Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ (27 EKİM 2020)

KORONA GÜNLÜĞÜ (27 EKİM 2020)

KORONA GÜNLÜĞÜ (27 EKİM 2020)

 • Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, Covid-19 pandemisinin çağımızın en büyük krizi olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da olası Covid-19 aşısının etkin bir şekilde kullanılmasının şart olduğunu söyledi. Ghebreyesus, bunun en iyi yolunun “Bazı ülkelerdeki bütün insanları aşılamak yerine, bütün ülkelerdeki bazı insanları aşılamak” olduğunu kaydetti.
 • DSÖ: Koronavirüs salgınının yeni merkez üssü Avrupa! DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise geçen hafta dünya genelindeki tüm Covid-19 vakalarının yüzde 46’sının, ölümlerin de 3’te 1’inin Avrupa bölgesinden bildirildiğini söyledi. Ryan, hareket özgürlüğünün kısıtlanması ve “evde kal” uygulamasına tekrar geçilmesi gibi daha kapsamlı önlemlere ihtiyaç olduğunu ifade etti.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kuzey Yarımküre’deki Corona virüsü vaka sayılarının katlanarak artmasından dolayı hükümetlere ölüm vakalarının önüne geçebilmek için “derhal harekete” geçme çağrısında bulundu.
 • Ankara’da Covid-19 tanısı konulan sağlıkçıların sayısı bin 72’ye yükseldi.
 • Belçika, pandemi kliniklerinde çalışan doktorlarından, virüse yakalansalar bile işlerine devam etmelerini istedi. Belçika tıbbi personelinin yaklaşık dörtte birinin virüsten dolayı hasta olduğu bildirildi.
 • Pandemide dünya genelinde toplam vaka sayısı 43.8 milyona dayandı. Son 24 saatte 404.8 bin Covid-19 bildirimi yapıldı. Avrupa’da yeni vaka bildirimi 204 binin üzerinde devam etti. On binin üzerinde günlük vaka bildirimi yapan ülkeler sayısı 15’e yükseldi. Bu ülkelerin 11’i Avrupa kıtasına ait.
 • Yüksek yeni vaka bildirimi yapan ülkeler şunlar: ABD (69.8 bin), Hindistan (36.8 bin), Fransa (26.8 bin), İngiltere (20.9 bin), İsviçre (17.4 bin), Brezilya (17.4 bin), İspanya (17.4 bin), Rusya (17.3 bin), İtalya (17 bin), Belçika (15.6 bin), Almanya (12.1 bin), Arjantin (11.7 bin), Hollanda (10.3 bin), Çekya (10.3 bin) ve Polanya (10.2 bin).
 • Türkiye’de yeni vaka sayısı artışa geçti. Son 24 saatte yeni hasta sayısı 2,198 kişiye, can kaybı 75 kişiye yükseldi. Aktif vaka sayısı 37 bin 612’ye, ağır hastaların sayısı ise 1,780’e yükseldi. Test sayısı 133 bine yükseldi.
 • Koronavirüs araştırması: 19 ilde ölümler geçmişe göre 21 bin fazla. Türkiye’de bir yazılımcı, geçmiş yıllardaki ölüm oranlarıyla bu yılki ölüm oranlarını karşılaştırarak can kayıplarının resmi rakamlardan fazla olabileceği yönünde sonuçlar elde etti. (Kaynak: Deutsche Welle)
 • İstanbul’daki vaka artışları ile ilgili Sağlık Bakanı Koca bilgi verdi: “İstanbul’da 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerinde. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60-70 arasında, 7 ilçede ise artış oranı yüzde 70-80 aralığındadır. Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir.”
 • İstanbul’a yeni önlemler yolda: Uzaktan çalışma ve toplu taşıma düzenlemesi. Konu ile ilgili Sağlık Bakanı Koca şunları söyledi: “Toplantıda otobüs, metrobüs ve tramvay seferlerine ek seferler konulması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir. Ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişimle evden yapılması kolaylığı sunulmalıdır. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmamızı zorunlu kılmaktadır. Nüfusun büyük kısmını oluşturan, riski sabah akşam göğüsleyen işçi, memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin mümkün mertebe önlenmesini amaçlıyoruz.”
 • İzmir’de vaka sayındaki artış yeni önlemleri devreye soktu. Pandemiyle ilgili tüm çalışmalarda ehliyeti olan kamu personeli şoför olarak görevlendirilecek. Kentte bulunan tüm kamu ve özel bankalara yurttaşların girişi sırasında HES kodu sorgulaması yapılacak. Kentte bulunan organize sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışan işçiler HES kodu alacak.
 • İçişleri Bakanlığı, 19-25 Ekim’de, 81 ilde yapılan Covid-19 tedbirlerine yönelik denetimlerde saptanan ihlal ve verilen cezaları açıkladı: 686 karantina kaçağı, 39 bin 987 uyarı cezası, 103 işletme / iş yeri ile 125 araç faaliyetten men.
 • Şanlıurfa’da, salgının başından beri kesilen cezalar 50 milyon lirayı aştı.
 • Van ve Kahramanmaraş İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi ‘salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin ile sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla’ açık alanlarda sigara içmeyi yasakladı.
 • Uzakta eğitimden sonra şimdi de uzaktan sağlık! Adı şaibeli makaleye karışan Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci kamu hastanelerinde ‘uzaktan görüntülü muayene’ sisteminin başlayacağını duyurdu. TTB Merkez Konseyi Üyesi Doç. Dr. Erdoğdu, uygulamayla yanlış teşhis konulabileceğine dikkat çekerken CHP’li Emir ise uygulamanın bilim dışı olduğunu kaydetti.
 • AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot çağrısına tepki gösteren CHP’li Murat Emir, “Ya Türkiye’ye grip aşısı gönderen tek firmanın Fransız olduğunu bilmiyor ya da aşısını olmuş kafası rahat” dedi.
 • SES Artvin Temsilcisi Dr. Serhan Safatlı aşılanmanın, insanların en temel haklarından olduğunu belirterek, “Tüm sağlık emekçileri başta olmak üzere risk grubunda bulunan herkes aşılanmalıdır” dedi.
 • Kuzey ve Doğu Suriye’de, son 24 saatte 150 kişinin Corona virüsüne yakalandığı bildirildi. Son verilerle birlikte bölge genelinde vaka sayısı 3 bin 948’e, yaşamını yitiren sayısı ise 115’e ulaştı.
 • Koronavirüsü salgınının kontrol altına alınamadığı komşu İran’da, her beş dakikada bir kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğü belirtildi. Her gün neredeyse 300 kişinin öldüğü ülkede sağlık bakanlığı, bu sayının önümüzdeki günlerde yükselebileceğini aktardı.
 • İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Kanarya Adaları dışında ulusal çapta olağanüstü hal ilan etti. Ülke genelinde saat 23.00 ila 06.00 arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.
 • Britanya’daki Oxford Üniversitesi’nin AstraZeneca ile işbirliğiyle geliştirdiği corona virüsü aşısı deneylerinden elde edilen ilk sonuçlar, en yüksek risk altında olan yaşlılarda güçlü bir bağışıklık tepkisi ürettiğini gösteriyor.
 • İngiltere’de Imperial College London, Cambridge Üniversitesi, King’s College London ve Chicago Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, Coronavirus ile enfekte olan kişilerin beyinlerinin yaklaşık 10 yıl yaşlandığı ve IQ’larının düştüğü belirlendi.
 • İngiltere’de yapılan bir araştırma, koronavirüse yakalanan kişilerde antikor seviyelerinin enfeksiyondan sonra “oldukça hızla” düştüğünü ortaya koydu. Londra’da Imperial College tarafından yapılan araştırmaya göre Haziran-Eylül döneminde virüse yakalananlarda antikor düzeyi yüzde 26 azaldı. İngiltere’de REACT-2 adı verilen çalışma kapsamında 350 binden fazla kişiye antikor testi yapıldı. Haziran ayı sonu ve Temmuz ayı başında her 1000 kişiden yaklaşık 60’ında, saptanabilir antikorlara rastlandı. Eylül ayındaki testlerde ise bu rakam 44’e geriledi.
 • Bilim Kurulu üyesi Prof. Ateş Kara, Covid-19’un kapalı ortamlarda bulaşma süresinin 2-3 dakikaya kadar düşebileceğini söyledi.
 • İngiltere’de 12 dakikada sonuç veren ‘corona‘ testi eczanede satılmaya başlayacak. Eczane ve kozmetik zinciri Boots mağazalarında satılacak testin fiyatı 120 pound olacak.
 • Berlin polisi, çarşamba sabahı Kreuzberg semtinde devletin pandemi döneminde verdiği korona yardımlarında sahtekârlık yapıldığı şüphesiyle operasyon düzenledi. 250 polisin katıldığı operasyonda Diyanet’e bağlı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Mevlana Cami’si, iki dükkân, bir kasap ve PR ajansı olarak işletilen bir büro arandı. 7 bin euro nakit para ve çeşitli belgelere el konuldu. Almanya’da sahte belgelerle korona yardımı alanlara yönelik başlatılan soruşturmaların ilki bu değil. Hedefi sadece Türkiye de değil. Selefiler ve aşırı sağcılar hakkında da daha önce soruşturmalar ve davalar açılmıştı.
 • HDP’den COVID-19 Pandemisi ve Türkiye Ekonomisi Raporu: “Kürt kentlerindeki işsiz sayısı 300-600 bin artacak”
 • Helikopterden atılan 2 köylüye ilişkin yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Van-Hakkari Tabip Odası eski Başkanı Dr. Özgür Değer Deniz, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. 
 • TTB, askeri kadrolara kura ile sivil hekim atandığını belirterek uygulamaya karşı çıktı. Yapılan açıklamada, “Askeri tıp özel eğitim gerektiren ayrı bir alandır. Sivil tıp fakültelerinden mezun olmuş genç meslektaşlarımızın doğal olarak askeri tıp alanına özgü eğitim ve deneyimleri bulunmamaktadır” uyarısında bulunuldu.
 • Tokat T Tipi Cezaevi’ne tutulan bir mahpus, ailesine yakın bir cezaevine sevk edilmek için savcılığa başvuru yaptı. Savcılık, Ceza ve Tevkifleri Genel Müdürlüğü’ne bu talebi iletti. Ceza ve Tevkifleri Genel Müdürlüğü, isteğe bağlı sevk taleplerinin pandemi gerekçesiyle durdurulduğu yanıtını verdi.


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...