal alt yapıyı oluşturmanın bir sistem ve paradigma değişikliği sorunu olduğunu daha kaç kadın öldürülüp ya da onuru ezildikten sonra anlayacağız?

https://artigercek.com/haberler/politeia-nin-magara-duvarina-yansiyan-kalin-golgeleri

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

Komünizm, Aktif ve Çeşitli Bir Kolektif Öznelliktir/söyleşi

Étienne Balibar/çeviren: Sengül Kılınç/duvar gazetesi

 

Marksist düşünür komünizm ve sosyalizm üzerine tarihsel tartışmaların hattında kapitalizmin krizini ve devrimci radikalizmin imkanlarını tartışıyor, kapitalizmin krizinden çıkarılacak dersler temelinde tamamen yeniden düşünülmesi gereken bir sosyalist dönüşüm fikrine işaret ediyor ve komünizmde bu dönüşüm için ihtiyaç duyulan enerjinin, buluş kapasitesinin, hayal gücünün, ütopyanın ve devrimci radikalizmin mevcut olduğunu vurguluyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kitap/2020/06/15/etienne-balibar-komunizm-aktif-ve-cesitli-bir-kolektif-oznelliktir

EKLER

 • Özel bir hastahanede yoğunbakım hemşiresi; yoğun çalışma koşulları altında koruyucu ekipmanların yetersizliğine rağmen emeğimizim karşılığını alamadık, ücretlerimiz azaldı.

http://siyasihaber4.org/yogun-bakim-hemsiresi-pandemi-surecinde-ucretlerimiz-azaldi

VİDEO SÖYLEŞİ / DONNA HARAWAY İLE “YENİDEN DÜNYEVİLEŞME ÇAĞI” ÜZERİNE

birartıbir/Çeviren: Ulus Atayurt

 

 • “Tam da Korona günlerinde tekrar idrak ediyoruz: Beraber iyi yaşamanın ve ölmenin farklı yollarını inşa etmeliyiz. Dünyayı nasıl onarabiliriz? Antroposen ve kapitalosene alternatif ne? “Siborg Manifestosu” feminizm açısından neler söylüyor? Hem aramızda hem de yoldaş türlerle dayanışmayı bir yükümlülük olarak nasıl yerine getirebiliriz? Antropolog Claudia Durastanti ve gazeteci Loredana Lipperini’nin korona günlerinde Torino Kitap Fuarı için Donna Haraway ile “Staying With Trouble” (Belayla Kalmak) kitabı üzerine yaptıkları söyleşiye kulak veriyoruz.”

https://www.birartibir.org/aidiyetler/748-dayanisma-secenek-degil-yukumluluk

GÖRÜŞLER

 • Pandemi kontrolünde EYLEM ve ETKİNLİKLERİN yasaklanma dönemi. Amaç HDP’nin ‘Darbelere Karşı Demokrasi Yürüyüşü’nün toplumsallaşmasının önüne geçmek. Toplumsal sağlık eylemi olan demokrasi yürüyüşüne faşizan engel… Sağlıksızlık yaratan tek adam rejimine karşı toplumsal sağlığın yolu mücadeleden geçiyor.


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...