KORONA GÜNLÜĞÜ 30 MART 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

***

Covid-19 salgınında ‘çok yüksek riskli’ il sayısı 58’e ulaştı. Bu iller nüfusun yüzde 80’nini oluşturuyor.  Covid-19 risk değerlendirme haritasına göre İstanbul, Ankara ve İzmir çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride yer aldı. Türkiye genelinde düşük riskli (mavi) kategoride yer alan tek il Şırnak oldu. Sadece bir ay önce 26 Şubat’ta çok yüksek riskli il sayısı 17 olarak açıklanmıştı. Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Uşak, Covid-19’da orta riskli (sarı) iller oldu. Ağrı, Kars, Bingöl, Tunceli, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kırşehir, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa Covid-19’da yüksek riskli iller kategorisine girdi.

***

TTB tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada da “Yapılamayan filyasyon, yetersiz temaslı tespiti ve izlemi, ekonomik çıkarlar için zamanında alınmayan önlemler ve kontrolsüz kaldırılan tedbirler sonucu vaka sayıları hızla arttı. Yanlış politikaların bedelini sağlık çalışanları ve toplum olarak ödüyoruz. Yönetemiyorsunuz” denildi.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında, son günlerde artışa geçen korona virüsü vaka ve ölüm sayıları nedeniyle yeni tedbirler aldıklarını açıkladı:

– Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.
– Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecek.
– Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek
– Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma sınırlamasındaki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir
– Ramazan ayı boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız.
– Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.
– Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.
-Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ve ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız.

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirlerle ilgili 81 ilin valiliğine genelge gönderdi. Bakanlık, bu dönemde ‘Dinamik denetim süreci’nin uygulanacağını duyurdu.

***

Dünya genelinde Covid-19 pandemisi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 128 milyon 230 binin üzerine çıkarken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 804 bine yaklaştı. Bulaş tehdidi olan aktif hasta sayısı da 22 milyon civarında olup yükselen hasta sayısı pandeminin daha da büyüyeceğini gösteriyor.

Dünya genelinde son 24 saatte 441 bin 857 kişide Covid-19 pozitifliği saptandı. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7 bin 507 kişi oldu. Günlük vaka bildiriminde ABD, Hindistan, Brezilya ve Türkiye ilk dördü paylaşıyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: ABD (59.7 bin), Hindistan (56.1 bin), Brezilya (42.7 bin), Türkiye (32.4 bin), Polonya (17 bin), Arjantin (14 bin), İtalya (12.9 bin), Almanya (10.1 bin) ve Filipinler (10 bin). Alışageldiğimiz gibi haftanın ilk günü nedeniyle geciken testler rakamlara yansıyor, gerçek rakamlar haftanın ilerleyen günlerinde ortaya çıkacaktır.

***

Salgın kontrol altına alınamıyor, vaka artışı devam ediyor. Yeni vaka, ağır hasta, aktif hasta ve can kaybı oldukça yüksek. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 32 bin 404’e yükseldi, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 154 kişi oldu. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 1,325 kişiye yükseldi. Toplam vaka sayısı 3 milyon 240 binin üzerine çıktı, toplam can kaybı 31 bin 230 kişiye yükseldi.. Günlük test sayısı 225 binin üzerinde. Test sayısı arttıkça vaka sayısı da artış gösterdi. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Worldmeters’a göre Türkiye’de aktif hasta sayısındaki ciddi yükseliş devam ediyor. Dün aktif hasta sayısı 234 bin 429’a yükseldi. Aktif hasta sayısındaki bu ciddi yükseliş, bulaş tehdidinin daha da artacağını gösteriyor. Ağır hasta sayımız ise 1,998 kişiye yükseldi. Aktif vakanın yükselmesi ile %1’e kadar düşen ağır hasta oranı dünya ortalamasının (%0.4) halen iki buçuk katına yakın! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunun vurgulamaya devam ediyoruz.

***

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Halis Yerlikaya: “Diyarbakır’da koranavirüs vakalarında bir haftada dört katlık bir artış oldu”

***

Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, İstanbul’un son durumu için “İstanbul’da günlük vaka sayısının 6 binlere ulaştı. Şu an günlük vefat sayısı 60-70’e çıkmış durumda ama böyle devam ederse kasım aralık aylarını da geçecek” dedi.

***

Covid-19 salgınına dair açıklama yapan Kastamonu Valisi Avni Çakır, “Hastanelerde mevcut kapasiteyi hemen hemen doldurma noktasına geldik. Yeni ilave yatak oluşturma kararı aldık” dedi.

***

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitim daha önce açıklandığı şekilde devam edecek” denildi.

***

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube üyesi eğitim emekçileri, Kovid-19 aşısı taleplerini yinelemek ve artan vakalara dikkat çekmek için 30 Mart’ta derslere siyah maske takarak girecek.

***

Koronavirüs vakalarının artışta olduğu Samsun’a Ankara ve İstanbul’dan takviye polis ekipleri gönderildi. Mecidiye Caddesi’nin ara sokak, giriş ve çıkışlarında başlatılan HES kodu uygulaması İstiklal Caddesi’nde de bugün başladı.Caddenin giriş ve çıkışları ile bağlanan ara sokaklarında yayalara HES kodu kontrolü yapılmaya başlandı.

***

Türkiye A Milli Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, ”Olağanüstü koşullar sebebiyle 8 oyuncu aramızdan ayrılıyor” dedi. Güneş, kadroya 3 yeni ismin dahil edildiğini duyurdu. Beşiktaş, A Milli Futbol Takımı kampında bulunan iki futbolcusunun Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

***

İYİ Parti Muğla milletvekili Metin Ergun ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın Covid-19 testleri pozitif çıktı

***

Kongreye katılan AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer’in Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından açıklama yapan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’den 56 otobüsün kongre için Ankara’ya geldiğini ifade ederek, “Başta Büyükşehir Belediye Başkanı ve gelenler olmak üzere hatta kongreye katılanların tamamının karantinaya alınması lazım” dedi.

***

Eskişehir Şehir Hastanesi’nde yapılan Covid-19 PCR test sonuçları karıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Utku Çakırözer “90 hemşerimizin testlerinin karıştığı iddiaları ortaya atılınca konuyu Eskişehir valimizle ve hastane başhekimi ile görüştüğümüzde geçtiğimiz günlerde böyle bir olay yaşandığını doğruladılar” dedi.

***

İçişleri Bakanlığı her hafta on binlerce kişiye ceza kesildiğini açıklarken, AKP’nin ‘lebalep’ kongrelerinde salgın tedbirlerine uyulmadığının altını çizen CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Parti Sözcüsü Zeynel Emre yasakların çifte standartlı uygulandığını belirterek verilen cezaların iptali, ödenen cezaların ise iadesi için yasa teklifi verdi.

***

Doğu Karadeniz’de, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat dönemi yaklaşıyor. Çay tarımında geçen yıl olduğu gibi büyük kentlerden bölgeye 100 binin üzerinde üretici ve işçi gidecek. Büyük çoğunluğu İstanbul ve Ankara’dan bölgeye gidecek üreticilerin Mayıs ayı başında yola çıkması bekleniyor.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasındaki “Fabrikalar, çarklar hiç durmadı” sözlerinin Türkiye’nin bir yıllık salgınla mücadelesinin özeti olduğuna dikkati çeken Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek “Kapanma dediğimiz temel ihtiyaçlar dışındaki üretimi durduracak önlemler alınmadı” diye konuştu.

Aşılama düzeyi ve vakalar konusunda Türkiye’den daha iyi durumda olan ülkelerin salgına karşı daha ciddi önlemler aldığını hatırlatan Elbek “Türkiye’de yaptığımız ise hafta sonu sokağa çıkma yasağı. Bu Türkiye’ye özgü bir politika. Salgınla mücadelede baştan beri ‘mış’ gibi yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye’de salgının 2. pikinin birincisine göre daha ağır olduğuna işaret eden Elbek “3. pikin de 2. piki aşacağı endişesi yaşıyorum. Ne yazık ki bu süreçte hem hasta hem de ölüm sayıları artacak. Ayrıca henüz pikin tepesine henüz gelmedik” diye konuştu.

***

Dünya Sağlık Örgütünün taslak raporunda, yeni tip Coronavirus’ün yarasalardan insanlara başka bir hayvan yoluyla bulaştığı öne sürüldü. Cenevre’deki bir diplomattan elde edilen DSÖ’nün taslak raporunda, Covid-19’un laboratuvardan çıkma ihtimalinin “çok düşük” olduğu iddia edildi.

***

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Katar’da ‘erkek vesayeti’ kurallarının kadınları temel hak ve özgürlüklerinden alıkoyduğunu belirtti. Örgütün raporunda, ‘derin ayrımcılık’ sistemi altında yaşayan kadınların eğitimden cinsel sağlığa, birçok alanda ‘erkek vasinin’ onayına ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

***

İngiltere’de Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 5 Ocak’tan bu yana devam eden “ulusal karantina” kurallarının bir kısmı kaldırılarak sosyal hayatta normalleşme yolunda adım atıldı. İngiltere hükümetinin Covid-19 önlemlerinin kaldırılmasına yönelik açıkladığı 4 aşamalı yol haritasına göre, bugün başlayan normalleşmenin ilk aşamasıyla insanların dışarıda daha fazla zaman geçirmesine izin verilecek.

https://www.evrensel.net/haber/429245/ingilterede-ulusal-karantina-kurallarinin-bir-kismi-kaldiriliyor

***

ABD Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde, ülkedeki 25 eyalet ile başkent Washington D.C’de Covid-19 vakası nedeniyle hastaneye yatışlarda son bir hafta bir önceki haftaya kıyasla ortalama yüzde 1,8’lik artış olduğuna dikkat çekildi. Michigan’da bu oranın yüzde 50’lere, South Dakota’da ise yüzde 40’lara kadar çıktığı ifade edildi. Verilerde, hastaneye kabul edilen Covid-19 hastası her 3 kişiden 2’sinin 65 yaşın altında olduğuna ve hastaların önemli bir kısmının aşılamanın yüksek olduğu bölgelerden geldiğine dikkat çekildi.

 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, Beyaz Saray Covid-19 ile Mücadele Ekibinin düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, ülkede vakaların ‘dördüncü dalga’ olarak yeniden artmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Walensky, aşılama çabalarının hız kazanmasına rağmen yükselen vaka sayılarına işaret ederek, “İçimde kötü şeyler olacağına dair bir his var. Şu anda bulunduğumuz konumdan bakınca önümüzde umut vadeden şeyler var ancak şu anda korkmaktan kendimi alamıyorum” diye konuştu. Ülkenin aşılamada alacak daha çok yolu olduğunu belirten Walensky, halka virüs nedeniyle alınan önlemlere uymaya devam etme çağrısında bulundu.

***

Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Asyalı devlet başkanlarından oluşan 24 lider ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yayımladıkları ortak mektupta, salgınlara karşı hazırlık ve mücadele konusunda yeni uluslararası anlaşma getirmek için ülkelerin birlikte çalışması gerektiğini belirtti. Fransa, Portekiz, İngiltere, Almanya, Ruanda, Yunanistan, Şili, Kenya, Arnavutluk, Güney Afrika, Hollanda, Tunus, Senegal, Ukrayna, Endonezya, Fiji, Romanya, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Güney Kore, Kosta Rika, Trinidad ve Tobago, İspanya, Norveç, Sırbistan devlet başkanları ve başbakanları ile WHO Direntkörü Ghebreyesus, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının, küresel toplumun 1940’tan bu yana karşı karşıya kaldığı en büyük sorun olduğunu vurguladı. Dünyada başka salgınların geleceği ifade edilen mektupta, hiçbir hükümetin salgınlara karşı tek başına mücadele edemeyeceğine dikkat çekildi.

 

[su_box title=”AŞI TARTIŞMALARI” box_color=”#b8e324″][/su_box]

Avrupa Komisyonu’nun aşı programından sorumlu üyelerinden Thierry Breton, Avrupa’nın bu yaz iyi bir turizm sezonu geçirebilmesi için “aşılamada bir sonraki vitese geçilmesi gerektiğini” söyledi. Avrupa Birliği yürütme organının aşı görev gücüne başkanlık eden Breton, yaptığı açıklamada, Birliğin temmuz ortasına kadar 420 milyon doz aşıyı uygulaması gerektiğini savundu.

***

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, salgında üçüncü dalganın başladığını ve durumun “endişe” verici olduğunu söyleyerek, Avrupa’da hızla aşılama yapılmasının önemine işaret etmişti. Aşı sertifikasının yaz aylarına kadar hazır olması öngörülüyor. “Dijital Yeşil Sertifikası”nı özellikle turizm gelirlerine ihtiyaç duyan İspanya ve Yunanistan gibi AB ülkeleri istiyor. Fransa, Almanya, Belçika gibi ülkeler ise “adalet duygusunu zedeleyeceği” ve “ayrımcılığa yol açabileceği” gerekçesiyle belgeye şu an için karşı çıkıyor.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Biontech aşısı ile ilgili çelişkili açıklamalar yaptığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, “Aşının teslim alınma tarihleri de, miktarları da çelişkili. Bakan bir partide 750 bin doz, diğer partide 700 bin doz aşının geldiğini söyledi ancak Biontech’e yazdırdıkları belgede, iki partide de 700 bin doz aşının gönderildiği yazıyor. 50 bin doz aşıya ne oldu?” diye sordu.

***

Prof. Dr. Küçükosmanoğlu, şöyle konuştu: “İstanbul’da 2 milyon 2 yüz bin 77 kişiye aşı yapılmış ama iki doz uygulanan kişi sayısı 1 milyon. Yani burada bağışıklık kazanmış diyebileceğimiz kişi sayısı 1 milyon. “İstanbul’da aşılama yüzde 10’dan çok daha az yapılmış. Fakat Cumhurbaşkanı ya da Sağlık Bakanı aşılama oranını söylerken toplam sayısı söylüyor. 2 milyon diyor halbuki bu gerçeği yansıtmıyor.  Hizmette öncelikli sektörlerin, ulaşım ve gıda sektöründe çalışanlar, öğretmenlerin aşılaması hızla yapılmalı. Ocak ayında aşılamaya başlamış olsaydık şuana kadar aşılamayı bitirmiştik. Ama aşı tedarikinde bir sorun var ve yeteri kadar hızlı gidemiyoruz. Aşı yapma kapasitemiz var ama elimizde aşı yok.”

***

Rusya Sağlık Bakanlığı’nın, sadece bir doz halinde uygulanan Sputnik Light koronavirüs aşısının kullanımına izin verdiği belirtildi. Sputnik’te yer alan habere göre, daha kısa süreli bağışıklık oluşturan Sputnik Light aşısının klinik araştırmaları geçen hafta tamamlandı. Sputnik Light, Sputnik V gibi antikor üretmesi için vücuda virüsün genetik kodlarını taşıyan bir viral vektör aşısı. Söz konusu genetik kod, insan adenovirüsü içinde vücuda aktarılıyor.

***

ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle ekonomik krizin pençesindeki Venezuela’nın Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Covid-19 aşısı karşılığında ödemelerin petrolle yapılması önerisinde bulundu. Maduro, devlet televizyonuna açıklamasında, “Venezuela’nın petrolü var, petrol gemileri ve petrol satın alabilecek müşterileri var. Petrol ticaretine hazırlıklıyız. Kimseye yalvarmayacağız. Petrol karşılığı aşı” dedi.