KORONA GÜNLÜĞÜ 28 HAZİRAN 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politakaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

Endonezya Tabipler Birliği, ülkede bu ay Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 26 doktorun en az 10’unun daha önce iki doz Sinovac aşısı yaptırdığını söyledi. Aşının, Delta varyantına karşı etkililik oranı endişelere neden oldu.

***

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Delta mutasyonuna karşı dikkatli olunması uyarısını yinelerken bu varyantın orijinal Covid-19’dan çok daha hızlı yayıldığını duyurdu. DSÖ’nün ilaç ve sağlık ürünlerinden sorumlu genel direktör yardımcısı Dr. Marangela Simao, “İnsanlar iki doz aşı oldukları için kendilerini güvende hissetmemeliler. İki doz aşı olsalar da insanlar kamuya açık alanda maske takmaya devam etmeliler” dedi. Dr. Simao, “Aşı tek başına koruma sağlamıyor. İnsanların sürekli maske takması ve havalandırılmış ortamlarda bulunması gerekiyor. El temizliğine önem verilmeye ve sosyal mesafeye devam edilmeli. Kalabalıklardan uzak durulmalı çünkü iki doz aşı olsalar da insanlar hastalığı bulaştırabilir” ifadesini kullandı.

***

Covid-19 vakalarında küresel düzeyde düşüş eğilimi birkaç gündür durdu, vaka sayısı plato çizmeye başladı. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 182 milyona, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 milyon 933 bine dayandı. Aktif hasta sayısında bir haftadır  yükseliş eğilimi devam ediyor, küresel olarak 11 milyon 547 binin üzerine çıktı.

Küresel düzeyde son 24 saatte 309 bin 179 kişiye Covid-19 tanısı konurken  5  bin 960 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hafta sonu bildirimlerde düşme nedeniyle Brezilya’nın zirvedeki yerine  yeniden Hindistan yerleşti, yarın büyük olasılıkla yeniden Brezilya’yı zirvede görebiliriz. Pandemi Afrika kıtasında artışa geçerken Güney Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yüksek hızda devam ediyor. Delta variant Rusya, İngiltere, Portekiz, İsrail, Avustralya vb. bir çok ülkeyi ciddi biçimde etkiliyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Hindistan (46.6 bin), Brezilya (33.7 bin), Kolombiya (32.4 bin), Endonezya (21.3 bin), Rusya (20.5 bin), Güney Afrika (15 bin), İngiltere (14.9 bin),  Arjantin (12.1 bin) ve İran (9.8 bin).

Hafta sonu sağlık hizmetine erişim, test olanakları ve bildirim konusundaki sıkıntılar nedeniyle genel olarak düşük vaka bildirimi söz konusu oluyor, bu düşüklük pazartesiyi de çoğunlukla etkiliyor. Bu nedenle günlük vaka ve ölüm sayısında yedi günün ortalaması istatistikleri pandeminin seyri konusunda daha fazla tercih ediliyor. Küresel olarak yedi günlük yeni vaka ortalamasındaki düşüş eğilimi geçtiğimiz hafta durdu, hafif de olsa yükselme eğilimine girdi. Bir önceki hafta 363 bin 40 olan yedi günlük yeni vaka ortalaması, son bir haftada 369 bin 792 kişiye yükseldi. İnaktif aşılardan kaçabilen ve etkili denen aşıların tek dozunun koruyuculuğunun sınırlı olduğu Delta varyantın yayıldığı ülke sayısındaki artış, bu duraklama-artışı açıklayabilir. Buna rağmen ölümlerde düşüş eğilimi devam etti. Bir önceki hafta ortalama 8 bin 404 kişi olan günlük ölüm bildirimi, 7 bin 920 kişiye geriledi. Böylece bir günde can kaybı 8 binin altına inmiş oldu.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Vaka sayısı 5 binin altına indi diye müjdeler verilse de Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınabilmiş değil. Üstelik Delta varyantı da yaygınlaşmaya başladı. Son 24 saatte 4 bin 883 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 52 kişiye geriledi. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 390 kişiye geriledi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 409 binin üzerinde. Toplam can kaybı ise 49 bin 576 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 215 binin üzerinde.  Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de aktif hasta sayısı yeniden düşmeye başladı, 84 bin 220 aktif hastaya sahibiz. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Temaslıların gerçek anlamda saptanmasıyla bu sayının ciddi düzeyde artacağını biliyoruz. Ağır hasta sayısı sekiz yüzün altına indi (736 kişi). Ağır hasta oranımız %0.9 düzeyine indi. Bu oran hala dünya ortalamasının bir buçuk katı! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu, ölümlerin yüksek hızda devam edeceği uyarısını ısrarla vurguluyoruz.

***

Delta varyantında yükselme, yüksek vaka ve ölüm hızı tek adam rejimini etkilemiyor. Her şey sermaye birikimi için… İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz’da başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı.

– Genelgeye göre, Covid-19 tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak.

– Tüm iş yerleri 1 Temmuz’dan itibaren, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre belirlenmiş açılış-kapanış saatleri arasında hizmet verebilecek.

– Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlanmayacak.

– Covid-19’la mücadele kapsamında, temizlik, maske ve mesafe kurallarına uymak kaydıyla, konaklama tesislerindeki kısıtlama ve tedbirlere 1 Temmuz itibarıyla son verilecek.

***

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle; 1 Temmuz’da itibaren Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunanlara yönelik zorunlu karantina uygulamasına son verileceğini duyurdu.

TTB, bu kararın nedenini sordu, “Varyant açısından riskli Rusya, İngiltere gibi ülkelere karantina önerilirken; bugün illere yazılan yazı ile karantina kararı olan Hindistan gibi ülkelerden bu önlemin kaldırıldığını görüyoruz. Delta varyant sayıları artıyorken kararlar hangi bilimsel kriterlere göre alınmaktadır?”

***

İzmir Tabip Odası, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği ortak bir açıklama ile SARS-CoV-2 varyantlarının tehdit oluşturduğu şu günlerde pandemi mücadelesinin güçlenerek sürdürülmesi gereğine dikkat çektiler. HASUDER Başkanı Prof. Dr. Pınar Okyay, “vaka sayılarımızın azalmış olması bizi rehavete sürüklememeli, pandemi devam ediyor” dedi. Klimud Derneği Başkanı Prof. Dr. Selda Erensoy ise “Aşılansak bile maske mesafe kuralına uymalıyız uyarısında bulundu. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr.Lütfi Çamlı ise son günlerde öne çıkan delta varyantı başta olmak üzere SARS-CoV-2 varyantlarınin yayılımına dikkat çekti.

Ortak açıklamada; “son günlerde öne çıkan delta varyantı başta olmak üzere SARS-CoV-2 varyantlarının yayılım tehditi altında pandeminin kontrolü güçleşmektedir. Etkili bir pandemi kontrolü için virüs dolaşımının ve çoğalmasının önüne geçilmesi şarttır. Artık çok iyi biliyoruz ki COVID-19 belirtisi olmayanlar da önemli oranda (%50-60) toplum içinde hastalık bulaşmasında kaynak olmaktadırlar. Solunum damlacıkları içindeki virüsler soluk alıp verirken bulaşabilmektedir. Pandemiyle mücadelede başarılı olmak ancak kanıta dayalı bilimsel verilerle hareket etmekle mümkündür. Maske kullanımının COVID 19 olgu sayısını, hastaneye yatış ve ölüm hızlarını düşürdüğü bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Önlemlerin alınmadığı, maskesiz ve mesafesiz alanlar COVID 19 hastalığı ve SARS-CoV-2 varyantları için kuluçka ortamına dönüşebilir, bu da bulaştırıcılık düzeyi ve süresini arttırabilir. Bu nedenle aşılamanın yaygınlaşması önemli bir kazanım olsa da, maske ve mesafe önlemlerinden vaz geçmek şu aşamada hiç uygun değildir. Yurttaşlarımızı COVID-19’a karşı aşılanmaya, maske ve mesafe kurallarına uymayı sürdürmeye çağırıyoruz.” denildi.

***

Rusya’nın başkenti Moskova’da son bir günde 144 kişi korona virüsü nedeniyle öldü. Bu, kentte pandeminin başlamasından beri görülen en yüksek günlük can kaybı. Moskova’da günlük can kaybının rekor düzeye çıkması, EURO 2020 maçlarına ev sahipliği yapan kentlerden birisi olan St. Petersburg’da şimdiye dek görülmüş en yüksek günlük can kaybının kaydedilmesinin bir gün ardından geldi. Saint Petersburg, cuma günü şampiyonanın çeyrek final maçına ev sahipliği yapacak.

***

Tekirdağ’da sahte içki nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı altıya yükselirken, gözaltına alınanlardan ikisi tutuklandı.

***

Amerikan Johnson & Johnson firması, ürettiği opioid içeren ilaçlar nedeniyle açılan davada 230 milyon dolar (2 milyar 16 milyon lira) ödeyerek anlaşma yoluna gitti. New York eyaletinin resmi verilerine göre 2018 yılında 3 bine yakın kişinin ölümü opiod (vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal maddeler) nedeniyle hayatını kaybetmişti.

***

İtalya’da Koronavirüs salgınında son 24 saatte 782 yeni vaka tespit edildi. Ülkede, beyaz (düşük riskli) bölgelerde açık havada maske zorunluluğu 28 Haziran’da kaldırılacak.

***

Filistin’de ilk kez yeni tip Koronavirüs’ün (Covid-19) Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantının görüldüğü belirtildi.

[su_box title=”AŞI TARTIŞMALARAI” style=”glass” box_color=”#9e173d” radius=”1″][/su_box]

İstanbul Üsküdar’da toplanan aşı karşıtları miting havasında gösteri yaptı. Sosyal medyadan örgütlenen ve ‘Pandemi büyük buluşması’ adı altında Üsküdar’da toplanan kalabalığa Dr. Bilgehan Bilge konuşma yaptı. Bilgehan Bilge “Asla ve kat’a aşı olmayın. Uçaklara bindirmesinler, AVM’lere sokmasınlar. Vallahi de billahi de 1 sene sonra bu kararlarından vazgeçecekler ve aşı olanlardan özür dileyecekler” ifadesini kullandı.

İstanbul Tabip Odası, Üsküdar’da, “Plandemi Büyük Buluşması” adıyla düzenlenen aşı karşıtı eylemde konuşma yapan doktor Bilgehan Bilge için soruşturma açıldığını duyurdu. İstanbul Tabip Odası, “Tıp fakültesi mezunu bazı ‘şarlatanlar’ın da bulunduğu çevreler ise akıl ve bilim karşıtı yalanlarla toplumda aşı tereddütü, karşıtlığı yaymaya çalışıyorlar” açıklamasını yaptı.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yapılan toplam yeni tip korona virüsü (Covid-19) aşı sayısının, saat 18.10 itibarıyla 47 milyon dozu geçtiğini bildirdi. Koca, “18 yaş üstü nüfusumuzun yüzde 54’ü en az bir doz aşı yaptırmış durumda” dedi.

TURCOVID19’dan aşı istatistiklerini paylaşmaya devam ediyoruz. Türkiye’de saat 08.00 itibarıyla 32 milyon 347 bin 472 bin 375 kişi en az bir doz aşı yaptırmış durumda. İki doz aşı yaptıranların sayısı ise 14 milyon 875 bin 335 kişi. Bildiğiniz gibi toplum bağışıklığı için iki doz aşı yaptıran nüfusun oranının %70’lere yükselmesi isteniyor. Henüz bu oran %17.79, üstelik iller ve bölgeler arası derin eşitsizlik var. Beş gündür günlük yapılan aşı sayısı 1 milyonun altında seyrediyor, dün 400 binin de altına düştü. Son 24 saatte 397 bin 459 doz aşı yapıldı.

Covid-19 aşısı ile salgını kontrol etmek için daha önümüzde çok iş var. Hal böyle iken bütünlüklü olmayan bir aşılama uygulaması ile karşı karşıyayız. Uzun kuyruklar, zorla aile hekimlerine dayatılan randevular, gelmeyen aşılar ve enjektörler gibi bir dizi sorun ile karmaşa içindeyiz. Kürtler, işçiler, mülteciler, ötekileştirilenler ve yoksullar aşıya erişimde ciddi sorunlar yaşıyor. Üstüne bir de aşı karşıtlarının seslerini yükseltmesi, mitingler yapması eklendi.

***

İlaç Alerjileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr.Emine Dibek Mısırlıoğlu “Kimse alerji nedeniyle aşı olmaktan çekinmesin” dedi. Penisilin, ağrı kesici alerjisi olan bir hastanın BioNTech aşısı olabileceğini söyleyen Mısırlıoğlu, “Birden fazla grupta alerjisi olan, ağır ilaç alerjisi olan kişiler ise aşı olmadan önce uzmanlarca değerlendirilmeli” diye konuştu. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan,konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Alerjisi, astımı olan kişiler Covid-19 aşılarından istediğini tercih edip olabilirler. Önerimiz, aşının mutlaka hastanede yaptırılması ve aşıdan sonra yarım saat gözlem altında bekletilmeleri” ifadesini kullandı.

***

Enfeksiyon hastalıkları ve bağışıklık sistemi alanında uzman isimlerden biri olan ve ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Derya Unutmaz, ” Sinovac aşısı deltayı durdurmakta yetersiz kalıyor. Acilen daha önce Sinovac yapılan tüm sağlık personeline 3.doz BionTech yapılmalı!” çağrısını yaptı.

***

İran, Rusya’nın yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını Rus Gamaleya Enstitüsünün lisansı altında ülke içinde üretmeye başladı.

***

Rüzgar Gülü – Şebnem Korur Fincancı

Bugünlerde bir tıp fakültesi hekimlik andı ve içeriği ile ilgili tartışmalarla gündemimize girdi, malum. Bu haber nedeniyle “Helal, Sağlıklı Yaşam Öğrenci Topluluğu” diye bir topluluk olduğunu da öğrenmiş olduk Sakarya’daki tıp fakültesinde. Türk Tabipleri Birliği’ni de Cimer’e şikayet etmişler. Dünya Tabipler Birliği’nin 2006’da güncellediği ve ayrımcılık yapılamayacağına dair tanımlamalara cinsel yönelimi de ekleyerek tüm dünyadaki tıp fakültelerine hekimlik andı olarak önerdiği Cenevre Bildirgesini desteklememize kızmışlar.

Türk Tabipleri Birliği’nin 2014 yılındaki 64. Büyük Kongresi’nde bu konu ele alınmış; Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi’nin tüm ülke çapında “Hekimlik Andı” olarak kullanımının sağlanmasına karar verilmişti. “Yaş, hastalık ya da sakatlık, inanç, etnik köken, millet, politik eğilim, ırk, cinsel yönelim, sosyal duruş ya da başka herhangi bir etkenin, görevim ve hastam arasına girmesine izin vermeyeceğim”, diyerek ettiğimiz yemin tam da bizim beyaz önlüğümüzün renksizliğinin hakkını veriyor görüldüğü üzere.

Elbette bu küresel salgınla birlikte karşı karşıya kaldığımız yaşa dayalı, toplu taşımadan zorla indirilen insanlarla meşrulaştırılmaya çalışılan ayrımcılıktan tutun da, karşı mahalle diye gördüğünüzün sesini duyurmaya çalıştığı bir gösteride polisin saldırısına “oh” çekmenin olağanlaştırılması girişimlerine uzanan bir yelpazede, ilaçlarını yazdırmak için geldiği hastanede kadın doğum uzmanının geri çevirdiği trans kadına yaşatılanlar karşısında etik ilkelerimizin ihlal edildiğini söyleyebilmek tüm o ayrımcılıklara da işaret eden, hepsinden utanç duymamız gerektiğini bize hatırlatan bir duruşu da simgeliyor oysa ki. Hekim de o yukarıda sayılan ayrımcılıkları yapmaya başladığında bu dünyada bir arada yaşayabilmeye yüzümüzün kalmayacağı bir ortamda buluruz kendimizi.

https://www.evrensel.net/yazi/88996/ruzgar-gulu