KORONA GÜNLÜĞÜ 30 EYLÜL 2020

GÜNDEM

 • Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü Tıp Fakültesi Dekanlığı’nın “Sosyal Medya Kullanım Yönergesi” ile çalışanların sosyal medya paylaşımlarına müdahale ettiği ortaya çıktı.AÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı, 7 Eylül tarihinde sağlık personellerine, “Sosyal medya paylaşımları” konu başlıklı bir yönerge gönderdi. Yönergede, “Paylaşımların kurumumuzu ve ilgili kişileri zor durumda bırakmayacak şekilde yapılması ve fakültemiz, fakültemiz anabilim dalları ile ilgili belge ve bilgilerin ve/veya iç yazışmaları kapsamaması önem taşımaktadır. Ancak son zamanlarda bu konuda kaynağı belli olmayan ve ilgili birimleri hukuksal açıdan da zor durumda bırakabilecek uygun olmayan paylaşımların yapıldığı gözlemlenmiştir” denildi.
 • Gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atılan ve 20 gündür yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren Servet Turgut yaşamını yitirdi.
 • Adana’da bir market çalışanı, sipariş götürdüğü apartmanın 9’uncu katından asansöre binmek istediği sırada, kabinin gelmemesi nedeniyle boşluğa düşerek hayatını kaybetti.
 • Diyarbakır’da sabaha karşı çok sayıda eve baskın yapıldığı öğrenildi. Yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, operasyonun Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Tevgera Jinên Azad (TJA) ve sivil toplum örgütlerine yönelik olduğu kaydedildi.
 • Manisa Sarıgöl’de tarım işçilerini taşıyan minibüsle kamyonun çarpışması sonucu 26 kişi yaralandı.
 • HDP Diyabakır Milletvekili Garo Paylan, Dağlık Karabağ’daki savaşta Türkiye’nin taraf olan açıklamalarını meclise taşıdı. Paylan, Türkiye’deki Ermeni vatandaşlarının da hedef haline getirildiğini söyledi.
 • Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, Fransa’da binlerce barışçıl protestocu şiddetli baskılarla hedef alındı. Raporda, yetkililerin hiçbir şiddet eylemine başvurmayan kişileri para cezasına mahkum etmek, keyfi şekilde gözaltına almak ve yargılamak için yasaları kötüye kullandığı belirtildi.
 • Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren diş hastanesinde 3 kadın tıbbi sekreter, sözlü ve cinsel taciz iddiaları ile başhekim ve hastane müdürüne açtıkları dava öncesi sürgün edildi. Ereğli Ağız Diş Sağlığı Hastanesi’nde gerçekleşen olayda kadınlar yaptıkları suç duyurularının ardından Ereğli İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine temizlik görevlisi olarak gönderildi.
 • Öğrencilerine online ders anlatırken vefat etti İlçe Milli Eğitim Müdürü Akif Bulut ise öğretmenin vefatıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kendisine tanımlanan canlı dersi anlatmak için köyünde bulunduğu yerde telefon çekmediğinden dolayı öğrencileri ile buluşmak için telefonun çekim alanında ders anlatırken kalp krizi sonucu vefat etmiştir” ifadelerine yer verdi.
 • Fatih Altaylı, Coronavirus hastalığına yakalanan Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ın lokantaya gitmesine tepki göstererek “COVİD 19 olduğunu dünya alemin bildiği Sergen, lokantada.” dedi.
 • Maraş’ta Onikişubat Anadolu Lisesinde görev yapan 50 yaşındaki edebiyat öğretmeni Aziz Serin, uzaktan eğitim için internete bağlanmakta sorun yaşayınca çıktığı tepede geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

MEVCUT DURUM -SALGININ KONTROL SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya Sağlık Örgütü 15 ila 30 dakika içinde netice veren milyonlarca Covid-19 testinin dünyanın dört bir yanına dağıtılmasıyla, yoksul ve zengin ülkelerde salgının hızının kesilebileceğini ve yüzbinlerce kişinin hayatının kurtulabileceğini açıkladı.
 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 33.9 milyon sınırına dayandı.
 • Coronavirüsü salgınında dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı resmi verilere göre de bir milyonu geçti. Covid-19 kaynaklı ölümlerin 500 binden bir milyona ulaşması sadece 3 ay sürdü. ‘Corona’ nedeniyle ilk ölüm ise Ocak ayının başlarında Çin’de kayıtlara geçmişti. Dünya genelinde her 24 saatte Corona virüsü salgını nedeniyle 5 bin 400’den fazla kişi hayatını kaybediyor. Bu da saatte 226, her 16 saniyede de bir kişinin öldüğü anlamına geliyor
 • Hafta sonu düşüşlerinin ardından yeni vaka sayısı yeniden tırmanışa geçti. Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 288 bin civarında oldu. Yeni vaka sayısının yüksek olduğu 10 ülke şunlar: Hindistan (80.5 bin), ABD (44.2 bin), Brezilya (32 bin), Arjantin (13.5 bin), İspanya (9.9 bin), Rusya (8.2 bin), Fransa (8.1 bin), İngiltere (7.1 bin), Kolombiya (5.8 bin) ve Irak (4.7 bin).
 • Günlük can kaybı da yeniden 5 bin 853’e yükseldi. Ölümler en sık Hindistan (1,178), ABD (977) ve Brezilya’da (849) yaşanıyor.
 • Türkiye’de son 24 saatte 1,427 yeni vaka tespit edilirken 68 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 30 bin 638 ve ağır hasta sayısı 1,583 olup hala oldukça yüksek. Test sayısı 115 bin civarında devam ediyor.
 • CHP’li Emir’den iddia: Coronavirus vaka sayısı bakanın açıkladığının 20 katı. Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi’ne girilen veriler olduğu öne sürülen belgeye göre, 10 Eylül günü 157 bin 975 kişiye Coronavirus testi yapıldı. Bu testlerden 29 bin 377’i pozitif çıktı. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, aynı gün için açıkladığı hasta sayısı bin 512 idi. Aradaki 20 kat fark Covid-19 verileri ile ilgili şüpheleri artırdı.
 • İzole edilmesi gereken insan sayısı 100 bine yaklaştı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Nur Baran Aksakal, “Pozitif olduğunuzu bildiğiniz halde toplum içine karışırsanız 15-20, hatta belki yüzlerce insana bulaştırma riski taşıyorsunuz demektir. Açıklanan vaka sayılarının her gün biriktiğini ve bu kişilerin izolasyon sürelerinin 14 gün boyunca devam ettiğini düşünün. Kümülatif olarak bakarsanız bu kişilerin 100 binleri bulması mümkün. Yani izole edilmesi gereken insan sayısının 100 bine yaklaştığını düşünüyorum” ifadeleri ile salgının boyutunun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koydu.
 • Meclis’in yeni yasama yılı açılışını izleyecek basın mensuplarından Covid-19 testi yaptırmaları istendi. Testi yaptırmayanlar Genel Kurul salonuna alınmayacak.
 • Vaka belirlenen tarikat yurdu filyasyon ekibi varmadan boşaltıldı. Bolu’daki filyasyon ekipleri de son bir haftadır Kur’an kurslarından gelen vakaları takip ediyordu. Filyasyon ekibinde yer alan Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mihriban Yıldırım da gelen bildirimlere göre takip çalışması yürütüyordu.  Filyasyon ekibi en son gittikleri Diyanet’e bağlı Bolu Merkez Bölge Yatılı Kur’an Kursu’nun sorumlusundan kursun kapasitesinin Bolu İl Hıfzıssıhha İl Kurulu kararıyla ilk önce yüzde 30, sonrasında ise yüzde 50 kapasite ile eğitime izin verilmesiyle vakaların görüldüğü cevabını aldı. Daha da ötesi filyasyon ekibi vaka takibi yaptıkları bir evdeki çocuğun tarikata bağlı bir yurda gönderildiği bilgisini aldılar. Fakat yurtta denetim yapılamadı. Vakanın öğrenildiği Bolu Özel Hüseyin-Satı Eke Ortaokul Erkek Öğrenci Yurdu filyasyon ekibinin durumdan haberdar olmasının ardından boşaltıldı. Mihriban Yıldırım yüz yüze eğitim tartışmaları bir yandan sürerken Kur’an kurslarına yönelik ayrıcalıklı kararlar alındığını, cemaat ve tarikat yurtlarının ise denetlenemediğini ifade etti.
 • İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkenin kuzeydoğusunda bu geceden itibaren uygulanacak ek koronavirüs tedbirleri hakkında bilgi veremedi. Boris Johnson konu hakkında bir soru üzerine “Yerel yetkililerden gelecek tavsiyeleri uygulayın” dedi. Johnson ayrıca altıdan fazla kişinin bir araya gelmesine dair yasağın açık havada geçerli olmadığı yönünde yanlış bir bilgi de paylaştı. İngiltere’de aynı haneden olmayan altıdan fazla kişinin bir araya gelmesine açık havada da, restoran ve publarda da izin verilmiyor. Başbakan Boris Johnson bu açıklamasından bir süre sonra Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak özür diledi.
 • Koronavirüs salgınında ikinci dalganın yaşandığı Hollanda’da akşam 18.00’den itibaren üç hafta boyunca katı önlemler uygulanacak. Bu süre içerisinde istenen sonuç elde edilmezse, sokağa çıkma yasağı da dahil, daha sert önlemler gündeme gelecek.
 • Salgın seyahat acentalarını da vurdu. Ekonomik olarak zor durumda olduklarını ve pandemiden etkilendiklerini belirten acentalar, dün Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak açıklama yapmak için 24 Eylül’de Ankara Valiliği’ne başvuran Seyahat Acentaları Taban Hareketi’ne ‘olumsuz’ yanıt verildi. Açıklamanın yapılmamasını isteyen Ankara Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü, gerekçe olarak pandemiyi gösterdi.
 • Ülkenin dört bir tarafında ‘tükendik’ diye seslenen sağlık çalışanları bir yandan koronavirüsle mücadele ederken bir yandan da her geçen gün eklenen yeni iş yükleriyle mücadele ediyor. Aile hekimleri, uygulanan yanlış politikalarla hayatlarının riske atıldığını vurguluyor. Aile hekimleri de her geçen gün farklı iş yükleriyle karşılaşıyor.

 

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014 Kobane eylemlerini gerekçe göstererek 6 yıl sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerine yönelik düzenlediği operasyona tepkiler dinmiyor. 21 Temmuz’da siyasetçi, gazeteci, yazar şair ve sanatçıların da olduğu “101 Aksaçlı” adıyla ülkedeki gidişata karşı mücadele çağrısı yapan imzacılardan Anavatan Partisi (ANAP) eski Milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, yazar Ahmet İnsel ve yazar Aydın Engin HDP’yle dayanışma mesajı verdi.
 • Maske takması yönünde uyardığı hasta tarafından saldırıya uğrayan ve görme yetisini kaybeden sağlık çalışanı Rıfat Babayiğit için bir araya gelen sendikalar, “O yumruk hepimizin hem gözüne hem kalbine geldi. Çalışırken ölmek istemiyoruz” dedi.

Sağlık sendikaları, şiddete uğrayan ve görme yetisini kaybeden sağlık çalışanı Rıfat Babayiğit için İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp                          Fakültesi Dahiliye Poliklinik girişinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri                              Sendikası (SES), Tez Koop İş, Türk Sağlık Sen ve Sağlık İş üyeleri katılım gösterdi.

 • Koronavirüs salgını etkisini hızla sürdürürken kreşler ve 1’inci sınıflar yüz yüze eğitimde ilk haftayı geride bıraktı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası okullar ve kreşlerde uygulanması gereken tedbirleri açıkladı. MMO tarafından yapılan açıklamada mevcut okul ve kreşlerin pandemi şartları düşünülerek tasarlanmamış olduğu vurgulandı: Okul ve kreşler pandemi döneminde mevcut halleriyle açılmamalı.

 

JİN

 • DİSK’te Örgütlenme Uzmanı olarak görev yapan Faruk Işık hakkında gündeme gelen taciz, şiddet ve mobbing iddialarıgeçen süre içinde karara bağlanmayınca konu sosyal medyaya taşındı. İddialara kadın örgütlerinden de tepkiler geldi.

9 Temmuz 2020 tarihinde Genel İş üyesi Faruk Işık tarafından taciz ve şiddete maruz kaldığını ifade eden “rojdaezji” isimli bir Twitter kullanıcısı Whatsapp yazışmalarını paylaşmış ve DİSK yönetimini etiketleyerek konuyu sendikanın gündemine taşımıştı.

Sendika yönetimi 16 Temmuz tarihinde bir komisyon kurarak konuyu gündemine aldı ve soruşturma başlattı. Komisyonda 2’si Genel İş üyesi 3 kadın görev aldı. Bu süre zarfında Işık, DİSK’teki görevinden uzaklaştırıldı. Yönetimin hafta içinde toplanıp karar vermesi bekleniyor.

 • “Bizim asıl mücadele alanımız regl yoksulluğu. Türkiye’de ped tampon gibi ürünler yüzde 18 oranında vergiyle satılıyor. Belki ilk duyduğunuzda ‘pede ulaşamayan mı var?’ diyorsunuz ama Türkiye’nin birçok bölgesinde pedlere erişemeyen yüzlerce kişi var. Mülteciler, mevsimlik tarım işçileri ve ya büyük kentlerdeki yoksullar..”

“Üç temel hedef grubumuz var: Mülteciler, mevsimlik tarım işlileri ve kırsaldaki okullar. Buralara gidip doktorların hazırladığı eğitimleri aktarıyoruz. Regl, menopoz, meme kanseri yanımızda hangi alanda uzman varsa ona göre bilgilendirme yapabiliyoruz. Şu ana kadar on büyük saha projesi gerçekleştirdik, 8 bin kişiye ulaştık. Saha çalışmaları dışında özellikle ped fiyatları konsunda online kampanyalar da düzenliyoruz.” http://m.bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/231685-regl-yoksullugu-nedir-nasil-mucadele-edilir

 • AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde ölen Nadira Kadirova’nın odasından görüntülerin ortaya çıkmasının ardından ailesi cinayetin doğrulandığı iddiasında bulundu. Muhammet Ali Kadirov “Ne yaptıysak önümüze bir engel çıkarıyorlar ve olayı kapatmaya çalışıyorlar” dedi.
 • BM Kadın Birimi ve BM Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hayata geçirilen Kovid-19 Küresel Toplumsal Cinsiyet Müdahalesi İzleme Aracı, salgına yönelik tedbirlerde kadınların ihtiyaçlarının büyük oranda göz ardı edildiğini gösterdi. 206 ülke ve bölgede 2 bin 500’ün üzerinde tedbiri kapsayan izleme aracı, dünyada her 8 ülkeden yalnızca birinin kadınları salgının sosyal ve ekonomik etkilerine karşı koruyacak tedbirler aldığını ortaya koydu.

 

SİYASAL SAĞLIK- EKOLOJİK SAĞLIK

 • Her geçen yıl kullanımı artan plastik ambalajların azaltılması için Avrupa Birliği (AB) çapında alınan önlemler kapsamında tüketicilere sunulan ‘alternatif çözümlerin’ ekolojik olup olmadığı tartışılıyor. Citeo adlı şirketlere geri dönüşüm konusunda danışmanlık hizmeti sunan kuruluşa ve sadece Fransa’daki bir çalışmaya göre, 2019’da ülke genelinde 1.1 milyon ton plastik ambalaj piyasaya sürüldü. Ancak aynı yıl bu ürünlerin sadece yüzde 29’u tüketici tarafından atıldıktan sonra geri dönüşüm merkezlerine ulaşabildi. Artan ekolojik bilinçlenmenin sonucu olarak tüketiciler daha az plastik tüketimine neden olacak yöntemlere yönlendiriliyor. Sabun, çamaşır suyu gibi ürünleri pompalı şişelerden almak yerine bunları yeniden doldurmaya yarayan röşarj poşetlerinde satılıyor. Bu ambalajlar, ‘daha ekolojik’ oldukları iddiasıyla sunuluyor. Eco-Emballages adlı sitenin çalışmasına göre, piyasadaki birçok röşarj ya da yeniden doldurma amaçlı çamaşır suyu ambalajlarının çoğu aslında geri dönüşüme gitmiyor. Büyük çoğunluğunun etiketlerinde doğrudan normal çöplere atılacak türden ‘hafif plastik poşeti’ oldukları bilgisi yer alıyor. Business Insider France’nin ‘Arbre Vert’ adlı röşarj ambalajı içinde çamaşır suyu gibi birçok ürünü yoğun biçimde pazarlayan şirkete yöneltilen sorular, bu gerçeğin kabul edilmesini sağlamış. Şirket yöneticileri, daha ekolojik oldukları iddiasıyla pazarladıkları ambalajların geri dönüşüm sorunu olduğunu kabul etmiş.

  

YENİ YAŞAMIN İNŞASI

 • 1937-38 Dersim Katliamı sonrası yurtlarından edilen, döndüklerinde de toprakları “işgal” edilmiş Seyit Rıza’nın torunu Zeliha Polat’ın toprağına sahip çıkma hikayesi “Zeliha’nın Kulübesi” adıyla beyazperdeye yansıdı. Film İsviçre’de gösterime girdi.

1937-38 Dersim Katliamı sadece o yıllarla sınırlı kalan bir “tertele” değildi. Yurtlarında edilen aileler geriye döndüklerinde -ki yalnızca şanslı olanları- sığınacakları bir odaları dahi kalmamıştı. Yitirdikleri annelerinin, babalarının, dedelerinin, torunlarının, kızlarının, oğullarının yanına toprakları da “bölüştürülmüş” buldular. Artık kendi topraklarından kalan parçaların mücadelesini sonraki nesillere ulaşacak şekilde sürdürmek kalıyordu. Bu isimlerden biri de Dersim Katliamı’nda oğlu ve 11 arkadaşıyla birlikte idam edilen Seyit Rıza’nın torunlarından Zeliha Polat. Zeliha Polat, metropollerden koparak 2000 yılında eski aşiret bölgesi olan Agdat Yaylası’na yerleşti. Zeliha Polat’ın toprağına sahip çıkma hikayesi, yönetmen Gabriela Gyr tarafından sinemaya çekildi

  

EKLER

 • SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÖZÜYLE PANDEMİ-III / Söyleşi: Anıl Olcan

Görev tanımımız dışında çalıştık. Bir anestezi teknikeri solunum cihazı bağlamayı bilir, ama bir ebe veya radyoloji teknikeri bilmez. Solunum cihazı bağlamayı bilen arkadaşlar bilmeyenlere öğrettiler. Ama solunum cihazı takılacaksa uzman bir personel o işin başında olur. Esas sorun sürüntü alma konusunda yaşanıyor. Hekimlerin dışında birisi sürüntü aldığında testlerde hatalı sonuçlar ortaya çıkabilir. Testler zaten yüzde 100 sonuç vermiyor. Yanılma payı var. Testleri uzman ekiplerin yapması gerekiyor. Kim boştaysa ona görev veriliyor. “Çubuğu buraya sokyap” zihniyetiyle iş yapılıyor. Bu işin bir prosedürü var. Sürüntü alınırken, sürüntüleri taşırken ve tetkik aşamasında bu prosedürlere dikkat edilmiyor. Sürüntüyü aldıktan bir gün sonra işlenen test sonuçlarına nasıl güvenebilirsiniz ki?

https://www.birartibir.org/emek/865-i-talya-goruntuleri-kapida

 

 • Hesap bakiyeniz virüsle mücadelede kalkanınız / Mühdam Sağlam

Pandeminin başlarında “virüs zengin, yoksul tanımıyor” gibi değeri kendinden menkul ve hiçbir gerçekliği olmayan sözler söyleyenler elbette yanılıyor. Dünya Bankası’nın son öngörüsüne göre bu yıl, günlük geliri 1.9 doların altında olanların sayısının 70-100 milyon arasında artması bekleniyor. Dünya Bankası yalnızca geliri temel alırken BM; temiz su, elektrik, ısınma için tesisat, yeterli gıda ve çocuklar için okul gibi kriterleri de ölçeğine ekliyor. Oxford Üniversitesi’ne göre ölçek genişletildiğinde tablo iyice kararıyor. Yani Türkiye’de öğretmenine mesaj atıp “Öğretmenin, annemin interneti bitmek üzere. Diğer derse katılmayı çok istiyorum, ama internetimiz yok.” diyen çocuğun ailesi de bu gruba eklendiğinde 2020’de 70 ülkeden 490 milyon kişinin yoksullar grubuna ekleneceği ifade ediliyor. Örneğin pek çok Afrika ülkesi gelişmiş ülkelerden aldıkları borçların ertelenmesi için çağrıda bulundu.

 

 • TMMOB tarafından alınması gereken tedbirler şu başlıklarla sıralandı:♦ Bina girişlerine hijyenik paspaslar yerleştirilmeli, paspaslara ayakkabıların tabanları tamamen ıslanana kadar basılmalı.

  ♦ Haftalık bayrak merasimleri ve törenler fiziki mesafe korunarak sembolik sayıda öğrenci ile yapılmalı.

  ♦ Öğrencilerin derslik dışında temas ettikleri yüzey ve nesneler, öğrencilerin sınıfta bulunduğu her ders saatinde dezenfekte edilmeli.

  ♦ Okul girişlerinde, her katta gerekli noktalarda ve dersliklerde uygun sayıda mümkünse el teması olmadan kullanılabilen el dezenfektanları bulundurulmalı.

  ♦ Pandemi sürecinde öğrenci ve veli görüşmeleri elektronik ortamda yapılmalı.

  ♦ Her gün en az bir kere hijyen ve sosyal mesafe koruma eğitimi verilmeli.

  ♦ Öğrenci ve personelin servise biniş veya okul girişlerinde ateşi ölçülmeli, raporlanmalı ve el dezenfektanı kullanılarak okula girişi yapılmalı.

  ♦ İç mekânlarda halı kaplama vb. mekanlar varsa kolay temizlenebilir ve silinebilir parke/seramik vb. malzemelerle değiştirilmesi önerilir.

  SINIFLAR

  ♦ İklim koşulları uygun ise kesinlikle pencere ve kapı açık olarak ders yapılmalı.

  ♦ Dersliklerde fiziki mesafe kuralına uyulmalı.