KORONA GÜNLÜĞÜ (26 EKİM 2020)

KORONA GÜNLÜĞÜ (26 EKİM 2020)

 • Antalya Elmalı Devlet Hastanesi çalışanı Mehmet Kızıltaç, Coronavirüsü nedeniyle hayatını kaybetti.
 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kuzey Yarımküre’deki Corona virüsü vaka sayılarının katlanarak artmasından dolayı hükümetlere ölüm vakalarının önüne geçebilmek için “derhal harekete” geçme çağrısında bulundu.
 • TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı: Sağlık Bakanına yeniden sorduk: “Kaç doz aşı temin ettiniz ve DSÖ kriterlerine göre yaşı 6 ay üzeri olan her birey aşılanabilecek mi? Bir diğer önemli soru da şudur: Neden Türkiye kendi aşısını üretememektedir? Koruyucu sağlık hizmetleri her yurttaşın hakkıdır ve aşı bunun vazgeçilmezlerindendir. Bilimsel olarak anlaşılamaz bu puanlama sistemi, hekimlerin toplumla karşı karşıya getirilmesinden ve sağlıkta yeni bir şiddet dalgasının körüklenmesinden başka bir şeye yaramayacaktır.” Bir kez daha hatırlatalım: Dünya Sağlık Örgütünün söylemiyle “Riski olsun olmasın yaşı 6 ay üzerinde olan her yurttaşımıza aşı” temin edilmelidir. Aşı işlemleri toplum sağlığını korumanın önemli adımlarındandır ve bir yaşam hakkıdır. Herkese gecikmeksizin ücretsiz influenza aşısının sağlanması devletin görevidir. En önemli risk grubu olan sağlık çalışanlarının tümüne, ivedilikle influenza aşısı yapılmalıdır. Güney Yarıkürede grip salgınının görece hafif geçirilmesinde maske takmanın etkisi tartışılırken, toplumda nitelikli maskenin ücretsiz temin edilmesi de devletin yükümlülüğüdür. (https://www.evrensel.net/yazi/87408/tabip-odalari-ne-yapar)
 • Pandemide dünya genelinde toplam vaka sayısı 43.3 milyonun üzerine çıktı.
 • Hafta sonu alışılagelen yeni vaka sayısında düşüşler devam etti. Buna rağmen yeni vaka sayısı 400 binin üzerinde kaldı. Son 24 saatte 404.8 bin Covid-19 bildirimi yapıldı.
 • ABD yeni vaka bildiriminde azalma gösterse de zirvedeki yerini korudu, Fransa ise artış devam etti ve ikinciliğe yerleşti. On binin üzerinde günlük vaka bildirimi yapan ülkeler şunlar: ABD (60.9 bin), Fransa (52 bin), Hindistan (45.2 bin), İtalya (21.3 bin), İngiltere (19.8 bin), Belçika (17.7 bin), Rusya (16.7 bin), Brezilya (12.9 bin), Polanya (11.7 bin) ve Hollanda (10.2 bin).
 • Son bir hafatanın yeni vaka bildirimi ortalaması 360 bin 714’den 427 bin 620’ye yükseldi. Yaklaşık 67 bin daha fazla vaka bildirimi. Artışta Avrupa ülkelerinin katkısı fazla. Bu artış pandeminin büyüyerek devam edeceğini gösteriyor.
 • Avrupa’da yeni vaka bildirimi 200 binin üzerinde devam etti. Avrupa’da Covid-19 vaka artışının en yüksek olduğu ülke olan Fransa’da yeni bir rekor kırıldı. Ülkede son 24 saatte 52 bin 10 kişide korona virüsü tespit edildi. Bu rakam, “salgının başından bu yana ülkede ve Avrupa’da kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı” oldu. 116 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle can kaybının 34 bin 761’e ulaştığı ülkede, son 7 günde tedavi altına alınan 12 bin 176 kişiden 1816’sının yoğun bakımda tedavisi sürüyor. Covid-19 testlerinin pozitif çıkma oranı ise yüzde 17’ye ulaştı.
 • Türkiye’de salgın tüm hızıyla devam ediyor. Son 24 saatte yeni hasta sayısı 2,017 kişi, can kaybı 72 kişi oldu. Aktif vaka sayısı 37 bin 612’ye, ağır hastaların sayısı ise 1,744’e yükseldi. Test sayısı 112 binin üzerinde. Rakamlar Türkiye’de ölümlerin Covid-19’a bağlı can kaybının daha da artacağını gösteriyor.
 • İzmir Valisi Köşger: İzmir’de vakalar 20 günde üç buçuk kat arttı, son iki günde vaka sayısı ikiye katlandı, 15 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti
 • Dr. Kayıhan Pala, Koronavirüs vakalarının artmasına ilişkin, “İstanbul’un yeniden Vuhan’a döndüğü, bakanın açıklamalarından da anlaşılıyor. Ancak bu kez Anadolu’nun değişik kentlerinde de salgının tepe noktasına hızla yükselen bir durumla karşı karşıyayız. Ölüm sayılarına baktığımızda ağustosa göre haftalık ölüm sayılarında 3 kat artış var” açıklamasını yaptı. İstanbul’un salgının ilk başladığı zamandaki yoğunluğuna geri döndüğünü kaydeden hekimler, doluluk oranı yükselen hastanelerde zorunlu olmayan ameliyatların, tetkiklerin ertelenmeye başlandığını belirtti. “Bu anlayışla salgının kontrol altına alınması çok zor.  İstanbul’da çember çok daraldı” uyarısını yapan hekimler, bulaş zincirini kırmak için toplumsal hareketliliği azaltacak tedbirler alınması önerisinde bulundu.
 • Tüm Avrupa ülkelerinde koronavirüs vakalarının artmasıyla kısıtlamalara tekrar dönülürken Türkiye’de de yeni kısıtlamalar gündemde. Bakanlık tarafından ‘hasta’ olarak tanımlanan kişi sayısının artmasıyla İl pandemi kurulları üst üste yeni önlemleri devreye sokmaya başladı. Bazı illerde çocuk parkları kapatılıp, 65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma kullanmalarına sınırlama getirilirken, semt pazarlarına girmelerine de günün belli saatlerinde izin veriliyor. Bu sınırlamaların denetlenmesi için pazar timleri, park timleri gibi ekipler oluşturuldu. Büyükşehirlerdeki vaka sayısındaki ciddi artış nedeniyle, gerekli olması durumunda haftasonu sokağa çıkma yasağı da dahil “kesmelere” başvurulabileceği, ancak bunun daha sonraki aşamada gündeme gelebileceği belirtiliyor. Şehirlerarası seyahat yasağı da son aşamada başvurulacak önlemler arasında sıralanıyor. Uzmanlar “Salgınla mücadele dinamik bir süreç, gelişmelere bakarak yeni kararlar alınabilir. Buna aç-kapa taktiği diyoruz” dediler.
 • Koronavirüs enfeksiyonlarının günlük 12 bini geçtiği Belçika’da, birlikte sandviç yiyen 5 öğrenci, koronavirüs önlemleriini ihlal ettikleri gerekçesiyle 1250 euro (yaklaşık 11 bin 810 lira) para cezasına çarptırıldı. Koronavirüsle mücadele amacıyla hükümet tarafından ordunun göreve çağrıldığı Belçika’da yeni haftada günlük enfeksiyon sayılarının 20 bin bulacağı belirtiliyor.
 • İtalya’da Covid-19 vaka sayılarının son günlerde hızla artması üzerine hükümet, bar ve restoranların saat 18’de kapatılması; sinema, tiyatro ve spor salonlarının faaliyetlerinin durdurulması ve liselerde ağırlıkla uzaktan eğitime geçilmesi gibi yeni tedbir kararları aldı.
 • Covid-19 pandemisinde 1 milyonu aşan vaka sayılarının her geçen gün hızla arttığı İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Kanarya Adaları dışında ulusal çapta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.
 • ABD’nin Covid-19 ile mücadele etmek için ayırdığı yaklaşık 17 milyar TL (2.5 milyar dolar) bütçenin yaklaşık 8 milyar TL’si (1 milyar dolar)  hastalığa karşı bir aşı geliştirilmesinde kullanılacaktır. ABD’nin aşı çalışmaları için ayırdığı bütçe, Türkiye’nin şehir hastaneleri kira ödemeleri için ayırdığı 9 milyar 977 milyon liralık bütçenin bile altında!
 • Salgının başından itibaren hepimizin sorduğu sorulardan bir tanesi Kovid-19 geçiren bir kişinin yeniden hasta olup olmayacağı. Bu konuda ABD ve Hong Kong’da birer kişinin, Belçika ve Hollanda’da iki kişinin ikinci defa hastalığa yakalandığı haberi geldi. Bu haberlerin ardından Türkiye’de de bir doktor ikinci kez hastalığa yakalandı. Diyarbakır’da özel bir hastanede çalışan ve nisan ayının ikinci haftasında hastalığı geçiren Doktor Halil İbrahim Mert ekim ayının ilk haftasında yeniden enfekte oldu. Covid-19’a ikinci kez yakalandığında hastalığın daha ağır geçtiğini anlatan Doktor İbrahim Halil Mert, artan iş yükleri ile birlikte virüse maruz kalma oranlarının arttığını vurguladı. Hasta yoğunluğunun yanı sıra hemen bütün çalışma arkadaşlarının bir biçimde kovid olduğunu anlatan Mert, hastalanan sağlık çalışanının yerini de kendilerinin doldurmak durumunda kaldığını bu nedenle artan iş yükleri ile birlikte virüse maruz kalma oranlarının daha da arttığını söyledi. Mert devamında şunları söyledi: “Vaka sayıları artıyor. Bu başlı başına bir yoğunluk demek zaten. Eee bir de bu süreçte, en azından benim çevremde, Kovid-19 geçirmeyen kimse kalmadı. Çalıştığım mesai arkadaşlarım sırayla üst üste hastalığı geçirince eksik mesaiyi tamamlamak gerekiyor. Hasta olan arkadaşınızın yerine de siz çalışıyorsunuz. Örneğin raporluyum ben ve benim bütün nöbetlerimi diğer arkadaşlarım tutuyor. Sürecin başında enfekte olan arkadaşlarımız çok ağır atlatmıyorlardı süreci, son süreçte yakalananların birçoğu hastaneye yatış olmadan düzelmiyor. Bunun en önemli sebebi viral yükün artmış olması. Ne demek bu, örneğin ben acilde 24 saatlik nöbet tutuyorum ve bu sürede100 hasta bakıyorum. Eskiden bu 100 hastadan 10-15’i kovidken şimdi bunların 30-40’ı kovid. Örneğin kendi hastanemden örnek verecek olursam son 40 günde sadece yaklaşık 12-13 hekim kovid oldu ve bunların 5-6 tanesi tedavilerini yoğun bakımda geçirdi. Sadece kendi çalıştığım acil serviste son 2 günde 3 tane pozitif hemşire arkadaş var. Bakın mayıs ayında 20 tane sağlık çalışanı hayatını kaybetmişti, bakıyorsunuz son 15 günde 20 kişi hayatını kaybediyor.’’ (https://www.evrensel.net/haber/417309/kovid-19a-ikinci-kez-yakalanan-doktor-is-yukuyle-birlikte-virus-yuku-de-artti)