Korona Günlüğü 28 Ağustos 2020

GÜNDEM

 • Adil yargılanma talebiyle 238 gündür Ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesi’nde hayatını kaybetti.Avukat Ebru Timtik’in ölüm orucuna başlamasına neden olan mahkeme kararı, dosyada somut deliller olmaması, suçlamanın itirafçı ifadelerine dayanması, savunma avukatlarının beyanlarda bulunamaması, mahkumiyet kararı verilirken savunma avukatlarının salonda bulunmaması gerekçeleriyle eleştirilmiş ve tepki çekmişti.Ülkede hukuğu muhaliflere karşı bir silah olarak kullanan,en masumane talep olan adil yargılanma hakkını dahi kabul etmeyen, Adli Tıp Kurumunun cezaevinde kalamaz raporuna rağmen tahliye etmeyen iktidar bu ölümlerin sorumlusudur.
 • Avukat Ebru Timtik’in ölüm orucunda hayatını kaybetmesi üzerine çok sayıda hukukçu, sanatçı ve siyasetçi devletin tutumunu eleştirdi.Sanatçı Zülfü Livaneli “Ebru’nun göz göre göre ölümü bu ülkede insanlığın, adaletin, vicdanın ölümüdür” dedi. Çok sayıda baro başkanı da Timtik’in talebinin yerine getirilmemesine tepki gösterdi: “Adaleti de vicdanı da katlettiler. Bu bir yargı cinayetidir.”açıklamasını yaptılar. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise tepkisini, “Kötülük, örgütlü kötülük! Tek talebi adil yargılanmak olan bir avukat zulüm ve kayıtsızlık cenderesinde yaşamını yitirdi. Üzgünüz, öfkeliyiz…”
 • Anayasa Mahkemesi, Şırnak Uludere’ye bağlı Kuşkonar ve Koçağılı köylerinin 1994’te askeri uçaklar tarafından bombalanmasıyla yaşamını yitiren 38 kişi ile yaralananların ve yakınlarının yaşam haklarının ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verdi. Yüksek Mahkeme, AİHM’nin 2014’te olayla ilgili verdiği ağır ihlal kararına rağmen, soruşturmada gerekli özenin gösterilmediğini, bu nedenle sorumlular cezalandırılmadan dosyanın zamanaşımı nedeniyle takipsizlikle kapatıldığını da belirledi. Yüksek Mahkeme, bu durumun, benzer yaşam hakkı ihlallerinin önlenmesi açısından yargıya ait rolün zarar görmesine yol açtığına hükmetti. Köylülerin insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele ile karşılaştıklarını bildiren mahkeme, zamanaşımı nedeniyle söz konusu ihlallerin ancak manevi tazminatla giderilebileceğini belirtti. Devlet tarafından üstü örtülmeye çalışılan bu katliyam Tahir Elçi‘nin de yoğun emekleri sonucu kabul edilmek durumunda bırakılmıştır.
 • Faşizmin dozunu arttıran iktidarın kullandığı dilde her geçen gün saldırganlaşmaktadır. AKP Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, ölüm orucunda yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik için “gebermiş” ifadesini kullandı.. İktidar partisine bağlı yerel bir otoritenin yaşamını yitiren Ebru Timtik hakkında “geberdi” demesiyle on binlerce hükümet yanlısının sosyal medyada Ölü bir bedene karşı aşağılayıcı ifadelerle saldırıya geçmesi Ülkedeki linç kültürü ile ilgili korkunç bir tablo sunuyor.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 27 ağustos verilerini açıklmasının ardından SES Diyarbakır Şubesi twitter üzerinden sağlık bakanının açıklamasını alıntılayarak“Dün sadece Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma hastanesinde 15 hasta vefat etti. Neden halkı yanlış bilgilendiriyorsunuz? @drfahrettinkoca“ ifadesini kullandı. Halkı yanlış bilgilendirerek amaçlarının salgını kontrol etmek olmadığını sadece halkı idare etmekolduğunu ve halkın sağlığını hiç umursamadıklarını açıkça gösteriyorlar.
 • Batman valiliği Batman’da bazı gazetelerde batman tabip odasına dayanarak yazılan 51 günde 492 kişinin Covidden öldüğü ile ilgili çıkan haberlere karşı açıklama yaptı.Yapılan açıklama da“Bu süre zarfında toplam ölmün 711 olduğunu bu yüzden toplam vefat sayısı bile bu kadarken coronadan vefat sayısını abartarak kamuoyuna aktarılması gerçeği yansıtmamaktadır.“ denildi. Bu sayının ne kadarının covide bağlı ölümden kaynaklı olduğunu belirtmeyen valilik sadece sağlık bakanlığı verilerine titbar edilmesi gerektiğini belirtti.Valilik bu kadar kısa sürede 711 kişinin öldüğünü belirterek aslında tabip odasının verilerini farkında olmadan doğrulamış oldu.
 • İnşaat Mühendisleri Odası, geçtiğimiz günlerde Giresun’da yaşanan sel felaketi ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada acil çözüm önerileri sıralanırken, İçişleri Bakanlığının “Yaraları saracağız” söylemine de, asıl mesele yaralanmaları engellemek karşılığı verildi
 • “Gül ve düşün” isimli çocuk kitabının bir bölümünde skandal bir tecavüz hikayesi olduğu ortaya çıkması üzerine çok fazla tepki gösterildi.Bu tepkiler üzerine kitabını yazarı özür dilemek durumunda kaldı. Ayrıca kitabın satışının durdulduğunu ve ellerinde bulunan kitapların imha edildiğini belirtti.
 • İpek Er’e yönelik ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçlaması ile hakkında dava açılan uzman çavuş Musa Orhan’ın tahliye edilmesine baba Fuat Er tepki gösterdi. Er, “Ne yapacağımı bilmiyorum. Delil yetersizliğinden serbest bırakılmış. Taciz, tecavüz, mektup ve intihar yetmiyor mu? Daha ne kadar delil lazım?” dedi.
 • Sağlık çalışanları toplu taşıma ve kamuya ait sosyal tesislerden yıl sonuna kadar ücretsiz yararlanacak. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı.Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışanların toplu taşıma ve kamuya ait sosyal tesislerden ücretsiz yararlanma süresi 31 Ağustos’ta sona eriyordu.
 • ABD’deki North Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Covid-19’da obezite ağır geçirme ihtimalini iki kat, ölüm riskini yüzde 50 artırıyor
 • Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünya genelinde en az 463 milyon çocuğun corona virüsü (Covid-19) salgını döneminde uzaktan sanal eğitime erişimi olmadığını bildirdi.

  MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ- SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, salgından kaynaklanan sosyal etkileşim eksikliğinin pek çok kişinin psikolojisini derinden etkilediğini söyledi.
 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 24.6 milyonu geçti. Son 24 saatte 6 binin üzerinden kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedetti. Toplam can kaybı 835 bin sınırına dayandı.
 • Yeni vaka sayısında tırmanış devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 273 bin 314 oldu. Günlük vaka sayısının yüksek olduğu coğrafyada çok büyük değişiklik yok. Hindistan’da yeni vaka sayısı 76 bini, Arjantin’de 10 bini geçti. ABD (46.3 bin), Brezilya (42.4 bin), Kolombiya (9.8 bin) ve Meksika (8.6 bin) yeni vaka bildiriminin en yüksek olduğu ülkeler arasında.
 • Fransa’da yeni vaka sayısı tırmanışa geçti. Son 24 saatte 6 bin 111 kişiye Covid-19 tanısı konuldu. Günlük vaka sayısı İspanya’da 3 bin 781, Almanya’da 1,565 ve İtalya’da 1,411 kişi ile yükselme trendine girdi.
 • Son 24 saatte Türkiye’de yeni vaka sayısı 1,491 kişi oldu. Covid-19 nedeniyle 26 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 17 bine dayandı. Ağır hasta sayısı 862 kişiye yükseldi. Hala dünya ortalamasının 5 katı daha fazla ağır hastaya sahip olduğumuzu ne yazık ki tekrarlıyoruz. Test sayısı 106 bini geçti. Paralı test yapılmasına izin verilmesi ile halk özel hastanelere akın etti.
 • Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük Covid-19 testi yapılan kişi sayısında 106 bini geçse de uzmanların testlerin hangi kriterlere göre kimlere uygulandığının açıklanması talebi henüz karşılık bulmadı, belirti göstermeyen temaslı kişilere test yapılmadığı şikayeti artıyor. Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç “Üretim alanında çalışan işçiler ve emekçiler, test yaptırabilmek için ancak tanıdığını, eşini dostunu araya sokarak test yaptırabildiğini söylüyorlar. ‘İlla torpilli birini bulup araya sokmam mı gerekiyor test yaptırmam için’ diyorlar” ifadelerini kullandı.
 • Sağlık Bakanlığı, Covid-19 testi yapan bazı özel hastaneler ile laboratuvarların test sonuçlarını bakanlığın sistemine girmediğini ve bu nedenle de filyasyon çalışmalarında aksaklıklar yaşandığını duyurdu. OHSAD ise bakanlığın açıklamasına “Yurttaşlardan fazla test ücreti alındığını” da ekledi. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı “Covid-19 yetkilendirilmiş tanı laboratuvarları” listesindeki 211 laboratuvardan 57’si özel laboratuvarlar ile özel hastanelerde bulunan laboratuvarlardan oluşuyor.
 • İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray: ‘’25 Ağustos 2020’de Malatya’da 28 ölüm vakası varken, aynı gün Türkiye genelinde 18 ölüm vakası bildirilmiştir. Gerçeklerin gizlenmesi mümkün olmadığına göre bu şeffaflık dışı yöntem derhal terk edilmelidir. Gaziantep’te sadece bir mezarlığa bir günde Covid-19 pozitif olan tam sekiz kişi defnedilmiştir. Doktorlara nefes darlığı, solunum yetmezliği ve yutkunma güçlüğü olmayan Covid-19 pozitif hastaları yatırmamaları, evlerinde takip etmeleri talimatı verilmiştir.’’
 • Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada önceki gün virüs bulaşan okul sayısı 34’ken, dün bu sayıya 46 okul daha eklendi. Böylece Covid-19 görülen okul sayısı 80’e yükseldi.
 • Adalet Bakanlığı’ndan adliyeler için yeni Covid-19 uyarısı: Kalabalıklaşma önlensin
 • Samandağ’da bulaş ve teması önlemek amacıyla pazar yerleri kapatıldı.
 • HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, pandemi hastanelerinde hekimlerin istifa ettiğini söyleyerek, “Çünkü çok ağır bir yük altındalar. Maddi ve manevi olarak haklarını alamıyorlar” dedi. Gergerlioğlu, “Doktor istifalarını kabul etmemekle bu işin altından kalkamazsınız. Tabipler Birliğinin önerilerini yerine getirmekten başka çare yoktur” ifadelerini kullandı.
 • Fransa Başbakanı Jean Castex, halihazırda “kırmızı bölgeler” arasında sayılan Paris’te maske takmanın zorunlu hale geleceğini açıkladı. Bu kapsamda şehirde, okula giden öğrencilere ve devlet yardımı alanlara 500 bin ücretsiz maske dağıtılacak. Bu hafta ülkenin güneyindeki Marsilya’da da maske takma zorunluluğu getirilmişti.
 • Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında 4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Şehirlerarası seyahat de yasaklandı. Ülkede toplam vaka sayısı 11 bin 834’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 210’a ulaştı.
 • Dünya’da korona virüsü vakalarının en çok görüldüğü ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’nde salgının başından beri 1079 sağlık çalışanı öldü. Korona ,virüsü salgını nedeniyle ölen sağlık çalışanları arasında Amerika’da yaşayan azınlıklar çoğunlukta. Ölümü raporlanan 1079 sağlık çalışanından, kişisel bilgileri paylaşılan 177 kişinin incelendiği araştırmaya göre ölen sağlık çalışanlarının yüzde 62,1’inin siyah, Latin Amerikalı, Asyalı veya yerli Amerikalı ve yüzde 30,5’inin ABD dışında doğan göçmenler olduğu belirlendi. Bu sonuçlar ırkçılığın ve sınıfsallığın pandemi koşullarında yarattığı ağır yıkıma ilişkin ciddi veriler sunuyor.
 • Arjantin, koronavirüs salgını nedeniyle dünyada en katı sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı ülkeler arasında yer alıyor.
 • Mart ayında yürürlüğe sokulan sokağa çıkma kısıtlamaları, en katı şekilde ülke nüfusunun yüzde 40’ının yaşadığı başkent Buenos Aires bölgesinde uygulanıyor. Alınan önlemler vaka sayısını ve can kaybı oranını kontrol altına almış gibi görünse de, bir dizi sosyal, ekonomik ve psikolojik sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Ülkede bu hafta itibarıyla vaka sayısı 350 bini geçti. Arjantin, en fazla vaka sayısının olduğu ilk 15 ülke arasında yer alıyor. Toplam can kaybı ise 7 bin 300 civarında. Bu anlamda Arjantin; Brezilya, Şili, Kolombiya gibi komşuları ve birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi durumda.
 • Bilim insanları, en koruyucu ve etkili maskeyi tespit etti. Japon bilim insanları Coronavirus salgınının yayılmasını ve bulaşmasını engellemek için kullanılan maskeleri karşılaştırdı. Fugaku isimli süper bilgisayarın yaptığı analize göre pamuk kullanılarak örülen maskelerin kullanılmasının bir faydası olmadığı ortaya çıktı. Yapılan incelemeler sonucunda kullan-at tarzında üretilen tıbbi maskelerin en koruyucu ve etkili maske olduğu tespit edildi. İncelemede pamuk ve polyesterden yapılma maskelerden daha güvenli olduğu tespit edilen cerrahi tipi maskelerin kişi öksürdüğü zaman daha az damlacığı dışarı attığı belirlendi. Cerrahi maskelerde hava damlacıklarının salınma oranı yüzde 10 olarak belirlenirken polyester ve pamuklu maskelerde bu oranın yüzde 40 olduğu kayıtlara geçti.

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Amed Emek ve Demokrasi Platformu, ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtikve Aytaç Ünsal, için basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada“ İktidar avukatların adil yargılanma talebine kulaklarını tıkayarak, ölümleri izliyor. Açlık grevlerine götüren süreçte çözülmesi gereken sorunları çözmeyen siyasi iktidar ölümlerden sorumludur. Emek ve Meslek örgütleri olarak öncelikle; Av.Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal’ın da yaşamına mal olmadan bu yaklaşıma derhal son verilmesini, talepleri kabul edilerek yaşam haklarının korunması çağrısında bulunuyor, her kesimi   duyarlı ve sorumlu olmaya, iktidarı geç olmadan gerekli adımları atmaya davet ediyoruz!“ denildi.Açıklamadan  sonra akşam vaktinde avukat Ebru Timtik hayatını kaybetti.
 • Ölüm orucunun 238. gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik için bugün İstanbul Barosu önünde anma düzenlenecek. Burada açıklama yapan Timtik’in meslektaşlarından avukat Sinan Zincir, “Ölüm orucu direnişinin 238’inci gününde Ebru ablamızı, yoldaşımızı kaybettik. Ebru bu toprakların demokrasi mücadelesi ve devrim mücadelesinin bir şehididir. Andımızdır. Her yerde dile getirdik dile getirmeye devam edeceğiz anılarına sahip çıkacağız” diye konuştu.
 • HDP Merkez Yürütme  Kurulu (MYK), ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik’in yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Öfkeliyiz, üzgünüz!” başlığıyla yapılan açıklamada, daha önce ölüm orucunda yaşamını yitiren Helin Bölek, İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak hatırlatıldı. Açıklamanın devamında, “Aytaç’ı hep birlikte yaşatmalıyız. Aytaç Ünsal’ın hayatı iktidarın insafına terk edilmemeli ve daha fazla duyarlılık gösterilmelidir” denildi.
 • Dicle Üniversitesi Hastanesi’nin bir katında bulunan tüm kliniklerin süresiz bir şekilde sayısı sadece 24 olan aile hekimliği asistanlarına devredilmesine aile hekimleri tepki gösterdi.Başhekim yardımcısı Doç. Dr. Recep Dursun, söz konusu çalışma planını diğer branşlarla eşitlendiğini söylüyor ancak aile hekimleri, kendilerine yönelik ağır çalışma şartlarını tesadüfen öğrendiklerini açıkladı.Aile hekimleri asistanları yaptıkları açıklamada eğitim haklarının engellenmemesi ve yoğun virüs yüküne maruz kalmamak için eşit çalışma talep ettiklerini belirttiler.
 • Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük Covid-19 testi yapılan kişi sayısında 100 bine ulaşılmasına karşın Türk Tabipleri Birliğinin testlerin hangi kriterlere göre kimlere uygulandığının açıklanması talebi henüz karşılık bulmadı. Türk Tabipleri Birliği, temaslı kişilere semptom göstermese de test yapılması gerektiğini belirtirken Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç Covid-19 testi sürecinde sahada yaşanan sorunları anlattı. Üniversite ve pandemi hastanesi ilan edilmeyen hastanelerde PCR testlerinde kullanılacak kit erişim sorunlarının devam ettiğini belirten Karakoç, “Üretim alanında çalışan işçiler ve emekçiler, test yaptırabilmek için ancak tanıdığını, eşini dostunu araya sokarak test yaptırabildiğinisöylüyorlar. ‘İlla torpilli birini bulup araya sokmam mı gerekiyor test yaptırmam için’ diyorlar” ifadelerini kullandı.
 • TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adıyaman, Sağlık Bakanı Koca’ya yüz yüze görüşme talebiyle gönmektup gönderdi., Mektubun içeriğinde” Sayın Bakan, Türkiye’de, Covid-19 hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren hekimlerin sayısı, 5’i Ağustos ayında olmak üzere, 32’ye ulaştı. Bugüne kadar önerilerimiz, yaptığımız uyarılar dikkate alınıp gerekli düzenlemeler yapılmadığı için ülkemizde hastalanan ve ölen sağlık emekçilerinin orantısı, dünya ülkeleri arasında maalesef ilk sıralarda yer almaktadır.”  ifadeleri yer almaktadır.
 • Türk Tabipleri Birliği, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” genelgesine ilişkin açıklama yaptı.Yapılan açıklamada,  işverenlerin öncelendiğini, kamu çalışanı emekçilerin ise yöneticilerin keyfiyetine bırakıldığını belirtti.Açıklamanın devamında“ Söz konusu genelge de dahil olmak üzere, ülkemiz genelinde ne çalışma yaşamı ne sağlık ne eğitim ne de üniversite vb. herhangi bir alana yönelik olarak bütünlüklü, bilimsel bilgiye dayalı ve toplumsal gereksinimleri önceleme özelliklerini birlikte taşıyan herhangi bir kamusal düzenleme gerçekleştirilmedi.Genel bütçeden doğrudan kamusal mali destek kararıyla işverenler öncelenirken, tüm emekçiler, esnaf ve işsizler görmezden gelindi. Çalışma koşullarına ve çalışanlara yönelik düzenlemelerde de özel sektör, tarım sektörü ve kayıt dışı alanlar yok sayıldı.”
 • DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler konulu Genelge’ye dair yaptığı açıklamada, “Kamuda çalışanlar da, özel sektörde çalışanlar da insandır. Bu ülkenin eşit ve emekçi yurttaşlarıdır” dedi.

YENİ YAŞAM İNŞASI  

 • Sarıgazi Halk Festivali Örgütleme Komitesi bileşenleri yıllar sonra gerçekleştirilecek halk festivali için hazırlık toplantısı düzenledi. Toplantı HDP Sancaktepe İlçe Örgütü’nün binasında gerçekleşirken, toplantıya çeşitli yöre dernekleri ile sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı. Sarıgazi halkı festivali bu sene İnsanca bir yaşam için, başka bir dünya mümkünsloganı ile örgütlüyor. 19-20 Eylül tarihlerinde halkla buluşacak Sarıgazi Halk Festivali kapsamında paneller, resim sergileri, evrim atölyeleri, tiyatro ve konserler gerçekleştirilecek. Ayrıca festival kapsamında halk kürsüleri ve kadın yürüyüşü örgütlenecek.Festival komitesi Halkevleri, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği’nden (AKA-DER) oluşuyor.
 • Kot kumlama işçiliği yaparken akciğerlerinin yüzde 46.2’sini kaybeden Bego Demir, “temiz giysi” mücadelesiyle üretim hareketi başlattı. Bu üretim hareketi, insana ve doğaya zarar vermeyen ve uzun süre kullanılabilen “temiz pantolonlar” üretiyor.Bego demir 2008 yılında Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi’ni kurmuş. Komitenin yürüttüğü mücadele sonucunda, Türkiye’de kot kumlama 2009’da yasaklandı. Meslek hastalığı listesine alınan silikozisin tedavisi ücretsiz verilmeye başlandı. Ayrıca 2011 yılında bütün silikozis hastalarına emeklilik hakkı tanındı. 2018’de ise Temiz Giysi Ağı’nın Türkiye ayağını kurmuş ve kot kumlama işçileri için başlattığı mücadeleyi tekstil sektörünün tamamını ele alacak şekilde genişletmeye karar vermiş. Tekstil sektörünü “temiz giysi” üretmeye teşvik etmek için yola çıkan kampanya, “temiz giysi”yi şöyle tanımlıyor: “Çevreye doğaya zarar vermeden, çocuk işçi çalıştırılmadan, işçi emeği sömürülmeden, iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınarak, sendikalı işçinin ürettiği bir giysi.”

  JİN

 • Türkiye’nin ‘kadın cinayetleri’ haritası – Hatice Meryem

Türkiye’de son yirmi yılda her meslek ve statüden binlerce erkek cinayet işledi; kadınlara ve çocuklara cinsel ve fiziksel şiddet uygulayıp istismarda bulundu. İstanbul Sözleşmesi’nin imzalandığı tarih olan 2011 yılından itibaren kadın cinayetlerinin her yıl arttığına dair bir yanılgı var. Haritadaki rakamlara bakacak olursak, gerçek bize tam tersini söylüyor. Gerçek bize şunu söylüyor: İstanbul Sözleşmesi’nin -en uygulanmamış veya yetersiz uygulanmış hali dahi- işe yarıyor! Gelin faydası sonuçlarıyla kanıtlanmış bu sözleşmeyi uygulamaya devam edelim. Titizlikle, kararlılıkla. “Daha fazla kadın ölmesin, İstanbul Sözleşmesi yaşatır!” diyelim. https://www.gazeteduvar.com.tr/konuk-yazar/2020/08/27/turkiyenin-kadin-cinayetleri-haritasi/

 •  Şanatçı Melek Mosso Aqua florya’da verdiği konser sırasında ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ dediği ve kadınlara yönelik cinsel saldırılara karşı konuşma yaptığı için sahneden indirildi. Melek mosso yaptığı açıklamada“ Bugün Musa orhan, tecavüzcü bir adam salıverildi ama ben bu tür cinayetler bu tür tecavüzler olmasın diye sesimi çıkarttığım için istanbul sözleşmesi yaşatır dediğim için sahneden indirildim. Bu nasıl bir ahlaki değer….“
 • ‘İstanbul Sözleşmesi tartışmaları şiddete teşvik ediyor’ –Nilüfer Bulut

 Kadına yönelik şiddetle mücadele etmek için oluşturulmuş İstanbul Sözleşmesi, diğer adıyla Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi son dönemde Türkiye’de sıkça tartışıldı. Türkiye tarafından imzaya açıldığı ilk gün olan 11 Mayıs 2011’de imzalanan ve 14 Mart 2012 tarihinde onaylanan, 45 Avrupa Konseyi üyesi ülke tarafından imzalanmış olan sözleşme hükümet kanadından kimi isimler tarafından gelenekleri tehdit ettiği, aileyi yıktığı ve eşcinselliği meşrulaştırdığı şeklindeki gerekçelerle tartışmaya açıldı ve sözleşmeden çekilebilineceği söylendi. Pek çok kadın örgütü ve feministler ise sözleşmeyi tartışmaya açan söylemlere karşı gerek sosyal medyada gerekse de pandemi koşullarına rağmen sokaklarda eylemler yaptılar, broşürler dağıttılar, bilinçlendirme çabaları ürettiler. Sözleşmenin eksiksiz uygulanmasını talep ettiler.  https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2020/08/28/istanbul-sozlesmesi-tartismalari-siddete-tesvik-ediyor/

 • Diyarbakır’ın Hani ilçesi Çukur Mahallesi’nde yaşayan 21 yaşındaki bir kadının, yakın akrabası olan beş erkeğin sistematik olarak tecavüzüne maruz bırakıldığı ortaya çıktı. 2019 yılında yaklaşık bir yıl boyunca tecavüzüne maruz kaldı. Hamile olduğunu öğrenen kadın bu kişiler hakkında şikayetçi oldu. Kadına şikayetini geri çekmesi ve kendisine tecavüz eden erkeklerden biri ile evlendirilmesi yönünde baskı ve tehditlerde bulunulup, para teklif edildiği de öğrenildi.

 SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Fırsatlar, sorunlar, çözümler… Üçüncü Yol ve demokratik siyaset – Doğan Amed

Türkiye’nin de dahil olduğu kapitalist sistem tarihsel bir eşikten geçiyor. Kapitalist sistem veya diğer adıyla Kapitalist Modernite’nin yapısal özelliklerinden kaynaklı krizleri ve tıkanması hiç bu kadar görünür, somut ve belirgin olmamıştı dense yeridir. Sistemin hegemon gücü olan Amerika’dan tutun sistemin en ücra köşelerine dek yayılan kriz, en çok da Türkiye gibi despot rejimlerle yönetilen ülkelerde kendisini gösteriyor.

Çığ gibi artan işsizlik ve bağlı olarak yoksulluk, her tarafı saran yolsuzluk, it dalaşından öteye gitmeyen burjuva siyasetinin lümpen bir hal alması, yükseltilen milliyetçilik, içeride ve dışarıda tek enstrüman olarak savaşın yüceltilmesi, halklara düşmanlık, kendisinden olmayanlara nefret saçılması ve daha birçok şey yaşanan kriz ve tıkanmanın somutlaşmış hali olarak önümüzde belirmiş durumda. Herkes tarafından sorulan, merak edilen şey; bu eşiğin geçilip geçilemeyeceği, geçilecekse nasıl ve neyle geçileceği, geçildikten sonra neyle karşılaşacağımız, geçilen eşiğin eşik öncesini aratıp aratmayacağıdır.

https://gazetekarinca.com/2020/08/firsatlar-sorunlar-cozumler-ucuncu-yol-ve-demokratik-siyaset-dogan-amed/

 • Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün 28 Eylül itibariyle Aydın’ın Didim ilçesinde deniz patlıcanı avını serbest bırakması tepki topladı. Didim Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Saime Özarslan, deniz patlıcanlarının denizleri temizleyen bir çöpçü olduğunu belirterek, avlanmasının denizlere zarar vereceğini dile getirdi. Didim’in ekosistemine zarar veren birçok projeye izin verildiğini ifade eden Özaslan, 2011 yılında Mendereste, dalyan balıkçılığın yapıldığı özel kuş ve balık türlerinin yaşadığı bölgeyi,  Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi yapılmasına yönelik mücadele ettiklerini ve balık çiftlikleri ile ilgili her biri yılda bin ton parça parça balık çiftliklerini kurulacağı bilgisini aldıklarını söyledi. Didim’de balık çiftlikleri kurulduktan sonra korkunç bir kirliliğin baş gösterdiğine dikkati çeken Özaslan, balıkların bölgeyi terk ettiğini, dalış yapanların da aynı kirlilikten şikâyet ettiklerini dile getirdi.

 EKLER

 • Çoklu baroda yeni baro kuruluşunu olanaksız kılan paradoks-Mert Er Karagülle

 Yeni baro tüzel kişilik kazanmadan genel kurul toplayamaz, organ seçimi yapamaz. (TBMM Genel Kurulu’nda eklenen cümleye göre ise) Genel kurul toplamadan ve organ seçimi yapmadan kuruluşunu tamamlayamaz, tüzel kişilik kazanamaz. Maddenin bu haliyle; “Beş binden fazla avukat bulunan illerde asgari iki bin avukatla bir baro kurulabilir.” hükmünün hayata geçirilmesi olanaksızdır. https://www.gazeteduvar.com.tr/konuk-yazar/2020/08/28/coklu-baroda-yeni-baro-kurulusunu-olanaksiz-kilan-paradoks/

 • Kayıp nesil: Y kuşağı ne olacak?- Kadir Demiryürek

Bugünlerde siyasiler “Z kuşağı”na yoğun ilgi gösteriyor. Oylarını alabilmek için… Peki ya onların anneleri, babaları, ağabeyleri, ablaları olan bizler, yani “Y kuşağı” ne olacak? Yönetenler için öylece ekonomik sisteme eklemlenen sayılardan ibaretiz. Ancak gerçekte bundan daha fazlasıyız. Sanki hiç yokmuşuz gibi davranılan ülkemizde, sayımız 25 milyon civarında. Dönüşümlerin krizleriyle büyüdük.

https://www.gazeteduvar.com.tr/konuk-yazar/2020/08/28/kayip-nesil/

GÖRÜŞLER

 • Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç,Covid-19 salgınının gidişatına ilişkin,  Bakanlığın açıkladığı 1500’lü rakamlar var ama bu rakam Ankara’nın rakamı bile değil. Vaka sayısı çok fazla, dört pandemi hastanesinin tamamı dolu, yatak kalmadı.” değerlendirmesinde bulundu. Açıklamanın devamında“ Covid servisinde çalışan arkadaşlarımız her gün yeni servislerin Covid servisine dönüştürüldüğünü ve yetmediğini anlatıyor. Pandemi hastanelerinin önünde hastalar kuyrukta bekliyor. Çalışanlar da yıprandı. Temmuzda anket yaptık. Ankete katılan hekimlerin üçte biri tükendik diyor, sağlıkçıların üçte biri depresyonda olduğunu söylüyor, bütün bunlara rağmen Ankara’da sağlık çalışanlarının hiçbirine ek ödeme iki aydır yapılmıyor. OECD verilerine göre yüz bin kişiye en az hekim düşen ülke biziz. Oysaki ülkede atama bekleyen hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni, hekim var, halen güvenlik soruşturmaları nedeniyle hekimler atama bekliyor. Kamusal acil sağlık krizi yaşanırken iktidar, halen sağlık emekçilerini atamıyor, hukuk garabeti yaşanıyor.” diye konuştu.