Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 22 MAYIS 2021

KORONA GÜNLÜĞÜ 22 MAYIS 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politikaları ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.

***

Fransa, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin çocuklarını devlet korumasına alıyor. Ölen sağlık emekçilerine ‘Cumhuriyet’e hizmeti için öldü’ statüsü verilecek. Macron söz konusu statüyü ‘adalet ve kardeşlik eylemi’ olarak vurguladı.

***

DSÖ başkan yardımcısı Samira Asma, ‘dünyada koronavirüsten hayatını kaybedenlerin toplam sayısı en az 5-6 milyon olabilir. Ölümler resmi verilerden 2-3 kat fazla olabilir’ dedi.

***

Kolombiya’da halk bir kazanım daha elde etti: Neoliberal sağlık reform hazırlığı rafa kaldırıldı.

***

Covid-19 pandemisi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 166 milyon 463 bini, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 milyon 457 bini geçti.

Dünya genelinde yeni vaka ve günlük ölüm bildirimleri yüksek hızda devam etti. Son 24 saatte 620 bin kişiye Covid-19 tanısı kondu, 12 bin 705 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısının 300 binin altına indiren Hindistan zirvedeki yerini korurken Türkiye sekizinciliğe yükseldi. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Hindistan (254.4 bin), Brezilya (77.6 bin), Arjantin (35.5 bin), ABD (29 bin), Kolombiya (14.8 bin), Fransa (12.8 bin), İran (11.3 bin) ve Türkiye (9.5 bin). Hindistan (4 bin 143 ölüm) ve Brezilya (2,136 ölüm) ile günlük can kaybında zirvedeki yerini koruyor.

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de yeni vaka sayısı 10 binin altına düştü. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 9 bin 528 kişi oldu. Covid-19 nedeniyle 214 kişi hayatını kaybetti. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 846 kişiye geriledi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 170 bine dayandı, toplam can kaybı 45 bin 840 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 219 bin civarında, test sayısı halen istenen düzeyde değil. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de aktif hasta sayısı dün yeniden artışa geçti. Dün itibarıyla aktif hasta sayısı 125 bin 472 kişiye yükseldi. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Ağır hasta sayımısında azalma eğilimi devam ediyor, dün 1,927 kişiye geriledi. Aktif vaka sayısının gerilemesi ile ağır hasta oranımız %1.5’a indi, bu oran hala dünya ortalamasının iki buçuk katı! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu, ölümlerin yüksek hızda devam edeceği uyarısını ısrarla vurguluyoruz.

***

TTB’nin şehir hastaneleri anketi: Kapalı alanın fazla, koridorlarının uzun, kulelerin birbirinden uzak olması enfekte hastaların nakli açısından sorunlar oluşturdu. Hekimlerin üçte ikisinden fazlası iş güvenliği denetimlerinin olmadığını belirtiyor. TTB 2. başkanı Ali İhsan Ökten pandeminin pik yaptığı dönemde şehir hastanelerinin ihtiyaca cevap vermediğini vurguladı. Bu hastanelerde çalışan sağlık emekçilerinin %96.3’ü tükendiklerini, yarısından fazlasının ek ödeme almadığını, yarısına yakını işten ayrılmayı ya da emekli olmayı düşündüklerini belirtmişlerdir.

***

TTB eski başkanı Prof.Dr.Raşit Tükel, ‘Tutarsız kısıtlamalar kaygıyı artırıyor, ruh sağlığı tehlikede’’ dedi. Tükel, devletin sağlamadığı ekonomik ve sosyal destek sonucunda düşük gelirlerle hayatını sürdürmek zorunda kalmanın da başlı başına ruh sağlığı bozucu etki olduğunu vurguladı.

***

İngiltere’de günlük vaka sayısı 2 binlere düştü. Kademeli olarak kısıtlamaların hafifletildiği İngiltere’de yeni normalleşme sürecini test edebilmek adına pilot etkinlikler düzenlendi. Bu amaçla yapılan 9 etkinliğe yaklaşık PCR testi negatif 60 bin kişi katıldı. Maske ve fiziksel mesafe önlemlerinin uygulandığı etkinliklere katılanalardan sadece 15 kişide Covid-19 saptandı.

DSÖ ve İngiltere merkezli Wellcome Trust vakfının öncülüğünde, dünyadaki yeni Covid varyantlarını takip etmek üzere ‘Küresel Salgın Radarı’ geliştirilmesi planlanıyor.

***

AŞI TARTIŞMALARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirdiği iş güvenliği uzmanları da aşı takvimine dahil edildi.

***

Aşı olunmasını teşvik amaçlı dünyanın farklı yerlerinde ilginç uygulamalar devam ediyor. New York Valisi Andrew Cuomo, insanları Koronavirüs aşısı olmaya teşvik etmek için, 18 yaşının üzerinde belli tesislerde aşı olan herkesin 5 milyon dolar değerinde aşı piyangosuna katılabileceğini duyurdu. The Hill’de yer alan habere göre, New York eyaletinde 10 aşı tesisinde aşı olan kişiler, 5 milyon dolar ödüllü piyangoya 20 dolarlık bilet alarak katılabilecek. Vali Cuomo “Eyalet genelinde aşılama oranını en hızlı şekilde artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Daha çok insana aşı yapılması için yaratıcılığımızı kullanıyoruz” dedi.

***

Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala’ya göre salgının toplumda yayılımını ölçebilmek için günde en az 450 bin test yapılması gerekiyor. Salgını kontrol altına alabilmek için ise koruyuculuğu yüksek aşılara ihtiyaç var. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı eylül ayı sonuna kadar 120 milyon doz BioNTech aşısının geleceği haberinin umut verici olduğunu söyleyen Pala, “Bu miktarı sağlayabilecek olursak bu yılın dördüncü çeyreğinde biraz rahatlayacağımızı söylemek mümkün olabilir” dedi.

***

Avrupa Parlamentosu (AP) ile Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler yaz tatilinde seyahat kolaylığı sağlaması öngörülen ortak bir Covid-19 aşı kimliği düzenlenmesi konusunda uzlaşmaya vardı. Buna göre AB aşı belgelerinin Haziran ayı sonuna kadar, aşılama işlemleri tamamlanmış veya enfeksiyon geçirip de yeniden sağlığına kavuşmuş Birlik vatandaşlarına teslim edilmesi planlanıyor. Böylece aşı kimliği almaya hak kazanan AB üyesi ülkelerin vatandaşları Birlik içinde yaz tatilini geçirebilecek.

***

İtalya’da gerçekleşen G20 Sağlık Zirvesi’nde Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson 2022 sonuna kadar yoksul ülkelere toplam 3,5 milyar doz aşıyı maliyet fiyatından ya da indirimli olarak satmayı taahhüt etti.İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...