Home / ARŞİV / KORONA GÜNLÜĞÜ 15 OCAK 2021

KORONA GÜNLÜĞÜ 15 OCAK 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Ordu Korgan İlçe Devlet Hastanesi’nde görev yapan Güney Güven Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

***

DSÖ: Salgının ikinci yılı ilkinden daha ağır olabilir. on iki hafta içinde örgüte gelen verilerin, hastalığın ‘tekrar zirve yaptığına’ işaret ettiğini kaydeden DSÖ Acil Durum Programı Direktörü Dr. Mike Ryan, kuzey yarımkürede, özellikle de Avrupa ve Kuzey Amerika’da, ‘ideal kasırganın’ gözlemlendiğini belirterek, “Enfeksiyonun yayılmasında artışa neden olan faktörler ayaz, kapalı alanlardaki kalabalıklar ve dolaşımdaki yeni Koronavirüs mutasyonları oldu” dedi.

***

Mutasyon haberleri kaygıları artırdı.

DSÖ, mutasyona uğramış Koronavirüsün dünyanın 50 ülkesinde daha görüldüğünü bildirdi.

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Covid-19’un mutasyona uğramış yeni türü tespit edildi.

ABD’deki Ohio Üniversitesi’nden bilim insanlarının iki yeni Koronavirus türü keşfettiği, bunlardan birinin ‘İngiliz’ varyantıyla benzerlik taşıdığı, diğerinin ise virüsü daha bulaşıcı hale getirdiği belirtildi.

Latin Amerika’nın en büyük tıbbi araştırma merkezi olarak bilinen ve Brezilya hükümetine bağlı olan Oswaldo Cruz Vakfı’nda (Fiocruz) yeni Koroanvirüs varyantı ile ilgili araştırma yapan yetkili Felipe Naveca, virüsün kaynağının “Amazon eyaletinde olduğu şüphesiz” diye konuştu. Yeni varyantın, Amazon bölgesinden Japonya’ya seyahat eden dört kişide de tespit edildiği belirtildi. Yeni varyant ilk olarak Amazon eyaletinin başkenti Manaus’ta tespit edildi. Yetkili, “Bu mutasyonların bazıları daha yüksek bulaşma oranları ile ilişkili ve bu da kaygı verici” dedi. Yetkililer, sağlık sisteminin çökme aşamasına geldiğini belirtiyor. Amazon valiliği, vaka sayılarında ve can kaybında artış nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan etti.

***

Çin’de Mayıs ayından bu yana ilk kez koronavirüs kaynaklı ölüm bildirdi. Aldığı önlemlere ve test yoluyla salgını büyük ölçüde kontrol altına aldığı belirtilen ülkede 138 kişinin enfekte olduğu açıklandı. Bunun Mart’tan bu yana kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı olduğu ifade edildi.

***

Covid-19 pandemisi yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 93.5 milyonun üzerine çıkarken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyonu geçti. Son 24 saatte yeni vaka sayısı ve günlük ölüm sayısı yükselmeye başladı. Yeni vaka sayısı 749 bin 320 kişiye yükselirken, bir günde yaşanan ölüm sayısı ise 15 bin 361 kişi oldu. Aktif vaka sayısı 24.7 milyonun üzerine çıktı. Covid-19 pandemisi çok görülmeye, çok öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor.

Günlük vaka bildirimin yüksek olduğu ülkeler şunlar: ABD (230.5 bin), Brezilya (68.7 bin), İngiltere (48.7 bin), İspanya (35.9 bin), Rusya (24.8 bin), Almanya (23 bin), Fransa (21.2 bin), Güney Afrika (18.5 bin), İtalya (17.2 bin), Kolombiya (17.1 bin), Meksika (15.9 bin), Hindistan (15.7 bin), Arjantin (13.3 bin), Endonezya (11.6 bin), Çekya (10.9 bin) ve Portekiz (10.7 bin).

***

Türkiye’de Covid-19 yeni vaka sayısı azalma eğilimi devam ediyor. Buna rağmen ölümler hala ciddi düzeyde. Son 24 saatte 170 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 23 bin 500’e yaklaştı. Yeni vaka sayısı 9 bininin altına indi, 8 bin 962 kişi. Toplam vaka sayısı ise 2 milyon 365 bine dayandı. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı binin altına düştü, 958 kişi. Günlük test sayısında 170 binin altına düştü. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük olarak aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Worldmeters’dan göre Türkiye’de aktif hasta sayısı 14 Ocak itibarıyla 104 bin 368. Ağır hasta sayısında azalma eğilimi devam ediyor, halen 2 bin 512 ağır hastaya sahibiz. Aktif hastaların içinde ağır hastaların payı hala yüksek! Halen %2.4 olan ağır hasta oranı hala dünya ortalamasının beş katına yakın! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

***

İngiltere’de 20 bin sağlık çalışanı üzerinde yapılan bir araştırma, Covid-19’u geçirmiş kişilerin en az beş ay yüzde 83 oranında bağışıklık kazandığını ortaya çıkardı. İngiliz Profesör Susan Hopkins, “Bu bağışıklık Pfizer aşısına yakın, AstraZeneca aşısından da çok daha iyi bir etki sağlıyor” dedi. Hopkins bununla birlikte, hastalığa yeniden yakalanma ve başkalarına bulaştırma riski olduğunu vurguladı. Bu sonuç, ilk dalgada hastalığa yakalanan kişilerin artık hastalığa tekrar yakalanmaya karşı savunmasız olabileceğini gösteriyor.

***

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, sağlık emekçilerinin özlük haklarına ilişkin Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Maaşımız terimizi kurutmaya yetmiyor” yazılı pankart açılırken, “Herkes esnerken biz geriliyoruz”, “Yine unutulduk”, “Sefalet ücreti istemiyoruz” yazılı dövizler taşındı.

***

Pandemi sürecinde zorluk yaşayan esnaf, müzisyen ve kafe-bar çalışanları CHP Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenledi. Çalışanlar tepkilerini, “Geçinemiyorum, ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum”, “İnsanlar virüsten ölmüyor. Yaşam mücadelesi veremedikleri için intihar ediyor”, “İnsanlar evlerindeki enstrümanları satmaya başladı”, “Sermaye açısından bakınca evet hayat eve sığar ama emekçiler için hayat eve sığmıyor” sözleriyle gösterdi.

***

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca başlatılan “Müzik Susmasın” projesi kapsamında Covid-19 salgını nedeniyle gelir kaybına uğrayan 24 bin 522 müzik sektörü çalışanına üç ay boyunca bin lira destek sağlanacak.

***

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), Koronavirüsün salgınının nasıl başladığını araştıracak heyeti Çin’in Wuhan kentine gitti. 10 uzmandan oluşan heyet; Çin’de virüsle ilgili araştırmaların yürütüldüğü kurumlar, hastaneler ve salgının başlamasıyla ilişkilendirilen canlı hayvan pazarında çalışan kişilerle görüşecek.

***

İngiltere Hükümeti, koronavirüs salgınının hastaneler üzerindeki yükünü hafifletmek için iyileşmekte olan Covid-19 hastalarının otellere yerleştirilebileceğini açıkladı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, vakalardaki artış nedeniyle önümüzdeki haftalarda Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) üzerindeki baskının artmasını beklediklerini ve bunun bir “yedek plan” olarak düşünüldüğünü söyledi.

***

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, ilk koronavirüs dalgasının ardından sağlık çalışanlarının neredeyse yarısında majör depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, alkol bağımlılığı ve anksiyete gibi sorunlar görüldü. Sağlık çalışanlarının yedide biri kendine zarar vermeyi ya da ölmeyi düşündü. Londra’daki King’s College’ın araştırmasına göre, geçen yıl Mart ayında ülkeyi etkileyen Koronavirüsün ilk dalgasında en ağır Covid-19 hastalarıyla ilgilenen sağlık çalışanlarının çoğunluğu travma yaşadı. Geçen yılın Haziran ve Temmuz aylarında internet üzerinden yapılan araştırmaya, İngiltere genelindeki hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki 709 sağlık çalışanı katıldı.

***

Fransa, 18 Ocak’tan itibaren, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden gelenlerden son 72 saat içinde yapılmış negatif Covid-19 test sonucu isteyecek.

 

[su_box title=”AŞI TARTIŞMALARI” style=”soft” box_color=”#cb7a31″ title_color=”#080404″ radius=”0″][/su_box]

covid19asi.saglik.gov.tr adresinde aşı olacak meslek gruplarının listesi paylaşıldı. Listenin yayınladığı sayfada, “Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır” açıklaması yapıldı.

COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nu devreye alan Sağlık Bakanlığı aşılarla ve aşılanma süreçleri ile ilgili bilgileri  https://covid19asi.saglik.gov.tr sitesinden paylaşmaya başladı. Sitede aşı ile ilgili merak edilen 36 soruya da yanıt veriliyor.

***

Çinli Sinovac’ın geliştirdiği corona virüsü aşısı, öncelik listesinin başında yer alan sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlandı. Aşılamanın ilk günü olan dün toplam 285 bin sağlık çalışanına CoroVac aşısının ilk dozu yapıldı.

***

Aşılama Stratejisi’ne göre, birinci aşamanın A grubundaki sağlık çalışanlarının ardından B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar ve C grubundaki 65 yaş ve üstü bireyler aşılanacak. Sağlık çalışanlarının ardından, öncelik sıralamasına göre diğer vatandaşların aşılanmasına başlanacak. Aşı yapılan her kişi, uygulama sonrasında aşıya ait detaylara cep telefonuna gönderilecek kısa mesajdan (SMS) ve e-Nabız hesabından erişebilecek.

Aşının ikinci dozunun randevusu hekim tarafından verilip, SMS olarak cep telefonuna gönderilecek. MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu kontrol edilebilecek veya değiştirilebilecek.

***

Türk Tabipleri Birliği, Türkiye’de uygulanmasına başlanan CoronaVac aşısının acil kullanım onay sürecinin şeffaf işlemediği eleştirisinde bulunarak verilerin bağımsız araştırmacılarla paylaşılmasını istedi.

***

TTB, Türkiye’de başlayan kısmi aşılamaya yönelik bir açıklama yayımladı. Açıklamada Sağlık Bakanlığı’na çeşitli sorular yöneltilirken, “Güvenli ve etkili aşılar ile yapılacak yaygın aşılamanın, salgını kontrol altına almaya katkı sağlayacağı açıktır” denildi.

TTB açıklamasında toplum bağışıklığının sağlanabilmesi için etkililik oranı yüzde 80 olan bir aşının toplumun yüzde 75-90’ına uygulanması, daha düşük düzeyde etkili aşılar için ise tüm toplumun aşılanması gerektiğine işaret edildi.

Açıklamada, “Bu değerlendirme ışığında Türkiye’de uygulanacağı söylenen aşının  toplum bağışıklığı sağlaması için 6 ay içerisinde yaklaşık 120 milyon doz uygulanması gerekmektedir. Ancak aşılama programı tüm ayrıntılarıyla açıklanmadığı gibi geldiği ve geleceği belirtilen aşı dozlarının bu sayıya yaklaşması dahi mümkün görünmemektedir. Sağlık Bakanlığı’nın gerçekçi ve toplum bağışıklığını sağlayacak bir aşı programını kamuoyuyla paylaşmasının güven ilişkisinin bir parçası olduğu açıktır” ifadelerine yer verildi.

(https://www.dw.com/tr/ttb-a%C5%9F%C4%B1-onay-s%C3%BCreci-%C5%9Feffaf-i%C5%9Flemedi/a-56227687)

***

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, “Yine bir kaosa uyandık. Plansız bir şekilde aşılama başladı. Aşılar illere gitmiş ama illerde aile sağlığı merkezlerine ulaşmamış. Bazı aile sağlığı merkezlerine ulaşan aşılar, sadece oradaki çalışanlara yetecek kadar” dedi.

Bakanlığın kendilerinden habersiz randevu planını da değiştirdiğini belirten Sezen, “Şimdi bir SMS gönderildi bize, randevu planlarımıza müdahale etmişler. Bizden habersiz hasta randevu programımıza bir kişiye günde 24 sağlık çalışanı düşecek şekilde aşı randevuları eklenmiş. Ama bizim elimizde randevuya gelecek sağlık çalışanına aşı yok” ifadelerini kullandı.

***

Prof. Dr. Murat Akova, verilere göre aşının kişileri ağır hastalıktan koruduğunu ama virüsün taşınmasını ve yayılmasını engellemediğini söyledi. CoronaVac aşısına gönüllü olan Prof. Dr. Mustafa Cankurtaran ise etkinlik oranının düşük olduğuna dikkat çekti, “Bu aşı az koruyor ama ölümleri önlüyor. Birkaç ay sonra ölüm oranları düşecek ve hastanelerde yatan hasta sayısı azalacak” dedi.

 

Türkiye’de başlayan aşılama uygulaması öncesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne de 20 bin doz aşı gönderildi.

***

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Şehir Hastanesi’nde kendisiyle birlikte AKP MKYK üyelerinin de Covid-19 aşısı olduğunu açıklaması sosyal medyada tepkilere neden oldu.  Vatandaşlar, “AKP üyelerinin önceliği nedir?” ‘’Kaçı 65 yaş üstünde ‘’ diye sordu. 51 üyeli MKYK listesine bakıldığında, aşıda öncelik sırası dikkate alındığında 65 yaş üzerinde sadece 4 kişi bulunuyor.

***

Çinli Sinovac şirketi Üst Yöneticisi (CEO) Yin Veydong, aşının Brezilya’da yürütülen Faz 3 çalışmalarında genel etkililik oranının yüzde 50,38 olmasının, klinik denemenin enfeksiyon riski yüksek sağlık çalışanları üzerinde yapılmasından kaynaklandığını söyledi.

***

İngiltere’de bir şirket, korona virüsü aşılarına ‘daha kolay erişim olan’ Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Hindistan’a ‘lüks aşı tatilleri’ düzenliyor. Buna göre, birçok kişi Pfizer aşısı için BAE’ye, AstraZeneca için de Hindistan’a gitti. Firma, aşının iki dozu arasında da müşterilerine lüks villalarda konaklama sağlıyor.

***

DSÖ, koronavirüs aşı dozlarının Afrika’ya mart ayında ulaşması gerektiği uyarısı yaptı. DSÖ Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, basına mensuplarına, koronavirüs salgınının kıta genelinde hızla arttığını açıkladı. Şimdiye kadar 3,2 milyon vakanın görüldüğü kıtada, kitlesel bağışıklığın elde edilebilmesi için 1,3 milyar kişinin yüzde 60’ının aşılanması hedefleniyor.

***

Rusya’nın ürettiği Sputnik V aşısının resmi Twitter hesabı, “hesaptaki olağandışı etkinlik” gerekçesiyle geçici olarak kısıtlandı.

***

Koronavirüs Salgınına karşı etkili önlemlerin almamasının on binlerce insanın canına mal olduğunu belirten İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Ekmez, başlanacağı açıklanan aşıya ilişkin sahada hiçbir hazırlık olmadığını söyledi.

***

Aşı, maske dağıtımı gibi oldu; fiyasko! – Mehmet Tezkan

Hatırlayın o günleri… Maske parayla satılmayacak, vatandaşlara bedava dağıtılacak denildi. Telefonumuza barkod düşecek, o barkodla en yakın eczaneye gidecek maskelerimizi alacaktık. Aldık almasına ama verilen poşetin içinde sadece beş maske vardı. Uygulama 40 gün sürdü, bir poşet (beş adet) maske alan şanslıydı, kimine sıra dahi gelmedi

Sağlık Bakanı bir buçuk ay önce, Aralık ayında 10 milyon, Ocak ayında 10 milyon, Şubat ayında da 10 milyon doz aşı geleceğini gerile gerile açıklamıştı. 2021 yılının Şubat ve Mart aylarında yoğun aşılama kampanyası yapılacağını ilan etmişti.

Fos çıktı!

30 milyon aşı gelecekti, gele gele 3 milyon geldi.

Günde 1.5 milyon kişiyi aşılama kapasitemiz var diyen Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer’e soruluyor; ikinci etapta hemen 65 yaş üstü tüm vatandaşlar aşılanacak mı?

Bilim Kurul üyesinden yanıt: “Bu gelecek aşının miktarına bağlı. İkinci partide ne kadar geleceğini henüz bilmiyoruz.”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı da benzer sözler sarf etmişti: “Avrupa ülkelerinden daha hızlı aşılama yapabiliriz ama elimizde aşı yok.”

Durumun vahametini bu sözler yeteri kadar açıklamıyor mu?

( https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-tezkan/asi-maske-dagitimi-gibi-oldu-fiyasko,29465 )

***

Korona aşısında pazar kavgası – Yücel Özdemir

Önceki gün Berlin’de Federal Parlamentoda aşı konusunda “hükümet açıklaması” yapan Sağlık Bakanı Spahn’in söyledikleri, halkın sağlığından çok asıl olarak ilaç tekellerinin çıkarlarının belirleyici olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Gerçi Spahn bu işin yabancısı değil.

Bir banka memuru olarak atıldığı siyasette, 2005-2009 yılları arasında Meclis Sağlık Komisyonu üyeliği yaptı. Sağlıkla ilişkisi komisyonda ilaç tekelleri için lobi yapmaktan ibaretti. İlaç tekelleri tarafından hazırlanan yasa tasarıları genellikle bu tarz siyasetçiler üzerinden hayata geçiriliyor. Mart 2018’de Merkel tarafından bakan yapıldı.

Sağlıkla ilişkisi ilaç tekelleri için lobi yapmaktan ibaret olan Spahn, konuşmasında, koronavirüs aşısı konusunda ilaç tekellerinin çıkarlarını gözeterek nasıl hareket ettiklerini şu şekilde anlattı: “Avrupa üzerinden aşı satın almak Almanya’nın ulusal çıkarınadır. Önce Fransa, İtalya ve Hollanda ile ‘Aşı İttifakı’ kurduk. Çok önceden Almanya olarak Biontech’ten AB üzerinden 100 milyon doz aşı almak istediğimizi söylemeseydik, bunu yapmasaydık, AB’nin Biontech ile anlaşma yapması mümkün olmazdı. Böylece küçük üye ülkeleri anlaşmanın parçası haline getirdik. (…) Eğer Doğu ve Güney Avrupa ülkeleri AB üzerinden aşı almasaydı, Rusya ve Çin devreye girecekti. Yakın iş birliği içinde olduğumuz ülkeler Berlin, Paris, Brüksel’e bakmalı; Moskova ve Pekin’e değil.” (bundestag.de, 13.01.2021)

( https://www.evrensel.net/yazi/87950/korona-asisinda-pazar-kavgasi )İLİŞKİLİ İÇERİK

Ekoloji Hareketleri Konferansı 21 Ocak 2023 Tarihinde İstanbul’da Gerçekleşti

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nunda çağrıcısı olduğu Ekoloji Hareketleri Konferansı yoğun katılım ile 21 ...