Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 29 EYLÜL 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 29 EYLÜL 2020

GÜNDEM

 • Kocaeli Halk Gazetesinin internet sitesinin imtiyaz sahibi Faruk Bostan ve sitenin yazı işleri müdürü Bülent Karagöz, yayımladıkları cinsel istismar haberleri nedeniyle tutuklandı. Faruk Bostan ve Bülent Karagöz’ün sahibi olduğu Kocaeli Halk Gazetesi, bir süredir Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde cinsel istismar iddialarını haber yapmış ve gündemde tutmuştu. İki gazeteci de dün tutuklandı. Bostan ve Karagöz, Kartepe’de yaşanan cinsel istismar skandalına AKP’nin yerel ilçe yöneticilerinin de karıştığı iddiasını haberleştirmişti.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Güney Kore ziyaretinden önce korona virüsü (Covid-19) yapmayı planladığını söylediği belirtildi.
 • Kumkapı’daki Ermeni Patrikhanesinin bulunduğu sokakta Azerbaycan’a destek konvoyu yapıldı.
 • Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin Suriye’den gönderdiği ilk çete grubunun Azerbaycan’a ulaştığını açıkladı. Açıklamada, Azerbaycan’a gönderilen ilk çete grubunun birkaç gün önce Efrîn’den Türkiye’ye götürüldüğü ve buradan Azerbaycan’a gönderildiği kaydedildi. SOHR ayrıca Türkiye’nin Azerbaycan’a göndermek üzere yeni bir çete grubu hazırladığını duyurdu.

 

MEVCUT DURUM- SALGININ KONTROLÜ- SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • BM: Pandemide kahreden eşik aşıldı! Coronavirus’ten hayatını kaybedenlerin sayısının 1 milyonu aşmasına ilişkin açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bunun insanı “uyuşturan bir sayı” olduğuna dikkat çekti: “Buna rağmen her bir yaşam, önemini kaybetmemeli. Babalar, anneler, ağabeyler, kız kardeşler, arkadaşlar ve meslektaşlar…” dedi. Guterres, dünyanın her tarafındaki insanları mesafe ve hijyen kurallarına uymaya ve maske takmaya çağırdı.
 • Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, yaklaşık 120 milyon hızlı test kitini düşük ve orta gelirli ülkelere sunacaklarını açıkladı. “Bu, özellikle laboratuvar tesisleri veya yeterince eğitimli sağlık çalışanları olmayan, ulaşılması güç bölgelerde (ülkelerde) geniş çaplı test yapılmasını sağlayacak” diye konuştu. Ghebreyesus, hızlı tanı kitlerinin 15-20 dakikada sonuç verdiğini belirterek, “Şu anda birim başına fiyatı maksimum 5 ABD doları. Bunlar PCR testlerinden önemli ölçüde daha ucuz ve fiyatın düşmesini bekliyoruz” dedi.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan: ‘’Covid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına başlanana kadar Covid-19’a bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabilir.’’
  • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 33.5 milyonu geçti. Can kaybı artık milyonla ifade edilmeye başlandı. Tamı tamına bugüne kadar 1 milyon 6 bin 129 kişi pandemi nedeniyle hayatını kaybetti.
 • Yeni vaka sayısı artık rutin oldu. Cumartesi, Pazar ve Pazartesi düşüşler, ardından tekrar yükseliş. Bakalım bu hafta bu tablo devam mı edecek yoksa azalma eğilimine mi geçilecek. Umarım ikincisi olur.
 • Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 230 bin 547 oldu. Yeni vaka sayısının yüksek olduğu 10 ülke şunlar: Hindistan (69.7 bin), ABD (37.4 bin), Brezilya (16 bin), Arjantin (11.8 bin), Rusya (8.1 bin), Kolombiya (5.1 bin), Irak (4.1 bin), Fransa (4.1 bin), İngiltere (4 bin) ve Meksika (3.9 bin).
 • Bununla birlikte küresel düzeyde aktif vaka sayısı 7 milyon 664 bin 670’e yükseldi. Bulaştırma potansiyeli yüksek hasta sayısının yüksek hızda devam etmesi kaygıları artırıyor.
 • Türkiye’de son 24 saatte 1,412 yeni vaka tespit edilirken 65 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 30 bin 731 ve ağır hasta sayısı 1,596 olup hala oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Test sayısı 115 bin 500’ü geçti.
 • Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu: Günlük yaşamda hissettiğimiz ‘daralan çember’ neredeyse her evde hastalık ya da yakınlarımızın kaybına dönüşmüş durumdadır. Alınan önlemler, önlemlere uyumu içeren bir dolu sorun tüm bu ‘kontrol dışı’ görüntünün temel gerekçelerini oluşturmaktadır” denildi. Hem kamu idaresine hem de Diyarbakır halkına sunduğu önerilere ilişkin yol haritasını da paylaşan koordinasyon, toplum sağlığını ilgilendirecek tüm süreçlerde bilgilendirme, uyarma ve salgınla mücadele olanaklarının arttırılmasını içeren yeni bir çalışma planının ortaya çıkarmanın hedeflendiğini kaydetti.
 • Halkların Köprüsü Derneği, bu yıl ikincisi düzenlenmesi planlanan İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali’ni Covid-19 salgını nedeniyle iptal ettiklerini duyurdu.
 • İtalya Birinci Futbol Ligi takımlarından Genoa; oyuncular, teknik heyet ve takım personeline yapılan korona virüsü (Covid-19) testleri sonucunda 12 kişide virüs tespit edildiğini açıkladı. Takımda virüs taşıyan kişi sayısı 14’e çıktı.
 • Korona virüsü salgınının ilk günlerindeki karantinada dünya çapında gözlenen toplumsal dayanışma, süreç uzadıkça yerini yer yer ‘toplumsal çatışmaya bırakmaya başladı. İngiltere’de salgın nedeniyle evden çıkmayan komşular arasında giderek daha fazla kriz yaşandığı, profesyonel uzlaştırma ekiplerine başvuruların kat kat arttığı belirtildi. Gazeteye isim vermeden konuşan bir apartman sakini, “Sanki İngiliz iç savaşı yaşanıyor” ifadelerini kullandı.
 • Covid-19’lu hastaların izolasyonu alınması ve bulaşın önüne geçilmesi önemli bir strateji. Bu stratejinin yaşama geçirilmesi kritik önem taşıyor. İzolasyon koşullarını ihlal edenlere ceza da yaygınlaşıyor. İngiltere’de cezanın miktarı tam 10 bin sterlin. Ard arda ihlaller sonrası ceza geliyor.
 • İspanya Sağlık Bakanlığı, cuma günü 716 bin 481 olarak açıkladığı toplam vaka sayısını bugün 31 bin 785 artışla 748 bin 266 olarak güncelledi.
 • İspanya merkezi yönetimi ile Madrid yönetimi Covid-19 önlemleri konusunda anlaşamıyor. Yerel muhafazakar yönetim, İspanya’da Sosyalist Parti liderliğindeki koalisyonun aldığı önlemlerin (sokağa çıkma yasağı) tüm ile yayılması önerisini kabul etmiyor. Madrid yönetimi sadece 45 bölgede kısmi sokağa çıkma yasağı uyguluyor, bu yasak 1 milyonu aşkın kişiyi kapsıyor. Yasak işe, okula ve hastaneye gidiş dışında sokağa çıkma yasak.
 • Yunanistan’ın başkenti Atina’nın 40 kilometre kuzeyinde bulunan Malakasa mülteci kampında Covid-19 nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.
 • Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’da Coronavirus vakalarındaki artış eğiliminin devam etmesi halinde günlük sayının ’19 bin 200’ü bulabileceğini’ söyledi. Merkel, önceliklerin belirlenmesi çağrısı yaparak şöyle konuştu: “Ekonomiyi işler halde tutmak ve okulların açık kalması gibi öncelikler belirlemeliyiz. Futbol şimdilik ikinci planda.”
 • Batman’da, filyasyon ekibinde görevli doktor Emrah Yavuzkılıç, Covid-19 denetimi sırasında bir kişinin saldırısına uğradı. Burnu kırılan Yavuzkılıç da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde çalışan ve görme kaybı yaşayan Rıfat Babayiğit gibi maske uyarısı nedeniyle saldırının hedefi oldu.
 • Saldırı nedeniyle görme yetisini kaybeden sağlıkçının arkadaşları: O yumruk hepimizin gözüne atıldı
 • Yeni seçilen TTB-Merkez Konseyi için de sağlıkta şiddet önemli gündem. TTB yeni başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı “Şiddet sadece sağlık alanında yok. Bu ülkede İçişleri Bakanı Anayasa Mahkemesi Başkanı tehdit ediyorsa hasta ve hasta yakını da hekimi tehdit eder” dedi.

 

TOPLUMSAL MÜCADELE– SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Diyarbakır’da bulunan çok sayıda sivil toplum örgütü, pandemi sürecinde yaşanan eksiklikleri gidermek amacıyla bir araya geldi. Yapılan ortak toplantılar sonucu ‘SİVİL TOPLUM PANDEMİ KOORDİNASYONU’ şehri etkileyen salgına yönelik yapılabilecekler ve yapabileceklerimiz başlığı ile bir deklerasyon yayınladılar.

 

 

SİVİL TOPLUM PANDEMİ KOORDİNASYONUNDAN

BASINA VE KAMUOYUNA

Ülkemiz ve özelde şehrimiz Diyarbakır’da Covid-19 salgını artarak yayılmaya devam etmektedir.

Ne yazık ki; günlük yaşamda hissettiğimiz “daralan çember” neredeyse her evde hastalık ya da yakınlarımızın kaybına dönüşmüş durumdadır.

Alınan önlemler, önlemlere uyumu içeren bir dolu sorun tüm bu “kontrol dışı” görüntünün temel gerekçelerini oluşturmaktadır.

Kentimiz hastanelerinde Covid-19 vakaları için ayrılan yataklar hemen hemen dolmuş, yoğun bakım yatakları için ameliyathanelerin dönüşümü yapılmış ancak tedavi olanakları kentimiz için sınıra dayanmış görünmektedir.

Tüm bu kısıtlılıklarla beraber havaların soğuması kapalı mekanlarda kalabalık ortamların oluşmasına neden olacak ve enfeksiyon hastalıklarının artışı için tetikleyici faktör halini alacaktır.

Dikkat etmezsek zor zamanlar bizi beklemektedir.

Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, sadece açıklamalarıyla değil aktiviteleriyle de temsil ettiği grupların ve toplumun salgınla başetme becerisini arttırmaya çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) son dönem değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Salgın bu kadar etkili bir haldeyken üzerinde sorumluluk hisseden STK’lar olarak “yapılabilecekler” ve “yapabileceklerimiz” konusunda daha uzun ve planlı çalışmalar yapmaya karar verdik.

Toplum sağlığını ilgilendirecek tüm süreçlerde bilgilendirme, uyarma ve salgınla mücadele olanaklarının arttırılmasını içerecek bir çalışma planı ortaya çıkarmayı hedefledik.

Organize sanayi bölgesinde ve diğer sanayi sitelerinde işçi sağlığından, esnafların işyerlerine varana kadar çalışma alanlarında büyüyen sorunlar görmekteyiz. Kamusal toplu kullanım alanlarının salgın için önemli olduğunu biliyoruz.

Tüm yaşam alanlarımızda yeni imkanlar yaratarak, birbirimize destek olarak salgının üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Hem Kamu idaresine hem de Diyarbakır halkına önerilerimiz ve yapabileceklerimize dair bir yol haritamız olacak.

İlk etapta acil yapılacaklar;

Kamu idaresine çağrımız;

 • Salgının önüne geçebilmek için kamusal alanların kullanımı ve toplu etkinliklerin yapılma biçiminin yeniden düzenlenmesi.
 • Sağlık tesislerinde ortaya çıkan eksikliklerin hızla giderilmesi, yataklı ünite için gerekli ek, taşınabilir hastane benzeri yapıların kurulumu için planlama yapılması.
 • Covid test (PCR) olanaklarının yaygınlaştırılarak temaslıları içerecek şekilde yapılması.
 • Barınma koşulları yetersiz olan, gelir düzeyi düşük ve beslenme olanakları kısıtlı olan insanlara gerekli desteklerin sağlanması.
 • Covid olmuş ailelerin izolasyon sürecinde yaşayacağı temel ihtiyaçların karşılanması.
 • Hijyen kitlerinin temin edilerek muhtarlıklar ya da başka kamu organizasyonları aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması.
 • Toplu ulaşımla ilgili mesafe denetlemelerinin yürütülmesi, toplu özel ulaşım araçlarına gereken desteklerin sağlanması.
 • Organize Sanayi Bölgelerinde faaliyet yürüten sanayicilere işçi taşıma ve işyerlerini dezenfekte etmeleri konusunda gerekli desteklerin sağlanması,
 • Sağlık çalışanlarının maddi ve manevi olarak desteklenmesi.
 • Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek ve tükenmişlik sendromu nedeniyle çalışma koşullarının iyileştirilmesi.

 

Halka çağrımız;

 • Covid-19 nedeniyle çok daha kötü günler bizleri bekliyor. İnsanlarımızın ne kadar değerli olduğunu ve canlarımızı kaybettiğimizin bilincinde olalım.
 • Toplu kullanım alanlarında mesafeyi koruyarak ve maske takarak hijyen kurallarına uyalım, başkalarının haklarına ne kadar saygılı olduğumuzu gösterelim.
 • Çarşıda, pazarda, parkta, otobüste, café-restaurant gibi yerlerde bunlara azami özen gösterelim.
 • Çalıştığımız yerlerde başkalarının zarar görmesini engelleyecek şekilde davranalım.
 • İzolasyon kurallarına uyalım. Covid-19 en fazla aile içinde bulaşıyor. Bunun farkında olalım.
 • Dayanışmaya önem verelim. Kentimiz dayanışmanın en güzel örneklerini her zaman göstermiştir.
 • Hastalık bulguları varsa ertelemeden sağlık kuruluşlarına başvuralım. Tedavi süresince evden çıkmayalım.
 • Sağlık çalışanlarının ne kadar önemli bir iş yaptığını bilerek hareket edelim. Şiddete asla izin vermeyelim.

 

Planlarımız;

 • “Sağlık Gönüllüleri” adıyla tüm kentte bilgilendirme faaliyetlerine başlanacak.
 • Organize Sanayi Bölgesinde ve Küçük Sanayi Sitelerinde “Pandemi işçi sağlığı kurulları” ile çalışmaya başlanacak.
 • Şehrin belirli noktalarında bilgilendirme, hijyen ürünü dağıtımları ile farkındalık oluşturulacak.
 • Gelir düzeyi düşük mahallerde ihtiyaç sahiplerine hijyen ürünlerinin dağıtılması sağlanacak.

 

DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI DİYARBAKIR TABİP ODASI
DİYARBAKIR TİCARET BORSASI TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU
DİYARBAKIR ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ DİYARBAKIR BAROSU
DİYARBAKIR SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
GÜNEYDOĞU TEKSTİL SANAYİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ AMED KESK ŞUBELER PLATFORMU
DİYARBAKI DİŞ HEKİMLERİ ODASI DİSK DİYARBAKIR TEMSİLCİLİĞİ
ORTADOĞU SANAYİCİ VE GİRİŞİMCİ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ MÜSİAD DİYARBAKIR ŞUBESİ
DİYARBAKIR ORGANİZE SANAYİ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR TİCARET VE SANAYİ ODASI KADIN MECLİSİ
TÜMSİAD DİYARBAKIR ŞUBESİ TURSAB GÜNEYDOĞU BÖLGE BAŞKANLIĞI
TOBB GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU
GÜNEYDOĞU GENÇ İŞADAMLARI DERNEĞİ DİYARBAKIR GİRİŞİMCİ İŞ KADINLARI DERNEĞİ

  JİN

 • Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren diş hastanesinde 3 kadın tıbbi sekreter, sözlü ve cinsel taciz iddiaları ile başhekim ve hastane müdürüne açtıkları dava öncesi sürgün edildi. Ereğli Ağız Diş Sağlığı Hastanesi’nde gerçekleşen olayda kadınlar yaptıkları suç duyurularının ardından Ereğli İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine temizlik görevlisi olarak gönderildi.
 • Ardahan’da yaşayan 6 çocuk annesi S.Ü (32), 1.5 yıl önce boşanma davası açtığı eşi E.Ü (48) tarafından şiddet gördüğünü belirterek “Uzaklaştırma kararı olmasına karşı defalarca ihlal yaptı. Beni ispirtoyla yakacağını söylüyor. ‘Ben devlete sırtımı dayadım. Bana hiçbir şey olmaz. Sana neler yapacağım gör’ diye tehditlerini sürdürüyor. Ben çocuklarım için yaşamak istiyorum” dedi.

 

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

·      Enerjideki matruşka: O dayak ve gasp kimin için?

Manisa’nın Çapaklı Köyü’nde kurulacak biyogaz santraline karşı çıkan köylülere dayak atıp arazilerinin gasp edilmesinin arkasında kim var? İki ortaklı, düşük sermayeli, politik ilişkileri pek de güçlü görünmeyen küçük bir şirket mi? Polisiyenin üç altın kuralını izlediğimizde, inşaattan bile beter bir evrenin kurulduğu enerjide, bakın matruşka misali nasıl bir ilişki ağı çıkıyor. https://www.gazeteduvar.com.tr/enerjideki-matruska-o-dayak-ve-gasp-kimin-icin-makale-1500148

GÖRÜŞLER

Diyarbakır’da dün kuruluşu açıklanan ‘sivil toplum pandemi koordinasyonu’ iktidarca sürüye sayılan halkı savunmak adına önemli bir ilk adımdır. Daha önce Cizre’de yaşanan vaka artışı karşısında bir araya gelen esnaf kepenk kapatma kararı almış, sosyal hayatı mümkün olduğunca azaltarak salgın karşısında sağlıkta özsavunma pratiği için güçlü bir adım atmıştı. Takip edildiği üzere iktidarın zor aygıtı burada da devreye girmiş, esnafa kepenklerini açmaları için tehdit de dahil her türlü yöntemi denemişti. Diyarbakır’da salgına karşı yapabileceklerimiz ve yapılabilecekler konusunda yapılan açıklamada kamuya çağrı başlığı tüm dünya özelinde yapılan çağrıyı aşmadığını belirtmek gerekir. Maske mesafe hijyen gibi konular önemli olmakla beraber toplum etkileyen durumlarda kişisel tedbirler yeterli değildir. Kişisel hijyen malzemelerine erişemeyen yoksullara malzeme dağıtmak acil görünse de yeterli değildir. Fabrikalarda üretime devam etmesi için zorlanan işçiler evde kalabilenlerden daha çok etkilendiği hepimizin tecrübe ettiği bir gerçektir. Salgına karşı mücadelenin devlet aklıyla mı toplumsal mücadele birikimi ile mi yürütüleceği önemli bir kavşaktır. Pandemi başlamadan önce de Diyarbakır’da fabrikada emeği sömürülen bir emekçi veya hastanelerde en ağır çalışma koşullarında çalışmak zorunda olan sağlık emekçilerinin durumuna dair yapabileceklerimiz belirleyici olacaktır. Evde kalıp daha fazla şiddet gören veya siyasi alanda çalışma yürütünce devletin tutuklama dalgalarına karşı direnen kadınların mücadelesi geleceği şekillendirecektir. Savaşın bir halk sağlığı olduğunu ısrarla dillendiren meslek örgütüne sahip çıkıp, faşist saldırıları göğüsleyen sağlık emekçilerinin direnişi gösterecektir.  Bu örgütlenme için en önemli deneyim fabrikada, mahallede, hastanede, okulda, sokakta, bulunduğumuz her yerde meclisleri büyütmekten geçer. Özyönetimini yürüttüğümüz bir hastanede salgına karşı bu kadar kırılgan olmayacağız.

EKLER

 

 • HDP oldukça Erdoğan’ın kazanma şansı yok! Celal BAŞLANGIÇ

Kobane operasyonundaki amaç Saray’ın ‘bekası’ için, bütün saldırılara rağmen tek gerçek muhalefet olan HDP’yi siyasetin dışına atmak, seçimleri boykot etmeye yöneltmek, muhalefeti dağıtmak.

 

https://artigercek.com/yazarlar/celal-baslangic/hdp-oldukca-erdogan-in-kazanma-sansi-yok

 

 

 

 

 

 

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...