Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 18 ŞUBAT

KORONA GÜNLÜĞÜ 18 ŞUBAT

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

***

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli asistan doktor Mustafa Yalçın, mobbinge maruz kaldığını belirterek yaşamına son verdi.

***

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya platformu Twitter’dan Covid-19 vaka sayılarıyla ilgili açıklamada bulundu. Dünya genelinde vaka sayısının arka arkaya 5 haftadır düşüş eğiliminde olduğunu kaydeden Ghebreyesus, “Bu yıl şimdiye kadar haftalık olarak bildirilen vaka sayısı, 4 Ocak haftasında 5 milyondan fazla vakadan 8 Şubat haftasında 2.6 milyon vakaya, yani sadece 5 haftada neredeyse yarı yarıya düştü” ifadesini kullandı. Ghebreyesus, bu rakamların, basit halk sağlığı önlemlerinin, varyantların varlığında bile Covid-19’a karşı işe yaradığını gösterdiğine işaret ederek, “Şimdi önemli olan bu eğilime nasıl tepki vereceğimiz. Yangın sönmedi ama boyutunu küçülttük. Herhangi bir cephede onunla savaşmayı bırakırsak, geri gelecek” paylaşımında bulundu.

***

Covid-19 pandemisi çok görülmeye, çok öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 110 milyon 419 bine, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 440 bine dayandı. Bulaş tehdidi olan aktif hasta sayısında düşme eğilimi devam etti, küresel olarak 22 milyon 664 kişiye indi.

Dünya genelinde haftanın üçüncü gününde yeni vaka bildiriminde alıştığımız artış  gözlendi, 392 bin 294 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 11 bin 344 kişide Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Dünya genelinde on binin üzerinde günlük bildirim yapan ülke sayısı yeniden dokuzda kaldı: ABD (71.6 bin), Brezilya (57.3 bin), Fransa (25 bin), Rusya (12.8 bin), İngiltere (12.7 bin), Çekya (12.5 bin), Hindistan (12.4 bin), İtalya (12.1 bin) ve İspanya (10.8 bin).

ABD’de koronavirüsünden ölenlerin sayısı 502 bin 544e, vaka sayısı da 28 milyon 4543 bin 526’ya yükseldi. ABD’de California eyaleti 3 milyon 485 bini aşkın vakayla ülkede ilk sırada yer alırken bu eyaleti 2 milyon 579 bini aşkın vakayla Texas ve 1 milyon 837 binden fazla vakayla Florida izliyor. Covid-19’a bağlı ölümlerde de 47 bin 498 ölümle California birinci sırada bulunuyor. CDC’nin internet sitesinde güncellenen yeni rakamlara göre, 39 milyon 670 binden fazla kişiye ilk doz, 15 milyonu aşkın kişiye ise ikinci doz Covid-19 aşısı yapıldı.

Brezilya’da da toplam vaka sayısı 10 milyona dayanırken, can kaybı 242 bini geçti.

***

Türkiye’de Covid-19 salgını bir türlü kontrol altına alınamıyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı 7 bin 325 kişi, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 86 kişi oldu. Toplam vaka sayısı 2 milyon 610 bine yaklaşırken toplam can kaybı 27 bin 738 kişiye yükseldi. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 649 kişi. Günlük test sayısı 117 binin üzerinde. Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük olarak aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Worldmeters’a göre Türkiye’de aktif hasta sayısında yükseliş dün de devam etti, aktif hasta sayısı 84 bin 788 kişiye yükseldi. Ağır hasta sayısı 1,193 kişiye düştü. Halen %1.4 olan ağır hasta oranı dünya ortalamasının (%0.4) üç buçuk katı! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunun vurgulamaya devam ediyoruz.

***

Covid-19’da en yüksek vaka oranı neden Karadeniz’de? Covid-19 salgını sürecinde ilk defa yayınlanan il bazında 7 günlük vaka sayıları çarpıcı bir gerçeği göz önüne serdi. İlk sıralarında büyük farkla Karadeniz şehirlerinin yer almasının nedeni sorusuna bölgedeki hekimlerin cevapları ise çeşitli: “Özellikle hafta sonu yasaklarında köylerde toplanılıyor”, “Aile içi bulaş fazla”, “Kongre gibi kalabalık ortamlar başrol oynuyor”, “Okul tatilindeki seyahatler”.

***

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze, teorik eğitimin ise asgari yeterlilikler dikkate alınarak çevrimiçi yapılmasına karar verdi.

***

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol,  varyant virüse de işaret ederek, “Öğrenciler bakımından sıkıntılı bir süreç başlatabilir” uyarısında bulundu: ‘’YÖK’ün yüz yüze eğitim kararına karşı uyardı: Binlerce öğrencinin kent değiştirmesi gerekecek, sıkıntılı bir süreç başlayabilir’’

***

Covid-19’u hafif ya da semptomsuz atlatanların bunu, Neandertal atalarından miras kalan genlerine borçlu olabileceği ortaya çıktı. Araştırmacılar ağır Covid-19 riskini yüzde 22 oranında azaltan bir gen mutasyonu buldu. Bu mutasyonun Neandertal DNA numunelerinin hepsinde, Avrupa ve Asya kökenlilerin yüzde 30’unda görüldüğü tespit edildi. Söz konusu genetik bölge vücudun corona gibi RNA virüslerine, Batı Nil ve Hepatit C virüslerine bağışıklık tepkisini etkiliyor.

***

Salgın sürecine ilişkin konuşan Erdoğan, “Aşı çalışmaları, 5,5 milyonun hemen hemen üzerinde aşılama kampanyasını tamamladık. Neredeyse bunun dünyada benzeri yok. Halihazırda 5 milyon 700 bin aşılama sayısına ulaşmış durumdayız. Bu çerçevede illerimizi bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli şekilde sınıflandıracağız. İşine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Öğrencilerimizin durumu da illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir. Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Özellikle tedbirler nedeniyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe ve kıraathane gibi esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki süreçte açıklanacaktır” dedi.

***

Daha hızlı yayılan bir ‘corona’ mutasyonun görüldüğü Britanya’da haftada bir mutasyon analizi yayınlandığına dikkat çeken Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığı neden mutasyon analizlerini yayınlamıyor? Bunun nedeninin Ortadoğu mutasyonlarını gizlemeleri olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl şubat ayında görülen ilk vakanın mart ayına kadar gizlenmesi gibi.” Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, geçen günkü açıklamasında, Türkiye’ye has mutasyonların olduğunu ancak henüz varyantların etkilerinin bilinmediğini belirtmişti.

***

İngiltere’de bazı araştırmacılar, Covid-19 testi için belirlenen üç kritere halsizlik, baş ağrısı, boğaz yanması ve ishalin de eklenmesi çağrısında bulundu. Ülkede halihazırda öncelikle öksürük, yüksek ateş ya da koku veya tat kaybı olanlardan test yaptırmaları isteniyor.

***

Fransa merkezli BioSerenity adlı bir biyoteknoloji şirketinin, Covid-19’u etkisiz hale getiren bir maske geliştirdiği bildirildi. 4 saatten uzun bir süre boyunca takılmaması tavsiye edilen tek kullanımlık maskenin, bakterisit ve antiviral kimyasallar olan siklodekstrin ve kuaterner amonyaktan oluşan dört katmanın bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Avrupa standardındaki FFP tipi maskenin, bu hafta içinde 1.49 euroluk bir ücretle sipariş edilebileceği ifade edilen haberde, maskenin, sağlık çalışanları için üretilen ve tanesinin 0.44 euroluk bir maliyeti olan cerrahi bir versiyonunun, 22 Şubat’ta satışa sunulacağı belirtildi.

***

Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS), Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvurusu ile piyasadaki maskelere dair incelemede bulundu ve sonuçlarını açıkladı. 36 maske hakkında “Filtre malzemesinin nüfuziyeti” nedeniyle güvensiz bulunması üzerine piyasaya arzın yasaklanması ve toplatılması kararı verildi. Solunum koruyucular alt ürün grubundan 28 maske hakkında 2 Şubat 2021 tarihinde, tam yüz maskesi alt ürün grubundan 1 maske hakkında 12 Aralık 2020 tarihinde, toz maskesi alt ürün grubundan 7 maske hakkında ise 6 Ekim 2020 tarihinde bildirim yapıldı.  https://www.evrensel.net/haber/426128/guvensizlik-nedeniyle-toplatma-karari-verilen-maskelerden-bazilari-h-l-satiliyor

***

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Covid-19 vaka sayılarındaki azalmanın ve aşılamanın sürmesinin, insanları rehavete düşürmemesi gerektiğini söyledi.

***

İzmir Tabip Odası ve İzmir Aile Hekimleri Derneği, aşılama süresinin 5 dakikaya düşürülmesine tepki göstererek aşılama sürecinde daha iyi bir organizasyonun gerekli olduğunu vurguladı.

***

Cezaevi raporu: Kalabalık koğuşlar, yerde yatak, sırayla yemek, parayla sandalye. Düzce ve Kırıkkale’deki ceza infaz kurumlarına ilişkin TBMM Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre tutuklu ve hükümlülerin çok sayıda sorunu bulunuyor. Cezaevlerindeki kapasitenin aşılmış olması nedeniyle masalarda sırayla yemek yenebildiğini belirten tutuklu ve hükümlüler, çocuklara süt, yumurta ve oyuncak verilmediğini, diş tedavisi olamadıklarını, yeterli beslenemediklerini ve suların çamurlu aktığını ifade etti. Hastaneye kelepçeli götürüldüklerini, doktor muayenesine askerlerin de girdiğini ve muayene kabininin arkasında beklediklerini ve doktora anlatmak durumunda kaldıkları “mahrem” sorunlarının askerler tarafından dinlenmesinden rahatsız olduklarını belirten kadın tutuklu ve hükümlüler, bazı infaz koruma memurları tarafından kötü muameleye maruz bırakıldıklarını, aramalarda eşyalarının kasten yerlere atıldığını ve bazı aramalara erkek infaz ve koruma memurlarının da katıldığını ifade ettiler.

***

Elini eğitimin üzerinden çekmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı, salgını da tanımadı. Salgın tehdidi nedeniyle aylarca okullarına gidemeyen çocuklar, Diyanet’in, “Gençliğe Değer Projesi” kapsamında camilerde bir araya getirildi.

 

AŞI TARTIŞMALARI

Sağlık Bakanlığı, aşı randevusu ve aşılama süreciyle ilgili bilgi paylaştı. Açıklamada “Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da hastanelerden randevu alarak ücretsiz yaptırabilirsiniz” ifadelerine yer verildi. Bakanlık ayrıca aşı sırasını kontrol etmek ve randevu almak için e-Nabız üzerinden yurttaşların faydalanabileceğini hatırlattı.

Koca, “Ülkemizde aşı sadece Bilim Kurulunca belirlenen öncelik sırasına göre ve herkes için ücretsiz olarak yapılmaktadır. Vatandaşlarımıza ulaşarak aşıda öncelikli hale getireceğini iddia ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında adli işlem başlatılacaktır. SABİM 184’e ihbar edin” ifadelerini kullandı.

***

BioNTech/Pfizer aşısının, Covid 19’un Güney Afrika mutasyonu karşısında çok daha az etkili olduğu değerlendiriliyor. Laboratuvar ortamında yapılan deneyde, aşının, Güney Afrika mutasyonu karşısında 3’te 2 oranında daha az antikor oluşturduğu tespit edildi. Bu antikor oranı, aşının ABD’deki klinik deneylerinde elde edilen antikor oranıyla yapılan karşılaştırmaya dayanıyor. New England Tıp Dergisi’nde yayımlanan araştırma sonucuna göre aşı, antikor oluşturmada halen 3’te 1 oranında etki gösteriyor. Henüz virüs karşısında etkili bir savunma oluşturacak antikor miktarının ne kadar olduğu belirlenebilmiş değil. Bu nedenle 3’te 2 oranındaki azalmaya karşın aşının, virüsü etkisiz kılıp kılmayacağı da belirsizliğini koruyor. Güney Afrika, Oxford-AstraZeneca aşısını, mutasyon karşısında etkisiz sonuçlar alınması üzerine durdurmuştu.

***

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 salgınına karşı geliştirilen aşıların eşit ve adil dağıtılmadığını belirterek, “Covid-19 aşılarının yüzde 75’ini sadece 10 ülke kullanırken 130’dan fazla ülkeye tek bir doz aşı bile gitmedi” dedi. Guterres, G20 ülkelerine küresel aşılama planı için “acil durum görev gücü” kurulması çağrısı yaptı.

***

Avrupa Birliği’nin koronavirüs aşıları için yaptığı yeni anlaşmalara varyant karşıtı maddeler eklettiği belirtildi. Reuters’a konuşan üç kaynağa göre yeni sözleşmelere eklenen maddeler AB’nin yaygın varyantlara karşı etkili olmayan aşıları almamasının ve güncellenmiş aşıları sipariş etmesinin önünü açıyor.

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli aşı için çok umutlu olduğu görüşünü yineledi. Ancak Koca, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da nisan ayında devreye gireceği söylenen yerli aşının, sonbaharda elimizde olacağını düşünüyor.

***

Türkiye’deki Faz 1 Klinik ve Araştırma Merkezleri’nin beşincisi, İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) bünyesinde açıldı. Merkezde ilk olarak İsviçre’de geliştirilen Covid-19 aşısı deneyleri ile tedavide kullanılmak üzere ilaç geliştirme çalışmaları yapılması planlanıyor.

***

Covid-19 mutasyonları salgın tehlikesini artırırken ‘Virüsten nasıl korunacağız’, ‘Varyantlar aşı çalışmalarını etkileyecek mi’ gibi soruların cevapları belirsizliğini koruyor. Genevre Üniversitesi Tıp Fakültesi Küresel Sağlık Enstitüsü Müdürü Profesör Antoine Prof. Flahault, aşılara dirençli varyantların ortaya çıkabileceğini aktarırken Prof. Bhella, “Virüs yayılımını kontrol etmekte daha az başarılı ülkelerde yeni varyantların ortaya çıkma riski yüksek” dedi.

https://www.birgun.net/haber/asilara-direncli-varyant-cikabilir-334598

***

Koronavirüsün mutasyon geçirmesi ve yeni varyantların ortaya çıkmasıyla, mevcut aşıların virüse karşı etkinliğinin ne kadar azaldığı konusu merak uyandırıyor. Türkiye’nin kullandığı tek aşı olan Çin’den alınan Sinovac aşısının koronavirüs mutasyonlarına karşı ne kadar etkili olduğu belirsizliğini koruyor. Uzmanlar, aşıların etkinliğinin mutant virüsler karşısında ne kadar azaldığı konusunda daha net olabilmek için konuyla ilgili bilimsel araştırmaların artması gerektiğini söylüyor. “İnaktive yöntemle”  geliştirilmiş aşıların mutasyonlara karşı etkinliğinin, diğer aşılara nazaran daha yüksek olduğunu ortaya koyan bir araştırma olduğunu belirtiyor. Bilimsel çalışmalara göre, şu ana dek mevcut aşıların İngiltere mutasyonu karşısında etkinliğini kaybettiğine dair herhangi bir bulgunun görülmediğini belirten Ünal, “İyi ki görülmedi çünkü İngiltere mutasyonu yüzde 35 kadar daha fazla bulaşıcı” diyor.

***

İngiltere’de yapılacak klinik denemelerde, koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına karşı kullanılan ilaçları ve aşıları denemek amacıyla genç gönüllülere virüs bulaştırılacak. İngiltere, böyle bir uygulama başlatan ilk ülke olacak. Virüs bulaştırma konusunda etik onayı alan ve 18-30 yaş arası 90 gönüllüyü içeren araştırma önümüzdeki haftalarda başlayacak.

***

Birleşik Krallık’ta “aşı yoksa iş yok” tartışması gündemde. Covid-19 karşı bağışıklık sağlaması amacıyla yapılan aşılar, Birleşik Krallık’ta mecburi değil ancak şirketlerin ilerleyen dönemde işe alımlarda veya mevcut çalışanların sözleşmelerinin yenilenmesi sırasında “aşı pasaportu” koşulunu öne sürmeleri aşıyı fiilen zorunlu kılabilir. İngiltere’nin aşılamadan sorumlu Bakanı Nadhim Zahawi, salı günü BBC’ye yaptığı açıklamada bazı şirketlerin işe alımlarda aşı şartı konusunda kendi planlarına göre hareket edebileceğini söyledi. Gazeteci John Martin Stapleton, BBC’de katıldığı The Papers programında, aşıyı zorunlu kılacak bu gibi uygulamaların sağlık koşulları sebebiyle aşı olamayacak ya da dini inançları gereği aşıyı olmayacak kişiler açısından ayrımcılığa yol açma ihtimalini yüksek bulduğunu ve ilerleyen günlerde sendikaların itirazlarını yüksek sesle dile getireceğini tahmin ettiğini söyledi.İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...