Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ (7 KASIM 2020)

KORONA GÜNLÜĞÜ (7 KASIM 2020)

 • Dünya Tabipler Birliği (DTB), çevrimiçi gerçekleştirdiği son Genel Kurul toplantısında, binlerce üyesi olan TTB’nin terörist olarak nitelendirilmesini mesleğin tümüne yönelik ağır bir karalama ve hakaret olarak değerlendirdiğini belirtti.DTB Başkanı Dr. Miguel Jorge yaptığı açıklamada “DTB, bir ulusal tabip birliğinin bağımsız işleyiş ve çalışmalarına yönelik her tür ölçüyü aşan bu müdahalenin kesinlikle karşısındadır. Türkiyeli yetkililere, tıp mesleğinin binlerce yıllık deneyime dayanan, hastaya ve toplum sağlığına öncelik tanımayı hedefleyen evrensel mesleki değerlerine saygı göstermeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi. 
 • Bilim insanları Covid 19’u atlatanların virüsle ikinci kez karşılaşması halinde çok daha hızlı ve etkili bir savunma geliştirebileceğine dair şimdiye kadarki en güçlü kanıtları ortaya koydu. 
 • Almanya Türkiye’ye Koronavirüs  notası verdi! Almanya’nın Türkiye için aldığı sehayat kısıtlaması kararının da Koronavirüs  verileri açıklanırken semptom göstermeyenlerin dahil edilmemesi nedeniyle alındığı bildirildi. Almanya hükümeti, geçen Ağustos ayında dört vilayeti (İzmir, Aydın, Muğla, Antalya) Türkiye geneli için yaptığı seyahat uyarısının dışında bırakmış ancak Ekim ayı sonunda yaptığı açıklamada, 9 Kasım tarihinden itibaren seyahat uyarısının yeniden Türkiye’nin tamamı için geçerli olacağını duyurmuştu.  
 • Pandemide yeni vaka sayısında rekora doyulmuyor. Yeni vaka sayısı son 24 saatte 623 bin 266’ya yükseldi. Toplam vaka sayısı da  50 milyonun üzerine çıktı.  Pandemiye karşı ulusal kontrol altında tutma stratejisi, bireysel önlemler yetmiyor, Covid-19 sınır tanımıyor. Her türlü sınırlamaların üzerine gidilerek, yerelden evrensele dayanışmayı ve toplumsallığı öne çıkaran bir stratejiye ihtiyaç var. Korona günleri yeni yaşam ile aşılabilir. 
 • Son 24 saatte dünya genelinde 9 bin 82 kişi Covid-9 nedeniyle hayatını kaybetti. Bir günde yüksek sayıda can kaybı görülen ülkeler şunlar: ABD (1,248), Fransa (828), Hindistan (576), Meksika (544), İtalya (446), Polanya (445) ve İran (424).  
 • Yeni vaka sayısı bir çok ülkede rekor kırmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde yeni vaka sayısında dikkat çeken yükseliş söz konusu. Dokuz ülkede yeni vaka bildirimi 20 binin üzerinde: ABD (132.5 bin), Fransa (60.5 bin), Hindistan (49.9 bin), İtalya (37.8 bin), Polanya (27.1 bin), İngiltere (23.3 bin), İspanya (22.5 bin), Almanya (22.2 bin) ve Rusya (20.6 bin). 
 • On bin-yirmi bin aralığında bildirim yapan beş ülke var: Brezilya (18.2 bin), Arjantin (11,8 bin), Çekya (11.6 bin), Belçika (11.1 bin) ve Romanya (10.3 bin). Binin üzerinde bildirim yapan ülke sayısı da 57’e yükseldi. Pandemi Amerika ve Avrupa kıtasını sarsıyor, diğer kıtalarda da ciddi düzeyde varlığın gösteriyor  
 • Küresel düzeyde aktif vaka sayısı 13 milyon 154 bin 599 kişi oldu. Aktif vakaların 90.8 bini ağır kliniğe sahip. Bu istatistikler bulaşın daha da artacağını, ölümlerin yükselerek devam edeceğini gösteriyor.  
 • Türkiye’yi bulaşın önü kesilemiyor Resmi istatistiklere göre dahi yeni hasta, ağır hasta ve can kaybı bildirimleri yükselmeye devam ediyor. Son 24 saatte yeni hasta sayısı 2,436, can kaybı 83, aktif hasta sayısı 44 bin 241 ve ağır hasta sayısı 2,654 kişiye yükseldi. Bir de gerçekler paylaşılsa salgının çığrından çıktığı gözler önüne serilecek.  
 • Covid-19 hastalarının yoğun bakımları doldurması ölüm getirdi. Denizli’de iş kazası geçiren 17 yaşındaki inşaat işçisi U.K. yoğun bakımda yer olmadığı için hayatını kaybetti. 
 • Sakarya’nın Erenler ilçesinde, astım hastası 14 yaşındaki çocuk Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kalabalık pazar yerinden ve caddeden paylaştığı iki ayrı fotoğrafla “hastalık yayılıyor” uyarısı yaptı. Ah vatandaşlar ah! Fiziksel mesafe ve maske kurallarını hiçe sayan vatandaşlar! Covid-19 kontrolünü zora sokan bulaşı yaygınlaştıran vatandaşlar! Bakan Koca’nın tavrı bu şekilde özetlenebilir. Toplumsal değil bireysel önlemlere, sermaye birikimini ön plana alan sürü bağışıklığı stratejisinin dile dökülen ifadelerini Bakan Koca dahil çok sayıda devlet yetkilisinden daha sık duyar olduk. 
 • Bilecik Valisi Bilal Şentürk, kentte, vaka sayılarında hızlı bir artış olduğunu belirterek, “Çok hızlı bir şekilde daha önce hiç aşina olmadığımız rakamlara ulaştığımızı, hayal edemediğimiz rakamlara doğru gittiğimizi görüyoruz. Bu trendi durdurmamız ve geriye çevirmemiz lazım” dedi. 
 • Samsun’da Koronavirüs  vaka sayılarında yüzde 40 artış tespit edilmesi üzerine yetkililer, ‘kritik eşikteyiz’ uyarısında bulundu. Samsun Sağlık Müdürlüğü, kentte vaka sayılarının yeniden artışa geçtiğini duyurdu. Özellikle Atakum ve Terme ilçelerinde ciddi bir artış olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, son iki hafta itibariyle vaka sayılarının yüzde 40 arttığına dikkat çekti. Oruç, Samsun için ‘kritik eşikteyiz’ uyarısı yaptı. 
 • İzmir depreminde Bayraklı’da yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmalarına katılan itfaiye çalışanlarında Covid-19 görüldü. İzmir İtfaiyesi çalışanları hakkında da bilgi veren Tüm Bel Sen 1 No’lu şube yöneticisi ve itfaiye çalışanı Turgut Aygün, “Bir arkadaşta çıkıyor sonrasında onun temaslarına da yapınca da 5 arkadaş daha pozitif çıkıyor. Akabinde çalışmalar sonlandıktan sonra önceki gün 100 adet, dün de 100 adet test yapıldı. Önceki gün yapılan testte sadece bir arkadaşta pozitif çıkarken dün yapılan 100 testte ise yaklaşık 20’ye yakın arkadaş pozitif çıktı. Şu anda o arkadaşlar evlerinde karantinadalar, o şekilde negatif olan arkadaşlar devam ediyorlar. Ancak pozitif çıkan arkadaşların temaslıları da devam ediyor. Bugün de 100 test yapıldı onun sonuçlarını bekliyoruz” diye konuştu.   
 • Film gibi! TRT’de yayınlanan Gönül Dağı adlı dizi setinde başrol oyuncusu Gülsüm Ali İlhan’ın Coronavirus testi pozitif çıkınca ekibin tamamına yapılan testler sonucu 38 kişinin daha Coronavirus’e yakalandığı ortaya çıktı. 
 • Gaziantep’te yeni tip korona virüsü tedbirleri kapsamında sosyal mesafe ve maske kuralını ihlal eden 725 kişiye ceza kesildi. 
 • Aile hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF): Bakan Koca mevzuatı bilmeden, sahadaki sorunlardan bihaber açıklama yapıyor! Dernek yaptığı açıklamada “Bakan Fahrettin Koca Covid-19 vaka temaslılarına Twitter üzerinden yaptığı bazı çağrılarda, kendilerine ulaşılamadığı takdirde aile hekimlerinin aranmasını belirtti. İlçe Sağlık Müdürlüklerince oluşturulan filyasyon ekipleri, görev tanımları gereği vakaları, temaslıları raporlamak ve bildirmekle yetkilidir. Filyasyon ekiplerinin yaptığı işlerin aile hekimlerine atfedilmesi anlamsızdır” ifadeleriyle mevzuatı hatırlattı. Daha sert sözlerle devam eden açıklamada , “Sağlık Bakanı’nın aile hekimlerine olan tutumu ve ilgisizliği, pandeminin başından beri Twitter üzerinden yaptığı mevzuat dışı yönlendirmelerle kalmamıştır” denilerek aile hekimlerinin salgın dönemindeki sorunları sıralandı: 1. Vaat edilen ek ödemeler 8 aydır yapılmamış ancak sürekli televizyon kanallarıyla, medyayla halkta bu ödemeleri aldığımıza dair algı oluşturulmuştur. 2. Üstelik Covid-19 hastalığına yakalanıp rapor alan arkadaşlarımızın da maaşlarında kesinti yapılmıştır. 3. Covid-19 meslek hastalığı sayılmamış, 4. Vefat eden sağlık çalışanlarına şehit unvanı verilmemiştir. 
 • Sağlık Bakanlığı’nın genelgesi ile sağlıkçıların yaşam hakkının yok sayıldığını belirten SES İstanbul Şubeleri, meslek hastalığı taleplerinin yok sayılarak ölüme terk edildiklerini söyledi. SES Anadolu Şube Eşbaşkanı Nurdan Gürer, “40 bini ise virüsle enfekte oldu. ‘Artık yeter! Tükeniyoruz! Ölüyoruz!’ diyen sağlık emekçilerinin haykırışı duyulmadığı gibi 27 Ekimde çıkan genelgeyle bu seferde yıllık izin ve emeklilik hakları gasp edilmeye çalışılıyor” dedi.  Salgının başından itibaren risk altında çalışan sağlık emekçilerinin meslek hastalığı talebinin de  görmezden gelindiğini vurgulayan Gürer, “Buna rağmen, izolasyon süremiz bitmeden, test sonucumuz hala pozitifken, teste ve grip aşısına ulaşamazken çalıştık. Pandeminin gittikçe arttığı bu dönemde yıllık izinleri kaldırarak, valilik genelgesiyle ‘tüm kamu kurumlarında’ diye başlayan yazıda yine sağlık emekçileri hariç diyerek bize ölün diyorsunuz. Evet, başarıyorsunuz. Pandemiyle, depremle, genelgelerle, şiddetle ölüyoruz” dedi.  
 • Sağlık emekçilerine yönelik şiddet bu kez başhekimin yakınları tarafından! Şanlurfa Tabip Odası yaşanan şiddet olayaı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Dr. Ahmet Güzelçiçek’in kardeşleri ve yakın akrabaları 05.11.2020 tarihinde pandemi polikliniğinde başhekimin akrabaları olduklarını söylemiş ve hastaneyi hekimlerin başına yıkmakla tehdit edip izinsiz fotoğraflarını çekerek şantaj uygulamışlardır. Bu durum Başhekim tarafından örtbas edilirken 06.11.2020 tarihinde yine aynı güruh tarafından başhekimin arrest olan babasına tıbbi müdahale yapmak amacıyla bulunan Asistan hekim arkadaşımız, koruyucu ekipman dahi giymeden hızlıca gittiği olay yerinde başhekimin kardeşi tarafından fiziksel ve sözel şiddete uğramıştır. Şiddete maruz kalan hekimin 3 defa beyaz kod çağrısı ise hastane yönetimi tarafından iptal edilmiş ve güvenlik güçlerinin olay yerine intikal edip hekimin güvenliğinin sağlanması engellenmiştir. Yaşanan bu olayın takipçisi olduğumuzu ve Başhekimin derhal istifa etmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.’’ 
 • Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ”Türkiye’de Koronavirüs tanısı konulan kişi sayısı 400 bine yaklaştı. 40 binden fazla sağlık çalışanı enfekte oldu, 100’den fazla sağlık görevlisi hayatını kaybetti. Bir başka deyişle Türkiye’de Koronavirüs tanısı alan yaklaşık her 10 kişiden biri sağlık çalışanı” dedi. 
 • İstanbul Valiliği’nden sanayi kuruluşları için mesai açıklaması: ‘’ Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri ve Sanayi Kuruluşları için mesai saati başlangıcının 07:00 olması kaydıyla fazla mesai veya vardiyalı çalışma yapmak isteyen firmalarımızın mesai bitiş saatlerini belirleme yetkisi kendi takdirlerindedir.’’ 
 • SES İzmir Şubesi: Deprem bölgesinde yaygın ve sürekli test yapılmalı. 
 • Yunanistan’da uygulanan koronavirüs önlemleri haftasonundan itibaren sertleştiriliyor. Bu bağlamda halk gündüzleri de sokağa çıkabilmek için devletten izin almak zorunda bırakılıyor. 
 • Danimarka hükümeti, vizon çiftliklerinde insanlara geçebilen, mutasyona uğramış bir koronavirüs türünün bulunması üzerine kuzeydeki Jutland bölgesinde sıkı karantina önlemleri uygulama kararı aldı. Jutland bölgesindeki yedi belediyede bugünden itibaren tüm barlar, restoranlar, spor salonları kapanacak, toplu taşıma araçları çalışmayacak. Kısıtlamaların ilk aşamada 3 Aralık’a kadar devam etmesi öngörülüyor. 
 • ABD’deki Columbia Üniversitesi’nde geliştirilen bir sprey corona virüsünün burunda ve akciğerde girişini engelliyor. 
 • VM Medical Park Kocaeli Hastanesi’nin, fatura istenmesi nedeniyle bir hastanın kanser ameliyatını yapmadığı iddiasıyla ilgili vergi incelemesi başlatıldı. 


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA 7 GÜNLÜK 6-12 ARALIK 2021

Neredeyse tüm canlı türlerinde kadın bedeninde gerçekleşen üreme eylemi, insan türünde kadın bedeni ve doğurganlığı ...