Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 27 EYLÜL 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 27 EYLÜL 2020

GÜNDEM

 • İsrail’de karantinaya rağmen Netanyahu karşıtı eylemler sürüyor. İsrail’de düzenlenen Netanyahu karşıtı gösteride açılan, “Demokraside hasta olmak diktatörlükte sağlıklı olmaktan iyidir” yazılı pankart dikkati çekti.
 • Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz: “Yaklaşık dört tıp fakültesi mezununu birden hiç kaygılanmadan, kuşkuya kapılmadan, sıradan bir olaymış gibi yurt dışına gönderiyoruz ve onlar bizden belge istiyor. Eylül ayı itibariyle 702 idi, dün rakamlara baktım… Yani yaklaşık 700 arkadaşımız yurt dışına çalışmak için bu yıl belge istemiş. Hem de Covid-19 salgın sürecinde, TTB’den iyi hal belgesi almaya çalışmışlar.”
 • Partilerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bunun bir ‘siyasi soykırım operasyonu’ olduğunu söyledi. Buldan, “HDP baş eğmedi, baş eğmeyecektir; diz çökmedi diz çökmeyecektir bu da size dert olsun” dedi. “4 yılı aşkındır Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hala cezaevindeler. 4 yılı aşkındır, milletvekillerimiz, belediye eşbaşkanlarımız hala tutuklu” diyen Buldan, o zamandan beri operasyonların sürdüğünü vurguladı. ‘Siyasi soykırım operasyonlarına hiçbir şekilde ara verilmedi. HDP’nin, Kürtlerin tüm kazanımları gasp edilmeye çalışıldı. HDP yeni bir operasyonla karşı karşıya değil, HDP’ye yeni bir operasyon yapılmıyor. HDP’ye bu operasyon daha önce yapılan operasyonların devamıdır, bir darbe girişimidir. AKP’nin siyasi darbelerinin bir devamıdır aynı zamanda.’
 • ‘Kobani eylemleri’ soruşturmasıyla hedef alınan Halkların Demokratik Partisi’nin 2014 yılında Merkez Yürütme Kurulu’nda yer alan isimlerin de aralarında bulunduğu 20 siyasetçi Cuma sabahı gözaltına alınmıştı. Operasyonunun yeni bir dalga olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na “Gerçekleri anlatmanın tam zamanı” diye seslenerek çağrıda bulundu.
 • Halk TV’ye verilen ekran karartma cezasını kınayan HDP, “Ekran karartmayla, para cezalarıyla, tehditle Halk TV’yi ve bu ülkedeki cesur gazetecileri durduramazlar” açıklamasında bulundu.
 • Türk-İş’in her ay yaptığı çalışma salgınla birlikte ülkedeki yoksulluğun da her geçen gün katlanarak büyüdüğünü ortaya koydu. Verilere göre ilk kez bir çalışanın yaşayabilmesi için aylık yapması gereken asgari harcama tutarı 3 bin liranın üzerine çıktı. Olması gereken asgari ücret ile mevcut asgari ücret arasındaki fark 680 lira. Yaklaşık 7 milyon işçi 2 bin 324 lira ile geçinmeye çalışıyor.
 • AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TEKNOFEST ödül töreninin ardından Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde yapımı tamamlanan 300 fabrikanın resmi açılış törenine katıldı. Ancak, Erdoğan’ın “yeni” açılışını yaptığı fabrikaların büyük bölümünün zaten daha önceden açıldığı belirtildi. Erdoğan’ın Gaziantep’te katıldığı törenin ardından otobüse binerek halka çay dağıtması ve alanda sosyal mesafeye uyulmaması ise dikkat çekti.
 • Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan ve helikopterden atıldıkları belgelenen 7 çocuk babası Servet Turgut, 17 gündür yaşam mücadelesi veriyor. Turgut’u görmesine izin verilmeyen ailesinin hastane önünde bekleyişi sürüyor.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan: ‘’Covid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına başlanana kadar Covid-19’a bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabilir.’’
 • Pandemi kontrol edilemiyor. Dünya genelinde toplam vaka sayısı, Pazar gününü beklemeden 33 milyonu aştı. Her 3-4 günde bir milyon yeni Covid-19 hastası gerçeği ile karşı karşıyayız. Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirenlere 5 bin 306 kişi eklenerek 998 bin 285 kişiyi buldu. Evet bugünün sonunda can kaybı 1 milyonu aşacak.
 • Yeni vaka sayısı klasikleşen hafta sonu bildirim sorunlarına (tespit eksikliği, bldirim yapmama, test sayısının azalması vb.) rağmen çok az düşerek 294 bin 650 bin kişi olarak gerçekleşti. Son yedi günün ortalama yeni vaka sayısı 26 Eylül itibarıyla 284 bin 68 oldu. Pandemi hız kesmeden tırmanmaya devam ediyor.
 • Yeni vaka sayısının yüksek olduğu 10 ülke şunlar: Hindistan (89 bin), ABD (43.2 bin), Brezilya (25.5 bin), Fransa (14.4 bin), Arjantin (11.2 bin), İsrail (9.2 bin) Kolombiya (7.7 bin), Rusya (7.5 bin), İngiltere (6 bin) ve Peru (5.5 bin).
 • Pandemi mücadelesi ve tespit hafta sonu kesintiye uğruyor. Türkiye’de son 24 saatte 1,511 yeni vaka tespit edilirken 71 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 30 bin 315’e ve ağır hasta sayısı 1,615’e yükseldi. Test sayısı hafta sonları alışıldığı gibi 102 bine indi.
 • Devlet vatandaşına yalan söylemez! Bakanlığın vefat sayıları ile büyükşehir verileri tutmuyor. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun: “Cumhuriyet Halk Partili 11 büyükşehir belediyesinden, “bulaşıcı hastalık” nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili bilgi aldık. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülke genelinde 1-25 Eylül tarihleri arasında Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 1.488 iken, sadece 11 büyükşehir belediyemizde aynı tarihlerde bulaşıcı hastalık kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısının 1.604 olduğunu halkımızın bilgisine sunuyoruz. Sadece; Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Eskişehir, Hatay, Tekirdağ, Aydın, Adana, Antalya ve Mersin olmak üzere 11 büyükşehir belediyemizdeki vefat sayıları dahi, Sağlık Bakanlığı’nın tüm ülkeyi kapsayan verilerinden fazladır.”
 • İçişleri Bakanlığı, Covid-19 salgını nedeniyle yurt ve pansiyonlarda 2 bin 157 kişinin izolasyon altında tutulduğunu bildirdi. Bunların 689’u izolasyon koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle zorunlu izolasyona tabi tutulan kişiler olurken, 1359’u ise geçici nitelikteki ikameti (mevsimlik tarım işçisi, şantiye çalışanı vb.) nedeniyle izolasyona tabi tutulan kişiler oldu.
 • İzolasyona tabi tutulan kişilere yönelik gerçekleştirilen 4 milyon 600 bin 409 denetim faaliyetinde ise izolasyona tabi tutulan 1 milyon 187 bin 3 kişinin 29 bin 692’sinin izolasyon koşullarına uymadığı tespit edildi. Belirlenen kural ya da alınan tedbirlere uymayan, 1’nci ihlal kapsamında 69 bin 906 kişi/işletme uyarıldı, 2’nci ihlal kapsamında 23 bin 553 kişi/işletmeye idari para cezası uygulandı, 3 veya daha fazla ihlal kapsamında 378 işletmenin faaliyetleri geçici olarak durduruldu.”
 • İstanbul Silivri’de faaliyet gösteren Kale Conveyor (Kale Kayışları) Fabrikası’nda koronavirüs vakaları tavan yaptı. Birgün’ün haberine göre Yaklaşık 400 işçinin çalıştığı fabrikada önlemsizlik ve ihmaller nedeniyle Covid-19’a yakalanan işçi sayısı 60’ın üzerine çıktı. Bu sayının sadece gündüz vardiyasındaki işçileri kapsadığını belirten İşçi Dayanışma Derneği (İDD) Silivri Temsilcisi ve eski Kale Kayış işçisi Rıfat Erenoğlu, “Durum vahim. İşçiler salgından kırılıyor. Patron ise gizlemeye çalışıyor” dedi.
 • Uluslararası yardım kuruluşu OXFAM’ın raporunda, corona virüsü salgınının yol açtığı koşullara bağlı olarak, yıl sonuna dek günde 12 bin kişinin açlıktan yaşamını kaybedeceği ve 270 milyon insanın bundan etkileneceği uyarısı yapılıyor. ‘Dünyanın en zengin ülkelerinin bile açlık salgınına karşı savunmasız olduğunun’vurgulandığı raporda, Birleşik Krallık verilerine göre karantinanın ilk haftasında 3.7 milyon kişi gıda yardımına başvururken, 8 milyona yakın kişinin öğün atladığı ya da öğünlerini küçülttüğü aktarılıyor.
 • Çin’in Coronavirus (Covid-19) aşı adayı için gönüllü olan ilk grubun altı aylık gözlem süresi sona erdi. Gönüllülerde ciddi bir yan etkiye rastlanmadığı açıklandı. Çin’in Coronavirus aşı adayı için gönüllü olan ilk grubun altı aylık gözlem süresi sona ererken ilk doz uygulanan grupta herhangi bir ciddi yan etkiye rastlanmadı. Araştırma ekibi, gönüllülere ikinci bir doz daha verilmesinin planlandığını ifade etti.  Çin’in 108 kişilik ilk gönüllü grubuna ilk doz aşı, 17 Mart’ta Vuhan’da yapılmıştı.

TOPLUMSAL MÜCADELE– SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Sinan Adıyaman, 72. Büyük Kongre’de Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı’na veda etti/ Türk Tabipleri Birliği (TTB) 72. Büyük Kongresi’nin ilk günü Ankara’da, Bilkent Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapıldı. Sağlık emekçilerinin haklarından İstanbul Sözleşmesi’ne pek çok konuda vurgu yapılan kongrede konuşan TTB Başkanı Sinan Adıyaman, “Covid-19 pandemisinin yaşandığı bir ülkede, başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının sözü, sesi, çığlığı olmayı başardığımızı umuyorum. Görev sürem doldu ama buradayım. Yanı başınızda ve omuz başınızda olmaya devam edeceğim” dedi.
 • Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72’nci Büyük Kongresi’nde seçim günü. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası önünde yapılacak seçimlerde iki liste yarışıyor.Listelerden biri mevcut yönetimde yer alan Etkin Demokratik TTB Grubu, diğeri de Bağımsız Hekimler Birliği Grubu. Etkin Demokratik TTB Grubu’nun başkan adayı Şebnem Korur Fincancı ile Bağımsız Hekimler Birliği’nin başkan adayı Rıza Hakan Erbay yarışıyor.

YENİ YAŞAM

 • Koronavirüs salgınıyla mücadele için alınan karantina önlemleri sırasında, birçok kuş gözlemcisinin de söylediği gibi, bilimsel bir araştırmaya göre kuşların ötüşü daha farklıydı. Bölgelerini korumak ve çiftleşmek için öten kuşlar, ötüşlerinin kalitesini artırdı. Tennessee Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Bölümü’nden Dr. Elizabeth Derryberry, yıllarca gürültü kirliliğinin kuşların ötüşünü nasıl etkilediğini inceledi. Derryberry yaptığı açıklamada, “İnsanlar karantina döneminde kuşların daha farklı öttüğü konusunda haklıydı ve kuşlar terk edilmiş ses dünyasını bir anlamda doldurdular” dedi ve ekledi: “Ses dünyasından biz çekilince, kuşlar yerimizi aldı ve bu da bence bize özellikle kentlerde kuşların ötüşleri ve iletişimleri üzerinde ne kadar büyük bir etkimiz olduğunu gösteriyor.”
 • Birleşmiş Milletler geçtiğimiz günlerde Lübnan’da yoksulların oranının bir yılda yüzde 28’lerden yüzde 50’nin üzerine çıktığını açıkladı. Lübnanlılar, bu koşullarda hayatta kalmanın yollarını arıyor ve bu yollardan biri olan şehir tarımı yaygınlaşıyor.

JİN

 • Mor Dayanışma üyeleri, “Hayatımız, haklarımız, özgürlüğümüz saldırı altında. Güvende değiliz” sloganıyla yaptıkları ankete katılan bin 462 kadından 987’sinin pandemi döneminde şiddete uğradığını açıkladı.
 • Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’dan 264 gündür haber alınamıyor. Gülistan Doku’nun ailesi Cumhurbaşkanı ile görüşecek. Aygül Doku, Gülistan’ın bulunması için her yere gideceklerini ve tüm yetkililerle görüşeceklerini açıkladı.
 • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, İpek Er’e “tecavüz edip intihara sürükleyen” Musa O.’nun serbest bırakılmasına dönük Adalet Bakanlığı’na verdiği soru önergesi , ‘yaralayıcı dil’ kullanıldığı öne sürülerek işleme alınmayıp, geri gönderildi.
 • Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) medya kuruluşlarına gönderdiği “Türkçenin İsimler Sözlüğü”, “Türkçenin Fiiller Sözlüğü” ve “Türkçede Öbek İsimler Sözlüğü” kitaplarında yer alan cinsiyetçi ifadelere ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.“erkek: Sözüne güvenilir, mert”, “kız: Bekar kadın” gibi cinsiyetçi söylemlerin yer aldığı sözlüklerle “kadınların aşağılandığını, erkeklerin ise yüceltildiğini belirten Gülüm,, basın kuruluşlarının tepki gösterdiği sözlüklere dair BİK’in yaptığı açıklamada cinsiyetçi ifadelerin görmezden gelindiğini söyledi.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadına yönelik şiddeti önlemede kullanılacak “Risk Analiz ve Yönetim Modülü”nü 18 pilot ilde başlattıklarını açıkladı.”2020-2021 Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” kapsamında Aile Bilgi Sistemi’ne (ABS) entegre edilmek üzere Risk Analiz ve Yönetim Modülü’nün geliştirmesi çalışmalarında pilot uygulama aşamasına gelindiğini aktaran Selçuk, kadına yönelik şiddet olaylarında riskin zamanında tespit ve durumun etkili biçimde yönetilmesine ilişkin hizmet yaklaşımında olduklarını vurguladı. Selçuk, “Böylece kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarında sadece kriz odaklı değil aynı zamanda risk odaklı yaklaşım benimsenerek mağdur kişiye doğru müdahale ve etkin hizmet sunmayı sağlayacağız” dedi.

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Hastalığın Ekolojisi-Jim Robbins  Covid-19’dan 8 yıl önce, bugünleri neden yaşadığımıza dair tekrar tekrar üzerine düşünmemiz gereken bir makale Hastalık Ekolojisi. Salgın nedir, nasıl ortaya çıkar, doğal yaşamla, hayvanla ve dolayısıyla insanla ilgisi nedir sorularının yanıtını aslında çok iyi bildiğimiz gerçeği ile yeniden yüzleşebilmek için sizlerle paylaşıyoruz. Geçtiğimiz 30 ya da 40 yılda ortaya çıkan herhangi bir hastalık, yabani arazilere yapılan müdahalenin ve demografideki değişimlerin bir sonucu olarak meydana geldi.Uzmanlara göre bir sonraki pandemiyi öngörmenin ve önlemenin yolu el değmemiş doğanın ‘koruyucu etkileri’ olarak adlandırdıkları durumu anlamaktır. https://hemhal.org/makale/hastalik-ekolojisi/

GÖRÜŞLER

 • 2020 Ocak ayı duyurulan Covid-19 bulaşıcı hastalığı dokuzuncu ayın bitiminde çoğunluğu yaşlı olmak üzere 1 milyon insanın hem de nefes alamaz hale getirerek ölmesine neden oldu. Ne salgın önlenebildi ne de büyük yatırımlar yapılarak gündeme getirilen erken uyarı sistemi vakaları engeleyebildi. Dünya Bankası’nın dayattığı sağlıkta neoliberal reformlar ile yeniden yapılanan birinci basamak, hastaneler ve sağlık yönetimi pandemi karşısında çaresiz kaldı, ciddi yetmezlikler yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Sermaye yanlısı salgın kontrol stratejileri de işçileri, ötekileştirilenleri, mültecileri, sağlıkçıları pandemiye kurban vermeye devam ediyor.

EKLER

 • Ekoloji meclisleri HDP’ye yönelik yapılan gözaltına tepki olarak bir bildiri yayınladı:

BEYZA ÜSTÜN EKOLOJİ MÜCADELESİDİR! SUSMAYACAĞIZ.

25 Eylül’de HDP’ye yönelik altı yıl önceki bir soruşturma gerekçe gösterilerek, emekten, doğadan ve barıştan yana olan Prof. Dr. Beyza Üstün de diğer isimlerle birlikte gözaltına alındı.

Bu rövanşist saldırı, bütün barış ve ekoloji mücadelelerini hedef almıştır.

Kurdun, kuşun, böceğin hakkını savunan, derelerin, toprağın, havanın söyleyemediğini söyleyen; sermayenin talanı son bulsun diyen Beyza Üstün, bütün ekoloji mücadeleleridir.

Ama bizler, Hasankeyf’ten Kastamonu’ya, Kuzey Ormanlarından Akkuyu’ya, doğanın talanına karşı tüm mücadelelerde Beyza Üstün’ün yaptığını yapmaya; doğa, emek, bilim, barış ve yaşam için çalışmaya devam edeceğiz.

Ekoloji mücadelesi susturulamaz. Susmayacağız.

Beyza Üstün yalnız değildir, her yerdedir.

Beyza Üstün bizleriz

Ekoloji Politik, Antalya ekoloji Meclisi, Amed Ekoloji Derneği, Bakırtepe Çevre Platformu, Başlangıç Ekoloji, Defne Halk İnisiyatifi, Divriği Kültür Derneği, Doğanın Çocukları, Hewsel Koruma Platformu, Mersin Nükleer Karşıtı PlatformU, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Tarım Orkam Sen Mersin Şubesi,Yeşilırmak Çevre Platformu

 • Doğu Süryanileri ve 1924 Hakkari Sürgünü-Marta SömekGünümüzde  Hakkari’de yaşayan hiç Süryani yok.Türkiye’de yaşayan Süryanilerin birçoğu yüz yıllardır maruz bırakıldığı soykırım, sürgün, saldırılar ve ‘faili meçhul’ cinayetler nedeniyle, yaşananların tekrarlanma endişesiyle göç etmek zorunda kaldı.Şu anda Türkiye’de 25 bin Süryani yaşıyor ve bu rakamın çok büyük bir çoğunluğunu Batı Süryanileri oluşturuyor. Doğu Süryanilerinden yalnızca Şırnak’ta üç aile yaşam sürmekte. Geri dönmeyi isteyen ve yaz aylarında Avrupa’dan gelen birçok Süryani var, fakat 11 Ocak’ta Şırnak’ta yaşayan üç aileden biri olan Keldani çiftin kaçırılmasıyla Süryaniler yeniden bir travmayla karşı karşıya kaldı. https://gazetekarinca.com/2020/09/dogu-suryanileri-ve-1924-hakkari-surgunu/


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...