Home / GÜNCEL / Ankara Dayanışma Akademisi Panel Düzenledi

Ankara Dayanışma Akademisi Panel Düzenledi

 

25 Mayıs 2017 tarihinde Ankara Dayanışma Akademisi tarafından ‘Kapitalizmin Kuşatmasına Karşı Toplumsal Sağlığın Olanaklılığı’ adlı panel düzenlendi.Panele Ankara Üniv.öğretim üyesi Çetin Atasoy, psikolog Sevgi Türkmen, Atasoyer sağlık ve politika öğrencisi halksağlığı uzmanı Mehmet Zencir katıldı.

Panelde ilk konuşmacı olan Çetin Atasoy sağlıkta dönüşüm programına değindi.Programın girdiği dönemden günümüze karşılaştırmalı değerlendirmede bulunan Atasoy,bu programla ‘sağlık bireyin sorumluluğudur’ anlayışı hakim kılınarak sağlık harcamalarının vatandaştan kesildiğini söyledi. Konuşmasının devamında ise bu programın asıl amacının sermayedarlara sermaye biriktirmek olduğunu belirtti.

2.konuşmayı gerçekleştiren psikolog Sevgi Türkmen toplumda yaşanan toplumsal olayların psikoloji üzerine çok etkili olduğunu belirtti. Türkmen;toplumsal olaylardan bağımsız psikolojik sorunların çözülemeyeceğini söyledi.
Son konuşmacı olan Mehmet Zencir Dünya Sağlık Örgütünün sağlığa bakış açısındaki yanlışlıklar ve eksikliklere değinerek yeni bir sağlık algısı oluşturulması gerektiğini söyledi. Zencir bu algı  eşitlikçi,demokratik,iktidarsız, bilimsel olursa sağlıktaki sorunlara çözüm bulabiliriz dedi.

Panel soru ve cevaplarla devam etti.İLİŞKİLİ İÇERİK

Negri’nin Ardından

Düşünür ve eylemci Antonio Negri’ yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Düşün dünyamıza katkıları oldu. Okulumuza davet ...

Bir yanıt yazın