KORONA GÜNLÜĞÜ 28 EYLÜL

GÜNDEM

 • Son 9 ayda 20 hasta tutuklunun yaşamını yitirdiğini belirten İHD’li Nuray Çevirmen, ‘Cezaevlerinin durumu içler acısı. Yetkililer duvarlar kadar sağır’ dedi. Çevirmen, koronavirüs salgınından kaynaklı tutukluların sağlıklarının daha da tehlikede olduğunu, hasta tutukluların cezaevine gidiş gelişlerde çok büyük sıkıntılar yaşadığını, 14 günlük karantina sürecinin zorluğu nedeniyle hastaların hastaneye gitmek istemediğine değindi. Hasta tutukluların tedavi süreçlerinin aksamasıyla geri dönülemez sonuçlara gidildiğini dile getiren Çevirmen, özellikle salgın sürecinde kendilerine yapılan başvuruların arttığını, Sincan T Tipi Kapalı Cezaevi’nde virüsün çok yoğun olduğu bilgisinin taraflarına ulaştığını kaydetti.

 

 • Şanlıurfa Akçakale’de özel bir tıp merkezinin acil servisinde görev yapan doktor Natıg Tağıyev ve Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi çalışanı, hastabakıcı Necip Üstüner’in Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

 

 • Duvardibi tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19’dan yola çıkarak yeni sayısında Sağlık Sistemi’ni ele aldı. Bu özel sayıda Erhan Acar, Berke Kaya, Cegerğun Polat, Pınar Yurdadön ve Hakan Yaman’ın yazıları ile Özlem Akarsu Çelik’in eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Prof. Dr. Gülbiye Yenimahalleli Yaşar ve Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala’yla yaptığı röportajlar yer alıyor.

 

 • Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısının Türkiye’deki denemeleri Ankara’daki Hacettepe Üniversitesi’nin koordinasyonunda geçen hafta başladı. CoronaVac isimli aşının Türkiye’de 25 merkezde denenmesi planlanıyor. CoronaVac isimli aşı, Türkiye’de ilk aşamada Covid-19’a karşı en yüksek riskli grubu oluşturan 1.200 sağlık personelinde deneniyor. Daha sonra, sağlık personeli olmayan vatandaşlar da çalışmaya dahil edilecek. Toplamda 13 bin kişiye aşı yapılacak. Çalışmaya katılan kişiler iki gruba ayrılıyor. Bir kısmına aşı, diğer kısmına boş aşı (placebo) veriliyor. Aşı kodlarla geliyor, dolayısıyla çalışmanın sorumluları da gönüllüler de, kime hangisinin uygulandığını bilmiyor.

 

 • İstanbul’da, koronavirüsle mücadele kapsamında kademeli mesai uygulaması bugün başladı. Saat 07:00 ile 09:00 arasında başlayacak mesai ile toplu taşımadaki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

 

 • Van’de gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atılan Servet Turgut, 17 gündür yoğun bakımda. Turgut’un bütün kemikleri kırık.

 

 • Yunanistan’ın başkenti Atina’da yer alan Malasaka sığınmacı kampında, korona virüsü nedeniyle ilk ölüm kayıtlara geçti. 61 yaşında bir sığınmacının hastanede tedavi gördüğü sırada öldüğü açıklandı.

 

 • Bingöl’de geç geldiği gerekçesiyle ambulansın camlarını kıran hasta yakınları, acil serviste de etrafı kırıp döktü.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan: ‘’Covid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına başlanana kadar Covid-19’a bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabilir.’’

 

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 33.3 milyonu ulaştı. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlere 3 bin 873 kişi eklendi, toplam can kaybı 1 milyonun üzerine çıktı.

 

 • Yeni vaka sayısı klasikleşen hafta sonu bildirim sorunları (tespit eksikliği, bldirim yapmma, test sayısının azalması vb.) yine devam etti. Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 252 bine düştü.

 

 • Yeni vaka sayısının yüksek olduğu 10 ülke şunlar: Hindistan (82.8 bin), ABD (33.8 bin), Brezilya (14.2 bin), Fransa (11.1 bin), Arjantin (8.8 bin), Rusya (7.9 bin), Kolombiya (7 bin), İngiltere (5.7 bin), Meksika (5.6 bin) ve ve Peru (5.2 bin).

 

 • Türkiye’de son 24 saatte 1,467 yeni vaka tespit edilirken 68 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 30 bin 806’ya yükseldi, ağır hasta sayısı 1,583’e düştü. Test sayısı 101 bine indi.

 

 • Sağlık Bakanı Koca verdiği röportajda günah çıkardı: ‘’Yaza girmeden önce insanların evde sıkıldığını, yaz ile birlikte dünyanın diğer ülkeleri gibi hızlı açılma sürecinin yaşandı. Yaz sıcağında virüsün etkisinin düşeceğinin varsayıldı. Hızlı gevşeme, 600’lere inen vaka sayısını 1500’e çıkardı. Vaka sayısında İstanbul’daki %60 artışın, bir anda ülkeye yayıldı. Sivas, Tokat, Amasya, Çorum’un köylerinde virüs yokken, oradakilere de bulaşır oldu… Ama onlar pandeminin ilk dönemini yaşamadan, nasıl bir şey olduğu bilgisine erişmeden, birden üst seviyede yaşamaya başladı. Bir arada yaşama kültürü de yoğun olduğu için vaka sayısı hızla artmaya başladı. Doğu ve Güneydoğu illerinde sağlık alt yapısının da yetersiz olmasının yayılmaya katkı yaptı.’’

 

 • Koca şöyle devam ediyor: ‘’Önümüzdeki dönemde evde kapanma yok. Yeni bir kapanma süreci yok, kapanmanın işe yaramadığını Ankara örneği ile gördük. Üç hafta önce Ankara’da yükselen trend oluştu, vaka çok. Ben de Ankara, İstanbul’un iki katı oldu dedim; Ankaralı da Türkiye de şaşırdı. Ankara dikine doğru ilerledi. Geçen hafta artış devam etti. Son bir haftadır hafif aşağı doğru iniyor. Birden rehavet oluşmasın. Ankara güç durumda ama geçen haftaya göre vaka sayısında %30 düşme var. On gün sonra hasta sayısına yansır… Bu dönemde Ankara’daki vaka sayısı Türkiye’deki toplam vakanın dörtte biri, %24’ü Ölümler günlük 14 kişiden 73’e çıktı, 4-5 kat artış var. Ağır hastanın arttığı görülüyor. Her defasında ağır hastaya dikkat çekiyorum. Ama vatandaş vakaya takılmış. Ölümlerin hala %88-90’ının 60 yaş üstü vatandaşlarda görülüyor.’’

 

 • Koca Salgın kontrolünde bileklik dönemine geçileceğini müjdeledi. ‘’Pozitif olup evinde karantinada kalması gerekirken dışarı çıkanlara yönelik yeni bir uygulamaya gidiliyor: Bileklik uygulaması. Ancak bunun için iki farklı model var ve bunun hangisinde karar kılmaları gerektiği konusunu tartışıyor. İlki pozitif olan ve evinde karantinada kalması gereken her kişiye bileklik takılması ve olması gereken yerden ayrıldığında merkezdeki alarmın çalması… İkinci model yine aynı mantıkla çalışıyor, ancak eve bir cihaz konuluyor, kişiyi bu cihaz takibe alıyor. İlkinde kişi dar bir alanda çıksa dahi alarm çalabildiği dikkate alınarak, eve bir kutu halinde ikinci cihaz konuluyor. Daha bu kutudan belirlenen sınırlar aşıldığında cihaz alarmını çalarak uyarı veriyor, daha uzağa gittiğinde ise merkezdeki alarmı çalıştırıyor. Ayrıca bu kutu yerinden hareket ettirildiğinde de merkezi uyararak kişinin yerinden kıpırdatmasının önüne geçiyor.’’

 

 • İstanbul’un Şile ilçesindeki kampçılara, sosyal mesafe ve maske kuralını ihlal ettikleri gerekçesiyle kampçılara cezai işlem uygulandı.

 

 • Migros’ta kasiyer olarak çalışan Nergis’in anlattığına göre geçen çalışma arkadaşlarından birinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Ancak buna rağmen çalışanlar işe çağrıldı, market müşterilere açıldı.

 

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, temizlik personeline maskesiz, mesafesiz Covid-19 eğitimi verdi. 24 Haziran itibarıyla Bakanlıkta 67 personel Coronavirus’e yakalandı.

 

 • Fransa’da yeni Coronavirus vaka kümelerinin üçte birinin açılan okul ve üniversitelerden kaynaklandığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre, 899 vaka kümesinin yüzde 31’si okul ve üniversitelerden çıktı. Fransa’nın yetkili doktorlar birliği başkanı Patrick Bouet, “İkinci dalga düşündüğümüzden daha hızlı geliyor” dedi.

 

 • Kuzey ve Doğu Suriye’de son 24 saatte 39 kişide Covid-19 tespit edildi, 2 kişi yaşamını yitirdi. Toplam vaka sayısı 1,398’e, can kaybı 61’e yükseldi.

 

 • Batman’da bir eve koronavirüs denetimine giden doktor saldırıya uğradı. Saldırıda doktorun burnunda kırıklar oluşurken, saldırgan yakalandı.

TOPLUMSAL MÜCADELE– SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Fransa Tabipler Odası Başkanı Dr. Patrick Bouet, haftalık yayınlanan Fransız dergisine ülkedeki koronavirüs tablosuna ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. Salgının ikinci dalgasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Bouet, bu durumun aylarca sürebileceğini, ikinci dalganın beklenildiğinden çok daha erken geldiğini, böyle giderse 3-4 hafta içinde başlayacağını, birinci dalgadan sonra Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere hükümetin genel bir bilanço çıkararak durum değerlendirmesi yapmadığını ileri sürdü. Bouet, Sağlık Bakanı Olivier Veran’ın hafta içinde yaptığı açıklamada gerçekleri dile getirmediğini, salgın karşısında ülkenin tüm taleplere bu sağlık sistemi ile yeteri kadar cevap vermesinin mümkün olmayacağına dikkat çekti. Yaz aylarında ülke genelinde tedbir alınıyormuş gibi yapıldığına dikkat çeken Bouet, “Büyük bir gevşeme yaşandığı bir gerçek. Bu rahatlık virüsün çok hızlı şekilde yayılmasına imkân tanıdı” diye konuştu.

 

 • Partilerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bunun bir ‘siyasi soykırım operasyonu’ olduğunu söyledi. Buldan, “HDP baş eğmedi, baş eğmeyecektir; diz çökmedi diz çökmeyecektir bu da size dert olsun” dedi.

 

 • Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72’nci Büyük Kongresi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldı. Seçimi, “Yaşamdan, sağlık hakkından, meslek örgütümüzden vazgeçmiyoruz” sloganıyla seçime katılan Etkin Demokratik TTB Grubu kazandı. TTB Merkez Konsey Başkanlığı için Şebnem Korur Fincancı’nın belirlenmesi bekleniyor.

YENİ YAŞAM

 • Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), 29’uncu kuruluş yıl dönümünü İstanbul Taksim’de bulunan yeni binalarında gerçekleştirdiği etkinlikle kutladı. Etkinlikte konuşan MKM sanatçılarından Genim İldan, 29 yıl boyunca her türlü baskı ve saldırıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. En son 18 yıl kullandıkları binalarının ellerinden alındığını belirten İldan, buna rağmen yeni bir yer açarak, faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti.

 

 • Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği, koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir ara verdiği kurslarını yeniden başlatmak için kayıt almaya başladı. Dernek, “Gençlerimiz geleceğimizdir. Kültürümüze, sanatımıza, geleceğimize sahip çıkacağız” şiarıyla 10 Ekim’de başlatmayı planladığı kurslar için kayıt almaya başladı. Dernek, Kürtçe dil kursunun yanı sıra, erbane, bağlama, gitar, keman ve folklor dersleri verecek. Yine, daha önce oluşturulan çocuk korosunun çalışması da yeniden başlatılacak.

 

 • Şehba’da gerçekleştirilen Lêlûn Uluslararası Sinema Festivali, 6. gününde de film gösterimleriyle devam etti. Dün sona eren festivalde, dünyanın farklı yerlerinden toplam 58 filmin gösterimi yapıldı. Festivalde yer alan yönetmenler ve uluslararası alanda usta sinemacılar ise festivale tam not verdi. Festivale ilişkin konuşan tertip komitesinde yer alan Cangîn Ebdo, halkın büyük bir heyecanla festivale katıldığını söyledi. Festivalde çizgi filmden, sinemaya kadar çok sayıda eserin sergilendiğini dile getiren Ebdo, Halep’ten dahi insanların festivale katılmak için geldiğini söyledi.

JİN

 • HDP’ye dönük operasyona kadınların yükselen tepkisi ve sebepleri – Zuhal Atlan

HDP’nin eşbaşkanlık sistemi ve kadın özgürlükçü çizgisi diğer sol partileri ve bazı sivil toplum kuruluşlarını da etkiledi ve onlar da bu modeli denedi. Hatta bir dönem sitelerdeki apartman görevlileri de eşbaşkanlık uygulamasını denedi. Doğa ve canlı yaşamına ekolojik perspektiften bakan HDP, bu mücadelesiyle de toplumda karşılığını buldu. Nerede bir orman yangını, nerede bir ağaç katliamı varsa HDP’li kadınlar orada. İşte bu yüzden kadınlar da HDP’ye saldırının aslında kendilerine yönelik bir saldırı olduğunun farkındalar. Bugün kadınların HDP’ye sahip çıkması, kendi özgürlük mücadelelerine sahip çıkmasıdır, geleceklerine sahip çıkmasıdır, iradelerine sahip çıkmasıdır.

 

 • Çocuklar ya tarikata ya imam hatibe

Eğitim-Sen Batman Şube Sekreteri Evin Tekin, 2012’den önceki süreçte eğitimde kadın erkek eşitsizliğine neden olan Kız ve Erkek Meslek Liseleri uygulamasında, kadın öğrencilere meslek liselerinde kadına uygun görülen kuaför, çocuk gelişimi, elişi gibi meslek derslerinin verilmesi, erkek öğrencilere ise motor, marangoz, makine mühendisi vb. meslek derslerinin verilmesi cinsiyetçi ve ayrımcı bir yaklaşım olarak eleştiriliyordu diyor. Tekin, bu iktidarın 2012’de yürürlüğe koyduğu 4+4+4 eğitim sistemi ile bu cinsiyetçi yaklaşımın daha da derinleştirildiğinin altını çiziyor. https://yeniyasamgazetesi.info/cocuklar-ya-tarikata-ya-imam-hatibe/

 

 • Beni kürtaja zorlayan akademisyen okulun tanıtım yüzü oldu

Geçen hafta sosyal medyada, “Boğaziçi Üniversitesi’nden kadınlar, bir erkek hocanın statüsünü kullanarak sistematik şekilde çok sayıda öğrencisiyle birlikte olduğunu, birden fazla öğrenciyi taciz ettiğini fark etti. Yönetime bildirilen hocanın sözleşmesi feshedildi. Kadın dayanışmasıyla, #güzelşeylerdeoluyor” paylaşımını görünce artık az önce sözlerina tanık olduğunuz kadın öğrencinin de duyulması gerektiğini düşündüm. Çünkü, her üniversite yönetimi Boğaziçi Üniversitesi gibi karar vermiyor. Aksine birçok öğrencinin bizzat sözlü olarak ifade ettiği, “sistematik psikolojik tacizi, aynı anda birçok öğrenci ile ilişki yaşama gibi etik dışı” durumları görmezden gelebiliyor. http://m.bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/231616-beni-kurtaja-zorlayan-akademisyen-okulun-tanitim-yuzu-oldu

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Kapitalizm astronomi bilimini zora soktu- Mehmet Ali Döke

2020, kapitalist “ilerleme”nin bir takım acı sonuçlarını yakından yaşadığımız bir yıl olmakta. Küresel salgının yönetilemeyişinden küresel iklim değişikliğine, Avustralya’nın yanıp küle dönmesinden bitmek bilmeyen tropikal fırtınalara kadar her yönden insan hayatına ve ekolojik sistemlere darbe vuran bu çıkmazın belki de ilk anda akla gelmeyen kurbanlarından biri de astronomi bilimi. https://gazetekarinca.com/2020/09/kapitalizm-astronomi-bilimini-zora-soktu/

 

 • Jeotermal santralların tarımı bitirme noktasına getirdiği Aydın’da taşocakları da büyük tehdit. Söke’nin Burunköy mahallesinde 4 yıldır faaliyette olan ve kısa süre önce kapanan taşocağı arkasında tahrip edilmiş büyük bir alan bıraktı. Karacahayır mahallesinde kurulmak istenen taşocağı için verilen ÇED olumlu kararı ise yurttaşların tepkisi sonrası iptal edildi.

EKLER

ABD’den Çin’e küresel piyasanın -Corona- krizine çare sokak ekonomisi – Osman SİRKECİ

Çin’in büyük şehirlerinde devasa fabrikalarda daha çok emek gücüne, beden gücüne dayanan işyerleri Korona krizi ile birlikte peş peşe kapanmaya başlamış ve bir yandan yükselme trendinde olan insansız, robotlarla çalışan fabrikalar çalışmalarını sürdürürken geleneksel üretim metotlarıyla faaliyetlerini sürdüren işyerleri kapanmış, milyonlarca vasıfsız veya az vasıflı Çin emekçisi işsiz kalmıştır. Kısmen köy kökenli olan bu işsizler ilk günlerde köylere dönüş eğilimi gösterseler de artık on yirmi yıl önce ayrıldıkları köylere dönmenin onlar için bir kurtuluş olmayacağı, oralarda bıraktıkları eski yaşama uyum sağlayamayacakları bir başka gerçeklik olarak ortaya çıkmıştır. Çin Komünist Partisi’nin bu durum karşısında geliştirdiği hızlı çözüm ilk olarak Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu’da bir gecede 36.000 yeni seyyar satış tezgâhının kurulmasına izin verilmesi oldu. https://www.bundlehaber.com/detay/2dfc3ddf-0754-4f10-94e4-b55f13606c56?l=1

 

Negatiften pozitife maske

Tüm dünyayı kasıp kavuran, yüzbinlerce insanın ölümüne yol açan ve halen kıyıma devam eden koronavirü, bu iki kelimeyi (pozitif ve negatif) günümüzde iki popüler kelime haline getirdi.  Bu iki kelime, koronavirüs denen belayla birlikte bilen-bilmeyen, köylü-şehirli, okuyan-okumayan velhasılı hemen herkesin yani dünya yüzündeki bütün insanların yaşamına girdi. http://m.bianet.org/bianet/yasam/231627-negatiften-pozitife-maske