Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 27 NİSAN 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 27 NİSAN 2020

GÜNDEM

 • Geçtiğimiz hafta ‘bağışıklık pasaportu’ uygulamasına başlayan Güney Amerika ülkesi Şili, Dünya Sağlık Örgütü’nü (DSÖ) alarma geçirdi.  DSÖ, koronavirüse yakalanıp atlatanlarla ilgili kritik bir uyarıda bulundu. ‘Bağışıklık Pasaportu’ gibi uygulamaların risk doğuracağını savunan DSÖ, İyileşenlerin yeniden hastalık geçirmeyeceğine dair henüz bir kanıt yok açıklamasını yaptı. Şili’den uygulamayı durdurmasını istedi.
 • Corona virüsü salgının cezaevlerine sıçradığına dikkat çeken insan hakları ve hukuk örgütleri, AYM’nin infaz yasasının iptali yönündeki başvuruyu “yaşam hakkı” önceliğini gözeterek acilen karara bağlaması gerektiğini ifade etti.
 • Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), Dünya Penguenler Günü (26 Nisan) nedeni ile türleri tehlike altında olan penguenlerin korunması çağrısı yaptı. ‘Penguengiller familyasının öne çıkan türlerinden biri olan Antarktika’nın yerlileri imparator penguenler, Uluslararası Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’nde ‘tehdide açık türler’ arasında yer alıyor. Güney Okyanusu ve Antarktika’nın parça buzullarında yaşayan yaklaşık 300.000 imparator penguen olduğu tahmin ediliyor. Ancak, kıtanın bazı bölgelerinde nüfusları yüzde 50’ye kadar gerilemişken, bir koloni ise tamamen yok oldu. Deniz buzullarında yaşamlarını sürdüren imparator penguenler için en önemli tehdit, dehşet verici bir boyuta ulaşan iklim değişikliği. 
 • Bilim insanları, Erdoğan’ın, Ramazan Bayramı için normalleşme mesajı vererek “Milletçe çifte bayram yapacağımızı umut ediyoruz” ifadelerine ilişkin: “Eğer ‘kontrol altına aldık’ dersek ve halkta rehavet oluşursa, bu süre içinde tekrar ikinci piki görürüz” diye uyardı.
 • Koronavirüs salgını sürecinde AKP iktidarı sermaye kesimlerine destekler sunarken, tarımsal alanda değişikliğe hazırlanıldığının işaretlerini veriyor. Küresel şirket ve GDO’nun mimarı Pioneer’in tohumları yerli tohum diye dağıtılıyor.
 • Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi, Kuzey Kutbu üzerinde bulunan ozon tabakasında gözlenen en geniş deliğin kapandığını duyurdu. Bilim insanları, ozon tabakasındaki deliğin kapanmasının Covid-19 salgınıyla azalan karbon salınımıyla büyük bir ilişkisi bulunmadığını, Kuzey Kutbu’nda görülen düşük sıcaklıkların etkili olduğunu düşünüyor.
 • Hindistan’da Covid-19 vaka sayısı hızla artarken iktidardaki milliyetçi Hindistan Halk Partisi (BJP) üyeleri, Müslümanları yeni tip koravirüsü yaymakla suçluyor. Ülke genelinde çok sayıda Müslüman kendilerine yönelik düşmanlığın arttığını, eczane ve marketlere kabul edilmediklerini ifade ediyor. Telangana eyaletinde bazı hastanelerin, Müslümanların sağlık kurumuna girişini reddettiği belirtiliyor.
 • The Guardian, “Trump’dan Erdoğan’a, salgında en kötü davranan liderler” başlıklı bir makaleye yer verdi. Gazetenin editörlerinden Simon Tisdall imzasını taşıyan makalenin ‘salgında kötü liderler listesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da var.
 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, iller arasındaki adres bildirimi tescil işlemlerinin, Corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler kapsamında 11 Mayıs’a kadar durdurulduğunu açıkladı.
 • İsrail Sağlık Bakanı Yaakov Litzman, Corona virüsü salgınına karşı uyguladığı politikalar nedeniyle aldığı eleştiriler sonucu görevinden istifa etti.
 • Korona virüs hastalarının ‘dezenfektan enjekte edilerek iyileştirilmesi’ önerisiyle infial yaratan ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki salgına ilişkin her gün canlı yayınlanan basın brifinglerine katılmama kararı aldı. Trump’ın bu kararı, danışmanlarının kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde kampanyasına zarar verdiğini söylemesi sonucu aldığı belirtiliyor.
 • Covid-19 farklı dalgalarla gelebilir. Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’nden (CIRI) virolog Bruno Lima, bazı solunum yolu virüslerinin sezonluk etki göstermekle birlikte tropikal bölgelerdeki varlığını yıl boyu koruduğunu söyledi. Lina, virüs salgınlarının ortalama olarak 2 ila 3 ay sürdüğünü ancak salgının birçok dalgada ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor. 

MEVCUT DURUM

 • Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam saatlerinde açıkladığı verilere göre Covid-19 tanısı konulanların sayısı 110 bin 130‘a yükseldi. Türkiye’de can kayıpları 2 bin 805’e çıktı. Dünyada koronavirüs vaka sayısı3 milyona yaklaşıyor, hastalıktan ölenlerin sayısı 200 bini aştı.
 • İspanya ‘da Covid-19 hasta sayısı ve ölümlerde azalma başladı.
 • Britanya’da Covid-19 pozitif hasta sayısı ve can kayıpları artmaya devam ediyor.
 • Çin’in Wuhan kentindeki hastanelerde, virüs nedeniyle tedavi gören tüm hastaların iyileşerek, taburcu edildi, hastanelerde virüslü hasta kalmadı.
 • Mehmet Merç, İstanbul’da bulunan KT Deri işçisi, Deriteks üyesi, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.
 • Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Maksempınar Mahallesi’nde korona virüsü vakalarında artış olması sebebiyle mahalle karantinaya alındı.
 • Hakkari’nin Kırıkdağ ve Çanaklı köylerinde korona virüsü tespit edildi. Bunun üzerine Hakkari Valiliği, köylerin 14 gün süreyle karantinaya aldı.

ÖNLEME VE KORUMA

 • Rojava’nın Haseke kentinde üç mühendis, kısıtlı imkanlarına rağmen koronavirüsle mücadelede hayati önem taşıyan solunum cihazı üretti. Sağlık çalışanlarının taleplerine göre cihazın özelliklerini arttırabileceklerini kaydeden Umran Mehmûd, “Mobil üzerinden cihazda oluşabilecek sorunları halledebiliyoruz. Hastalar ellerindeki telefonlarla cihazın ayarlarını değiştirebilecek. Bu cihaz doktorlar tarafından kontrol edildikten sonra hizmete sokulabilecek. Özerk Yönetim yetkililerinin de yakında cihazı görmek için gelmelerini bekliyoruz. Herkese yardım eli uzatmaya hazırız.‘
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı , Engelli ve Yaşlı Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşların, yeni tip Korona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgınına karşı yeni tedbirler aldığını duyurdu.
 • TTB Covid-19 İzleme Grubu Üyesi Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, maske kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı. Özlem Azap, kullanılan maskelerin tehlike saçtığını belirterek “Maskeyi mümkün olan en kısa sürede kulağımızın arkasındaki lastiklerinden tutarak çıkardıktan sonra bir plastik poşete koyup çöpe atacağız. Plastik poşet yoksa belki kirli bir kağıda sarılabilir. Kişi hangi hastalığı taşıyorsa bunun hepsi maskelerin iç kısmına ulaşmış oluyor. Bunu çevreye açık bir şekilde atmak asla kabul edilebilir bir şey değil” dedi.‘‘Maske hastalığı belirtisiz geçirenlerin bulaştırıcılığını engellemek amaçlı kullanılmalıdır.En az 1 metre olması gereken fiziksel mesafe korunamıyorsa kullanılmalıdır.Maskeler tek kullanımlıktır , havalandırılmaz, yıkanmaz.Bez maskeler 60 derece sıcaklıkta deterjanla yıkanması yeterlidir.Sağlık çalışanları dışındakiler bez maske kullanabilir. TTB’nin web sayfasında evde bez maske yapımı bilgilerine ulaşılabilir.Eldiven kullanımı yalancı korunma hissine yol açıyor ve elleri temizlemeyi  zorlaştırıyor.‘‘
 • ABD’de korona virüs vakasının en çok görüldüğü yer olan  New York eyaletinde eczanelerin test yapmasına izin verileceği açıklandı.
 • Suudi Arabistan’da korona virüsü salgınına karşı tedbir kapsamında ilan edilen sokağa çıkma yasağı hafifletildi. Ancak sokağa çıkma yasaklarının hafifletilmesi, sosyal mesafelenme önlemlerinin korunamadığı spor merkezleri ya da restoranlar gibi yerlerde geçerli olmayacak. Mekke ve Medine şehirleri ile daha önce karantina alınan mahalleler karantina altında kalmaya devam edecek.
 • İtalya Başbakanı, imalat ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmeleri 4 Mayıs’ta yeniden açmayı planladıklarını aktarırken, insanların toplu olarak bir arada bulunduğu restoran, bar gibi işletmelerin ise bir süre daha kapalı kalacağını açıkladı. Conte, okulların ise eylül ayına kadar kapalı kalacağını duyururken, “Önceliğimiz ekonominin önemli parçaları olan imalat ve inşaat sektörünü 4 Mayıs’tan itibaren faaliyete geçirmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
 • Guardian, Avustralya’da Pazartesi’den itibaren kapalı mekanlarda 10 kişinin temaslı aktivitelerden kaçınmak üzere bir araya gelebileceği kararı aldığını, piknik, balıkçılık, tırmanma ve kampçılık gibi aktivitelerin yapılmaya başlanabileceğini yazdı.
 • Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Zooloji Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, son dönemde gündemde olan çekirge istilasına karşı ilaçlama yapılması halinde 50’ye yakın türün zarar göreceğini söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Diyarbakır’da sağlık platformu ulaşabildikleri COVİD-19 (+) sağlık çalışanı sayısının 54 olduğunu açıkladı.
 • Ankara Tabip Odası COVİD-19 (+) sağlık çalışanı sayısının 178 olduğunu açıkladı.
 • Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi gören akciğer kanseri olan koronavirüslü bir hastanın hayatını kaybetmesi sonrasında hasta yakınları doktor Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Kadın doktoru oksijen tüpüyle kovaladı. Doktor Genç, yaşadıklarını Twitter’dan anlatıp yardım istedi.
 •  Avukat Tennur Koyuncuoğlu  ve Av. Hikmet Koyuncuoğlu  Sağlıkçıların Covid-19 nedeniyle ölümünde devletin sorumluluğuna dair açıklama yaptı.

SAĞLIK MUHALEFETİ

TOPLUMSAL MÜCADELE

 • Beşiktaş Dayanışma Ağı, yurttaşların salgın süresince zorunlu ihtiyaçlar konusunda mağdur olmaması için devletin acil ihtiyaçları karşılaması gerektiğini belirtti.  “Barınma, beslenme, elektrik, su gibi kullanımlar yaşamsal öneme sahip olup içinde bulunduğumuz süreçte mahrumiyet yaşamaması gereken temel ihtiyaçlardandır. Mevcut Covid-19 salgını nedeniyle çalışma olanağının bulunmaması; ancak hali hazırda devam eden faturalar doğal haz olarak sözleşmelere bağlılık ilkesinin ortadan kalkması sonucunu doğurmuştur. Yurttaşların gerek pandemi sürecini sağlıklı atlatabilmeleri gerekse temel insani ihtiyaçlarından yoksun kalmamaları için devletin söz konusu tüketim bedellerine ilişkin sosyal devlet ilkesi gereği mağduriyetleri giderici ve asgari bir yaşam düzeyi sağlamaya yönelik tedbirler alması acil, elzem bir mecburiyettir” ifadelerine yer verildi.
 • Ekoloji Politik Covid-19 pandemisinin değerlendirmesini yaptı. Sistemin dayattığı gibi pandemiyi tıbbileşmiş olarak karşılamak yerine altında yatan gerçekleri deşifre ederek ekoloji-politik mücadeleyi genişletmenin ve daha örgütlü hale getirmenin yollarını önümüze koymalıyız. Ekoloji Politik perspektif ile kapitalizme karşı yeni yaşamın inşasını, dayanışmayı, toplumsal örgütlenmeyi sağlamaya zorunluyuz. Dayanışmayı büyütmeye ve örgütlenmeye çağırdı.( Ekler )
 • Şili’de 1970 yılındaki seçimler yaklaşırken, komünistler ve sosyalistler müral ressamlarından oluşan “tugaylar” kurdular. Meksika ve Küba’daki devrimci müral ve afiş geleneğinden esinlenen bu tugaylar, o dönem devrimci fikriyatın yaygın olarak benimsendiği Meksika ve Küba’dan farklı olarak kutuplaşmış bir toplumun bulunduğu Şili’de çok daha etkili bir propaganda işlevi gördü. Kısa bir süre sonra, komünistlerin tugaylarına karşılık sosyalistler de kendi müral ekiplerini kurdular: Venceremos [Zafer Bizim]. Venceremos Tugayı, daha sonra, Şili’den kalkan bir uçağı Havana’ya kaçırmaya çalışırken Şili emniyet güçleri tarafından öldürülen Pedro Lenin Valenzuela’nın adını aldı. Che Guevara’nın Bolivya’daki gerilla ordusuna katılan Şili’li gazeteci Elmo Catalan’ın Haziran 1970’te öldürülmesi üzerine, Sosyalist Gençlik, müral tugayına bu kez de Catalan’ın adını verdi. 1970 seçimleri için Ramona Parra (BRP) ve Elmo Catalan (BEC) tugayları, Salvador Allende’nin Halk Birliği (Unidad Popular) koalisyonunu desteklemek üzere güçlerini birleştirdi. Tek bir gecede, Santiago’nun duvarlarına 15 bin dev slogan yazıldı: “Allende’yle Zafer Bizim!” Müral hareketi, 1970’lerde başta ABD olmak üzere başka ülkelerde de devrimci gençliğe esin verdi.( Ekler ) 
 • Şişli Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösterdiği nefret hutbesine ve konseyin LGBTİ+ Meclisinin 23 Nisan paylaşımının hedef gösterilmesine ilişkin açıklama yayınladı, “LGBTİ+’lar toplumun ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.
 • Kadınlar örgütleri, kaybolmasının üzerinden 113 gün geçen ve koronavirüs nedeniyle arama çalışmaları yavaşlatılan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması talebiyle twitter üzerinden “VideoCozulsun GulistanBulunsun” etiketiyle hastag açıldı.     
 • ŞOK Market İşçileri ‘YETER ŞOK’ Teşekkür değil taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz .CEPTE ŞOK uygulaması kaldırılsın.Çalışan saatleri azaltılsın. Sözleşme  koşullarımız iyileştirilsin. İşe gidiş ve dönüşlerde servis sağlansın, talepleriyle sosyal medyada kampanya yaptılar.
 • Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren nefret hutbesini eleştirdi. Nefret söylemi yayarak LGBT+’ları ve HİV ile yaşayanları hedef haline getiriyorsunuz. Korona günlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı ayrımcı söylemleri ile yaşam hakkını hiçleştirmekten vazgeçmeli.“Diyanet İşleri Başkanı’nın ayrımcı söylemleri LGBTİ+’ları ve HIV ile yaşayanları hedef haline getiriyor.“LGBTİ+’lar ve HIV ile yaşayanların sağlık ve sosyal hizmetlere erişim noktalarında yaşadıkları zorlukların tespit edilmesi ve buna yönelik politika üretilmesi gerekiyor.Ayrımcı ve bilimsellikten uzak açıklamalarınızla Korona günlerinde LGBTİ+’ları ve HIV ile yaşayanları her zaman olduğundan daha çok hedef haline getiriyor, nefret suçlarına zemin hazırlıyorsunuz.”
 • İşçilerin sağlığının tehlikede olduğunu söylediği için gözaltına alınan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, ‘Uyarısını yaptığım fabrikada bir işçi öldü. Sorumlu olanlar kar hırsı için üretime ara vermeyenler ve buna izin veren iktidardır. ‘
 • Disk/Enerji-Sen :Sokağa çıkma yasaklarında özel izinler ile sahada çalıştırılan, Tüm ülkeye evde kal çağrıları yapılırken biz kapı kapı gezen enerji işçileriyiz. Yaşamak için çağrımız net EPDK tüm Faturaları İptal Etsin Nöbetçi Ekipler Dışında Tüm Enerji İşçileri Sahadan Çekilsin.

YENİ YAŞAM

 • Uruguaylı siyaset kuramcısı Raúl Zibechi: ‘’Yeni dünya, Chiapas ya da Rojava’daki kadınlar, köylüler tarafından yaratılıyor. Latin Amerika’daki yerli haklar, Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler ve kıtamızdaki bir avuç kentli grubun deneyimi, bu inşa edişlerin uzun zaman aldığını gösteriyor. Çünkü her şeyden önce, belirli hedefler etrafında toplanıp, sağlık, eğitim, zirai ilaçlar içermeyen organik mahsullerin üretimi ve azar azar toprakları özgürleşmiş alanlara dönüştürmek gibi süreçlerden geçmek gerekiyor.Bu süreç Zapatistalar için karanlık ve sessizlikte çalışarak 10 yıl sürdü. Ve ardından toplumsal faaliyetler için de bir 20 yıl. On yıldan az bir sürede sağlam bir şey elde edilebileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden pandemi zamanında zaten aktif olan hareketlerin yeni bir dünya yaratmak konusunda daha avantajlı olduklarını düşünüyorum.Başka bir şey daha. Yeni, tüm dünyada aynı anda, hatta tüm ülkede aynı anda inşa edilmiyor. Bu anlamda sosyalist devrimin hayali çok az kullanışlıdır. Yeni dünya, Chiapas ya da Rojava’daki kadınlar, köylüler tarafından yaratılıyor.(EKLER)
 • İklim değişikliğine karşı en etkili silah: Ormanlar .Almanya’da 25 Nisan, Ağaç Dikme Günü. Alman Tarım Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 11,4 milyon hektarlık alanla ormanlar ülke yüzölçümünün yüzde 32’sini oluşturuyor. Bu da 90 milyar ağaç anlamına geliyor. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) verilerine göre ormanlar dünyada toprağa bağlı karbonların yarısını depoluyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tahminlerine göre ormanlar 2000-2050 yılları arasında atmosfere salınması beklenen toplam karbondioksit emisyonunun onda birini emme potansiyeline sahip.Ekolojik sistem, sağlık ve ekonomi açısından öneminin yanı sıra ormanlar iklim değişikliğine karşı da kilit rol oynuyor. Tek başına duran bir ağaç bile oluşturduğu gölgeyle etrafındaki mikro iklimi etkileyebilecek güçte. Gerçek bir orman ise iklimi düzenleyici etkiye sahip. Eberswalde Üniversitesi’nden Martin Guericke, ormanların havadaki toz parçacıklarını filtrelediğini, atmosfere oksijen salınımı yaptığını, yer altı sularının düzenliliğine katkı sağladığını belirtiyor. Ağaçlar ayrıca yaprakları üzerinden saldıkları suyla çevredeki havanın daha nemli ve serin olmasına yol açıyorlar.Ağaçtan elde edilen odun hem iklim dostu önemli bir kaynak hem de fosil yakıtlara bir alternatif. Guericke, mobilya yapımında, evlerin inşasında ve diğer alanlarda ne kadar çok odun kullanırsak içlerindeki karbonun da o kadar uzun süre depolanmış şekilde kalacağına dikkat çekiyor.Ancak ormanlar sadece iklime olumlu etki etmekle kalmıyor, aynı zamanda bizi sel, çığ ya da toprak kayması gibi çevre felaketlerine karşı da koruyor.
 • İtalya’da salgın sonrası dönemde ‘bisiklet devrimi’ çağrısı yapılmaya başladı.İtalya’da 10 Mart’tan beri ülke çapında temel ihtiyaç hizmeti verenler dışındaki işletmelerin kapatılması ve seyahat kısıtlamaları gibi tedbirler uygulanıyor. 4 Mayıs’tan itibarense “ikinci aşamaya” geçilmesi ve bazı işletmelerin yeniden açılması, hareket özgürlüğüne getirilen kısıtlamaların kısmen hafifletilmesi bekleniyor.Ancak hareketliliğin artmasıyla toplu taşıma araçları ve yollarda kalabalıkların oluşmasından, sosyal mesafe ilkesinin uygulanamaması halinde salgının boyutlarının yeniden büyümesinden endişe ediliyor. İnsanların toplu taşıma yerine özel otomobil kullanmayı tercih etmesi halinde de hem trafik sıkışıklığı hem de çevre kirliliği sorunlarının artmasından korkuluyor.Bu sebeplerle hükümet ve belediye yetkilileri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan, hem salgının yayılmasına yol açmayacak hem de sürdürülebilir ulaşım çözümleri önerileri geliyor. Bu önerilerin başında da bisiklet gibi bireysel ve temiz ulaşım araçlarının teşvik edilmesi geliyor.
 • Geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlayan Kürt-Alman Kültür Enstitüsü (DeutschKurdisches Kulturinstitut) yarım asır yayın yapan Erivan Radyosu Arşivini Youtube kanalı başta olmak üzere tüm dijital platformlarda yayınlamaya başladı. https://www.youtube.com/user/PelRecords
 • Hayao Miyazaki’nin on yılına odaklanan belgesel yayında,platformda Türkçe altyazı seçeneği mevcut.

https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/ondemand/video/3004569/?cid=wohk-fb-org_vod_hayao-202002-001

 • Basklı La Casa De Papel dizi oyuncusu Itziar Ituño Martínez, Rojavalı sanatçı Mizgin Tahir ve İtalyan sanatçı Erica Boschiero, İtalya’nın Mussolini faşizminden kurtuluşunun 75. Yıl dönümünü   Çav Bella ile kutladı. https://www.youtube.com/watch?v=NexCJTZCzHI

GÖRÜŞLER

 • TTB Merkez Konsey Üyesi Ayfer Horasan TTB’nin hazırladığı Covid-19 tanısı almış sağlık çalışanları ile raporu Halk Tv’ de ayrıntıları ile aktardı. COVID-19 nedeniyle tedavi gören bütün hekim ve sağlık çalışlarının bilgisine sahip olduğu halde ve TTB’nin tüm taleplerine karşın, Sağlık Bakanlığı’nın veri açıklamaması nedeni ile 44 odadan alabildikleri verileri paylaştı. 1 -22 Nisan 2020 arası, COVID-19 nedeniyle 14’ü hekim 24 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini, yüzde 38’ini hekimlerin oluşturduğu 3474 sağlık çalışanının COVID-19 tanısı aldığını açıkladı. Şeffaf ve objektif verilere ulaşmanın sağlık çalışanlarının mevcut çalışma koşulları, nedenleri ve çözümleri açısından önemli olduğunu vurguladı.

EKLER

 • Hüseyin Kalkan Yeni Yaşam Gazetesi : ‘Uruguaylı siyaset kuramcısı Raúl Zibechi: Yeni, tüm dünyada aynı anda, hatta tüm ülkede aynı anda inşa edilmiyor. Yeni dünya, Chiapas ya da Rojava’daki kadınlar, köylüler tarafından yaratılıyor’ http://yeniyasamgazetesi1.com/yeni-dunya-chiapas-ya-da-rojavada/

‘ Bizim, bu konfor alanından çıkıp işçi sınıfı ve tüm ezilenler olarak,  yaşam hakkımızı savunmak için bir araya gelmeye, direnmeye ve değiştirmeye ihtiyacımız var. Çünkü artık açıkça, “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”la, “yarın çok geç olacak” arasında bir noktadayız. Bu süreçten toplumsal dayanışmayla çıkılmazsa şirketleşmiş ve ırkçı, ayrımcı, otoriter bir devlet, halkın “rızasını” da alarak güçlenebilir‘

Zahide Can ( T24 Haftalık Yazarı ) : ‘New York’tan: Afro-Amerikalılar ‘yalnızca Korona’dan değil, maskeli yüzlerine şüphe ile bakanlardan da korkuyor! Geçmişle geleceği bağlamak, bugün ortaya çıkan kopuşu unutmak istiyoruz; bu yüzden New Yorklular en çok 1960, 1970, 1980’lerin şarkılarını dinliyor. Bizim, yaralandığımızda Sezen Aksu’ya dönmemiz gibi New York da bildiklerine dönüyorhttps://t24.com.tr/yazarlar/zahide-can/new-york-tan-afro-amerikalilar-yalnizca-korona-dan-degil-maskeli-yuzlerine-suphe-ile-bakanlardan-da-korkuyor,26369

 • David Harvey: “Koronavirüse karşı kolektif bir cevaba ihtiyacımız var”

‘Sonuç olarak, bu, alternatif, sosyalist bir toplumun inşası için olan dinamizm ve olasılıkları gerçekten düşünmek için ilginç bir an değil mi? Fakat böylesi özgürleştirici bir yola girebilmek için önce yeni bir gerçekliğin yanında yeni bir hayalin mümkün olduğunu görmek için kendimizi özgürleştirmeliyiz.‘

 • Şili’nin Devrimci Müral Tugayları – Rodney Palmer :
http://ozgurdenizli.com/silinin-devrimci-mural-tugaylari-rodney-palmer/
Açıklama: http://www.e-skop.com/images/UserFiles/images/Editor/mural_%C5%9Fili/00a_BRP.jpg

BRP mürali, 1970. Pinochet döneminde yok edilmiştir. Kaynak: David Craven, Art and   Revolution in Latin America, 1910-1990, s. 165.

https://mobile.twitter.com/kazimkizil/status/1219374074926981120

 • Ulaş Başar Gezgin : Tarihi İstanbul Salgını ile Koronavirüs Salgını Arasında 10 Benzerlik ve Benzemezlik‘500 yıl önceki veba salgınının koronavirüs salgınıyla benzerlikleri kadar benzemezlikleri de söz konusu. Bu tabloya bakınca, “benzemese daha iyi” demek daha doğru olacak…’’ El Pais Gazetesi’nde  İ.S. 542’deki İstanbul (Konstantinopolis) veba salgınıyla günümüzün korona virüs salgınının benzerliklerini sıralayan bir yazı yayınlandı İspanya’da yapılan akademik bir çalışma, 6. yüzyılda Bizans İmparatorluğu dönemi İstanbul’unda yaşanan bubonik veba (hıyarcıklı veba) salgını ile koronavirüs salgını arasında bağlantılar kurdu. http://m.bianet.org/biamag/diger/223398-tarihi-istanbul-salgini-ile-koronavirus-salgini-arasinda-10-benzerlik-ve-benzemezlik
 • Devletin sağlık hizmeti içinde görevlendirdiği doktorlar, hemşireler ve başkaca hizmetliler bir kamu görevini yerine getirmektedirler. Tehlikeli bir hastalığa görev gereği müdahale etmek zorunda kalan sağlık çalışanlarının gördüğü zarar, anayasal hak ve yükümlülükler bakımından eşitlik ilkesine aykırıdır. Kamunun sağlığı ve yararı üstün çıkar olarak benimsenmiştir. Sağlık çalışanlarının gördükleri kamusal faaliyetler nedeniyle genel olarak başka bireylerden daha fazla olan yükümlülükleri, Anayasal fırsat eşitliğini bozmuştur. Onların müdahale işlemleri sonucu katlandıkları ağır fedakârlığın hakkaniyete uygun biçimde karşılanması, zararlarının telafi edilmesi gerekir. Oluşan zararda devletin kusuru olabileceği gibi kusursuz bir davranışı da sorumluluğu için yeterlidir. Bu noktada devletin kusurlu olup olmadığı önemli değildir. Ülkenin büyük bir salgınla karşılaşması, hukukta “sosyal risk” kavramına ulaşan bir tehlike sorumluluğu yaratır. Anayasamızda “sosyal hukuk devleti” olduğumuz yazılıdır. Anayasamızın 125. Maddesi kapsamında da “idarenin her tür eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açık” olduğu belirlenmiştir. Hükümet 11 Mart 2020 tarihinde resmi olarak salgını ilan etmiş, bir süre sonra da özel hastanelerin de hastalıkla ilgili sorumluluğunu yüklenmiştir. Sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesinin en büyük işleteni resmi ve özel hastaneler aracılığıyla devlettir. Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19’a karşı verdiği sağlık seferberliği idarenin faaliyetleri içindedir. Devletin bu eylemleri sırasında kişilere verdiği zararlardan dolayı “kusursuz biçimde tehlikeli bir faaliyetin sonucunda” zarara neden olmuşsa, devlet yine zararlardan sorumlu olacaktır. Ortaya çıkan zarar, mesleğin kaçınılmazlığı kadar sonucun ağırlığı ve yaygınlığıyla ilgili bir sosyal risk tehlikesi sebebiyle meydana gelmiştir. Dolayısıyla, idarenin eylemi ile doğan zarar arasında bir nedensellik aranmadan devlet açısından sorumluluk doğmuştur. Yürütülen hizmet nedeniyle görevlinin kişi varlığının zarara uğraması, yakınlarına da sosyal haklar (emekli, dul, yetim aylıkları gibi) verilmesine yol açmalıdır. (https://www.gazeteduvar.com.tr/forum/2020/04/26/saglikcilarin-covid-19-nedeniyle-olumunden-devletin-sorumlulugu/)

 

 

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...