KORONA GÜNLÜĞÜ 13 TEMMUZ 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politikaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

Irak’ta Covid-19 hastalarının kaldığı hastanede çıkan yangında hayatını kaybedenlerin sayısının 36’ya yükseldiği bildirildi.

***

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 26 Haziran’dan itibaren koronavirüs önlemlerinin büyük ölçüde gevşetilmesi nedeniyle hata yaptıklarını belirterek, halktan özür diledi.

***

Covid-19 vakalarında küresel düzeyde düşüş eğilimi durdu, vaka sayısı plato çizmeye başladı. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst ediyor. Toplam vaka sayısı 188 milyonun üzerine çıktı, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 4 milyon 55 bin 551 bin kişiye yükseldi. Aktif hasta sayısı ise küresel olarak 12 milyonu aştı.

Küresel düzeyde son 24 saatte 390 binin üzerinde kişiye Covid-19 tanısı konurken 6 bin 387 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi Afrika kıtasında artışa geçerken Güney Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yüksek hızda devam ediyor. Delta varyant Avrupa’da etkilemeye devam ediyor. Endonezya yeni vaka bildiriminde zirveye yerleşti. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Endonezya (40.4 bin), Hindistan (34.5 bin), İngiltere (30.8 bin), Rusya (25.1 bin), İran (20.8 bin), Kolombiya (18.7 bin), Brezilya (17 bin), Arjantin (15 bin), ABD (14.7 bin), Bangladeş (13.8 bin), İspanya (11.3 bin) ve  Güney Afrika (11.2 bin).

Küba’da da salgın artış trendinde. Son 24 saatte 6 bin 453 yeni vaka bildirimi yapılırken 42 kişi hayatını kaybetti.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınabilmiş değil. Üstelik Delta varyantı da yaygınlaşmaya başladı. Son 24 saatte yeni vaka bildiriminde 5 bin 404 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 49 kişiye yükseldi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 487 bine dayanırken toplam can kaybı ise 50 bin 273 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 227 binin üzerinde.  Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de aktif hasta sayısı yeniden artmaya başladı, 82 bin civarında aktif hastaya sahibiz. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Temaslıların gerçek anlamda saptanmasıyla bu sayının ciddi düzeyde artacağını biliyoruz. Ağır hasta sayı yedi yüzün altına inmişti. Dört gündür aynı veri paylaşılıyor, 684 ağır hasta, bu veri gerçeği yansıtmıyor olabilir.

***

Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistan’a giden Galatasaray Futbol Takımı, Yunan yetkililerin Covid-19 testlerini kabul etmemesi ve ‘sergiledikleri kaba davranışlara’ tepki olarak Atina’dan geri dönme kararı aldı. Yunanistan Sivil Savunma Bakanı Nikos Chardalias, Galatasaray Futbol Takımı ile ilgili yaptığı açıklamada “Galatasaray kafilesinin hızlı bir testten geçmeyi reddetmesi üzerine, emrimle kafilenin ülkemize girmesine izin verilmedi. Halk sağlığını uyaran konularda yasaların uygulanması vazgeçilmezdir. Bu yüzden benim emrimle ülkeye girişlerine izin verilmedi” dedi.

***

ABD’de Covid vakalarında bir haftada yüzde 47 artış! Sağlık uzmanları, aşılamada görülen düşüş nedeniyle ülkedeki vakalarda artış olduğunu söyleyerek ‘bu durumun beraberinde şaşırtıcı miktarda ölüm vakası getirebileceği’ uyarısında bulundu.

***

Japon bilim insanları, Tokyo metropolündeki Covid-19 vakalarının yüzde 30’dan fazlasının virüsün Delta varyantından kaynaklandığını bildirdi.

***

Güney Kore’de, son 6 gündür günlük binden fazla Covid-19 vakası bildirilmesinin ardından bazı bölgelerde daha sert sosyal mesafe kuralları uygulanmaya başlanıyor. Buna göre, saat 18.00’den itibaren 3 veya daha fazla kişinin toplanması yasaklanacak, gece kulüpleri ve kiliseler kapatılacak, hastane ve huzurevi ziyaretleri yasaklanacak.

***

Güney Kore’de artan Koronavirüs vakalarının önüne geçmek için alınan önlemlerden biri de spor salonlarını vurdu. Aerobik ve spinning gibi grup derslerinde, salonlarda çalan şarkıların dakika başına 120 vuruştan yüksek tempoda olmamasına karar verildi.

***

Endonezya’da Covid-19 karantina ve kısıtlama kurallarını çiğneyen 4 turist sınır dışı ediliyor. Söz konusu turistlerin karantina ve maske tedbirlerini ihlal ettiği için sınır dışı edileceği açıklandı.

***

İngiltere’de hükümet, Covid kısıtlamalarının gevşetilmesinde son aşamaya 19 Temmuz’da geçileceğini doğruladı. Böylece sosyal temasta neredeyse tüm yasal kısıtlamalar kalkmış olacak. Bilim insanlarına göre şu andaki Covid dalgasının Agustos ortasında zirve yapması bekleniyor ve günlük 1000 ila 2000 hastaneye yatışa yol açabilir. Modellemelere göre zirve döneminde Covid’den ölümler de 100 ila 200 arasında olacak, ancak bu alanda önemli düzeyde bir belirsizlik var.

***

Türk Dil Kurumu (TDK), yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde “pandemi, filyasyon, entübe” gibi gündelik dile yerleşen tıbbi terimleri için anlamlandırma çalışmaları yapıyor.

***

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezi (NCDC) Direktörü Dr. Chikwe İhekweazu yaptığı açıklamada, ocaktan bu yana ülkenin başkenti Abuja, Plateau, Kano dahil 15 eyalette kolera salgınının yayıldığını belirtti. İhekweazu, bu süre zarfından 325 kişinin kolera nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti. Ülkede şimdiye kadar 14 bin 343 kişiye kolera teşhisi konulduğunu kaydeden İhekweazu, bunlardan çoğunun 5 ile 14 yaşlarında olduğunu söyledi.

AŞI TARTIŞMALARI

TURCOVID19 sitesinden aşı ile ilgili istatistikleri vermeye devam ediyoruz. Covid-19’la mücadele kapsamında son 24 saatte 271 bin 542 kişiye birinci doz, 425 bin 43 kişiye ikinci doz ve 205 bin 421 kişiye üçüncü doz aşı yapıldı. Toplam günlük doz yeniden 1 milyonun üzerine çıkmış oldu.

Bugün saat 6.00 itibarıyla 37 milyon 993 bin 589 kişiye ilk doz (nüfusun %45.4’ü); 17 milyon 615 bin 830 kişiye ikinci doz (nüfusun %21.1’,i) ve 3 milyon 98 bin 347 kişiye üçüncü doz aşı yapılmış durumda. Toplum bağışıklığı için iki doz aşı yapılanların %70’e ulaşması hedefinin hala oldukça gerisindeyiz. İller ve bölgeler arasında eşitsizlikler ve ayrımcılıklar devam ediyor

***

Demirtaş’tan aşı çağrısı: “Bazı şehirlerimizde aşı olma oranı çok düşükmüş. Aşı olmaktan endişe duyan tüm halkımızdan özel ricamdır, așınızı mutlaka yaptırın. Söylentilere inanmayın, bilime güvenin”.

***

Koronavirüs’e karşı aşı geliştiren BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, salgında yeni varyantlarla ilgili yaptıkları açıklamalarda, gerekirse 100 gün içinde yeni bir Covid-19 aşısı geliştirebilecek durumda olduklarını belirtti

***

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Covid-19 aşısının sağlık çalışanları için zorunlu olacağını açıklarken, sonbahardan itibaren ise tıbbi reçete dışında PCR testlerinin ücretli olacağını belirtti. Aşının sağlık çalışanlarına zorunlu hale geleceğini duyuran Macron, “Hastaneler, klinikler, huzurevleri, engellilere yönelik kuruluşlardaki hemşire ve hemşire olmayan personel, evde de dahil olmak üzere yaşlı veya hassas kişilerle temas halinde çalışan tüm profesyonel veya gönüllüler için aşı gecikmeden zorunlu olacaktır” ifadelerini kullandı.

***

Tayland, ülkede ilk Koronavirüs aşı dozunu Sinovac olanlara ikinci dozun AstraZeneca uygulanacağını duyurdu. Sağlık yetkilileri, bu adımla koruma oranının artırılmasını hedefliyor

***

İstanbul Eczacı Odası, toplumsal bağışıklığın bir an önce sağlanabilmesi için eczacıların aşılama sürecine dahil edilmesi çağrısında bulundu.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, pek çok ülkenin yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisiyle mücadele kapsamında eczacıları aşılama sistemine dahil ettiğine dikkat çekerek, “Türkiye’de de eczacıların faaliyet kapsamı aşılamayı içerecek şekilde genişletilmeli. Eczacılar, erişilebilirlik ve serbest eczanelerin dağılımları sayesinde aşılama hizmeti sunmak için ideal bir konuma sahipler. Toplum bağışıklığının bir an önce sağlanabilmesi için biz eczacıları aşılama sürecine dahil eden yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

***

Avustralya’da aşıya teşvik amacıyla sağlık bakanlığınca hazırlanan reklam filmi ters tepti. Videoda genç bir kadının hastane yatağında ventilatöre bağlıyken güçlükle nefes almaya çalışması gösteriliyor. Reklam şimdilik yalnızca Sydney’de gösteriliyor. Şehirde Delta varyantının yayılması nedeniyle üç haftadır kapanma uygulanıyor. İlk olarak haziran ortasında görülen Delta vakaları bugün itibariyle 700’e yükseldi. Sosyal medyada rahatsız edici reklamın neden gençleri hedef aldığı sorgulanırken asıl hedefe kitlenin aşı tereddütünün arttığı 55 yaş üstü kesim olması gerektiği vurgulandı.

***

ABD’de bir grup araştırmacı, burun yoluyla uygulanan Covid-19 aşısının yüzde 100 etkili olduğunu bildirdi.

***

Çeşitli ülkelerden yaklaşık 75 bin Covid-19 hastasıyla yapılan araştırma, grip aşısı yaptıranların korona virüsünün bazı ciddi etkileriyle ilgili olarak kısmen daha az şikayette bulunduğunu ortaya koydu. Miami Üniversitesi’nden araştırmaya katılan Prof. Devinder Singh, “Grip aşısının Covid-19’un bazı ciddi yan etkilerine karşı bir miktar koruma sağladığını gösteren bir bağlantı tespit ettik. Ancak Covid-19 aşısını kesinlikle tavsiye ettiğimizi ve bunun yerine hiçbir şeyin geçmeyeceğini vurgulamak gerekiyor” dedi.