Home / ARŞİV / Ata SOYER Sağlık ve Politika Okulları 2017 Yılı Yaz Kampını Gerçekleştirdi.

Ata SOYER Sağlık ve Politika Okulları 2017 Yılı Yaz Kampını Gerçekleştirdi.

Her yıl düzenlenen Ata SOYER Sağlık ve Politika Okulları Yaz Kampı, bu yıl 24-28 Eylül 2017 tarihleri arasında DİSK-Birleşik Metal İş Gönen Kemal TÜRKLER Eğitim ve Sosyal Tesislerinde yapıldı. Kamp yerelden okul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Kampın birinci günü ilk oturumda; 23-24 Eylül’ de Yunanistan’da yapılan “Kapitalist Kriz ve Yeniden Yapılandırma Döneminde Avrupa’da Sağlık Politikaları” konulu kongreye ilişkin aktarım yapıldı. Kongreye Ata SOYER Sağlık ve Politika Okulu “Ata SOYER Sağlık Politika Okulu ve Doğal Sağlık Perspektifi “başlıklı bir sunumla katılmış, sunuma ilişkin gelişen eleştiri ve öneriler Paylaşıldı.

İkinci oturum olan Emek Tartışmaları başlığında; ‘’Toplumsal Özgürlük Felsefesinde Emek’’ sunumu ve tartışmaları yapıldı. Aynı bölümde kitap sunumları kapsamında Kapitalizmde Çatlaklar Yaratmak adlı kitabın sunumu yapıldı. Sunumda çatlakların neler olabileceği, emek tartışmalarımıza katkı sunacak başlıklar tartışıldı. Bölüm emeğin öz denetimi/yönetimi ve buna zemin hazırlayan kavramlar üzerinde yapılan tartışmalarla tamamlandı.

İkinci gün programa Sağlığın Toplumsallaşması ve Sağlık Hizmetlerinin Demokratikleştirilmesi ile başladı. Sağlığın toplumsallaşmasında mekânın önemi üzerine aktarım yapıldı. Devrimci özne ve iktidarın sömürü mekanizmalarının aynı mekân üzerindeki çatışmaları ve değişimine değinildi. Oturum mekân ve beden üzerine tartışmalarla devam etti.

Üçüncü gün Kadın Sağlığı Hareketleri üzerine aktarımlarla devam etti. Tarihsel olarak kadın sağlık hareketi deneyimleri aktarıldı. Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulunun kadın sağlık hareketinde gelişim seyri aktarımı ve tartışmaları yürütüldü.

Kampın son günü, Topluma Dayalı Sağlıkçı Yetiştirme Müfredatı konusundan bu güne kadar yapılanlar ve kalan işler konusunda aktarım ve tartışmalar yapıldı. Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu önümüzdeki dönem programı görüşüldü ve yürütülen tartışmalar sonucunda program netleştirildi. Genel değerlendirme ve planlamadan sonra kamp programı tamamlandı.İLİŞKİLİ İÇERİK

Negri’nin Ardından

Düşünür ve eylemci Antonio Negri’ yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Düşün dünyamıza katkıları oldu. Okulumuza davet ...