Home / ETKİNLİKLER / AMED’DE ATA SOYER’LE BULUŞMA GERÇEKLEŞTİ.

AMED’DE ATA SOYER’LE BULUŞMA GERÇEKLEŞTİ.

SAĞLIKÇILARIN MÜCADELE GELENEĞİ

SES  Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Tabip Odası’nın birlikte düzenlediği Sağlıkçıların Mücadele Geleneği ve Ata Soyer’le Buluşma konulu panel SES Diyarbakır Şubesi’nde 19.03.2017 tarihinde yapıldı.  Fikret ÇALAĞAN (SES MYK ), Menderes TUTUŞ(DEV SAĞLIK İŞ) , TTB Merkez Konseyi üyesi Prof.Dr. Taner GÖREN ve Şilan SELKİ’nin(Ata SOYER Sağlık Politika Okulu) panelist olarak katıldığı etkinlik üç buçuk saat sürdü. Panelistler Ata SOYER’in büyük etkisinin olduğuna vurgu yaptıkları toplumcu sağlık hareketi ilgili deneyimlerini paylaştılar.

Panelde ilk sözü Taner GÖREN kapitalistleşen sağlık sistemi ve iyi hekimlik  ile ilgili bir sunum yaptı. İyi hekimlik için hastaya dokunmak gerektiğini ve yeterli süre ayırmak gerektiğine dikkat çekti. Savaşın toplum sağlığına etkilerinden söz etti ve iyi hekimliğin temel ritüellerinin anamnez ve fizik muayenesi olduğunu vurguladı.

Fikret ÇALAĞAN sağlık emekçilerinin mücadelesi ve Ata SOYER ‘in öncülük yaptığı sağlık ve politika okulu ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.Sağlık ve politikanın birbiriyle ilişkisini Ata SOYER’in nasıl ele aldığını anlattı.

Kendisine ayrılan sürede kadın sağlıkçıların tarihçesini işleyen Şilan SELKİ sağlığın iktidarlar tarafından tekelleştiği ve kadının sağlıkçı rolünün tarih içinde elinden alındığına dikkat çekti.

Son sözü alan Menderes TUTUŞ sağlığın iktidarların eline nasıl geçtiğini ve sağlık emekçilerinin tarihini örneklerle açıkladı. Ayrıca toplumsal sağlık geleneğinde kurucu unsurları olan devrimci sınıf-etnisite-cins konusunu ele alarak toplumsal sağlığın yeni dönemin inşaasında üstleneceği  rolü anlattı.İLİŞKİLİ İÇERİK

Sağlık ve Politika Okulu yürüyüşüne devam ediyor!

[su_button url=”https://atasoyersaglikpolitikaokulu.org/basvuru/view.php?id=10110″ target=”blank” style=”flat” background=”#a80b0c” color=”#ffffff” size=”9″ wide=”yes” center=”yes” radius=”0″ icon=”icon: users” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px ...

Bir yanıt yazın