KORONA GÜNLÜĞÜ 14 HAZİRAN 2020

GÜNDEM

 • HDP öncülüğünde gerçekleştirilmesi planlanan demokrasi yürüyüşüne topyekün engelleme girişimleri sürüyor, valilikler bu konuda birbiriyle aynı açıklamaları yaparak topyekün ülkedeki mevcut iktidarı koruma pratiklerini gösteriyorlar. Edirne, Van, Tekirdağ, Kocaeli, Hakkari’de kısıtlamalar açıklandı. Edirne’ye gönderilen yürüyüş malzemelerine el konuldu, sebep olarak pankartlardaki Kürtçe yazılar gösterildi.
 • Devlet kararsız: Cezaevinde koronadan ölen var mı yok mu? TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun toplantısında CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş’a, “Virüs kaynaklı cezaevlerinde kaç ölüm gerçekleşti” diye sordu. Kuş ise bu soruya, “Bizim ceza infaz kurumlarımızda ölüm vakası olduğunu söylemiyoruz. Niye söylemiyoruz? Çünkü yok” yanıtını verdi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise daha önce yaptığı açıklamada üç mahpusun korona virüsü nedeniyle cezaevinde vefat ettiğini duyurmuştu. 
 • Ömer Faruk Gergerlioğlu’na göre cezaevlerinde virüs kaynaklı ölümler oldu: “Salgın başladığından beri cezaevlerini yakından takip eden biri olarak pozitif vakaların çıktığını, ölenlerin olduğunu bakanlardan önce açıkladım. Bafra ve Şakran cezaevlerinde ölüm vakaları vardı. Bunları açıkladım. Örtbas etmeye ve var olan bilgilerin üstünü örtmeye çalıştılar. Bafra Cezaevi’nde Mehmet Yeter, Şakran Cezaevi’nde İsmet Nice koronadan ölen isimler. Hatta Mehmet Yeter’i ailesine haber bile vermeden defnettiler. Olay ortaya çıktığında savcılık açıklama yaparak ailesine ulaşamadıklarını söylemişti. Aile ise böyle bir şey olmadığını söylemişti. İsmet Nice’nin ölüm raporunda da korona yazıyordu. Dalaman Açık Cezaevi’nden tahliye olduktan sonra vefat eden başka bir mahpus da var. Tahliye sonrası aileyle konuştum. Nusaybin’de yaşıyorlar. Bu mahpus da koronadan öldü. Sincan Cezaevi’nde virüs kaynaklı ölen Arif Yıldırım’ı açıkladım. Bunu açıkladığım için hakkımda soruşturma başlatıldı. Arif Yıldırım, Ankara Bilkent Hastanesi’ne 23 Mart tarihinde yattı. Bunu ortaya çıkardıktan sonra Yıldırım’ın infazını ertelediler. Tedirgin oldukları için de Yıldırım’ı 9 Nisan’da tahliye ettiler. 14 Nisan’da vefat etti. Evrakları, kayıtları ortada. Bütün bulguları virüs kaynaklı olduğunu gösteriyor. Bakan yardımcısı gibi ‘Yaşar ne yaşar ne yaşamaz’ kitabı yazmıyoruz”
 • Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) de cezaevlerine dair hazırladığı son raporunda, Covid-19’a dair önlem ve denetimlerin azaldığı, hastane sevklerinin yapılmadığı, ilaçların temin edilmediği“ gibi sorunlara yer verdi.
 • Liselere giriş sınavına 1 hafta kala sınav yerleri açıklandı. 1 milyon 800 bin öğrenci salgın tehdidi altında sınava girecek.
 • Birleşik Taşımacılık Çalışanları sendikası demiryollarında yaşanan sürgünler ve liyakatsiz atamalara karşı bir haftadır Ankara’da eylem yapıyor, bunların kazaları artıracağı uyarısı yapıyordu. Uyarıların hemen ardından dün Malatya’da bir tren kazası yaşandı.
 • Hatay’da TİP aracına sabotaj girişimi yapıldı. TİP Hatay mv. Barış Atay sorumluların bulunmasını istedi.
 • İktidar her durumda beslendiği faşizmi sürdürüyor. Eruh’ta askeri operasyonları için 11 köyde sokağa çıkma yasağı, valilik tarafından ilan edildi.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Covid-19 pandemisinde  toplam vaka sayısı 8 milyona ve aktif vaka sayısı 3.4 milyona yaklaşıyor. Yeni vaka sayısı 130 binin üzerinde seyrediyor.  Tamamlanmış (sonuçlanmış) vakalar 4.5 milyona yaklaşıyor, bunların %90’ı iyileşirken %10’u (433 bini) yitirdi. Aktif vakalarının klinik olarak % 98 hafif-ılımlı iken %2’si (54 bin) ciddi kliniğe sahiptir.
 • Pandeminin yerleştiği Latin Amerika’da Brezilya salgını kontrolden çıkartan faşist lider Bolsanaro ile dikkatleri çekiyor. ABD’den sonra pandemiden en çok etkilenen ikinci ülke olan Brezilya’da toplam vaka sayısı 850 binin ve yeni vaka sayısı 20 binin üzerinde. Covid-19’a bağlı 42 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.
 • Kuzey Afrika ülkelerinden Mısır’da salgın tırmanmaya devam ediyor. Günlük yeni vaka sayısı 1,500’ün üzerine çıktı.
 • Şili Sağlık Bakanı ‚ölü sayısı‘ tartışması sonrası istifa etti. Koronavirüs salgınıyla mücadelede zorlanan Şili‘de Devlet Başkanı Sebastián Pinera, Sağlık Bakanı Jaime Manalich‘in istifa ettiğini açıkladı. Şili‘de CIPER adlı bağımsız bir haber sitesi Manalich‘i, ülkede koronavirüsten ölenlerin sayısıyla ilgili olarak kamuoyunu yanıltmakla suçlamıştı. Şili Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü‘ne (WHO) ülkede 3 Mart‘tan bu yana virüs nedeniyle 5 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Oysa açıklanan son resmi rakam 3 bin 101.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca büyük bir ciddiyetle(!) Twitter hesabından halkı bilgilendirmeye devam ediyor. Rakamların soğukluğu açıklamalara yansıyor. Başarı öyküsüne zeval gelmesin diye her cümle itina ile kuruluyor. Dün paylaşılan tweet ile Türkiye’deki mevcut durum şöyle: Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 14 kişi artarak 4 bin 792’ye yükseldi. 1459 yeni vakayla birlikte toplam vaka sayısı 176 bin 677’e çıktı. Hastalardan 684’ü yoğun bakımda tedavi görürken solunum cihazına bağlı hasta sayısı 284 oldu. Test sayısı ise yükselerek 45 bini geçti. Bakan Koca vatandaşa sorumluğu yüklemeyi de ihml etmiyor: “Vaka sayısındaki artış, tedbirlere uymayanları uyarıyor. Giderek, hepimizi”
 • Salgın Kürdistan’a yerleşti. Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Mardin’de vaka sayıları ve karantinaya alınan yerlerin sayısında artıyor. Diyarbakır’da 120 sağlık çalışanının enfekte olduğu, Cizre’de ise hastanelerde yer kalmadığını belirtiliyor.
 • Bitlis‘te pozitif vaka sayısı 118,  20‘si yatarak tedavi görüyor, 1 yoğunbakım takibi var, diğerleri evde takip… Bu süreçte beş bin kişiye tarama amaçlı test yapılmış… Vakalar sıfırlanmış idi, yeni normalleşme sürecindeki durum bu… Pazartesi antikor testleri başlıyor, 1200 test yapılacakmış, adresler TÜİK tarafından belirlenmiş, 1200 aile ziyaret edilecek
 • Bakanlık genelgesine rağmen toplantı için bir araya getirilen Tuşba Belediyesi’nin meclis üyeleri, müdür ve belediye çalışanlarından oluşan yaklaşık 50 kişi koronavirüs şüphesi nedeniyle evlerinde karantinaya alındı. İl dışına yaptığı bir ziyaret sonrası rahatsızlanarak, hastaneye giden bir meclis üyesi ve kardeşinde virüs tespit edilmesi karantina için gerekçe oldu.
 • Ankara’da salgının durumu nedir? Yeni vakalarda azalma mı var, artış mı var? Ankara Tabip Odası konu ile ilgili endişelerini paylaştı ve Sağlık Müdürlüğü’nün halkı bilgilendirmesi talebinde bulundu: ‘’… Ankara’da düşüş olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilmiştir. Ankara’daki bir hastanede Covid- 19 pozitif tanısı alan sağlık çalışanlarının oranında ciddi bir artış gözlendiği, ayrıca büyük bir fabrikada çalışan işçiler arasında yoğun test pozitifliği meydana geldiği internet ortamında paylaşılmıştır. Salgın döneminde resmi olmayan bilgiler insanlar arasında ciddi endişe yaratmıştır. Bu endişenin giderilmesi başta Ankara Sağlık Müdürlüğü olmak üzere, yetkili ve sorumluluk sahibi makamlar tarafından şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalı, halkın bilgilenme hakkına saygı gösterilmelidir. Bu nedenle bir an önce Ankara verileri hiçbir soru işaretine yer bırakmadan açıklanmalıdır”
 • İl bazında sokağa çıkma yasağı gündemde. İl pandemi kurullarında yeni vaka artışları değerlendirilip, yeniden sokağa çıkma yasağı kararları alınabilir. Devlet toplumu pandemi maskesiyle  denetim altına almak için fırsata dönüştürme potansiyeli yüksek . Dün Edirne’de bugün Tekirdağ, Van, Hakkari ve Kocaeli’nde olduğu gibi ..
 • Gaziantep Organize  Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalarda Covid-19 vakaları artıyor. Çelikaslan Tekstil’de Covid-19 nedeniyle arka arkaya iki işçi hayatını kaybetti. Fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü, üretime ara vermek istediklerini ancak Valiliğin bunu ‘doğru bulmadığını’ söyledi. Valilikler pandemide de iktidarın yerel temsilcisi, ekonomik – siyasal yönetimi devralmış;  iktidarı görünmez kılma, oluşacak krizlerde yereli sorumlu tutma politikası  gütmeye devam ediyor.
 • Koronada nikah kuralları açıklandı. İçişleri Bakanlığı tarafından, 81 İl Valiliği’ne nikah merasimlerinde uygulanacak tedbirlere ilişkin genelge gönderildi. 24 maddede sıralanan tedbirlere göre, nikah mekanlarına maske takılarak girilecek, merasim sürecinde gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil tüm misafirlerin maske takması sağlanacak. Nikah mekanlarında temasa neden olabilecek dans, oyun amaçlı müzik yayını yapılmayacak, misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını yapılabilecek.
 • Hiç koronavirüs vakası görülmeyen ilçe Konya’nın 6 bin nüfuslu Derebucak ilçesi. Salgınla mücadele kapsamında 30 bin maske dağıtıldı. İlçede gerçekleştirilen maske ve el dezenfektanı desteği, mahalle muhtarları ve kamu görevlilerince ev ziyaretleriyle gerçekleştirildi.

SAĞLIK MUHALEFETİ-TOPLUMSAL MÜCADELE

 • Sağlık Bakanının ‘‘virüsün etkisinin zayıfladığını gösteren bir veri yok, ‘normal‘ olan tedbirdir‘‘ dediği twitter paylaşımı üzerine SES ‘‘Sağlık Bakanı Tweet Atacağına Gerçeği Cumhurbaşkanına Anlatsın Ya da Gereğini Yapsın!‘‘ diyerek iktidarın tüm süreç boyunca salgın kontrolü kılıfıyla tek kaygısı sermaye çıkarı ve iktidarlarının sürmesi olan politikalarını ve sağlık bakanının da buna hizmet ettiğini, yayınladıkları basın açıklamasıyla tekrar ifşa etti. SES, demokratik, halkçı bir çıkış için de yapılması gerekenleri sıraladı.
 • Cumartesi anneleri bu hafta 12 Eylül döneminde özel kanunla idam edilip, cansız bedeni kaybettirilen Veysel Güney’in akıbetini sordu. Anne ve kardeşi her türlü huhuk yollarını zorlayacaklarını yeniledi.
 • Demokrasi Yürüyüşü için iktidarın topyekün engellemelerine karşı toplumsal muhalefet güçleri de tutumlarını dile getiriyorlar.  HDP yürüyüş öncesi halk buluşmalarını ve ziyaretlerine devam ediyor, dün Gazi Cemevi ziyaret edildi ve İstanbul’da bir çok ilçede halk buluşması gerçekleştirildi. HDP’nin “demokrasi yürüyüşü”nün engellenme girişimlerine tepki gösteren siyasetçi ve hukukçular, engellemenin Anayasa’nın tanıdığı gösteri ve yürüyüş hakkına aykırı olduğunu hatırlattı. SYKP Eş Genel Başkanı Can Yüce, yürüyüşün tüm muhalefete “ortak tutum” daveti olduğunu söylerken, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ise sol hareketin bu daveti doğru okuması gerektiğini ifade etti. . DİB sözcüsü Rıza Türmen, HDP’nin Demokrasi Yürüyüşünü engellemek amacıyla yürüyüşün uğrayabileceği her ilden valiliklerin kısıtlama kararlarına karşı yürüyüşün arkasında olduklarını söyledi.  “Bir parça demokratsanız, bir parça demokrasiden yanaysanız bunu desteklememeye imkan yoktur zaten. Bunu desteklemek aynı zamanda Türkiye’de temel ve hak özgürlükleri desteklemektir. Başka şekilde olursa o ülkede zaten demokrasi ve özgürlükleri savunmuyorsunuz demektir” 
 • İHD İstanbul Şubesi hasta tutukluları durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptıkları ‘’F oturumu’’nda bu hafta Fatma Özbay’ın durumuna dikkat çekti. İHD, salgın döneminde görüşmelerin kısıtlanmasıyla tecrit koşullarına maruz bırakılan tutukluların tedavilerinin durdurulduğunu, bu konuda çok sayıda başvurular aldıklarını vurguluyor. Diyarbakır cezaevinde tutulan bir mahpusa da parmaklarında soruna 6 ay tedavi uygulanmadığı için kangren olunca bir parmağı kesildi.
 • Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Avrupa’nın Köln, Hannover, Frankfurt, Ludwigsburg, Mannheim, Giessen, Bremen, Hamburg, Ulm, Mainz, Viyana, İnnsbruck, Linz, Strazburg, Lyon, Essonne, Bordo, Nantes, Paris, Ringsted, Zürih ve Londra’nın da aralarında olduğu kentlerinde ‘Adalet Nöbeti’ tuttu. ‘Adalet Nöbeti’nde Türkiye’deki hukuksuzluğa dikkat çekilerek, siyasi tutukluların serbest bırakılması talep edildi
 • DirenÜniversite ve Güvence Hareketinden öğrenciler Cengiz Holding önünde ‘KYKBorçları Silinsin’ eylemi yaptı. Öğrenciler “Halkın parasıyla şişirilen Cengiz Holding’e servet vergisi getirilsin ve KYK borçlarını ödeyemeyen biz öğrencilerin borçları koşulsuz şekilde silinsin” diye seslendi. Polisin müdahalesine rağmen eylem yapıldı, bir öğrenci gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

YENİ YAŞAM

 • 150 yıldır arazide görülmeyen endemik tür Sarı Dağ Gülü ‘Adonis cyllenea varyete paryadrica’ son olarak 2018’de Giresun’da tespit edilmişti. Aynı bitki olduğu düşünülen çiçekler Dersim’de de fotoğraflandı
 • Uluslararası İstanbul Vegfest, salgın sebebiyle bu yıl 20-21 Haziran tarihlerinde internet üzerinden düzenlenecek. Festivalde, panel ve atölyelerin yanı sıra müzik performansları ve film gösterimleri de yer alacak
 • Vegan Derneği Türkiye (TVD)’nin her yıl düzenlediği Vegfest 2020, bu yıl salgın nedeniyle internet üzerinden gerçekleşecek.

JİN

 • Kadınlar artan kadın katliamlarına, erkek sömürüsüne, iktidarın erkek şiddetini aklamasına beslemesine karşı hem katledilen kadınları andı, hem de erkek düzenine karşı her yerde olduklarını gösterdi. Kadınlar Birlikte Güçlü İnsiyatifiyle dün Şişhane‘den başlayan yürüyüşte Galata Köprüsünden de geçildi. Daha sonra Eminönü-Kadıköy vapura binen kadınlar, vapurda da eylemini sürdürerek, kadınlar için bestelenen şarkıları seslendirdi. Kadıköy meydanına gelen kadınlar, meydana serdikleri “Kadın cinayetlerini acil önle! Hemen şimdi” pankartının etrafını mor kurdelelerle bağlı dövizler ile çevreleyerek oluşturdukları çemberlerle zincir eylemini sürdürdü. Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Dersim Dağ ve İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut da destek verdi. Kadınlar daha sonra basın açıklama yaptı.

‘‘Pandemi süresince şiddeti önleyici uygulamaları hayata geçirmek yerine haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırıları sistematik bir biçimde devam ettirenlere sesleniyoruz! Kadın kurumlarına ve kadınlara saldıracağınıza şiddete karşı acil önlem planı uygulayın. Sığınma evlerinin adreslerini katillerle paylaşan polislere en ağır cezayı uygulayın. Kadınların ortak talebi olan, 6284 sayılı yasayı ve İstanbul Sözleşmesini uygulayın. 183 sadece şiddet hattı olsun ve yapılan başvurular savcılık tarafından “acil başvuru” olarak kabul edilsin.

Kadına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini meşrulaştırmaya çalışanlara, cezasız bırakanlara, çocuk istismarı faillerini affetmeye çalışanlara, kadınların kazanılmış haklarını gasp etmek isteyenlere karşı biz kadınlar buradayız. Aleyna için, Nasiba, Ayşegül, Eda Nur için buradayız. Katledilen, şiddete uğrayan tüm kadınlar için buradayız ve şiddetle terbiye edilmeye çalışılan hayatlarımıza, bedenimize, emeğimize, arzularımıza, hayallerimize sahip çıkmak için buradayız. Yaşamak istiyoruz demek için, kadın katillerine, çocuk istismarına, nefret cinayetlerine dur demek için buradayız. Kadına yönelik suçlarla ilgili suskun, yalnız ve çaresiz değiliz. Kadınlar olarak birlikte güçlüyüz!‘‘

SİYASAL SAĞLIK-EKOLOJİK SAĞLIK

Fırsat Bu Fırsat

Murat ÖZVERİ /işigmeclisi

‘‘Teknolojinin birilerinin yaşamını kolaylaştırdığı bir gerçektir. Teknoloji yaşamı kolaylaştırdığı gibi yaşamı üreten işçinin kontrolünü de doruğa çıkartmaktadır. Bu kontrol sadece işçinin zamanı maksimum kullanmasıyla da sınırlı değildir. Her yeni teknoloji sanıldığının aksine işçinin iş yoğunluğunun artırılmasını da beraberinde getirmektedir.

Bu süreçte değişmeyen yöntem ise işçileri cendere içerisine alan her yeni sistemin uygulamaya sokulurken allanıp pullanıp sunulmasıdır. Anımsayın esneklik için üretim sürecinin demokratikleştirilmesi, işçinin işine yabancılaşmasının ortadan kaldırılması, işçinin kendi zamanına sahip çıkması benzeri tezler ortaya atılmış, işçilerden bir kısmı, hatta bazı sendikalar bu tezleri savunmaya başlamışlardı.

İddialı davranıp şu kadarını söyleyeyim; iş gücü üzerinde denetimin ortadan kalktığı bir sistemin adı kapitalizm olmayacaktır. Eğer bir çalışan bir de çalıştıran varsa bilin ki bu ilişki varken getirilen her sistemde işçiler temel insan haklarına sahip çıkmadıkları sürece daha bir denetim altına gireceklerdir.‘‘

http://isigmeclisi.org/20424-firsat-bu-firsat-murat-ozveri

 • Sinema ve belgesel video projesi başlatan BART, Batman ve çevre illerinde “Yerinden edilenler” temasıyla açtığı atölyeyle zorunlu göçe dikkati çekecek. 

2004 yılından bu yana faaliyet yürüten Batman Kültür ve Sanat Derneği (BART), “Yerinden edilenler” temasıyla sinema ve belgesel video proje geliştirme ve yapım atölyesi için başvurular almaya başladı. 25 Haziran’a kadar başvuruları kabul edilecek atölye 3 ay sürecek. Atölye eğitimleri, Can Candan,  Berke Baş, Necati Sönmez ile Doç. Dr. Yusuf Arslan tarafından online olarak ders verecek. Atölye çalışmasıyla toplumsal farkındalığa dikkat çekilerek, çözüm yolları aranacak.

http://mezopotamyaajansi22.com/KULTUR-SANAT/content/view/99894

Camus’nün Veba’sından günümüz pandemisine

Beyza ERTEM/gazeteduvar

‘‘Camus’nün bu duruma çözümü ise, mücadele felsefesi. O, kötülüğün zaten içimizde var olduğunu vurguluyor, yani aslında salgın zaten mevcut olan sorunları “yüzeye” çıkarıyor. Bener, evinden fare çıkan insanları örnek vererek bu farelerin hep var olduğunu fakat daha önce fark edilmediklerini, salgın sebebiyle ortalığa dökülen farelerin “yüzeye” çıkıp ölmesinin bir tür metaforik söylem olduğunu ekledi. Aynı bağlamda, toplumda yer alan eşitsizlik, salgın sürecinde yüzeye vurmakta. “Felaketler oldukça kimse asla özgür olamayacak” diyor Camus. Hiçbir ayrıcalık sizi felaketlerden koruyamıyor. Yahut “daha iyi” koşullardaysanız bu koşulları sizinle paylaşmak isteyenler olacaktır. Büyük krizlerin yaşandığı dönemlerde göç eden mülteciler, bu duruma iyi bir örnek.‘‘

https://www.gazeteduvar.com.tr/kitap/2020/06/14/camusnun-vebasindan-gunumuz-pandemisine/

EKLER

Uçan ölümün kadim ilacı ve Covid-19

Pınar OKYAY/T24

https://t24.com.tr/yazarlar/pinar-okyay/ucan-olumun-kadim-ilaci-ve-covid-19,27024