Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 5 EKİM 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 5 EKİM 2020

GÜNDEM

 • Elazığ’da görev yapan Üroloji Uzmanı Dr. Nevzat Açık, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirdi.
 • İstanbul’un Esenyurt ilçesinin İncirtepe Mahalles’nde 8 yaşındaki Çınar Mert, EBA için komşudan hat çeken babasının peşinden gittiği çatıdan düşerek öldü.
 • Savaş bir halk sağlığı sorunu olmayı sürdürüyor. Ermenistan ve Azerbaycan arasında statüsü anlaşmazlık konusu olan Karabağ bölgesinde geçtiğimiz hafta başlayan çatışmalar tüm şiddeti ile sürüyor.
 • Sağlık emekçilerine göstermelik yapılan ek ödemelere tepkiler devam ediyor. CHP milletvekili Özgür Özel tepkisini şöyle dile getirdi: ”Sayın Fahrettin Koca, sağlık emekçilerine söz verdiğiniz COVİD ek ödemeleri Manisa’da nihayet dün yapıldı. Gece gündüz COVİD’li hasta taşıyan ambulans şöförü abimize yapılan ek ödeme 7 TL. Hakları ödenmez demiştiniz gerçekten ödememişsiniz’
 • Walter Reed Askeri Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören ABD Başkanı Donald Trump’ın, karantinada olması gerekirken destekçilerini selamlamak için hastane dışında arabayla turlaması tepki topladı. Sağlık uzmanları, Trump’ın ‘politik bir tiyatro’ sergilemek için arabaya kendisiyle beraber binen Gizli Servis görevlilerin hayatını riske attığını söyledi.
 • TÜİK verilerine göre TÜFE’de, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,97, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,33, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,75 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,47 artış gerçekleşti.
 • Mülteci gerçekliği ölüm her an kapıda! Van’da tamı tamına 72 mülteci tıka basa bir minibüse dolduruldu, mültecilerin ikisi havasızlık ve sıkışmadan dolayı hayatını kaybetti.
 • Eski adıyla GATA, yeni adıyla Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başhekim yardımcısı olarak görev yapan Dr. Ali Adizer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, medeni hukuk düzenini eleştirdi. Esra Erol’un programında yaşanan olaya tepki gösteren Adizer, “Esra Erol’a bizi götüren yolun başı, İsviçre Medeni Kanununun kabul edilmesidir. Sorsan “kadına özgürlük ve uygarlık” kazandırıldı. Resmiyete tek eşlilik, fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliği. Kuvveden fiile batı ahlâksızlığı” ifadelerini kullandı.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 35.4 milyona dayandı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlere son 24 saatte 4 bin 13 kişi daha eklenerek toplamda 1 milyon 41 bin 543 kişiye yükseldi.
 • Hafta sonu yeni vaka sayısında düşüş gerçekleşti. Son 24 saatte 245 bin 546 kişiye Covid-19 tanısı kondu, son bir haftanın yeni vaka ortalaması ise 289 bin 780 olup oldukça yüksek. Pandemi hala tırmanma eğilimini sürdürüyor.
 • Yeni vaka sayısının yüksek olduğu ülkelerde sıralama değişti. Bildirim ve tespit ile ilgili sorunlar sıralamayı etkilemiş olabilir. Yeni vaka bildirimi yüksek olduğu 10 ülke şöyle: Hindistan (74.8 bin), ABD (34.1 bin), Fransa (12.6 bin), Rusya (10.5 bin), Brezilya (8.5 bin), İngiltere (8 bin), Arjantin (7.7 bin), Kolombiya (6.9 bin), Meksika (4.9 bin) ve Ukrayna (4.1 bin).
 • Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 1,29 yeni hasta tespit edilirken 57 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 30 bin 952 ve ağır hasta sayısı 1,475 olup hala oldukça yüksek. Test sayısı 104 bin 500 civarında…
 • Sağlık Bakanı Koca TTB, SES, halk sağlıkçılar, sağlık emekçileri siyasi partilere değil, bir gazeteciye salgın ile ilgili ayrımtılı istatistikler hakkında bilgi verdi. Bilim Kurulu ile dahi ayrıntılı istatistikler paylaşılmadığına dair kamuoyu hemfikir. Koca demiş ki kitle bağışıklığının en yüksek olduğu il Adıyaman, oran nedir bilemiyoruz. Neden bu kadar yükselmiş, salgından en son etkilenen bir ilde bu kadar kısa sürede nasıl en yüksek kitle bağışıklığı sağlanmış? Toplum kendi haline bırakılmış, göstermelik önlemlerle sürü bağışıklığı stratejisi mi uygulanmış? Gazeteci ise soru sormak yerine pas atmaya devam etmiş görünüyor.
 • Ankara’da çocuklarla yapılacak COVID eğitimine engel. Öğrenci Kolektifleri ve Halkevleri, İlker Aşık Mahsuni Şerif Parkı’nda uzman doktorların katılımıyla çocuklarla “COVID-19 nedir, COVID-19’dan nasıl korunabiliriz” başlıklı bir eğitim yapmak istedi. Tüm mahallelinin çağırıldığı etkinliğe saatler kala, etkinliğin yapılacağı park ve çevresi 2 otobüs çevik ve onlarca sivil polis tarafından ablukaya alındı. Polisler bir üniversiteliyi darp ederken çocuklar için hazırlanan balonları da patlatmayı ihmal etmedi.
 • Japonya, koronavirüs salgını gerekçesiyle Türkiye’ye vize zorunluluğu getirdi. Japonya, turistik seyahatleri kabul etmeyecek. Uygulama 1 Ekim 2020 itibarıyla başlatıldı.
 • Fransa’nın başkenti Paris’te yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle ‘maksimum alarm’ seviyesine geçildi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, salgının seyrinin kötüleşmesi, vaka ve hastanelerde yoğun bakım hastalarının sayısının artmasının ardından Paris ve çevresinin ‘maksimum alarm’ seviyesine geçtiği belirtildi. Paris ve çevresindeki restoranların kapatılmayacağı, ancak buralarda tedbirlerin sıkılaştırılacağı bildirildi. Üniversitelerde 6 Ekim’den itibaren sınıfların yarı yarıya azaltılmış haliyle eğitime devam edileceği ifade edilen açıklamada, insanlara mümkün olduğunca evden çalışmaları tavsiye edildi.
 • Robert Koch Enstitüsü’ne bağlı Daimi Aşı Komisyonu üyeleri, Coronavirüsü aşısına dair beklentilerin yüksek tutulmaması konusunda uyarıda bulundu. Aşının tescil edilmesinin ardından ilk aşamada sadece birkaç milyon doz aşı üretilebileceğine dikkat çekildi. Şu anda geliştirme aşamasında olan çoğu aşı adaylarının etki edebilmesi için iki doz yapılması gerekiyor. Uzmanlara göre, maske ve fiziksel mesafe gibi Coronavirüsü önlemlerinin kaldırılması için yeterli sayıda kişinin aşılanması aylar alabilir.
 • ABD’nin New York eyaletinin bazı bölgelerinde, Covid-19 vaka artışı nedeniyle okulların ve temel ihtiyaç olmayan işyerlerinin tekrar kapatılması kararı alındı. Son bir haftada vaka sayısı artışı yüzde 3’ün üzerinde bulunan 9 bölge çarşamba gününden itibaren kapatılacak. Kapatmanın 2 ila 4 hafta sürebilecek.
 •  University and College Union, çok erken olduğu konusunda uyarı yapmasına rağmen birçok yerleşkede 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanan Britanya’da Covid-19 pozitif öğrenci haberleri gelmeye başladı. 1140 eğitim kurumuyla iletişime geçilerek toplanan verilere göre Britanya’daki 56 üniversitede en az bir Covid-19 vakası tespit edildi. Sheffield Üniversitesi’nde 200, Liverpool’da 177 öğrenciye tanı konuldu; toplamda 2 bin 500’e yakın kişinin testi pozitif çktı. Newcastle kentindeki Northumbria Üniversitesi’nin 770 öğrencisinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Bunların 78’inde belirti görülürken öğrencilerin ve temaslılarının kendini izole ettikleri açıklandı.
 • Hollanda hükümeti, ilk ve orta dereceli okulların “korona korumalı” hale getirilmesi için havalandırma sistemlerinin yenilenmesini kararlaştırdı. Hollanda Eğitim Bakanlığı, okullar ve belediyelerin havalandırma sistemlerini iyileştirmesine yardımcı olmak için 360 milyon euro kaynak ayırdı. Hollanda’da Ağustos ayı ortalarında açılan ilk ve orta öğretim okullarının yaklaşık yüzde 11’inin, sağlıklı havayı garanti altına almak için gerekli olan yeterli teknik donanıma sahip olmadığı ortaya çıkmıştı. Hükümetin araştırmasına göre ülkedeki okulların yaklaşık 800’ünde yasal havalandırma standartları henüz karşılanmıyor. Bu nedenle, sınıfların kapı ve pencereleri sık sık açılarak havalandırma sağlanıyor.

 

 TOPLUMSAL MÜCADELE– SAĞLIK MUHALEFETİ

 • İSİG Meclisi’nin açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre, Eylül ayında en az 177 işçi hayatını kaybetti, işçi ölümlerinden 46’sının nedeni Corona virüsü! ‘’Salgının başından beri tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 274 işçi Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. İşçilerin ailelerini ve emeklileri de ekleyince bugüne kadar salgından ölenlerin büyük bir çoğunluğunun işçi sınıfından olduğu gerçeği tüm çıplaklığı ile ortadadır. Türkiye, tarihin en büyük ‘işçi kırımı’ ile karşı karşıyadır.’’
 • Akademi biat etmiyor! Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Kayıhan Pala, Sağlık Bakanı Koca’nın “Her vaka, hasta değildir” açıklamasını malumun ilamı olarak görüyor. Aynı zamanda Türk Tabipleri Birliği (TTB) Koronavirüs İzleme Grubu üyesi olan Pala, TTB olarak uzun süredir gündeme getirdiğimiz ve benim ta nisan ayında söylediğim ‘Açıklanandan daha fazla vaka var’ yaklaşımı, bir medya mensubunun ısrarlı soruları sayesinde bakan tarafından da kabul edilmiş oldu” diyor. Sayın Bakan’ın yaptığı açıklamanın bilimsel bir temeli yoktur. Üstüne basa basa söylüyorum tıpta, her vaka hastadır. Dolayısıyla “Semptom gösteriyorsa hastadır, yoksa bunlar önemli değildir” gibi açıklamalar tamamen verilerin halktan gizlenmesi sorununun gündeme gelmesini engellemek için öne sürülen ve hayatta bir karşılığı olmayan gerekçelerdir.

 

JİN

 • “Gelin abiler, geriye doğru ilerleyelim beraber”

Eleştirel erkeklik Datça inisiyatifi tüm çeşitliliğiyle eril dünyanın “rahatsızlarına” bir çağrıdır: Gelin abiler, geriye doğru ilerleyelim beraber. Birleşmeye değil, dağılmaya davet ediyoruz sizleri. Erkekler olarak “Hep beraber” kazanmaya değil, hep beraber kaybetmeye bir davet bu! En başta kamu gücünü temsil edenler olmak üzere, tüm erkeklere/eril yapılara seslenmek istiyoruz: Elinizdeki, dilinizdeki, cebinizdeki, bedeninizdeki silahları yavaşça yere bırakın ve bir adım geriye çekilin! Davetimiz Datça’dan başlayarak tüm erkekleredir!  Geriye doğru ilk adımımızı hep beraber ve herkesin huzurunda, herkesle atmak için, herkesi 8 Ekim 2020 Perşembe günü, saat 16.00’da (Taksiarhon Kilisesi) Hızırşah Kültür Merkezi’ne davet ediyoruz.

Bir adım geriye! Daha geriye! Kaybetmek özgürleştirir!

ELEŞTİREL erkeklik DATÇA inisiyatifi (EeDi) http://eedatca.org/index.php/temel-politika-belgemiz

 

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Kobanê soruşturması kapsamında tutuklanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in yerine kayyum olarak atanan Vali Türker Öksüz, belediyenin Twitter hesabından HDP’li yönetiminin çalışmalarını sildirmesinin ardından, belediyenin Kürtçe hesabını da kapattı.
  Kayyum Öksüz’ün, ayrıca 25 kişiden oluşan Belediye Meclisi’ni de feshettiği bildirildi. Belediye Meclisi, 10 HDP, 5 CHP, 4 MHP, 3 AKP, 2 DSP ve bir bağımsız üyeden oluşuyordu.
 • İstanbul Veteriner Hekimler Odası ile PROCNE Kadın Korosu ve gönüllü müzisyenler işbirliğinde 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne özel bestelenen şarkıya klip çekildi. Çalışmanın amacı, genellikle sadece sokak hayvanları sorununun işlendiği Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde yaban hayvanlarına da dikkat çekmek.

http://m.bianet.org/bianet/hayvan-haklari/232079-yaban-hayvanlari-ilk-kez-bir-sarki-sozunde

 

EKLER

·      İSİG Meclisi’nin açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre, Eylül ayında en az 177 işçi hayatını kaybetti. Rapora göre işçi ölümlerinden 46’sının nedeni Corona virüsü.

 https://gazetekarinca.com/2020/10/46si-coronadan-eylulde-en-az-177-isci-yasamini-yitirdi/

 • TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem KORUR FİNCANCI ;
  Son bir haftadır aklımda kayıkçının öyküsü, bir de “Adı çıkmış dokuza, inmez sekize” sözü ile dolanıp duruyorum. Malumunuz, bu dönem salgın yönetimindeki aksaklıkları dile getirdiği için meslek örgütümüz Türk Tabipleri Birliği yine, yeniden saldırıların hedefi oldu. Emek veren ve meslektaşı olmaktan onur duyduğum yönetim, kollar, kurullar, çalışma gruplarıyla tüm emekçileri bu saldırılar karşısında dimdik asıl gündemimizi, salgını işaret etti. İnanılmaz bir kamuoyu desteği aldılar. İnsan hakları mücadelesinin yoğunluğunda epey mahcup olarak ve gururla izledim çalışmalarını. Özellikle genç meslektaşlarımız bu dönemin zorluklarını da gözeterek birlikte sağlık hakkı mücadelesine çağırınca dayanamadım, aralarına katılıverdim. Daha seçim olmadan başkan ilan edildim. Son anda aralarına katıldığım dostlar, meslektaşlarım bir anda “Şebnem’in ekibi” olarak anılmaya başladı ve tabii ki o canım kayıkçı da aklıma düşüverdi. https://www.evrensel.net/yazi/87280/kayikci
 • Toplumsal cinsiyet araştırmaları yapan akademisyen Ezgi Sarıtaş’ın geçmişteki ‘normal’in ne olduğunu, Geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde o ‘normal’in nasıl değiştiğini araştırdığı “Cinsel Normalliğin Kuruluşu”, Metis’ten çıktı.

https://gazetekarinca.com/2020/10/heteroseksuellik-nasil-egemen-cinsellik-rejimi-hale-geldi/

 

 

 

 

 

 

 

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...